Menší monitory - prosím o tip

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
biscuit
Příspěvky: 10382
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Menší monitory - prosím o tip

Příspěvek od biscuit »

ivanb: vždyť jsem ti odpověděl. četls tu druhou větu? a potom - otázky se dělí zejména na dva typy - jeden typ používá někdo, kdo neví, druhý typ zase ten, který se snaží druhého nasměrovat, protože chytrému stačí napovědět - navíc nejlepší je, si věci poskládat v hlavě tak nějak sám, než převzít celé hotové formulace. určitě víš o čem mluvím :-)

jinak čistě teoreticky: určitě taky víš, že čím širší pásmo reproduktor hraje, tím větší kompromis to fyzikálně je, protože pro ultranízký frekvence potřebuješ úplně jiný vlastnosti konstrukce a materiálu, než pro vysoký frekvence. čistě z tohohle úhlu pohledu by bylo výhodný mít mnohopásmový reprobedny (3 a více pásem). to ale přináší další komplikace, takže se většinou volí konstrukce se dvěma pásmy. z praxe pak určitě víš, že bedny s většími měniči pro spodní frekvence sice dokáží jít frekvenčně níž a hrají nejspodnější frekvence přesvědčivě, zároveň ale začínají ztrácet ve středech - typický příklad je srovnání beden různých velikostí z jedné kolekce - např. s 8", 6" a 4". nikdy se nedá předem říct, že 8" budou "nejlepší", protože jejich projev prostě bude jiný a pro různé účely se potom bude měnit i to, jestli jsou nejvhodnější 8", 6" nebo 4" (a rozhodně tady nejde o kritérium velikosti místnosti). prostě někdo po většinu času potřebuje kontrolovat hlavně střed spektra a tam potřebuje co největší přesnost a kvalitu obrazu. pro nějakou detailní kontrolu spodku pak na chvilku přepne na velkou bednu, nebo to pak pošle někomu dalšímu. podle mého názoru ale, zkušenější člověk, kterej má určitý návyky, zná problematiku a nepracuje s úplně problematickým vstupním materiálem, nepotřebuje k práci (nebo třeba k 90 % práce) to úplně nejhlubší pásmo (řekněme 80 - 30 Hz). Prostě je to volba a je zaslepeností řešit jen frekvenční rozsah na papíru - o to mi šlo :-)

a ještě mě napadá jeden konstrukt: oxyygen dělá nějakou práci pro fm rádio. tzn. cokoliv pod 50 Hz ho ani nemusí zajímat :-) (opravdu jen konstrukt, jakákoliv podobnost s reálnými osobami je čistě náhodná).

Uživatelský avatar
IvanB
Příspěvky: 567
Registrován: 19 úno 2017 21:18

Re: Menší monitory - prosím o tip

Příspěvek od IvanB »

"určitě taky víš, že čím širší pásmo reproduktor hraje, tím větší kompromis to fyzikálně je..."

Neviem :) Ja, ako bežný, v tejto veci technicky neznalý zákazník, by som ostal zaskočený, že 6,5" monitory majú len 65Hz spodok. Osobne najviac času pri mixoch trávim práve s frekvenciami okolo spodkov a tento údaj by ma asi odradil. Tým nechcem ale povedať, že tie monitory sú zlé.

"z praxe pak určitě víš, že bedny s většími měniči pro spodní frekvence sice dokáží jít frekvenčně níž a hrají nejspodnější frekvence přesvědčivě, zároveň ale začínají ztrácet ve středech"

Neviem ani toto, zas až tak veľa monitorov mi cez uši neprešlo, teóriu okolo tejto problematiky fakt neovládam, takže dik za objasnenie. Vôbec som nemal v úmysle nejak poprieť kvalitu tých tannoy, vašich tipov, alebo zneistiť oxygena, položil som dotaz fakt čisto len zo záujmu dozvedieť sa, prečo to takto vlastne je.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22391
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Menší monitory - prosím o tip

Příspěvek od Pytkin »

IvanB : Ospravedlnuje ta, ze si tu len tak kratko .. Lebo sa to tu uz riesilo 100x ..

markuc

Re: Menší monitory - prosím o tip

Příspěvek od markuc »

Ja jsem si třeba vybral Krk s4v4 a o něco později k nim dokoupil 8palcovej subwoofer, samozřejmě taky Krk .. ale musíš si to fakt někde poslechnout, tohle se nedá kupovat na doporučení. Kakaxa je dobrej tip, má většinou doma více různých párů a je fajn, napiš mu na mail a domluv se s ním. Cesta do Prahy tě nemine.

Poklop
Příspěvky: 1038
Registrován: 10 črc 2004 10:47

Re: Menší monitory - prosím o tip

Příspěvek od Poklop »

Jestli chceš bedny, který maj 5ku nebo 6ku reprák a hrajou velkej rozsah, tak jedním z mála adeptů sou Genelec 8030. Ty totiž fakt hrajou díky konstrukci skoro nejlíp. Horší je, že je neseženeš za 10k.
Výhoda u těch menšíc beden bude zcela určitě, že hrají lépe středy, kde se odehrává většina z toho co mícháš :-)
Navíc sou více příbuzné běžné velikosti repráků. Ne každej má doma osmipalce.
No a k těm pětkám by neuškodil subwoofer. Líp se pomocí něj ladí celkovej poslech a ulehčí hraní subfrekvencí těm pětkám.

Odpovědět