Keitarova hudba

Vaše produkce a názory na ní, české a slovenské elektronické kapely a projekty
rastis

Příspěvek od rastis » 18 kvě 2008 14:04

ja som sa vyjadroval k tym 2 ukazkam solovania a vyjadril som nazor, ze je podla mna mimo kopirovat kohosi hru (Petrucci), navyse este inym nastrojom... a ze to zvukovo neni ziadna bomba (tie ukazky) sa da posudit docela objektivne... ze je to hudobne mimo je hlavne o tom, ze sa to snazi nieco kopirovat... ale ak to niekto povazuje za cestu, nech sa paci....

Keitaro333

Příspěvek od Keitaro333 » 18 kvě 2008 19:09

rastis: s tym synthom si nerobim prdel, v tejto oblasti som zaciatocnik... je mi jasne ze klavesaci v takych skupinach vacsinou pouzivaju leady priamo zo syntaku ale je sa proste pytam, ktory softwarovy VST dokaze nieco podobne kedze v tejto oblasti neorchestralnych samplov sa nevyznam.

a k ukazkam - ci sa ti to paci alebo nie je tvoj nazor - ale preco si myslis, ze pajcujem Petrucciho? - navyse dokonca aj melodicky :D Robim proste to co sa mi paci (v ramci mojich moznosti samozrejme) a myslim ze u solovej gitary sa neda povedat ze niekto niekoho pajcuje ked 20 roznych gitaristov znie uplne podobne. A jasne ze ked niecoho mam napocuvane stovky hodin tak sa mi to trocha zaryje do hlavy a obvplyvnuje ma to - ale to snad kazdeho nie? Mozno len nepocuvas taky styl metalu ale toto by sa dalo prirovnat k mnohym power/prog/speed metalovym gitaristom...nielen Petruccimu. (s prizmurenymi ocami)

co sa tyka kvality je mi jasne ze to nieje ziadna bomba kedze to je v pracovnej faze, mixovane iba v midi - vsetko su to samozrejme samply, islo mi skor prave o to ze ako moc sa tie samply podobaju/nepodobaju realnym nastrojom.

co sa tyka zmysluplnosti samplovanej gitary - no pre mna to zmysel ma kedze na nu neviem hrat ani nemam nikoho kto by mi nahraval taketo zlozite sola. Samozrejme ked si robim hudbu pre zabavu resp. s nizkym budgetom, profesionalna produkcia to je o inom.

Wohma, SadLuck: dik :)

Poshook: cast strings a brass EWQL gold, kopa veci z VSL (woodwinds, horny, chambers a solo strings), perkusie hlavne SAM a Stormdrum

rastis

Příspěvek od rastis » 18 kvě 2008 20:05

samplovana gitara bude vzdy na smiech, tym nikoho nepresvedcis... vsak to je uplna blbost - nie si gitarista, tak nac sa snazis robit gitaru. milujes gitarove sola tak, ze ich nutne potrebujes zapajat do svojej muziky ? tak sa nauc hrat na gitaru alebo si najdi kamosov gitaristov... to je cele.

jan hammer miluje gitarove sola a hra velmi gitaristickym sposobom. ale svojsky, nehra sa, ze to je gitara.

on ten samotny Petrucci je len taky moderny vyvar vselicoho zabaleny do brilantnej techniky... melodiku ma ale docela poznatelnu a ja som ju na Tebe pocul - to neni paci / nepaci - otazka je naco hrat melodikou niekoho ineho. ja som sice dvojprste krive prasa, a viem zahrat jedinu vec, ale aspon ju hram ako ja, nie ako niekto iny...

Wohma

Příspěvek od Wohma » 18 kvě 2008 21:39

K tem kytaram - laik by to mozna nepoznal, ono taky ty solicka jsou v tom mixu docela zapadle, takze to tak nevyzni. Ale kdokoli, kdo se o kytaru trochu zajima, pripadne ma trochu naposlouchano a zajima ho, co v te hudbe opravdu je, tak hned odhali, ze je to syntak a rozhodne to dojem z hudby nezlepsi. Rastis se sice vyjadroval trochu ostre, nicmene mu musim dat za pravdu, ze pokud nemuzes nahravat primo kytaru, tak bych se na tyto experimenty vykaslal, spis se soustred na neco takoveho, jako jsi hazel ten soundtrack, to aspon mym usim zni velice dobre :)

Keitaro333

Příspěvek od Keitaro333 » 18 kvě 2008 21:47

ad samplovana gitara - je mozno na smiech tebe ale to neznamena ze je na smiech kazdemu. Osobne som sa stretol vacsinou s nazormi, ze takato gitara ani nieje rozoznatelna od realnej alebo aj ak je, tak to ludom proste nevadi. Samozrejme sa najdu gitaristi alebo ini hudobnici apod. ktory to velmi lahko rozoznaju ale tych je podla mojich skusenosti minimum.
Preto ma vlastne aj napadla tato otazka tu na fore lebo dokonca niektori gitaristi, a jeden docela dobry, mi povedali ze by to snad ani nerozoznali ci to je realna gitara alebo nie. Sam som sa divil...

"tak sa nauc hrat na gitaru alebo si najdi kamosov gitaristov... to je cele."
:D... snad chapes ze takato argumentacia je totalne nezmyselna... proste nemam cas/chut/skill/whatever sa naucit hrat na gitaru tak dobre, aby som hral zlozite sola a taky kamosi tiez nerastu na stromoch...takze ak nieje ina moznost prichadzaju na rad sample aj ked je jasne, ze nebudu zniet ako zivy gitarista.

"jan hammer miluje gitarove sola a hra velmi gitaristickym sposobom. ale svojsky, nehra sa, ze to je gitara. "
nechapem co tento styl robi spravnym a moj nespravnym. Sample su sample, vzdy sa hraju na nejaky realny nastroj, orchestralne, piana.. aj gitary.

A ta melodika Petrucciho... :D No naozaj ju v sebe nepocujem, potesil by som sa keby ano :D Nechcem vestit z krystalovej gule ale ked beriem v uvahu, ze Petrucciho a jeho styl hry nemas rad tak ho asi nemas velmi napocuvaneho... Preto to beriem tak, ze ti ho moja gitara pripomina proste kvoli tomu, ze nikoho ineho podobneho nepoznas. Mozno kvoli tym rychlym stupniciam alebo... vlastne ani neviem kvoli comu, naozaj petrucci by ma ani nenapadol...

A otazka nieje naco hrat melodikou niekoho ineho - otazka je preco sa krvopotne snazit byt odlisny. Ono sa to nikoho melodiku kopirovat nesnazi, proste je to take ake to je.
Ono ty mas zjavne nazor, ze ked zahras/vymyslis nieco, co je podobne komukolvek inemu (limitovane tym, co poznas) tak to automaticky zavrhnes a budes sa silou mocou snazit vymysliet nieco ine - odlisne.
Ja toho nazoru niesom. Co mi vylezie z hlavy, to spravim, je mi jedno ci sa to podoba na Petruccho, Williamsa alebo Brahmsa. Kazdy je niekym ovplyvneny, ci uz vedome alebo nevedome a vsetko uz bolo vymyslene.
Keby som rozmyslal ako ty, bol by som strasne limitovany.

Wohma - no vidis a to je cely problem. Soundtrack ti znie dobre a pritom je cely samplovany. Kritik vaznej hudby by povedal, ze to znie totalne srackovo, umelohmotne. Ale drviva vacsina ludi povie ze to znie dobre, proste to nepocuju, nevadi im to. Tak preco to nerobit. Rovnake to je s gitarami - mnohym to pride umele, niektorym dokonca smiesne - ale vacsine to nevadi. Toto bol len pokus, samozrejme nemam v plane vydavat CD s metalom kde bude gitara samplovana. Ale da sa to vyuzit aj na ine veci - soundtracky napriklad - aj zimmer niekedy pouzival samplovane gitary a nikomu to nevadilo.
Naposledy upravil(a) Keitaro333 dne 18 kvě 2008 22:21, celkem upraveno 2 x.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 18 kvě 2008 22:01

Jenze Zimmer pouzival samplovane kytary v hudbe, ktera na kytarach nestoji, ty se snazis v metalu, kterej je na zkreslenych kytarach doslova a do pismene postavenej, nahradit kytaru syntakem. Kritici vazne hudby me nezajimaji, ale narozdil od syntetizovaneho orchestru si myslim, ze vetsina lidi syntetizovanou kytaru pozna, kor kdyz ta muzika na ni bude postavena, tudiz bude hodne vepredu.

Ono to je dost o pozadavcich posluchace, jenze tady narazime na problem, ze kytary se zkratka sampluji sakra spatne. Mozna mam fakt zkresleny pohled jako kytarista, jenze pokud budes dal tvorit timto zpusobem, tak si bdues muset zvyknout na negativni reakce od hracu na realne nastroje ;)

Keitaro333

Příspěvek od Keitaro333 » 18 kvě 2008 22:09

Wohma: jasne, suhlasim ze je viac ludi, ktori rozoznaj gitaru nez tych ktori rozoznaju orchester - minimalne preto, ze je ovela viac gitaristov nez huslistov a ovela viac pocuva pop/rock/metal nez orchestralnu hudbu.
A s tym zimmerom tiez suhlasim, jasne ze v jeho style hudby je gitara nepodstatna ale prave nato mi sluzia taketo experimenty - naucit sa pracovat s tymi samplami tak, aby potom napr. v nejakom soundtracku bola natolko dobra ze to nikomu vadit nebude. Ale ver ci nie, vacsina normalnych ludi, vratane nejakych gitaristov-amaterov, tu gitaru nepozna, v 90% nikoho ani nenapadlo ze by to mohol byt sample. My co s hudbou robime to vnimame inak.

A ano ja ratam s tym ze gitaristom a hudobnikom na strankach ako je tato sa to casto nebude pacit - ja som len nechapal preco rastis vykazuje taku nenavist voci samplovanej gitare :D Pre mna to je to proste sample ako kazdy iny, neznie to tak ako realny nastroj ale prezijem to a nebudem to zavrhovat ako totalne nepouzitelny vysmech zvuku. :D

Poshook

Příspěvek od Poshook » 18 kvě 2008 22:38

rastis píše:samplovana gitara bude vzdy na smiech, tym nikoho nepresvedcis... vsak to je uplna blbost - nie si gitarista, tak nac sa snazis robit gitaru. milujes gitarove sola tak, ze ich nutne potrebujes zapajat do svojej muziky ? tak sa nauc hrat na gitaru alebo si najdi kamosov gitaristov... to je cele.

jan hammer miluje gitarove sola a hra velmi gitaristickym sposobom. ale svojsky, nehra sa, ze to je gitara.

on ten samotny Petrucci je len taky moderny vyvar vselicoho zabaleny do brilantnej techniky... melodiku ma ale docela poznatelnu a ja som ju na Tebe pocul - to neni paci / nepaci - otazka je naco hrat melodikou niekoho ineho. ja som sice dvojprste krive prasa, a viem zahrat jedinu vec, ale aspon ju hram ako ja, nie ako niekto iny...
ja si nemyslim, ze samplovana gitara je nasmiech. vzdy je to o muzikalnosti pouzitia. nasmiech je vtedy ak je necitlivo a nerozumne pouzita, ale to moze byt nasmiech hocico a nie len samplovane. pocul som mnozstvo dobre pouzitych samplovanych gitar s dobrym aranzmanom a dobre zvolenym a vyladenim naefektovanim a v danej muzike sedeli skvele a muzikalne. naopak som pocul kopec zivych gitar/gitaristov, co zneli a hrali katastrofalne nemuzikalne a nepresvedcivo.

okrem toho je v sucasnosti k dispozicii par velmi kvalitnych kniznic, ktore poskytuju pri troche trpezlivosti velmi slusny vysledok, ako napriklad toto:

http://prominy-ss.com/demo/SC/Cryin.mp3

pouzita prominy kniznica s Fender SC vzorkami + Amplitube2 (solo) a GR2 (dorpovodne gitary)

Keitaro333

Příspěvek od Keitaro333 » 18 kvě 2008 22:42

Poshook - suhlasim, ja pouzivam o trocha starsi Prominy Les Paul, ma to obrovske limitacie - ako kazdy samplovany nastroj - ale pri troche trpezlivosti je to pouzitelne.

rastis

Příspěvek od rastis » 19 kvě 2008 17:06

Keitaro333 - vobec si nepochopil, co Ti pisem. mozno moje prispevky vyzerali ako utok na Teba a ty si sa branil... ale podla toho co si pisal, myslim, ze.... ale to je vlastne jedno :) rob co Ta bavi a co sa Ti chce robit ;)

poshook - myslel som si, ze hudbu zabijaju ladicky, ale vidim, ze este pred nimi su to pouzivatelia elektronickych klavesovych nastrojov :) (len svojsky humor... )

Poshook

Příspěvek od Poshook » 19 kvě 2008 17:51

rastis píše:Keitaro333 - vobec si nepochopil, co Ti pisem. mozno moje prispevky vyzerali ako utok na Teba a ty si sa branil... ale podla toho co si pisal, myslim, ze.... ale to je vlastne jedno :) rob co Ta bavi a co sa Ti chce robit ;)

poshook - myslel som si, ze hudbu zabijaju ladicky, ale vidim, ze este pred nimi su to pouzivatelia elektronickych klavesovych nastrojov :) (len svojsky humor... )
a okrem ladiciek aj hromada stompboxov pred vstupom do celolampoveho super comba a predsudky voci comukolvek :lol:

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 19 kvě 2008 18:01

rastis : ale inak ked nad tym teraz rozmyslam tak nemas moc pravdy v tom co pises ohladom tych gitar.. vlastne pises ze vsetko moze byt nasamplovane okrem gitary.. keitaro tu predviedol kompoziciu samplov ktore su samplami akustickych nastrojov ktore su v zivote moc narocne na to aby sa na ne clovek naucil hrat( hovorim o orchestri ).. cize nemozno po nom chciet aby sa naucil hrat na husle, basu, flautu atd... ked s tym chce pracovat a komponovat..

model je presne ten isty ako s tou gitarou.. verim ze si zatazeny na gitary a pustil si sa do toho s velkym hufom a zotal gitarove solo so samplami ze su na trt.. ale ked sa zamyslis tak je to to same ako znejuce husle, orchester na ktorom ti to zas az tak moc nevadilo... a nenutil si keitara aby sa naucil hrat na husle popripade si zavolal kamarata ktory na husle vie hrat a podobne.. proste tam si to akceptoval... v pripade gitary nie, co je na zamyslenie kedze princip je totozny...

ak niekto nevie hrat na gitaru a chce aranz gitar tak nic ine mu neostava.. samozrejme najlepsie je vediet, ale na to je malo casu aby sme vseci vsetko vedeli..

a verim ze ta keitarova ukazka nestastna s gitarami bola vec samplov, lebo to co sem dal poshook je o poznanie inde a s takymito samplami by to zvladol daleko bravurnejsie...

Wohma

Příspěvek od Wohma » 19 kvě 2008 18:11

EXCOM: A v te orchestralni muzice bylo nejake houslove solo? Myslim, ze v tomhle je zasadni rozdil.

rastis

Příspěvek od rastis » 19 kvě 2008 18:16

Excom - kategoria filmova hudba je nieco ine, su to cise casto orchestralne zvuky, ale plni to cele funkciu vaty. a neni to myslene ako solova hra na nastroj. pokial by mi niekto pustal huslovy koncert naklikany mysou, tiez by som reagoval rovnako ako pri tych gitarach...

rastis

Příspěvek od rastis » 19 kvě 2008 18:17

Poshook píše:...

a okrem ladiciek aj hromada stompboxov pred vstupom do celolampoveho super comba a predsudky voci comukolvek :lol:
pravda, ale tie ladicky su asi fakt najvacsi pruser... :)

Odpovědět