Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
Ondra P.

Příspěvek od Ondra P. » 14 srp 2008 09:24

gratuluji k paradnim monitorum....

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 srp 2008 09:44

Ještě je nemám :)) Počítám tak půlka září snad ...

matucha

Příspěvek od matucha » 14 srp 2008 11:24

A za třetí, kvalitu mixu/masteringu nedělají bedny, ale jiné věci. Bedny jsou jen relativní zrcadlo (absolutní neexistuje), na které je třeba si zvyknout a zjistit jak se odráží na jiných zrcadlech. Je fajn když je co nejpodrobnější. Ale i tak zůstává jen relativní a na jakýchkoliv slušných bednách se dá v pohodě fungovat, je to jen věc zvyku a překládacího klíče.
Bedny sou ale velka promenna pro mix, podle me ovlivnujou vysledky dost radikalne. Sice de o zkusenost a zvyk, ale znam tolik pripadu, kdy lidem ciste stacilo vymenit bedny a jejich mixy (a vpodstate i mastry) sly severne nebo jizne podle toho, jak jim to sedlo.

Taky pozoruju jednu zajimavou vec, ktera mi pride protismyslna, ale ve velky mire ji slysim. A to, ze casto ty mixy znej podobne jak bedny, na kterejch se delaj, jako by se tam propasoval jejich charakter. Logicky by to melo byt presna inverze toho charakteru, ale to neni to co slysim.

Takze kazdopadne kazdej krok k lepsimu je krok k lepsimu. Moje kratka zkusenost s timhle druhem matrixu byla hodne ambivalentni. Na jedny strane na tom bylo neco hezkyho, na druhy strane ty bedny nehraly 100% citelne. Mely tak 50% detailu na ktery sem byl zvyklej... ale zase hezky podavaly barvy ve stredech.

kexik

Příspěvek od kexik » 14 srp 2008 11:51

mozno to je tym ze ti ludia o tom charaktere bedne vedia a snazia sa ho kompenzovat, ovsem naslepo, tak prekompenzuju?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 srp 2008 12:03

Já necítím že by to takhle fungovalo (aspon pro mě). Neexistuje žádná referenční pravda ... Tím pádem je všechno jen relativní a přibližné a všude hraje trochu jinak. Všechno je víceméně odhad a relativní odvozování. Když si člověk zvykne na jakoukoliv slušnou bednu a ví jak na ní znějí výborné nahrávky a jak to pak zní na běžných bednách, tak je to v pohodě. Je třeba si na ni jen zvyknout. Samozřejmě každému může být bližší a příjemnější určitý typ zvuku a je proto i spousta různě hrajících "transparentních" beden :). Ale za prvé málokdo má při mixu/masteringu jen jeden typ monitoringu a za druhé je to prostě jen relativní korelace ... prostě se v myslí upraví veličiny a poměry ... Ale vlastní tvůrčí proces (nahrávání/mix/mastering) má přece jen zásadnější procesy a parametry než nějaká závislost na typu poslechu ...

U těch Airů vidím dvě výhody : 1) znějí dost čistě a neutrálně samy o sobě - v celém spektru 2) dá se tam cokoliv kalibrovat v závislosti na místnosti atd. - přesný 10 pásmový EQ

kexik

Příspěvek od kexik » 14 srp 2008 12:09

Ivo píše: dá se tam cokoliv kalibrovat v závislosti na místnosti atd. - přesný 10 pásmový EQ
to je obrovske plus, uvidis sam...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 14 srp 2008 13:38

Ivo píše:
kexik píše:no ale je pravda ze vekom idu menice do hajzlu. nove matrixy a 20rocne matrixy su uz dost neporovnatelne veci
"Nové" Matrixy neexistují. Už se tak 10-15 let nevyrábějí ...
Ale existuji stare matrixy s novymi menici ;) Jinak Airy jsou fajn, kdyz jsem je slysel, byl jsem z nich odvarenej, ale na mastering bych je necekal. Mas dost tlustou zed? :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 srp 2008 13:43

Kermitak píše:
Ale existuji stare matrixy s novymi menici ;) Jinak Airy jsou fajn, kdyz jsem je slysel, byl jsem z nich odvarenej, ale na mastering bych je necekal. Mas dost tlustou zed? :)
Ano , North Creek crossovers za 2100 USD ... vím o nich ... uvažoval jsem o nich ještě před pár dny

Proč bys nečekal Airy na mastering ? (viz Bob Ludwig například + vím o dalších masteringových studiích kde jsou). Tlusté stěny ? Proč ? :wink:

Masteringová bedna by podle mě měla být a) velká b) měla by mít velmi vyrovnané spektrum v celé šíři a velmi jasné detaily. A to Airy splnují myslím

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 14 srp 2008 13:55

No, ja nevim, rekl bych, ze na mastering (ac se da jiste zvyknout na vsechno) by mely byt neportovany bedny, coz AIR25 nejsou. Ale ja mastering nedelam, takze je to jen muj teoreticky predpoklad ;]
S tema tlustyma stenama to byl vtip ;) Ale psal jsem to proto, ze jsou to soffit bedny (afaik), takze na stojanech nebudou mit takovou idealni charakteristiku, jakou vyrobce predpokladal, tak jestli to nejak hodlas resit.
Ale jsou pekny, o tom zadna. Kdyz jsem je u Safy slysel, taky jsem mel tendenci vykaslat se na byt a z fleku si jedny odnyst ;)))

kexik

Příspěvek od kexik » 14 srp 2008 14:18

kermitak: tie bedne ide nastavit na skoro hocaku polohu a aplikaciu, kludne aj v rohu, tym ze je tam ten eq. + poloha v stene je principialne najlepsia (ziadne nechutnosti s odrazmi) pre hocaku bednu

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 srp 2008 14:27

Kermitak píše:No, ja nevim, rekl bych, ze na mastering (ac se da jiste zvyknout na vsechno) by mely byt neportovany bedny,
Nejsem si jistý co myslíš termínem "neportované bedny"

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 14 srp 2008 14:28

Ivo píše:
Kermitak píše:No, ja nevim, rekl bych, ze na mastering (ac se da jiste zvyknout na vsechno) by mely byt neportovany bedny,
Bez bassreflexu.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 srp 2008 14:35

Kermitak píše:
Ivo píše:
Bez bassreflexu.
Myslíš ty díry ?

kexik

Příspěvek od kexik » 14 srp 2008 14:43

ty diry :)
basreflexova bedna otaca na rezonancnej frekvencii fazu. na druhej strane panbohvie ci to ta dsp vnutri air nekompenzuje, co by samozrejme slo

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 srp 2008 14:48

Hmm, tak to mají i Matrixy. A to by potom byly pro mastering nevhodné třeba i tyhle chudinky za 40 000 EUR :wink:

http://www.atc.gb.net/scm300aslpro.htm

No jo, nebrat ...

Odpovědět