KRK Exposé E8B

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
ECSON WALDES
Profesionál

KRK Exposé E8B

Příspěvek od ECSON WALDES » 01 zář 2010 18:18

Obrázek

Rozhod jsem se že něco napíšu o studiových dvoupásmových monitorech KRK Exposé E8B, které ve studiu už necelý rok s velkou spokojeností používám. Současně bych byl rád, kdyby tato recenze byla mým osobním poděkováním firmě Disk.cz za její maximální vstřícnost a po všech směrech profi přístup, který mi potvrzují už řadu let co od nich nakupuju studiovou techniku.

KRK obecně
Americká firma KRK patří k veteránům a průkopníkům nearfield monitorů, která na poli profi studiových monitorů zanechala velmi výraznou stopu. Má za sebou několik silných Hype vln, kterýma si prošla svého času řada dalších velkých firem jako např. Tannoy nebo Genelec, atd. a z těchto dob několik legendárních modelů. KRK v současnosti nabízí celou řadu studiových reproduktorů od základních levných modelů série Rockit, přes kvalitní střední třídu VXT až po HiEnd model Exposé. Firma KRK si vybudovala své dobré jméno kolem několika zásadních modelů, které se držely na špičce mezi studiovými profi monitory. Zmíněnými legendami dnes už jsou modely KRK 9000B, nebo velmi úspěšné série Exposé E8. Starší modely jako např. 15 let staré KRK 6000 dodnes používají velká jména jako např. mix engineer Kevin Shirley, nebo velmi velký fanoušek modelu 9000B Mike Spike Stent, který svůj model 9000B používá dodnes. Seznam uživatelů pozdějšího modelu Exposé E8 čítá velký seznam top studii která na těchto monitorech smíchala přední světová alba. Charakteristikou pro všechny profi modely firmy KRK byl kromě nezaměnitelného žlutého wooferu vždy minimální zkreslení a velký detail, výborná čitelnost a velký přesný bas. KRK všechny tyto vlastnosti přenesl i do své stávající vlajkové lodě modelu Exposé E8B, která navíc přináší spoustu inovativních technických vylepšení.

Obrázek

V ůvodu bych předeslal, že než jsem koupil nové monitory KRK Exposé E8B, jsem ve studiu dva roky používal předchozí model firmy KRK - Exposé E8T http://www.disk.cz/disk/product?2141 Jen zmíním že oba tyto modely jsou vlajkové lodě firmy KRK. Zajímalo mě jak hraje nový nástupce E8B. Byla to čistá zvědavost, původně jsme neměl v plánu nahrazovat E8T se kterýma jsem byl moc spokojený. Zvědavost mi nedala, tak jsem kontaktoval firmu Disk.cz a využil jsem možnosti si novinku E8B poslechnout v jejich předváděcím studiu na Barandově. Zajímalo mě přirozeně kam se zvuk posunul od mých E8T. E8B jsem měl na Barandově možnost poslouchat a poměřovat několik hodin s dalšími monitory které na místě byly k dispozici. Musím říct že E8B na mě udělaly ohromný dojem. Rychlý pevný velmi dynamický zvuk, skvělý detail, šířka stereo obrazu, snadno definovatelná hloubka a co bylo nepřehlédnutelné bylo fantastické podání basů, na kterých si hodně zakládám. Poslouchal jsem na nich oblíbenou zahraniční muziku a taky hudbu kterou jsem sám míchal a masteroval abych měl vazbu na zkušenost poslechu na mých původních E8T a monitorech FAR. Po poslechu jsem odcházel s jasným závěrem, že tyhle monitory v mém studiu nemůžou chybět ! : )

E8B jsem pak u Disk.cz koupil v říjnu 2009. Když jsem E8B do studia přivezl tak jsem je umístnil stranou vedle mého stolu, protože jsem potřeboval jednak dokončit práci kterou jsem měl rozpracovanou na E8T, ale taky jsem potřeboval chvíli času abych si při přepínání mezi monitory které jsem ve studiu měl na nové E8B zvykl, než jsem je pak umístnil na stůl místo původních E8T. Přepínání byla radost, protože E8B hrají detailněji, jasněji a s hlubší basem než půodni E8T. S odstupem musím říct že to byla skvělá investice a tyhle monitory považuji za nejlepší nearfield monitory které jsem za dlouhou dobu slyšel a pak taky následně používal ve studiu.

-- Fotky, které jsem udělal při poslouchání E8B v předváděcím studiu firmy Disk.cz
Obrázek

Design
E8B jsou velká (opravdu velmi velká a velmi těžká) krásná bedna s perfektním řemeslným zpracováním. Původní šestihranný tvar modelu Exposé E8 a E8T nahradil oblý kulatý tvar, který novým E8B dodává novou tvář a je zcela novým přístupem k estetice kterou přebírají i menší modely produktu firmy KRK. Kulatý tvar trošku připomíná řadu monitorů Genelec. Tento tvar ale není jen designérským záměrem. jak KRK uvádí umožňuje snížit šíření nežádoucích stojatých vlny a akustického víření kolem monitorů.

Základní specifikace dvoupásmových monitorů Exposé E8B :
Tweeter: 1" AIBeMET Inverted Dome
Woofer: 8" Dual Layer Kevlar w/Rohacell Input Type XLR (3-Pin) 10k Ohm Balanced
Amplification HF: 120Watts Discrete Class A/AB
LF: 140Watts Discrete Class A/AB Max Power Consumption 500W Frequency Response 40Hz - 30kHz +/-1dB
Maximum SPL @ 1m 115dB Peak
Dimensions 49.1cm H x 37.cm W x 35.5cm D
Weight 30.9 Kg
Mounting OmniMount 120.0 WBX

Obrázek

Výšky
Výšky na mne obecně velmi zapůsobily. Při mixáži člověk docení jejich čistotu a přehlednost a fakt, že hliníkovo-beryliový výškový reproduktor (AlBeMet) vám nic nepromine. Pokud je problém v ostrých frekvencích, člověk je nemůže přehlédnout nebo ignorovat. Míchám spoustu kytarových kapel které jsou plné nekompromisních stěny činelů a kytar, což jsou zdroje na ostré výšky velmi bohaté. E8B jsou na eliminování ostrosti perfektní nástroj. Pokud je někde problém rychle na něj upozorní. Cením si nového AlBeMet reproduktoru protože diky jeho detailu urychluje práci a zpřesňuje hledání problematických frekvencí. Myslím si že E8B by mohly zaujmout příznivce ADAM monitorů diky jasnosti a čistotě výškového reproduktoru. Na výšky jsem si chvíli musel zvykat, protože v porovnání s E8T mají mnohem zářivější podání. U E8B je výhodou že neznějí ostře nebo nepříjemně, ale s velkou jasností a detailem a neunavují uši při poslechu.

Středy
Levnější osmipalcové monitory často trpí nepříliš vyrovnaným podáním středů, což pak vede k nevěrohodnému zvuku a to je při míchání velmi limitující faktor. Monitory E8B nabízejí ve své nearfield třídě velmi precizní středy, které si drží své parametry jak při tiché tak i hlasité reprodukci hudby. Když už zmiňuju hlasitost, tak konkrétně vyrovnanost a čistota zvuku při tichém ale i hlasitém poslechu je u E8B úžasná. Středy zde mají přirozenou prokreslenost a jednotlivé nástroje které je potřeba pečlivě sledovat hrají s jasnou konturou, bez zabarvení nebo frekvenčních deformací.

Bas
Při poselchu E8B jsou velkou impresí basy, je radost na nich míchat nebo jen pro potěšení poslouchat dobrou hudbu, která je na basech hodně postavená. O to zásadnější je to ale předpoklad pro přesný poslech pokud člověk míchá. Mám rád když jsou basy přesně reprodukovány i na nearfieald monitorech. Každý určitě zná spoustu 8mi palcových beden které mají rozmazaný nekonkrétní bas. 8mi palcový reproduktor na rozdíl od 6ti palcových umožňuje přehlednost i v nižších basech a pokud je kvalitní konstrukce, udržuje si i plnost a přesnost středů. V porovnáni s monitory E8T jdou E8B ještě o kus niž, což pro mě bylo příjemné zjištění. Hodně dobře se na E8B poslouchá plná akustická hudba, jako třeba moje velmi oblíbené album „Beck - Sea Change“, kde jsou krásné přirozné basy, ale taky elektronika která diky KRK basům a detailu velmi působivě podává plnost TR-909 kopáků a tlustých analogových bas. Požitkem je poslech třeba elektronického DUB alba „Delle – Before I Grow Old“.

Frekvenční korekce monitorů
Pro případnou potřebu E8B nabízí možnost doladit frekvenční charakteristiku podle umístnění monitorů v dané místnosti. Zadní panel monitorů nabízí přepínač vstupní citlivosti a potenciometry pro EQ výškového a basového reproduktoru – HF a LF Shelf.

Hlasitost
Jestli někdo potřebuje bednu která kromě klasického poslechu nabídne pro případnou hlasitou kontrolu i velký tlak, tak ten bude z KRK EB8 monitorů hodně učarovaný. Osobně mám rád když se během míchaní nechávám strhnout energií hudby a silnějším zvukem, který kromě radosti z práce umožňuje odhalovat úskalí která se při tichém poslechu nedají identifikovat. Schopnost hrát nahlas je důležitá vlastnost i v situaci kdy například člověk nahrává basu a poslouchá svůj nástroj přes monitory. Když se muzikant neslyší je nejistý a dělá chyby. Kromě hlasitosti je důležitou schopností monitorů nezkresleně podávat věrnou informaci i při tichém poslechu. E8B hrají potichu stále jasně a s čistým detailem. Byl to taky jeden z bodů který si konstruktéři z fimry KRK dali za cíl. Velmi mě zaujalo že i při malé hlasitosti znějí E8B velmi detailně a přehledně. Toho hodně využívám když dělám poměřovací hlasitosti míchané nebo masterované hudby na velmi malých hlasitostech. U spousty monitorů mám zkušenost že při malé hlasitosti přestávají mít svoji pevnost, dynamiku a frekvenční vyváženost. Zmíněná dynamika je u E8B velmi impresivní. Pamatuju si před 9ti lety moje starší 8mi palcové monitory Tannoy S800A, u kterých se při větší hlasitosti dusily basy a deformovaly středy. E8B podobnými neduhy netrpí což považuju za velmi důležitou vlastnost, protože vyrovnaný přednes při tichém ale i hlasitém poslechu vůbec není standardní ani v drahé třídě 8mi palcových monitorů, ale přitom je to klíčový parametr který by měly kvalitní monitory splňovat.

Závěr
E8B z mého pohledu potvrzují kvality ve své třídě, proto to nejsou levné monitory, ale za svou cenu také nabízí odpovídající parametry a je tím pádem určena pro ty, kteří hledají špičkovou kvalitu. Mám hodně rád kvalitní techniku a umím do ni investovat když jsem o ní přesvědčený. Mít ve zvuku přehled a hlavně vědět že se na zvuk člověk může spolehnout je pro mě velmi důležitý bod při výběru monitorů. Moje E8B jsem si zamiloval, reprezentují pro mne jednu z nejideálnějších možností špičkových profesionálních nearfield monitorů.

Moje Exposé E8B jsem koupil u našeho výhradního dovozce Disk.cz Tyto monitory nabízejí za velmi atraktivní cenu. Cena v Evropě se pohybuje kolem 5500 EUR za pár (cca 130.000,- Kč). Disk.cz je ale nabízí za velmi výhodných 110.000,- Kč což je jak jsem sledoval nejvýhodnější cena v Evropě ! http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3166

+ Detail výšek a středů
+ Podání basů
+ Kvalitní hlasitý i tichy přednes
+ Design a kvalitní mechanické zpracování

- struktura části povrchu, hůř se z něj sundává prach
- nelze jim odolat : )

.

EXCOM

Re: KRK Exposé E8B

Příspěvek od EXCOM » 01 zář 2010 19:16

velmi prijemny clanok, ktory som si s chuti precital. celkom mi padol vhod a mam na teba otazku, ja mam zalusk na KRK VXT-8. vedel by si mi skromne opisat posun medzi VXT-8 a Expose? uz je to v podstate iste ze idem do VXT-8, ale predsa by padla vhod dajaka info medzi tymito dvoma monitormi

luphtrack

Příspěvek od luphtrack » 01 zář 2010 19:29

ECSON WALDES píše:Závěr
E8B z mého pohledu potvrzují kvality ve své třídě, proto to nejsou levné monitory, ale za svou cenu také nabízí odpovídající parametry a je tím pádem určena pro ty, kteří hledají špičkovou kvalitu. Mám hodně rád kvalitní techniku a umím do ni investovat když jsem o ní přesvědčený. Mít ve zvuku přehled a hlavně vědět že se na zvuk člověk může spolehnout je pro mě velmi důležitý bod při výběru monitorů. Moje E8B jsem si zamiloval, reprezentují pro mne jednu z nejideálnějších možností špičkových profesionálních nearfield monitorů.

Moje Exposé E8B jsem koupil u našeho výhradního dovozce Disk.cz Tyto monitory nabízejí za velmi atraktivní cenu. Cena v Evropě se pohybuje kolem 5500 EUR za pár (cca 130.000,- Kč). Disk.cz je ale nabízí za velmi výhodných 110.000,- Kč což je jak jsem sledoval nejvýhodnější cena v Evropě ! http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3166

+ Detail výšek a středů
+ Podání basů

.

mohu mít také otázku? spíš než příspěvek do kategorie ostatní hardware mi to silně připomíná reklamu na disk.cz. byl to záměr?
Obrázek
live free or die!

Dreamgate

Příspěvek od Dreamgate » 01 zář 2010 19:49

luphtrack píše:
ECSON WALDES píše:Závěr

+ Detail výšek a středů
+ Podání basů

.

mohu mít také otázku? spíš než příspěvek do kategorie ostatní hardware mi to silně připomíná reklamu na disk.cz. byl to záměr?
Mám pocit,že to Ecson nemá za potřebí,je to spíš poděkování.Hlavně je to fajn recenze.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 zář 2010 19:54

ECSON WALDES píše:
Moje Exposé E8B jsem koupil u našeho výhradního dovozce Disk.cz Tyto monitory nabízejí za velmi atraktivní cenu. Cena v Evropě se pohybuje kolem 5500 EUR za pár (cca 130.000,- Kč). Disk.cz je ale nabízí za velmi výhodných 110.000,- Kč což je jak jsem sledoval nejvýhodnější cena v Evropě !
Jo jo .. disk ma velmi dobre ceny .. ked som kupoval do prace uad2 quad , tak som prehladal vsetky velkosklady v europe a v disku bola najnizsia cena ..

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 01 zář 2010 23:31

EXCOM píše:velmi prijemny clanok, ktory som si s chuti precital. celkom mi padol vhod a mam na teba otazku, ja mam zalusk na KRK VXT-8. vedel by si mi skromne opisat posun medzi VXT-8 a Expose? uz je to v podstate iste ze idem do VXT-8, ale predsa by padla vhod dajaka info medzi tymito dvoma monitormi
Diky Excom.

VXT8 jsou moc fajn bedna. Kamarad je ma ve studiu, pomahal jsem mu s michackou a tak jsem mel cas se s nima seznamit. Nemel jsem je vedle sebe s Exposé E8B abych mohl rict prime porovnani, ale ciste z pocitu si vybavuju ze VXT8 maji o trosku "tmavsi" vejsky, ne ze by jich bylo malo, ale maji jiny charakter. Basy a stredy znely skvele. Prislo mi ze za tu cenu jsou VXT8 skvelej kus monitoru. U mensich VXT6 ktere jsem slysel v nemecku mi prislo ze zneji charakterove velmi podobne ale uz samotny 6ti palcovy reproduktor dal znat ze basy nesly tak hluboko jako u VXT8.

Jeste zminim ze u serie Rockit bych asi trosku vahal kdybych na nich nekoho nechal michat, protoze to jsou vylozene bedny do zacatku. Nezneji spatne ale nejsou tak presne jako serie VXT nebo pak Exposé. Taky jsou ale za hodne malej peniz coz se hodi tem kdo zacinaji a potrebuji mit dobry poslech do startu za maly peniz.

Na slovensku ma zastoupeni KRK monitoru On-Board - coz je vsem na eZone znama spriznena firma. Hubert mozna ma VXT8 i na prodejne k vyzkouseni. Zkus ho kontaktovat. Je hodne ochotny, verim ti pomuze - http://www.on-board.sk/produkty-23.aspx ... lter1=m_35

Ve studiu ted mam 3 pary KRK monitoru a jsem s nima moc spojenej. Puvodni Expose E8T mam ted v "B" rezii. V hlavni "A" rezii pouzivam novy Expose E8B a k tem mam jeste prcky KRK V4, coz jsou malinky 4 palcovy potvory (dnes uz se nevyrabi, koupil jsem je v disku pred 3 lety v doprodeji skladu). Jsou to prckove ale hraji moc hezky. Pouzivam je jako kontrolni boombox : ) oni totiz jsou navrzeny tak aby hraly hodne basu i kdyz je fyzicky ten 4 palcovej reprak nemuze zahrat. Dobre spocitanej bassreflex a cela konstrukce ty maly bedny ale pocit plnosti umi skvele navodit - je to trosku technickej trik, ale funguje. Coz je ale super ze se tim padem skvele hodej na kontrolu jako další par beden, protoze jednak zneji uplne jinak a diky odlisny konstrukci umoznuji slyset zvuk z uplne jinyho pohledu, coz konkretne u basu je hodne dobry meritko. Casto mam tendence treba analogovy elektro kopaky ladit v EQ hodne hluboko, tyhle maly 4-palce je ale neumi uz prenest, coz je ale upozorneni pro mix zkusit energii basu prenest vejs aby i na mensich bendach kopak stale mel svuj tlak. To plati i o basovych linkach atd. Misto techto V4 jsou ted jejich nastupce VXT4.

luphtrack píše: mohu mít také otázku? spíš než příspěvek do kategorie ostatní hardware mi to silně připomíná reklamu na disk.cz. byl to záměr?
Diky za dotaz. Reklama to urcite byt nemela, mel to bejt spokojenej zakaznik kterej ma moc rad svoje bedny :C)) ale pokud to tak vyzni tak jedine dobre. Budu rad kdyz Disk.cz bude mit zpetnou vazbu od dalsiho spokojenyho zakaznika. Dobry reference delaji dobry jmeno a to si oni stale obhajuji kvalitnima sluzbama a taky ochotou a fer pristupem a to neni u nas uplne bezna vec. Disk je profi firma s dlouhou historii na nasem trhu a ja od nich rad nakupuju. Proc je pak taky nezminit kdyz jsem spokojenej. Myslim ze u nas se snima musel uz potkat kazdej, protoze maji zajimavy produkty - no a hlavne ceny ! : )

Ondra P.

Příspěvek od Ondra P. » 02 zář 2010 00:18

Supr ! díky

luphtrack

Příspěvek od luphtrack » 02 zář 2010 00:20

ECSON WALDES píše:Dobry reference delaji dobry jmeno a to si oni stale obhajuji kvalitnima sluzbama a taky ochotou a fer pristupem a to neni u nas uplne bezna vec.)
jj
Obrázek
live free or die!

jackies

Příspěvek od jackies » 03 zář 2010 19:34

Díky za recenzi, pěkné počtení.
Ten zvuk tomu pánovi na tom Barrandově uřízl levou nohu ? :wink:

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 04 zář 2010 14:17

jackies píše:Díky za recenzi, pěkné počtení.
Dekuju
jackies píše:Ten zvuk tomu pánovi na tom Barrandově uřízl levou nohu ? :wink:
hehe, to je Hoffy ze skyline. Ja bych rek ze se tam vznasel v euforii - prvni skutecnej duzak levitace :c)

biscuit

Příspěvek od biscuit » 06 zář 2010 14:43

ew: dik za clanek. planuju konecne upgrade a mam v merku i vxt8. a tohle je teda vyneslo na prvni misto na seznamu kandidatu :-) zajimalo by me primy srovnani expose a vxt se stejne velkym wooferem. cenove je to hodne velkej nepomer... jestli rikas, ze vxt (za tretinovou cenu), se ti po pameti lisily hlavne ve vejskach a basy a stredy byly ok, tak se nemuzu dockat, az si je poslechnu..

MonkeyFighter

Příspěvek od MonkeyFighter » 07 zář 2010 12:53

koukam ze nekde stojej i kousek prez 25k par..tam bych cekal docela podstatnej rozdil k tem 110k

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 07 zář 2010 13:26

Tak ono je jasny uz z pomeru ceny ze ty bedny nemuzou hrat stejne. To by jinak ani nedavalo smysl proc jedna bedna stoji 110 a druha 30 : ) VXT8 je kazdopadne za tech 30 tisic moc dobra bedna. Pokud o bednu ma clovek zajem je namiste si ji nekam jit poslechnout.

Rad bych si Exposé E8B vedle VXT8 poslech, vedle sebe jsem je naprimo neslysel.

hubert

Příspěvek od hubert » 07 zář 2010 14:06

Mne sa celkom VXT-8 pacia.....a dokonca nebol s nimi ani zdaleka taky problem s umiestnenim ako s inymi 8" a hlavne celkom dobre a citatelne reprodukuju aj stredy co sa v tejto cenovej triede casto nenosi. Podla mna stoja za vypocutie....dnes mi dorazili aj VXT-4 takze sa uz tesim ze ich vyskusam.....zatial bez SUBu....ten dojde az za dva tyzdne...

http://www.on-board.sk/produkty-23.aspx ... lter1=m_35

Kto je z okolia BA kludne nech si pride vypocut.....
Naposledy upravil(a) hubert dne 17 říj 2010 13:29, celkem upraveno 1 x.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 07 zář 2010 16:13

ew: tak jestli si je nadelim k vanocum, tak je klidne nalozim a prijedu k tobe ;)

Odpovědět