HENRYX - Pod hvězdami

Vaše produkce a názory na ní, české a slovenské elektronické kapely a projekty
Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

Malý pokus o pohodovou elektro-akustiku:
HENRYX - Pod hvězdami (.mp3, 4:48 min., 6.8 MB)
O komentáře prosím už spíše jen ze slušnosti, protože asi stejně žádné nebudou :( ...

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 1958
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od tony9 »

Tak jeden koment bude :)
Nechci se moc vyjadřovat ke zvuku to si ještě netroufám. Snad jenom, že by ta nahrávka mohla být o něco malinko projasněnější.
Co se týče hudby tak nemám výhrad, moc hezká aranž. Vypadá to , že jsi si s tím dal hodně práce.
Celkový dojem výborný.

Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

tony9: Tak pozitivní komentář jsem ani nečekal, moc díky ;)
Práci jsem si s tím docela dal, to ano...
Nevím, co myslíš tím, že by "nahrávka mohla být projasněnější"... Ale třeba to dělají ty poněkud "tupější" pady, nevím...
Každopádně moc díky za komentář!

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od delay »

Prosjaněnější - Trochu lépe oddělit frekvenčně nástroje, aby tam vznikl prostor a trochu přidat brilanci od 5kHz... Poslouchal jsem jen zběžně.

vasek
Příspěvky: 2098
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od vasek »

No působí to na mě dost amatérsky. Hudba strašně sladká a nezajímavá, zvuky jak ze samohrajky.

Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

delay, vasek: Díky za odpovědi a názory, chlapi.

delay: Díky, možná si s tím zvukem ještě zkusím pohrát...

vasek: Zní to amatérsky? Však já také amatér jsem. Ano, vím - tady na fóru jsou i amatéři, kteří tvoří muziku na profesionální úrovni, já k nim ale bohužel nepatřím. Moje primární práce je poněkud odlišná od tvorby muziky (která je mým koníčkem) a co v hudbě tvořím, to tvořím pro radost všech, kterým se líbí a pokud se to někomu líbí, jsem rád. Pokud se nelíbí, musím s tím počítat.
Že ta hudba je "strašně sladká a nezajímavá"? Co se dá dělat., Trochu "sladce" to znít mělo a že Ti to připadá nezajímavé, mě mrzí. Ale co se dá dělat.
A samohrajku nemám, i když Ti tam možná některé zvuky jako ze samohrajky připadají.
Každopádně díky za názor!

Uživatelský avatar
Vey
Příspěvky: 475
Registrován: 19 čer 2003 12:44

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Vey »

Prijemnej song pred spanim .. krasne naladi _)

Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

Vey: Díky moc! Alespoň, že před spaním to naladí a nezpůsobí bezesnou noc ;) Díky!

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 1958
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od tony9 »

Tak poslouchám to už poněkolikáté. Projasněním myslím to že je ta nahrávka možná trochu přebasována, asi se to fakt chce pohrát s frekvencemi jak píše někdo nade mnou.
Amatérsky to nezní v žádném případě. Samozřejmně to není nahrávka pro hlubokomyslný filozofický film. Ale pokud je to melodie podle tvého gusta tak si za ní stůj.
Mimochodem nejvíc by mně ten song seděl jako hudba k filmu nebo nějaké divadelní hře, a proč ne třeba i nějakého lehčího žánru.
Ještě jednou říkám aranž podle mne paráda.

Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

tony9: Díky moc.
O to "projasnění" se ještě pokusím. Opravdu je to zřejmě těmi "tupějšími" pady, chybějícím frekvenčním odstupem nástrojů, basou... Ostatně - zatím je to jen nijak neupravovaný mixdown z Cubase, nijak nemasterovaný. Mastering si nechám teprve udělat (sám se o něj pokoušet nebudu), ale bylo by nanejvýš vhodné, aby to už před předáním k masteringu znělo co nejlépe, což zřejmě evidentně nezní...
Jinak to neměl být pokus o muziku k filmu, nebo něco podobného - měl to být prostě pokus o skladbu, vzbuzující a navozující pohodovou náladu...
Něco jako v létě pod hvězdnou oblohou (viz název)...
A za tím si skutečně stojím, i přes případné, záporné názory.
Ještě jednou díky, tony.

Jindy2
Příspěvky: 2037
Registrován: 26 bře 2007 21:26

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindy2 »

Tak jsem moc rád, že jsi snad nakonec s muzikou úplně neskončil, jak jsi jednou psal. A ke skladbě, začnu asi názvem - Pod hvězdami, krásný poetický název, ke skladbě myslím sedí a mě se moc líbí. Samotná skladba ve mě vyvolává dojem ukolébavky a já myslím, že jsi to možná tak chtěl, už podle toho názvu, tempa, vyznění. A nebo prostě pohodička. Mě se to líbí a líbí se mi, že tam opět je tvůj rukopis, tvoje harmonie a myslím, že bych to poznal mezi tisícovkou jiných věcí. To je myslím jen dobře. Co se týče nějakého projasňování, to třeba udělej, ale mě se to zdá v pořádku tak, jak to je. Když to teď zvukově zkoumám, možná kopák je takový zalezlý, ale v celkovém vyznění mi to nevadí, přišlo mi to tak jen, když jsem chtěl hledat chyby. Myslím, že když to někdo nebude poslouchat tím stylem, že bude vyloženě hledat chyby, tak to funguje a zní dokonale tak, jak to je. Znovu říkám, mě se to líbí. Těším se na další tvoje nové věci, snad přijdou. A někdy zase třeba napiš PM, od tebe mě vždycky potěší. Hlavně by mě zajímalo, jak ses rozmyslel s tím tvořením/netvořením hudby.

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od delay »

Já většinou postupuju takhle, ale taky mi to moc nejde :)

Zkus udělat tyhle věci: Pokus se spodek kláves stáhnout na 100Hz až budeš malinko slyšet, že vzniká prostor, ale nijak drasticky, base udělej místo hned nad kopákem a dej cut na 40 - 50 Hz, kopáku nech basy níže ale uber v místě basy a pokud se mu udělat tečku ve středech. To už by měly i výšky samy malinko vylézt a měl by jsi cítit trochu prostoru v té nahrávce. Problém je, že z té nahrávky necítím téměř žádnou dynamiku, pak je to vše tak trochu jinak...

Ale co, hlavní je hrát a tvořit, zvuk jako takovej řešit nemusíš. Jinak, master už toho moc nespraví, spíš takové drobnůstky.

rastis
Příspěvky: 3005
Registrován: 27 úno 2005 21:23

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od rastis »

kvalitu zvuku teraz neposudim... ale vyber zvukov a priestorove vyznenie je tak druha polovica 80tych rokov :)

inak je to pekne. ale nedorobene. je to iba podmaz. aby to bolo komplet, tak bud spev, alebo instrumentalka so solovym nastrojom, ktory tam doda nosnu melodiu a spravi z toho celok... vhodny kandidat je saxafon, elektricka gitara ... ... v tzv. "oplodnovacej" intonacii - to je taka, z ktorej vlhnu baby - teda aspon sa caka, ze by mohli :)

ako vravim - harmonia je to pekna... ma neviem preco napadol serial "Chlapi a chlapci" - to su tie zvuky, aj postupy a tam sa tusim aj vyskytovala taka podobna gitara :)

Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

Jindy2 píše:Tak jsem moc rád, že jsi snad nakonec s muzikou úplně neskončil, jak jsi jednou psal. A ke skladbě, začnu asi názvem - Pod hvězdami, krásný poetický název, ke skladbě myslím sedí a mě se moc líbí. Samotná skladba ve mě vyvolává dojem ukolébavky a já myslím, že jsi to možná tak chtěl, už podle toho názvu, tempa, vyznění. A nebo prostě pohodička. Mě se to líbí a líbí se mi, že tam opět je tvůj rukopis, tvoje harmonie a myslím, že bych to poznal mezi tisícovkou jiných věcí. To je myslím jen dobře. Co se týče nějakého projasňování, to třeba udělej, ale mě se to zdá v pořádku tak, jak to je. Když to teď zvukově zkoumám, možná kopák je takový zalezlý, ale v celkovém vyznění mi to nevadí, přišlo mi to tak jen, když jsem chtěl hledat chyby. Myslím, že když to někdo nebude poslouchat tím stylem, že bude vyloženě hledat chyby, tak to funguje a zní dokonale tak, jak to je. Znovu říkám, mě se to líbí. Těším se na další tvoje nové věci, snad přijdou. A někdy zase třeba napiš PM, od tebe mě vždycky potěší. Hlavně by mě zajímalo, jak ses rozmyslel s tím tvořením/netvořením hudby.
Díky moc, Jindro. Komentář od Tebe jsem už snad ani nečekal a pokud ano, tak ne takto pozitivní, opravdu děkuji.
Jsem rád, že máš na moji muziku takový názor i že se domníváš, že bys poznal moji skladbu - jak píšeš - i "mezi tisícovkou jiných věcí".
Zkrátka - můj "old-school" styl se nezapře ;), ale současně si nemyslím, že bych byl nějak jedinečný. A pokud ano, pak spíše záporně - nemoderní zvuky, nepropracované aranže, celkový zvuk takový nijaký...

Název skladby jsem zvolil úmyslně takový, jaký je a to ještě dříve, než jsem začal vymýšlet harmonii, rytmiku apod. To jsem udělal zatím poprvé. Ne snad, že bych skladbě dával název až poté, co jsem ji udělal - vždy jsem měl ke zhudebnění nějaký motiv, pocit, náladu či příběh, ale často se stalo, že z toho nakonec vznikla pocitově úplně jiná skladba a název jsem změnil... Tentokrát ale ne.

Vyloženě jako "ukolébavku" (jak píšeš) jsem to koncipovat nechtěl, ale nevadí mi, pokud to tak zní a připadá - však i "pod hvězdami" (jak zní název mé skladby) se dá usnout, tak proč ne.

Co se zvuku týče - na podnět reakcí od tonyho9 a delaye jsem se pokusil s tím zvukem něco provést, včetně ekvalizace, výměny padů apod., ale nakonec byl výsledek vždy horší, než je to teď; nějak se mi to celkově zvukově "rozpadlo" a už jsem to nedal dohromady a ani se mi to už nelíbilo a tak jsem se nakonec vrátil k uložené, původní verzi. Jen asi opravdu trochu stáhnu (nepatrně) spodní frekvence té basy, zdá se mi, že jich tam je moc.
Co se kopáku týče, měl být opravdu jen "pocitový", ne dominantní.

A na závěr:
I já jsem Ti psal - komentář ke skladbě "Gemini" a i několik PM, ale nějak jsi nereagoval a tak jsem usoudil, že buďto skutečně nemáš čas, nebo že obtěžuji a tak jsem zatím dále nepsal.

Jak jsem se rozmyslel s tím tvořením hudby?
V podstatě tak, jak jsem psal nedávno:
Nechci s tím úplně "praštit", jen tomu nemohu a nebudu věnovat tolik času.
Zní to divně, tak abys rozuměl:
V minulosti jsem často prostě odsunul důležitější věci a sednul jsem si k DAW, abych za každou cenu pracoval na skladbě, dodělal ji...
"Výsledky" tomu bohužel odpovídaly.
Snížím tedy kvantitu skládání (která sice ani v minulosti nebyla u mě příliš vysoká, ale i tak byl ten "spěch" zřejmě znát) a budu tvořit jen tehdy, budu-li na to mít dostatek času, pohody a nálady. A vynasnažím se více si s aranžemi i zvuky pohrát.
Konkrétně u této skladby "Pod hvězdami" jsem si dal načas a nevím, ale snad je to alespoň trochu znát (v kladném slova smyslu) ...

Ještě jednou tedy moc díky za komentář a snad si zase napíšeme (třeba po PM), nebo se vzájemně setkáme nad komentáři ke skladbám.

Jindrix
Příspěvky: 430
Registrován: 09 kvě 2007 20:58

Re: HENRYX - Pod hvězdami

Příspěvek od Jindrix »

delay píše:Já většinou postupuju takhle, ale taky mi to moc nejde :)

Zkus udělat tyhle věci: Pokus se spodek kláves stáhnout na 100Hz až budeš malinko slyšet, že vzniká prostor, ale nijak drasticky, base udělej místo hned nad kopákem a dej cut na 40 - 50 Hz, kopáku nech basy níže ale uber v místě basy a pokud se mu udělat tečku ve středech. To už by měly i výšky samy malinko vylézt a měl by jsi cítit trochu prostoru v té nahrávce. Problém je, že z té nahrávky necítím téměř žádnou dynamiku, pak je to vše tak trochu jinak...

Ale co, hlavní je hrát a tvořit, zvuk jako takovej řešit nemusíš. Jinak, master už toho moc nespraví, spíš takové drobnůstky.
No, zajímavé je, že ač Ti to také moc nejde, máš alespoň co poradit... ;)
Nyní prosím nic ve zlém - teorie a praxe je jak známo něco jiného a trochu teorii i praxi zvučení znám (např. ze zvučení kapel naživo), jenže mi je to tady u DAW málo platné - ať si každý namítá co chce, ale je to (samozřejmě) něco jiného.
Podobně jako je něco jiného zvučit kapelu na "živáku" vs. točit a zvučit ji ve studiu. Leccos to má společného, ale v praxi je to jiné.
Ale o tom jsem psát nechtěl.

Už jsem to psal v odpovědi Jindymu výše, ale:
Co se zvuku týče - na podnět reakcí od Tebe a od tonyho9 jsem se pokusil s tím zvukem něco provést, včetně ekvalizace, výměny padů apod., ale nakonec byl výsledek vždy hořší, než je to teď; nějak se mi to celkově zvukově "rozpadlo" a už jsem to nedal dohromady a ani se mi to už nelíbilo a tak jsem se nakonec vrátil k uložené, původní verzi. Jen asi opravdu trochu stáhnu (nepatrně) spodní frekvence té basy, zdá se mi, že jich tam je moc.

Ke Tvé poslední větě - souhlasím s obojím:
Hlavní je hrát a tvořit, i když ten zvuk bych také rád měl dobrý... A vím, že mastering hrubé chyby míchačky neopraví.

Každopádně díky za komentáře!

Odpovědět