Správně umístění studio monitorů

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
TOM-Thak

Správně umístění studio monitorů

Příspěvek od TOM-Thak » 12 říj 2012 13:38

Ahoj,
asi se to tu už probíralo (divil bych se kdyby ne) a asi je to taková možná všeobecná věc, ale nenašel jsem to tu v tématech.

Jaké je nejvhodnější umístění studio monitorů na stolech nebo stojanech vůči posluchači?
Zajímá mě vzdálenost dvou repráků od sebe, úhel natočení, úhel svírající repráky mezi sebou a posluchačem a pak taky výška tzn.
v jaké úrovní vůči učím.

Žiju v domění, že toto je správně:

Obrázek

Tzn. natočení tak, aby to svíralo rovnostranný trojúhelník a 60stupňů ideálně.
A pak aby ucho bylo mezi středobasovým a výškovým reproduktorem.

Proč se ptám.. řeším to s kamarádem a pár chytráků mu tvrdí, že má bedny blízko u sebe, když mu to ale svírá rovnoramenný trojúhelník. Možná je to tím, že je má na stole a sedí blízko stolu a tím pádem, aby mu to svíralo, tak musí mít bedny u sebe.
Ale zas se mi nezdá dobrý to mít je daleko od sebe a sedět blízko u stolu a namířeno na uši, to pak musí
způsobit zkreslení stereo obrazu.

Díky za rady!

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Re: Správně umístění studio monitorů

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 12 říj 2012 14:08

Nejde to rict uplne jednoznacne -- pridam ti tam jeste jednu promennou, a to konkretni bedny. nekterym svedci trochu rozevrenejsi natoceni (tj. takovy, ze by se vrchol trojuhelniku vyskytl az kousek za tebou v mistnosti.

cim vic budou od sebe, zatimco ty se z poslechovyho bodu neposunujes dozadu, tim sirsi bude stereo; kde uz je to neprirozeny, zalezi na tobe, vznika potom dira mezi tim, co je 'dead center' a tim, co hraje po stranach. nekomu to muze na syntetickou hudbu vyhovovat..

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 říj 2012 14:18

Aha, no mě tam neštimuje trochu jedna věc.
Když je to na stojanech, tak seš schopen sedět pohodlně u stolu a přitom mít bedny ve správné vzdálenosti a úhlu.
V případě beden na stole se ale dostáváš do situace, kdy se ti nepovede dát bedny dál od sebe a zároveň dodržet 60stupnovy trojuhelnik
a sedět blízko stolu.

Já to konkrétně budu řešit pro APSka 8palcový bedny a kámoš má Adamy A7. S tím jsme to právě řešili, jak to cca rozumně nastavit.

Já jsem slyšel právě u pár lidí bedny dál od sebe a nesvíralo to ten úhel a pak to znělo divně jako bez tý center složky a nebylo to úplně
přijemný na poslech a na práci.

No pro mě taky o důvod víc proč jít do stojanů, protože ta variabilita je vyšší a můžeš si to posunout, jak potřebuješ a neomezuješ se na konstrukci stolu.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 12 říj 2012 14:34

no, i se stojanama te porad omezuje dulezitejsi vec-- mistnost. pokud jsi v maly mistnosti, muze se stat, ze vytouzena vzdalenost mezi bednama a snaha o trojuhlenik by te s zidli odsunula blizko stredu mistnosti, kde se vsechno vynuluje... chce to resit proste ad hoc pro kazdy misto zvlast. leda ze bys stavil mistnost, co bude od pocatku navrzena jen jako studio, a mohl sis zvolit presne rozmery...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 říj 2012 14:47

Jasny, tak kamos to ma nekde na pude v necem takovym:

Obrázek

No takze ted resime tohle cos tim.. jeste tam budou basovy pasti a je to ve fazi mereni tedka..

---
Ja to pak budu mit docasne v klasicky panelakovy mistnosti.. (ale budu si v ni moc delat co chci hehe..) akorat ze u me bude na prd to, ze tam je okno a dvere naproti sobe na te kratsi strane, takze reseni akustiky bude trosku pruda.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 říj 2012 14:48

Jeste tady dalsi fotka:

Obrázek

Odpovědět