Správně umístění studio monitorů

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
TOM-Thak

Správně umístění studio monitorů

Příspěvek od TOM-Thak »

Ahoj,
asi se to tu už probíralo (divil bych se kdyby ne) a asi je to taková možná všeobecná věc, ale nenašel jsem to tu v tématech.

Jaké je nejvhodnější umístění studio monitorů na stolech nebo stojanech vůči posluchači?
Zajímá mě vzdálenost dvou repráků od sebe, úhel natočení, úhel svírající repráky mezi sebou a posluchačem a pak taky výška tzn.
v jaké úrovní vůči učím.

Žiju v domění, že toto je správně:

Obrázek

Tzn. natočení tak, aby to svíralo rovnostranný trojúhelník a 60stupňů ideálně.
A pak aby ucho bylo mezi středobasovým a výškovým reproduktorem.

Proč se ptám.. řeším to s kamarádem a pár chytráků mu tvrdí, že má bedny blízko u sebe, když mu to ale svírá rovnoramenný trojúhelník. Možná je to tím, že je má na stole a sedí blízko stolu a tím pádem, aby mu to svíralo, tak musí mít bedny u sebe.
Ale zas se mi nezdá dobrý to mít je daleko od sebe a sedět blízko u stolu a namířeno na uši, to pak musí
způsobit zkreslení stereo obrazu.

Díky za rady!

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Re: Správně umístění studio monitorů

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

Nejde to rict uplne jednoznacne -- pridam ti tam jeste jednu promennou, a to konkretni bedny. nekterym svedci trochu rozevrenejsi natoceni (tj. takovy, ze by se vrchol trojuhelniku vyskytl az kousek za tebou v mistnosti.

cim vic budou od sebe, zatimco ty se z poslechovyho bodu neposunujes dozadu, tim sirsi bude stereo; kde uz je to neprirozeny, zalezi na tobe, vznika potom dira mezi tim, co je 'dead center' a tim, co hraje po stranach. nekomu to muze na syntetickou hudbu vyhovovat..

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak »

Aha, no mě tam neštimuje trochu jedna věc.
Když je to na stojanech, tak seš schopen sedět pohodlně u stolu a přitom mít bedny ve správné vzdálenosti a úhlu.
V případě beden na stole se ale dostáváš do situace, kdy se ti nepovede dát bedny dál od sebe a zároveň dodržet 60stupnovy trojuhelnik
a sedět blízko stolu.

Já to konkrétně budu řešit pro APSka 8palcový bedny a kámoš má Adamy A7. S tím jsme to právě řešili, jak to cca rozumně nastavit.

Já jsem slyšel právě u pár lidí bedny dál od sebe a nesvíralo to ten úhel a pak to znělo divně jako bez tý center složky a nebylo to úplně
přijemný na poslech a na práci.

No pro mě taky o důvod víc proč jít do stojanů, protože ta variabilita je vyšší a můžeš si to posunout, jak potřebuješ a neomezuješ se na konstrukci stolu.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

no, i se stojanama te porad omezuje dulezitejsi vec-- mistnost. pokud jsi v maly mistnosti, muze se stat, ze vytouzena vzdalenost mezi bednama a snaha o trojuhlenik by te s zidli odsunula blizko stredu mistnosti, kde se vsechno vynuluje... chce to resit proste ad hoc pro kazdy misto zvlast. leda ze bys stavil mistnost, co bude od pocatku navrzena jen jako studio, a mohl sis zvolit presne rozmery...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak »

Jasny, tak kamos to ma nekde na pude v necem takovym:

Obrázek

No takze ted resime tohle cos tim.. jeste tam budou basovy pasti a je to ve fazi mereni tedka..

---
Ja to pak budu mit docasne v klasicky panelakovy mistnosti.. (ale budu si v ni moc delat co chci hehe..) akorat ze u me bude na prd to, ze tam je okno a dvere naproti sobe na te kratsi strane, takze reseni akustiky bude trosku pruda.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak »

Jeste tady dalsi fotka:

Obrázek

PLL

Příspěvek od PLL »

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit s umístěním dvou párů monitorů (1. pár Adam Audio T7, 2. pár Adam Audio A7 původní verze, ne X.

Jeden pár mám umístěný na stole (rovnostranný trojúhelník 70 cm), druhý pár na stojanech (rovnostranný trojúhelník cca 150 cm). Při poslechu (při stejné hlasitosti na výstupu) se zvuk z obou beden chová trochu zvláštně. Když umístím na stůl T7, které by měly znít výrazněji ve spodních frekvencích, zní poměrně tupě se "zahuhlaným" spodním spektrem. Naopak, staré A7 umístěné na stojanech za stolem, které jsem měl původně na stole roky, zní vyrovnaně i ve spodních frekvencích, ačkoliv bez posílení EQ na 150 Hz jsou spodní frekvence nevýrazné, to je ale dáno charakteristikou bedny.
Když je přehodím, staré A7 na stole zní poměrně vyrovnaně, ale jsou zcela bez spodních frekvencí. Pár T7 na stojanech za stolem zní už docela dobře, vyrovnaně napříč spektrem, jen u spodních frekvencí mám pocit malé rezonance, resp. přiliš výrazných spodních frekvencí. Jsou totiž blízko rohových bass traps a zdi. Bass reflex mají T7 vzadu :(

Obrázek

------
Dotazy:
1) Je vůbec vhodné umístit bedny různě hluboko? Neměly by být ve stejné vzdálenostní úrovni? (SPL jsem měřil, bedny měli vždy stejně na výstupu) Mám taky pocit jiné prostorovosti takového umístění.

2) Místnost mám symetrickou, ale ten předokenní výřez je asymetrický. Může mít toto vliv? Viz obrázek.

3) Preferuji zvuk s výraznějším spodním frekv. spektrem, dělám elektroniku a toto je pro mě důležité. Z tohoto mi vyplývá umístění obou párů ze stolu na stojany. Proč bedny, které mám blíž uším, zní vždy "tupěji" na těch spodních frekvencích? Je to normální praxe, nebo je někde chyba?

4) Jak provést měření místnosti? S oběma reproduktory, nebo jen s tzv. áčkovými?
------

Děkuji za jakékoliv postřehy. Po týdnu zkoušení se nemůžu dobrat rozumného rozmístění. Přemýšlím o menší hloubce stolu i přemístění obou typů monitorů na stojany.

PLL

Fractal

Příspěvek od Fractal »

mě vždycky přišlo, že je strašně důležité mít bedny co nejvíce v úrovni uší, na stole to nedělá dobrotu

1) je úlně normální mít je ruzně hluboko, tedy daleko od hlavy, podle velikosti bedny, ty větší dále než ty malé

2) prostor před oknem, který je hned za bednama defacto, určitě vliv má!

3) ty co jsou blíže zdi, hromadí více basů, to je přirozené, ty co jsou na stole, přenášejí basy do stolu, proto to zní méně konkrétněji, čili tupěji

4) měření místnosti je jenom jedno a až podle něho nastavíš monitory

ty bedny co máš blíže hlavy a jsou blíže i jedna k druhé, není radno jakkoli otáčet v ose kolmé na poslech, spíše to uškodí

zkus bedny položit podélně, nebo úplně obrátit vzhůru nohama, v ideální místnosti je to blbost ale tobě by to mohlo vylepšit poslech

spoléhej se na uši, víc basů jen, pokud je to nějak rovnoměrné a nezvýrazňuje to jen úzké pásmo

PLL

Příspěvek od PLL »

Děkuji za odpověď. Toto jsou cenné informace.

1) Mám tedy 6,5 a 7, ty větší jsou dále, ale předpokládám, že u tohoto rozdílu velikosti to nebude tolik důležité.

2) Jak tedy prostor mezi oknem vyřešit? Za jedním monitorem je kvůli jedné kratší stěně basová past, za druhou stěna. Stačil by jen závěs ze silného materiálu? To spíš nepředpokládám.

3) Toto je pravda, logické. Na druhou stranu ty na stole mám ve výšce uší, jsou na polystyrenovém bloku a izolačních podložkách. Tak nevím, jestli je ten tupý zvuk tímto. Spíš že je dál od té stěny.

4) OK, ale na jednom ze dvou setů musím zjistit SPL a přehrát frekvenční křivky, aby se "něco" naměřilo. Navíc každý ze setu beden stojí jinde a naměřené hodnoty budou asi u obou setů beden jiné.

5) V kolmé ose je myšleno tak, že nebudou natočeny na hlavu, ale budou ve stejné podélné ploze?

6) A v horizontální poloze zkusit oba dva sety beden? Pokládají se asi na stejnou stranu, že? Tedy tweeter bude u obou beden napravo?

Díky moc za tipy!

biscuit

Příspěvek od biscuit »

muzu se zeptat, proc mas dva pary takhle "podobnejch" beden v jedne pracovni pozici? jsem schopnej pochopit, kdyz ma nekdo velky bedny a k nim na doplneni neco na stredy, nebo jinej pro nej dulezitej detail, ale tomuhle moc nerozumim.

k bodu sest - "nikdy" se nepokladaji tweeterem jedna ven a druha dovnitr. muzes zkusit oba tweetery ven i dovnitr a uvidis, co ti bude vyhovovat. zalezi kde sedis, jak na siroko je mas rozestaveny, i jak daleko jsou steny a jak odrazeji. obe polohy maji sva pro i proti v ruznych situacich.

PLL

Příspěvek od PLL »

Biscuit:
No o té podobnosti by se dalo asi dlouhosáhle diskutovat. Nicméně to spíš vyšlo z nedávného nákupu těch T7 a nevylučuji prodej těch původních A7 a doplnění jiným zvukem. Ale já jsem dlouhý roky měl za to, že původní A7 mají vyrovnaný zvuk napříč spektrem s absencí výraznějšího spodního spektra.
Teď když jsem původní A7 postavil na stojany a pohrál si s EQ spodních frekvencí tak jsem byl překvapenej, jaký mají dál od poslechu (a blíž u zdi) zajímavý i ten spodek. Ačkoliv EQ 150 Hz je přetočenej na +6 dB, což nevím, jestli je optimální. Navíc oproti T7 je to stále rozdíl.

Z toho vyplývá, že vlastně ani moc nevím, jak o tom monitoringu teď přemýšlet. Chtěl jsem mít vyrovnaný středový poslech (A7) na kytary, vokály a celkově trochu jiný zvuk, T7 měly být tzv. áčka především na mix spodních frekvencí, ale celá ta koncepce se mi sype :))

biscuit

Příspěvek od biscuit »

:-) uz tomu rozumim aspon trochu. bohuzel prostor je svina, zvlast takovej ten ne uplne ucesanej. nemam to jiny...
ja druhej par dal uplne jinam a myslel jsem, ze si vytvorim druhy, odlisny misto pro kontrolni poslech. bohuzel to druhy misto nefunguje, nejsem schopnej na nem cokoliv kriticky posoudit. takze stary monitory slouzej ciste entertainment ucelum :-)

Stan

Příspěvek od Stan »

PLL píše:
30 srp 2018 17:04

1) Je vůbec vhodné umístit bedny různě hluboko? Neměly by být ve stejné vzdálenostní úrovni? (SPL jsem měřil, bedny měli vždy stejně na výstupu) Mám taky pocit jiné prostorovosti takového umístění.
Umisteni a rozmisteni druhych monitoru do odlisne hloubky je bezna praxe (near-field, mid-field, mains), zavisi pouze na dodrzeni pravidla rovnoramenneho trojuhelniku. Pokud jsi mel puvodni monitory na stole tak jsi tomu mel prispusobene akusticke vybaveni mistnosti. Nyni davas druhe na stojany a tak puvodni rozmisteni akustickych prvku postrada smysl a je treba ho prestavet. Teda za predpokladu ze na stojenech budou tve "A" monitory. Opet je na to o dost komplexni odpoved ale o akustice je tady toho jiz mraky.
2) Místnost mám symetrickou, ale ten předokenní výřez je asymetrický. Může mít toto vliv? Viz obrázek.
Ano. Okonem ti prochazi vice nizkych frekvenci nez zdi.

3) Preferuji zvuk s výraznějším spodním frekv. spektrem, dělám elektroniku a toto je pro mě důležité. Z tohoto mi vyplývá umístění obou párů ze stolu na stojany. Proč bedny, které mám blíž uším, zní vždy "tupěji" na těch spodních frekvencích? Je to normální praxe, nebo je někde chyba?
S takhle kratkym rozestupem je monitorovani v podstate k nicemu a navic se ti odrazi frekvence od stolu. Da se to resit mirnym naklonenim monitoru, ale vyska a naklon se resi individualne podle typu beden velikosti stolu( ci jeho naklonu ect.) Proto neni divu ze se ti vse smicha a zni to jak to zni.

4) Jak provést měření místnosti? S oběma reproduktory, nebo jen s tzv. áčkovými?
Psal jsi ze na stojenech budou tve "A" monitory proto by jsem meril jen ty. IMHO monitory na stole nejsou moc idealni, navic maji tak kratky rozestup ze stereo obraz v podstate neexistuje, ale to uz bylo zmineno. Na stul si dej jen jeden pro kontrolu v MONO

Pokud si pamatuju tak jsi zminoval ze mas jeden roh osetreny (BT) jinak nez druhy. SYMETRIE je zaklad.

Fractal

Příspěvek od Fractal »

Je to tak, prostě se to nesmí zas až tak špekulovat, negeneralizovat (jako ostatně skoro u všeho). Mě se fakt osvědčilo zkoušet a zkoušet. Vzdálenosti, pozice, nastojáka, naležáka...

Taky nemám úplně ideální podmínky. Nezapomeout. že člověk nesedí furt na uplně stejném místě, někdy se stejně trochu odsune/přisune... natočí, hlavně v případech když mám mixcontroller/hardware.

Co teda by se podle mě určitě mělo dodržet a není toho tak těžké dosáhnout je:

1.A) mít bedny v úrovní uší (podle sweetspotu, nevždycky to musí být mezi výškáčem a basákem)

1.B) Pokud bedny nemůžou být v úrovni uší, zdálo se mi vždycky, že je lepši je dát radši výše, nad hlavu, nežli níže

2) Odizolovat bedny co nejvíce od stojanů a stolu hrotama (i podložkama, sloupkama, pokud to má smysl)

3) U drahších beden, třeba Klein&Hummelu/Neumannu není zas takový průser pokud je člověk trošku mimo osu, vlasatně je to kolikrát skorojedno

PLL

Příspěvek od PLL »

Pánové, děkuji za užitečné rady. Z uvedeného mi vyplývá, že bude lepší i druhý pár monitoru přesunout na stojany. Taky pořídím menší stůl, ten je teď zbytečně velký a zabírá moc místa v místnosti.

Ještě dva dotazy:
1) Zazněl zde výraz rovnoramenný trojúhelník, ale měl by to být spíš rovnostranný trojúhelník, je to tak?
2) Je vhodný koberec na podlaze? Sice to možná částečně izoluje přenos přes stojany, ale co jsem četl po fórech, koberec se spíš nedoporučuje. Jinak výška místnosti je až 4 metry, strop tvoří nějaké obyčejné (asi) polystyrenové bloky, nad nimi je hádám ještě prostor. (historciká budova)

Ještě jednou díky za konstruktivní připomínky, jakmile vše promyslím a zaranžuji, tak místnost i změřím, výsledky nahraju sem.

PLL

Odpovědět