Thermionic Culture - aneb "get cultured" :))

Mikrofony a předzesilovače
Ivo
Moderátor

Thermionic Culture - aneb "get cultured" :))

Příspěvek od Ivo » 19 čer 2008 14:34

Pokud bychom hledali ekvivalent Rolls-Royce v oblasti lampové profesionální studiové techniky, pak by určitě jedním ze žhavých kandidátů byla firma Thermionic Culture: s Rolls Roycem jí navíc kromě vyjímečné kvality spojuje i země původu - stará dobrá Anglie.

Duchovním otcem a stvořitelem většiny designů je legendární postava anglické studiové scény Vic Keary:

Obrázek
Jeho základní filozofie je jednoznačná: éra skvělého zvuku skončila v okamžiku, kdy lampové obvody začaly být nahrazovány tranzistory, které zvuk kazí. Všechny jeho přístroje provází slogan: "100% valve design, free from solid state additives". A pobídkovým impulsem pro všechny adepty krásného zvuku je jeho: "Get Cultured"

Ve svém potfoliu nabízí firma Thermionic Culture pět základních produktů, z nichž tři mají své další varianty (masteringové verze apod). A všechny z nich mají přímý ptačí rodokmen:

Ranní ptáče, Sup, Fénix, Kuře, Kohout :) Jinými slovy: Earlybird, Vulture, Phoenix, Pullet, Rooster.

Za každým z těchto možná trochu úsměvných názvů se skrývá produkt, který se ve světě dnešního profesionálního audia stal téměř "ikonou". Jen málo studiových produktů je tak jednoznačně oblíbených, opěvovaných a téměř uctívaných jako právě Thermionic Culture.

Napadlo mě zmínit se o těchto produktech zejména proto, že do ČR právě dorazili první dva ptačí vyslanci z britských ostrovů (Earlybird a Pullet). Ti se překvapivě uhnízdili v Savita Studiu :). Další dva (Fénix a Sup) přiletí příští týden: objednal jsem je pro našeho dobře známého e-zone přítele do jeho nového studia.

Takže poslední 3 dny si usilovně hraju s Earlybirdem 2.2 a jeho souputníkem - malým, ale mocným Pullet passive EQ.

Tady je jejich momentální hnízdo:

Obrázek

Earlybird 2.2 je lampový preamp , který se od menšího bratříčka 1.2. liší EQ sekcí, linkovými vstupy a vstupy pro Pullet EQ.

O Earlybirdu 2.2 se na stránkách Thermionic říká: "We believe that the Earlybird 2.2 is not only the finest mic amp available for todays recording environment but combined with its EQ and Pullet compatability, the most versatile."

Je to na první pohled sdělení docela nekompromisní, o kterém můžeme právem skepticky pochybovat ... Po 3 dnech zkoušení začínám mít ale pocit, že není úplně daleko od pravdy.

Toto combo vlastně představuje dva přístroje v jednom: špičkové znějící preamp a krásně "sexy" znějící (mixážní/masteringový) ekvalizér. Ten má část aktivní (přímo na Earlybirdu) a ryze pasivní (Pullet). Mimochodem podobnost jmen Pullet a Pulteq není asi náhodná.
Samotný preamp se běžně používá i pro procesing celého mixu, který tak může dostat novou příjemnou, plnou zvukovou dimenzi.

Preampů mi tady prošlo opravdu hodně (hodně jich i odešlo), takže mám s čím srovnávat. Pro běžné nahrávání všeho druhu používám už dlouho Forssell SMP-2 preamp, který je zatím nejlepším preampem, který jsem v kategorii "plný, čistý" měl možnost vyzkoušet.

Earlybirda jsem zamýšlel jako trochu "barevnější" alternativu na vokály apod. Velmi mě potěšilo, že nezní příliš barevně, nebo nějak "zahuhlaně", vatovitě, nedetailně apod. (jak je občas zvykem u "barevných" preampů). Jeho zvuk je relativně velmi čistý a detailní. Ne úplně do té naprosto realistické míry jako Forssell, ale na rozdíl od něj zase Earlybird přidává něco navíc: příjemný "medový" dotek, velikost a takový bych řekl "liquid sound" ... Takže ideální protipól čistého realistického zvuku, stále ovšem v relativně čisté dimenzi. Kdybych měl tento preamp charakterizovat jedním slovem, asi bych řekl že zní velmi sladce :)

Zajímavým zvukově rejstříkovým prostředkem je tu mimo jiné přepínač impedance (300/1200 kOhm). Mám pocit, že 300 zní o něco jemněji , barevněji, 1200 o něco "rovněji" , "otevřeněji".

Jako ekvalizér (EB + Pullet) mě tito ptáci překvapili snad ještě více než preamp. I když tento ekvalizér má svoje strukturová a frekvenční omezení (do detailního "chirurgického" ekvalizéru má opravdu hodně daleko), jako zvukově tvůrčí prostředek je úžasný a dimenze, kterou je schopen celkovému zvuku dodat, je něco, nad čím se člověk vždycky jen velkým potěšením usměje. V propojení s Vertigem a Gyraf G14 ekvalizérem funguje na mastering skvěle. Už se těším na nové projekty ...

Fénix (Masteringový kompresor) a Sup (lampová "distorze") jsou už pomalu na cestě sem, i když u mě budou mít jen přestupní stanici.

Hodně zajímavý by pro zdejší tvůrce elektronické hudby mohl kromě "Vulture" být i "Rooster" (oba jsou cenově relativně přístupné). Rooster je též preamp /DI, který má navíc zajímavé "sound shaping tools" zčásti vypůjčené z Culture Vulure.

Malé video o Kohoutovi je tady: http://youtube.com/watch?v=FKawmp-pwJA

A na pohrávání s tony syntezátoru Yamaha CS-01 přes Vulture se můžete podívat zde: http://youtube.com/watch?v=0kqjiXGcIDE

Nový mega pták (Tlustý Drop - Fat Bustard) už brzy vyběhne z voliéry

:)

http://youtube.com/watch?v=qrTs6S-qDAA

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 19 čer 2008 16:49

tl;dr

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 čer 2008 16:54

Brooklyn / juanita juarez píše:tl;dr
V jaké řeči to je ? :wink:

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 19 čer 2008 16:58

too long; didn't read

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 čer 2008 17:07

Brooklyn / juanita juarez píše:too long; didn't read
To je opravdu cenné sdělení :wink: Články obvykle nemají 3 řádky ...

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 19 čer 2008 17:27

Nahodou se to cetlo hezky, dik.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 19 čer 2008 17:28

Vazne, sorry Brooklyne, ale ty tvoje anglicky poznamky jsou sem tam k veci (i kdyz i tak bych si je odpustil), ale tohle je uz uplne mimo a navic dost drzy :)

Na pullet sem cetl nadsenou recenzi v Tape Op, pasivni ekvalizer vylozene na stredy, prej byla i verze pultecu zamerena na stredy, ale je vzacna. Je pred nej potreba preamp, to je taky docela zajimavy.

...mimochodem, ten pritel, neni to EW? :) Jestli to neni ten jeho analogovej masteringovej outboard, na kterej cekal...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 19 čer 2008 17:36

Když vezmu jaká je ekonomická (a potažmo mornální) situace na českym hudebnim trhu, tak jsem k pořizování těchdle strojů dost skeptickej. :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 19 čer 2008 17:40

Pasivní ekvalizér je hodně zajímavá věc, na rozdíl od aktivního totiž vybrané pásmo nezesiluje, ale zeslabuje vše ostatní ... proto potřebuje aktivní zesilovač (v tomto případě preamp). Zajímavostí Pulletu je i to, že se dá připojit k jakémukoliv preampu a tím vlastně měnit zvuk podle daného preampu. Je jenom třeba si dát pozor a nenechat puštěných 48V fantom. To by kuře nepřežilo ...

Jinak ty "středy" jsou v jeho případě dost široké: od 300 Hz do 8kHz. Plus je tam ještě obecný "high lift" 10,12,15 kHz.

Earlybird obstará basy a výšky (a trochu i středy). Takže dohromady to určitý dotek je ...
Liquid Sound píše:Když vezmu jaká je ekonomická (a potažmo mornální) situace na českym hudebnim trhu, tak jsem k pořizování těchdle strojů dost skeptickej. :)
Ne všechno jsou čistě výrobní prostředky s přímou kalkulací návratnosti a zisku jako u nějakého soustruhu nebo motyky ... Možná připustíš, že některé věci mohou působit i tvůrčí potěšení a že ne všechno, co člověk vytváří je čisté "zboží" ... To by bylo hodně nudné a lineární

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 19 čer 2008 17:59

Ivo píše:
Liquid Sound píše:Když vezmu jaká je ekonomická (a potažmo mornální) situace na českym hudebnim trhu, tak jsem k pořizování těchdle strojů dost skeptickej. :)
Ne všechno jsou čistě výrobní prostředky s přímou kalkulací návratnosti a zisku jako u nějakého soustruhu nebo motyky ... Možná připustíš, že některé věci mohou působit i tvůrčí potěšení a že ne všechno, co člověk vytváří je čisté "zboží" ... To by bylo hodně nudné a lineární
Nevim jestli lineární, ale nudné asi ano... :) Rozumim.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 19 čer 2008 23:21

Ivo super clanek +1 :)
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 19 čer 2008 23:43

ano fajn clanok.. lampam sice neholdujem ale je to zaujimave citat, uplne z toho citit to nadsejnie, aky si do nich fanda :)

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 20 čer 2008 00:09

dendy píše:uplne z toho citit to nadsejnie, aky si do nich fanda :)
Presne :)
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 20 čer 2008 00:16

Ono v podstatě vůbec nejde o "lampy" jako takové ... Někdy lampové designy mohou znít čistěji než tranzistorové. Mně osobně je v podstatě jedno co je uvnitř (takže určitě nejsem "fanda do lamp"). Jde hlavně o výsledný zvuk ... a ten je v tomhle případě moc pěkný ...

Teď jsem zrovna přemasteroval jeden pěkný "psytrance" made in Pieštany, který jsem dodělal před pár dny. Zapojil jsem do něj z poučných důvodů oba ptáky - a nezklamali ... I když ten původní zněl taky fajn, teď to dostalo ještě další ušlechtilejší "trance" dimenzi, více prostoru, hloubky, "šťávy" a detailů a přehouplo se zvukově ještě o stupínek výše :)

Jiní ptáci jsou zase čistě tranzistoroví, ale znějí (a zpívají) též skvěle: Crane Song (Ibis atd.) :) I když mám pocit, že tihle angličtí mají proti nim přece jen o chloupeček víc života a "duše" "wink:
Jeřáby mám též dost podrobně vyzkoušené ...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 20 čer 2008 00:20

Ivo: ted se tu asi projevim jako detina, ale ja bych fakt od toho primeru s ptakama upustil, nektery tvoje vety jsou vazne perly a zadnej zastydlej pubertak terorizovanej zvysenou citlivosti k dvojsmyslum poklesly urovne uz po jejich precteni neni schopnej vnimat to primarni sdeleni...
Ivo píše:Zapojil jsem do něj z poučných důvodů oba ptáky - a nezklamali ...
Dobrou noc :)

Odpovědět