Hardware/software crossover pro SUB a monitory

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
Magion

Hardware/software crossover pro SUB a monitory

Příspěvek od Magion » 31 říj 2015 10:26

Včera jsem koupil konečně po letech do studia SUB. JBL LSR4312.
http://www.jblpro.com/www/products/vint ... jSDfmSrRGE
Hraje parádně, pevnej bass a spousta rezervy ve výkonu, takže se nemusím obávat nějakýho chrochtání a prdění udýchaný bedny...
-
Je tu ale problém ( o kterým jsme věděl při nákupu). V bedně není vyhýbka... Jenom LPF pro sub a ven do monitorů jde fullrange signál.
JBL mají ve svých některých bednách svůj systém digitální korekce místnosti a taky případně vyhýbky pokud se spojí sub a monitory od JBL. Pokud se použijí k subu bedny jiné značky ( já Adam s2.5) tak je potřeba rozdělení frekvencí vyřešit externě. Sám subwoofer si jen spojí L + R a ořeže vstupní signál na 50 nebo 80 nebo 120Hz.

Máte někdo nějaký zkušenosti s vyhýbkama pro studiový bedny + sub?
Co byste doporučili?

V podstatě jsou asi 4 možnosti:
1) nedělat nic - nastavit LPF na subu na 50Hz a poladit hlasitosti a umístění.
( Adamy sice hlásí že hrají do 35Hz, ale to je pohádka - ta energie už od cca 60Hz tam prostě není). Zatím to takto mám a hraje to :)
2) Použít hw vyhýbku hned za zvukovkou. Musí umět i sum L+R pro jeden sub + dva výstupy pro monitory ...
3) použít hw 2x highpass za subem před monitorama. Ze subu jde ten fullrange signál...
4) Pořešit si to softwarově a používat 3 výstupy L + R + sub. Neznám vst na toto teda. Víte o něčem k tomuto účelu?
V max/msp to umím, ale protože míchám v Cubase, tak to nejde lehce použít.

Máte někdo s tímto zkušenosti?

Díky

Pytkin
Moderátor

Re: Hardware/software crossover pro SUB a monitory

Příspěvek od Pytkin » 31 říj 2015 12:31

Su HW krabice na to .. ale tie lacne su na live a toho by som sa mozno obaval .. Ja by som to asi riesil v Cubase .. Tam to urcite je .. nuendo to ma , tak verim ze aj Cubase .. v nasteni control room sa to da urcite spravit ..

Magion

Příspěvek od Magion » 31 říj 2015 14:53

Každej běžnej sub v sobě vyhýbku má a neřeší se to externě, takže vím, že to není úplně obvyklá situace.
Vím, že jsou vyhýbky rackový nebo i jinak zaboxovaný...
Spíš mě zajímá praktická zkušenost někoho, kdo má toto ve studiu nějak řešený.
Pro mě řešit to v Cubasi není úplně optimal protože často dělám i OTB (než to všechno nahraju) a v tento moment práce je soft vyhýbka nanic... poslouchám přes analogovej pult.

msmucr

Příspěvek od msmucr » 31 říj 2015 20:54

Rozhodování mezi crossoverem a přidáním subu s LPF k hlavnímu páru je vždycky trochu komplikované.. zvlášť při kombinaci různých modelů beden a výrobců, které nejsou navržené tak, aby hrály v jednom celku. Hodně to také záleží na typickém používání celého systému (např. reprodukce při vysokém SPL s co nejmenším zkreslením vs. nejpřirozeněji znějící přechod mezi hlavním párem a subem) a konkrétním prostorem.
Moje zkušenost je víceméně taková, že jsem většinou preferoval popsanou variantu č. 1 - tzn. i když byla možnost použít vestavěnou výhybku, tak to nakonec skončilo u přidání subu k hlavnímu páru bez ořezu, protože se to nejlíp pojilo dohromady a odpadla starost s případným přepínáním bass managementu (prostě byl sw buď zapnutý nebo ne).
Samozřejmě to může mít svá úskalí např. u kombinace sw a malých přeportovaných nearfieldů nebo nedostatečného nastavení na sw (skokové nastavení frekvence filtru a flipu polarity nemusí sednout k hlavnímu páru), pak může dopadnout zapojení s výhybkou líp.. ale to chce vždy vyzkoušet.

Co se týká softwarového řešení, tak sice nedělám v Cubase a poslední verze jsem viděl tak trochu z rychlíku, ale teoreticky by to mělo jít přes Control room, kdy se nastaví dvě poslechové cesty a do obou se pošle hlavní mix.. následně by mělo jít do každé z nich přidat různé pluginy a nastavit jiné ASIO výstupy.. Takže bys teoreticky mohl zkusit dvě varianty.
Použít vestavěný bass management a LPF v subu a oříznout jen hlavní pár, jak jsi původně zmiňoval.. Jakýkoliv VST IIR ekvalizér, co umí např. butterworth HPF by mohl zafungovat.
I když já bych spíš volil variantu nějakého VST crossoveru.. a úplně bych obešel LPF v sw, tzn. použít jeho LFE vstup.
Důvod je ten, že s dalším samostatným ekvalizérem netrefíš přesně průběh toho filtru v sw tak, aby se oba doplnily a nevznikl žádný frekvenční propad nebo zdvih okolo dělících frekvencí. Což právě pořeší crossover plugin, který typicky implementuje nějaký Linkwitz-Riley druhého nebo čtvrtého řádu. Navíc při kombinaci dvou různých filtrů (sw a počítač na hlavní pár) můžou vznikat další problémy..
Jestli je tvá Cubase 32bit, tak je pár docela dobrých freeware pluginů, co tohle umí.. např.
CrosOver na http://rs-met.com/freebies.html nebo Ohlův LS-filter http://www.ohl.to/about-audio/audio-softwares/ls-filter
Na 64bitů toho moc neznám, ale kupříkladu Voxengo BMS by to zařídilo také http://www.voxengo.com/product/bms/

Jak jsem psal, že nedělám v Cubase, tak nevím, jestli by si to poradilo v Control Roomu s pluginem, co má 2 vstupy a víc výstupů, resp. jak by se to dalo pak dalo správně namapovat např. do třech kanálů ASIO. Ale i kdyby to nebylo možné takhle udělat, mělo by to jít tak, že se vrazí stejný plugin do obou cest, výhybka se nastaví stejně a vypnou se pásma, která do konkrétního výstupu nemají jít.

Jinak pro rychlé testování možností je docela dobrý plugin do Foobaru 2000..
http://xover.sourceforge.net když se to zkombinuje s pluginem pro ASIO výstup https://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_asio tak by sis mohl odladit nějaké nastavení a následně ho zkusit zreplikovat v Cubase nebo v případě, že by to hrálo nějak zásadně dobře, tak vyzkoumat i externí výhybku.

Jinak ještě obecně k externím DSP výhybkám s analogovými vstupy.. chce to podle mě docela dobře porovnávat přínosy a negativa, některé digitální implementace sice vyřeší hlavní úkol - korektní rozdělení do pásem, ale zároveň mají např. o dva řády horší převodníky, než co jsou ve zvukovce, a špatné hodiny s fixní frekvencí 48k.. tzn. samotný průchod zařízením i v DSP bypassu může "vymýt" zvuk takovým způsobem, že je to finálně výrazně horší.

Michal

Magion

Příspěvek od Magion » 03 lis 2015 11:12

pěkně jsi to sepsal :palec+:
zatím jedu variantu 1. Problém mám až na 80Hz kde to trochu rezonuje ale nižší spodky se mi nijak nekupí.
Teda testy dělám čistě sinusovkou, kterou si projíždím frekvence a poslouchám jak se mění hlasitost na různých frekvencích.
Zjistil jsem, že mám co řešit ( těch 80Hz + 113Hz a 138Hz to jsou největší problémy i bez subu).
STáhnul jsem si nějaký crossover pluginy ale zatím se mi nepodařilo u nich nastavit výstupy.
V cubase jsem nikde nativně crossover nenašel. Sice lze nastavit výstupy LRCLfe a použít jen LR+Lfe ale funkce crossoveru v tom zahrnutá není...

Odpovědět