Dilema - vacsie alebo mensie monitory do malej miestnosti?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Keitaro333

Dilema - vacsie alebo mensie monitory do malej miestnosti?

Příspěvek od Keitaro333 » 12 lis 2006 05:36

Viem ze uz to tu bolo par krat omielane ale nikde nebola moc jasna odpoved.

Rozhodujem sa medzi Yamahami HS5M a HS8M - bral by som '5ky ale to by som asi musel dokupit woofer ktory je tucne drahy.
Preto som rozmyslal ze by som radsej zobral '8 ktore uz na basy stacia ale pouzival by som ich v malej miestnosti asi 4x4m.

Ma niekto skusenosti s takymi velkymi monitormi v malom priestore? Malo by to nejaku vyraznu nevyhodu? Bolo by odveci pocuvat to zo vzdialenosti 1m? Nemal by som radsej kupit '5ky a casom nasetrit na woofer?

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2006 09:23

1)

do mistnosti 4x4m klidne muzes poridit bednu s 8"

ty yamahy maj spis problem s vejskama nez s basama (hodnotim dle HS50M), kdyby prodavali verzi s lepsim tweeterem, tak bych jednoznacne zatratil tu stavajici

spis bych ti doporucil nasetrit na neco s lepsim "vrskem" jako genelec 80xx serie, adam A7 nebo P11A, dynaudia...

2) V ctvercovy mistnosti budes mit hodne problemu s basama, budes muset investovat do rockwoolu na relativne dost basovyho pohlcovani a stejne to nebude uplne ono, bez toho rockwoolu ti prakticky nedoporucuju nic delat.

Ctirad

Re: Dilema - vacsie alebo mensie monitory do malej miestnost

Příspěvek od Ctirad » 12 lis 2006 13:22

Keitaro333 píše: Nemal by som radsej kupit '5ky a casom nasetrit na woofer?
A proč se domníváš, že se subwooferem problémy s basy v blblé mísntosti nebudou?

Být tebou, tak poslechnu matuchu, akustické úpravy jsou základ. A co se týče dilematu mezi 5" a 8", tak obojí je už na hraně. 5" kvůli slabším basům a 8" už zase mívají horší středy. Zaměřil bych se spíš někam mezi.

kexik

Příspěvek od kexik » 12 lis 2006 13:36

6" tiez nezahraju basy celkom od spodu... mne to vychadza na 5" + sub, alebo 3 pasmovy midfield (ale tie ceny...). ako pise ctirad, problem s basmi nesuvisi s tym, ako ich generujes. takze 8" a sub vedu k podobnym pruserom. sub ma ale istu vyhodu v tom, ze mas vacsiu slobodu v umiestneni, satelity totiz musis umiestnit v miestnosti symetricky koli stereu, ale sub nutne nie...

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2006 13:42

no s tim umistovanim subu sem premejslel, co ti to dava za svobodu... a rek bych, ze neni zdaleka tak velka, jak se zda... stejne ho budes chtit dat na osu poslechu a stejne ho budes potrebovat dat do stejny vzdalenosti jako mas poslech

to znamena, ze ten sub pride do diry prvniho modu (stejne jako stanoviste poslechu) no a ta druha vzdalenost je stejna jako bedny (pokud nemas nejaky zpozdeni na satelity)

dva subwoofery uz mi pridou trochu zajimavejsi, protoze s tema uz muzes hejbat vic do stran a tak najit nejaky optimalnejsi pozice pri zachovani rozumny faze

rastis

Příspěvek od rastis » 12 lis 2006 13:47

Trosku to posuniem, ale laicky sa spytam, aj ked sa to tu casto prebera - ake sa daju spravit aspon zakladne akusticke upravy v miestnosti 4x4 ? Zrusit vsetky rohy a vycpat ich rockwoolom ? Alebo "orockwoolovat" v priestore za monitormi a v priestore odrazu z pred osi monitorov ?

kexik

Příspěvek od kexik » 12 lis 2006 13:55

matucha píše:no s tim umistovanim subu sem premejslel, co ti to dava za svobodu... a rek bych, ze neni zdaleka tak velka, jak se zda... stejne ho budes chtit dat na osu poslechu a stejne ho budes potrebovat dat do stejny vzdalenosti jako mas poslech

to znamena, ze ten sub pride do diry prvniho modu (stejne jako stanoviste poslechu) no a ta druha vzdalenost je stejna jako bedny (pokud nemas nejaky zpozdeni na satelity)

dva subwoofery uz mi pridou trochu zajimavejsi, protoze s tema uz muzes hejbat vic do stran a tak najit nejaky optimalnejsi pozice pri zachovani rozumny faze
ono ho nemusis mat v osi... pokial masti fakt trebars od 70Hz nadol, tak na stereo v rozumnom mixe nema vplyv. kludne mozes ist prec z osi. prave dva suby by boli hlavolam, kedze by si ich musel sfazovat navzajom, i ked teda, s dvoma submi som sa este nikdy prakticky nebavkal

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 12 lis 2006 13:59

Mě přijde představa dvou subwooferů bizarní. Tak nějak to jde proti původnímu smyslu toho, proč to vůbec vzniklo, tj. ušetřit peníze a prostor. Takhle to neušetří nic a navíc přidělá strašný problémy s umístěním a sfázováním.

Taky je potřeba vědět co od toho vlastně chci. Něco jiného je domácí kino nebo gamesení, kde jde jenom o to, aby se mi při výbuchu zatřásla podlaha pod nohama a něco jiného je aparatura pro kritický poslech, kde mi SW má zprostředkovat spodní oktávu, kterou mi malý bedny nezahrajou.

Keitaro333

Příspěvek od Keitaro333 » 12 lis 2006 14:01

Dik za odpovede lidi.

Rockwool myslite kvoli izolacii zvuku (o tu mi velmi nejde) alebo kvoli zlepseniu odposluchu? Co za izolacie konkretne je vhodne za rozumnu cenu kupit?

"A proč se domníváš, že se subwooferem problémy s basy v blblé mísntosti nebudou? "

povedal by som, ze je rozdiel medzi blbou miestnostou a malou miestnostou. Neslo mi az tak o problemy s basmi ale o kvalitu celeho odposluch na vykonnych monitoroch pri nizsej hlasitosti, ci nebude zbytocne mat take velke monitory ktore maju vykon na odposluch z 3 metrov a v tak malom priestore ich urcite nebudem moct tolko peckovat.

kexik

Příspěvek od kexik » 12 lis 2006 14:01

ctirad: myslim ze sa vsetci bavime o druhej moznosti :)
Naposledy upravil(a) kexik dne 12 lis 2006 14:03, celkem upraveno 1 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 12 lis 2006 14:03

keitaro: koli posluchu, samozrejme. rockwoolove prvky v ulohach absorberov. o susedov tu vobec nejde...

tu mas nejake rozumy na zaciatok (ak vies anglicky)
http://www.ethanwiner.com/acoustics.html

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2006 14:06

rastis > rohy a pak panely ne steny ... www.johnlsayers.com

kex > podle me tu fazi musis resit tak ci tak (teda pokud chces dobrej poslech), bych asi nechtel, aby ke me basy pod 50Hz dochazely o nekolik ms pozdejc, u toho bych se obaval, ze by me to ovlivnilo... nehlede na to crossoverovy pasmo, kde se samozrejme takovejmahle odchylkama musej dit urcity diry, bahno

jako vylozene excentricky posazenej sub mi pride, ze ti musi po case vadit (ale nezkousel sem to, nemam se subwooframa zkusenosti, jen teoreticky spekuluju na zaklade toho, ze kdyz mi hraje bas jenom jedna bedna, tak ten bas lokalizuju)

kexik

Příspěvek od kexik » 12 lis 2006 14:15

matucha: nie, nie... ver mi. bas lokalizujes pomocou vyssich harmonickych a tranzientov a tie idu kompletne zo "satelitov". kolega v byvalej/buducej (hehe) robote si nasral do kanclu dve bx8a od m-audia a komercny sub klipsch, ktory ide od 35Hz, vyhybku ma na 60Hz a je to skutocne dobre riesenie, v beznej miestnosti, ktoru "upravil" len vhodnym rozmiestnenim polic s knihami, s tym slo pekne carovat, sub skoncil nakoniec meter za satelitmi na malom stoliku a robi svoju robotu. bahno okolo crossoveru urcite je, ale ucho uz 60Hz nevnima moc kriticky (skor sposobom je/nie je). komercne satelit/sub systemy, ktore delia na 200Hz, tam je to samozrejme pruser najvacsi

matucha

Příspěvek od matucha » 12 lis 2006 14:46

2 subwoofery sou celkem standardni zalezitost, uz sem to tu nekde urcite rikal, ale treba Bob Katz ma bedny Lipinsky (odvozeny od duntech) a k tomu 2 suby... urcite na webu najdes fotku, jak to vypada.

PMC delaj asi 3 rady repraku, ktery se daj posadit na odpovidajici subwoofer a mas pak takovej reprak od zeme az po strop ;-). To mi pride skoro nejlepsi ;-).

Taky se pouziva crossover okolo 30-40Hz, tj ciste podsunuti pod satelit.

No me hrajou bedny do tech 32Hz primo... ale 30-35 uz je docela spatny a 35-40Hz je jednoznacne zkresleny. Takze sem o subwoofru zacal uvazovat (<40Hz). Uvazoval sem i o dvou, ale je pravda, ze pak se clovek dostava o hodne penez dal a skoro se zacina rysovat nakup lepsi tridy... ale skoro, protoze ty S3A sou za cca 110k + 2x sub vyde na 50-60k... to mame 170 kacek, coz teda fakt neni malo. Dalsi trida je ale nekde na 230-300. A to je furt nejakejch 60-100k vic a samozrejme to s sebou nese uz pozadavky na mistnost atd atd, proste je to jednoduchej zpusob jak se nechat zrujnovat.

Ale zpatky sem do tohodle threadu... kolik mas vlastne na ty bedny? Jestli muzu doporucit, tak preskoc tapco/behringer/event/yamaha a spis se koukej po nejmensich dynaudiich, adamech a genelec (80xx) vecech. Subbass poresis casem treba woofrem, ale kdyz ma bedna nic moc vejskac (a tj i stredy), tak ses trochu v pytli. Precti fora o akustice, nakup rokvůl a delej muziku ;-).

Sub neni nutne teda jenom levny reseni.

kexik

Příspěvek od kexik » 12 lis 2006 15:37

matucha:
ak ti to hra vazne od 32, tak ja by som sa na to vyflajzol, zvlast v takej miestnosti ako si tu nafotil
ak by si chcel nejaky system od 20Hz, tak maj na rozume ze lambda/2 pre 20Hz je 7.5m, takze v kazdej mensej miestnosti uz teoreticky pocujes na 20Hz cistu zhovadilost, za predpokladu, ze to nie je idealna anechoicka komora. vlastne, pri 40Hz takisto, ak mas beznu cimru okolo 3-4m na stranu

Odpovědět