Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na PA?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na PA?

Příspěvek od charonme »

EDIT 13.4. doplnam info, pretoze som sa zjavne nevyjadril dostatocne zrozumitelne: moja otazka sa tyka ziveho hrania, nie mixovania, mastrovania ci pustania nahravky zo zaznamu

"malicke" (povedzme okolo 5-10/12 palcov) domace/studiove nearfield monitory su sice fajn na mixovanie a mastrovanie studiovych materialov, ale ako je to s pripravou materialov ktore su urcene na prehravanie na velkych klubovych PAckach? Jednak tie repraky v kluboch (potazmo na open air akciach!) su s tym uplne neporovnatelne a este aj kazdy klub ma svoj osobity zvuk. Teraz momentalne mi najviac ide o to klubove dunenie ktore viac citit telom ako pocut usami.

Takze ako si ludia pripravuju materialy na taketo akcie? Je mi jasne ze najidealnejsie by bolo ist rovno do daneho klubu a tam si to odskusat, ale to je neprakticke ak ta priprava materialov (napr. uz len skladanie skladieb od zakladov ci improvizacia) ma trvat mnoho dni (EDIT 13.4. doplnene zvyraznenie, lebo nebolo jasne ze moja otazka sa tyka dlhodobej pripravy ziveho vystupenia). Bezne nearfieldy na toto urcite nemozu stacit a neviem ako je to so studiovymi subwoofermi v domacich priestoroch - dokaze sa to aspon trochu priblizit tym klubovym megasubom?

Pretoze ked si nieco doma pripravim a potom pridem do klubu a mal by som hoci aj pol dna na "adaptovanie" mojich pripravenych materialov na tamojsi soundsystem, tak to moze byt problem ak to bude zniet uplne, ale KOMPLETNE uplne inak ako moje ocakavania zalozene na niekolkotyzdnovej priprave na domacich nearfieldoch
Naposledy upravil(a) charonme dne 13 dub 2016 13:21, celkem upraveno 1 x.

cluso
Příspěvky: 43
Registrován: 06 úno 2013 22:16

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od cluso »

Zvukova zkouska? Proste se domluv s tamejsim zvukarem at to vykrouti tak, aby to bylo nejbliz tvym predstavam. Pripravovat mix specialne pro kazdy klub mi prijde jako nesmysl. Kdyz zvukova zk. z nejakho duvodu neni, je dobre poslat zvukari aspon jednu skladbu , aby vedel jaky ma byt vysledek. Dale je fajn mit v publiku "sveho" cloveka, ktery by kdyztak zvukare upozornil.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od pavlii »

2charonme: no ale od toho jsou přeci zvukaři z příslušných míst instalací, aby správně udělaný mix ve studiu (bez ohledu na úroveň profi/hobby stádia) případně přizpůsobili zvukovým nuancím daného prostoru.

P.

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 3087
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od Fractal »

nevidím tam problém, pokud to hraje jako má na ok monitorech, v klubu to bude taky bez problémů

je dobré předvídat, zvukař často nemusí mít o zvučení elektronické hudby ani potuchy, platí méně je více, tedy čím větší loudness, tedy komprese a limitace, tím hůře se to pak kontroluje

jediné na co si dát pozor je limiter, pokud hrajes opravdu žive a mas pro zvukare více lajn (hlavní z kompu s rytmy, zpev, synťáky) neměla by být ani jedna nějak extra limitovaná, když tak jen jako ochranu před velkými peaky, je to hlavně proto aby kupř. dynamický vokál nevystřeloval nad zkomprimovanými beaty

pokud ale hrajes livko jenom z kompu a hrajes pred/po djjovi, je dobré to předzvučit stejně jako jinou produkci z žánru, tedy vyjma toho, že u livka to opravdu nemusí být zas až tak nahlas, PAčka mají dost velké rezervy, "headroom"

Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od charonme »

no pockat ja som myslel nieco ine: ja praveze nechcem aby to v klube znelo tak sucho a bez basov ako na domacich monitoroch (ktore aj keby bola dokonale vyladena miestnost tak ani lepsie bedne nedaju menej ako 30-40Hz)

ide o to ze ked nieco hra v klube, tak vdaka tym obrovskym reprakom je to uplne iny dojem z celkoveho zvuku (hlavne pri zvukoch ktore sa vymykaju beznym zanrom alebo "popularnej hudbe"), uz som ako priklad spominal to pocitovanie basov celym telom.

cize moja otazka smeruje na domacu pripravu, nie na upravu zvuku v klube

a zvukova skuska tiez nepripada do uvahy v pripade ze ta priprava ma trvat viacero dni. Ked doma pripravujem material, tak ako ho mam pripravovat ked netusim ako to bude zniet v klube?

rastis
Příspěvky: 3005
Registrován: 27 úno 2005 21:23

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od rastis »

ked doma nie si schopny pocut "velke basy", ako to chces dokazat zmixovat a zmastrovat tak, aby to v klube tie "velke basy" uhralo tak, ako ma ?

mne z toho logicky vyplyva, ze mal by si to dat zmixovat a zmastrovat tam, kde to dokazu pocut tak, ze to nakoniec bude hrat v klube spravne.

alebo sa mylim ?

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 3087
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od Fractal »

proč by to mělo znít blbě v klubu, když to na studiových monitorech zní dobře?

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od pavlii »

Přesně tak.

P.

Uživatelský avatar
Venti
Příspěvky: 798
Registrován: 20 dub 2003 10:50

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od Venti »

Malicke 5 - 12 palcove ? :)... 12 palcov je 30cm :).. este som nevidel nearfield monitory s 12 palcovym basakom :).
Kazdopadne, ak je mix a master spraveny dobre na studiovych monitoroch, bude to zniet dobre aj v klube. Aj o tom je mastering, spravit zvuk tak aby znel vsade dobre... ci je to dedove chrchlatko, alebo velky zvuk. Ak nezneje dobre.. nie je dobre spraveny!

Mimochodom, na slovensku sa kluby v ktorych niekto nejako riesil akustiku daju spocitat na jednej ruke... basy teda v kluboch nehraju ale iba dunia, navyse fazovo posunute... lebo ani toto nikto u nas neriesil.

Co mozes spravit Ty z Tvojej pozicie aby si optimalizoval vysledok, je ...
1. upravit akustiku svojej miestnosti, aby si pocul co ti naozaj z bedni ide
2. pridat subwoofer ku monitorom, dobry predajca Ti umozni odskusat ako to hra.
3. vymenit monitory.. ak mas 5palcove, basy ti kopat nikdy nebudu.... bedne s 8 palcovym basakom to uhraju pekne.. ale pozor aj na miestnost v ktorej ti to hra... ja som musel menit 8 palcove za 6, lebo to bolo moc. Co ide opat naspat ku bodu 1.
4. robit to co vsetci.. vypocut si finalny zvuk na roznych zdrojoch.. napr v aute, sluchatka, ine bednicky.
5. Pridat ku svojim monitorom aj ine repraky na kontrolny posluch.
6. Nebrat prosim ako urazku.. ak ten zvuk napriek vsetkemu nebude dobry, nechat robit finalny zvuk niekomu kto sa tym zaobera profesionalne.. slepe crevo si tiez neoperuje clovek sam :).

Vela zdaru

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od Stan »

Ono zalezi na tom jaky je to klub, alespon v tech lepsich (kdekoliv na svete) akustiku, zejmena basy, resi. Krome akustiky jsou tu ale i dalsi faktory jako vybaveni (soundsystem) klubu a jeho nastaveni o ktere se stara FOH. Jestli nastavi crossover cut na 30Hz pak se muzes stavit nahlavu protoze niz system nepujde. Jak uz tu kluci zminovali, kdyz to bude dobre znit ve studiu tak by to melo znit dobre i v klubu, ale jak to bude znit je podle mne rozdilne klub od klubu a dobry mix s tim nema co spolecneho.

Uživatelský avatar
TOM-Thak
Příspěvky: 3854
Registrován: 19 čer 2004 22:38

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od TOM-Thak »

Kdyz to umichas slusne na monitorech, ktere maji 8" nebo 6" + sub a pokud vis, co delas, tak to bude na velkem PA znit dobre. I kdyz nemas supr zvuk svych nahravek, tak se z toho da na velke akci vylhat. Mas-li to alespon prumerne dobre, tak ti to bude hrat. Ten tlak v basech dela PA subwoofery na akci - akustick tlak, ale to neznamena, ze nahravka bude mit v sobe neco specialniho. Standardne se v elektronice cutujou frekvence pod 30-40hz a presto zneji na halovce dobre. Horsi je to s headroomem, nekdy je lepsi, kdyz to nejde zmaximalizovat to vyhnat na mixu gainem nez to prelimitovat. Pak nemas na akci moc sanci to ovlivnit.

Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od charonme »

dakujem za odpovede, ale vidim ze aj napriek tomu ze je to explicitne napisane este aj v nadpise a tym padom aj ako nadpis kazdeho prispevku, viaceri z vas si nevsimli ze sa pytam na zive hranie, nie na nahravanie, mixovanie, mastrovanie, prehravanie nahravky atd

mam 8'' erisy a rozmyslam nad subom a pride mi absurdne ze k 8'' mi este treba sub, tak nad tym vsetkym pochybujem

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od pavlii »

Nepýtaš - při vší úctě. Dotaz zněl:

"...ako je to s pripravou materialov ktore su urcene na prehravanie..."

Tohle není živé hraní. Takže všichni, co ti tu odpovídáme, jsme v míse :-)

P.

Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od charonme »

pavlii tebe sa nezobrazuju nadpisy?

Uživatelský avatar
TOM-Thak
Příspěvky: 3854
Registrován: 19 čer 2004 22:38

Re: Ako sa s domacimi monitormi pripravit na zive hranie na

Příspěvek od TOM-Thak »

Nadpis je ale jiny nez samotny dotaz. Pokud ale hrajes treba na kytaru nebo jiny nastroj a chces hrat zive na nastroje + treba smycky a nebavime-li se o Djingu, tak si kup nejake PA a zarid si zkusebnu v nejake vetsi garazi a trenuj ;)

Odpovědět