Vánoční nákupy-premiéra

Vaše produkce a názory na ní, české a slovenské elektronické kapely a projekty
Petr_Macháně
Příspěvky: 254
Registrován: 11 zář 2006 18:43

Re: Vánoční nákupy-premiéra

Příspěvek od Petr_Macháně »

povidám.. Tady to už dávno není, ta doba už je pryč, teď šéfujou jiní. Studenti nemaj téměř šanci mít orchestrální nahrávku a musí brát co se jen může. Nahrávání do rádií a televizí vlastním orchestrem už taky u nás není. Místo toho jsou tu světové banky skladeb, kde se prodávají za pár babek a film má svou hudbu aniž by došlo ke kontaktu skladatele a režiséra.

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: Vánoční nákupy-premiéra

Příspěvek od Liquid Sound »

Petr_Macháně píše:povidám.. Tady to už dávno není, ta doba už je pryč, teď šéfujou jiní. Studenti nemaj téměř šanci mít orchestrální nahrávku a musí brát co se jen může. Nahrávání do rádií a televizí vlastním orchestrem už taky u nás není. Místo toho jsou tu světové banky skladeb, kde se prodávají za pár babek a film má svou hudbu aniž by došlo ke kontaktu skladatele a režiséra.
Omlouvám se, neporozuměl jsem z toho povzdechu o čem je řeč.

No co jsem byl naposledy na Kozervatoři tak tam se v tom jejich krásnym sále, zdá se, natáčí pro studenty. Nebo ne? Někdo jim tam sice vnutil z mého pohledu naprosto nevhodný Digico, ale co už. Prodal. 8)

Věc skladatel a režisér... Imho doba tvůrčích tandemů v pohledu režisér-skladatel je prostě pryč. A s ní zmizeli krom opravdové špičky i "velcí" skladatelé. Režiséři resp. jejich drtivá většina, principielně stejně jako nedokážou najít dobrou látku ke zpracování, nedokážou zvolit vhodnou hudbu. Nemyslim, že by to byla věc peněz. Ostatně sythesizerovejch pseudoakustickejch nástrojů jsou ve filmech mraky. Stačí koukal hodinu na televizi.

A banky orchestrálních skladeb? Co je na nich tak k nepochopení? Stejnak lidi znají akorát tu pop music z klasiky, vlastně proč by měli? A proč by měli režiséři? Tak se to prostě natočí jednou a použije víckrát. Je to stejný jako s obyčejnejma písničkama moderní hudby. Je ekonomickýho pohledu je fuk jestli někdo doprovodí nakupujícího Svěráka ve filmu Händlem anebo Žlutym psem. Práva se vyřizujou podobně.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Petr_Macháně
Příspěvky: 254
Registrován: 11 zář 2006 18:43

Re: Vánoční nákupy-premiéra

Příspěvek od Petr_Macháně »

K nepochopení na bankách je to, že sen se stává továrnou. Prodej skladeb do takových továren jsem vždycky odmítal. Člověk není stroj aby sytil sklady svou kreativitou. Je to vzácná věc, která se musí pěstovat. Obří plantáže urychlených potravin nám přinesli jen jedno dobré. Uspokojování poptávky. Ale za jakou cenu? Za cenu podviživených živin.

Ať už se hudba líbí nebo ne. Je to projev autora. Samostatné lidské bytosti a díla ať už hlubšího, či někdy povrchnějšího rázu. Někdo proti tomu oponuje, někdo se stává součástí. Každého volba.

Koncertní sál Pražské konzervatoře je výborná věc. Chce to ještě víc zapojit studenty v jeho užívání. Zatím jsem tam zažil pouze autorské večery vedení, či semináře, při kterých se studenti snaží ukázat, co v nich je. Z těchto akcí jsem zažil pouze ty klavírní. Zaskočilo mě, s jakou odvahou, či drzostí si vedou znalci, kteří při ohlašování výběru skladeb používají slov jako " Jéééžiš... ". Pro interpreta, který se připravuje podat nějaký výkon tyto úvodní slova musí být hrozivá a ať už byla vyřčena ústy člověka, který dosáhl nějakého úspěchu nebo jiných méně známích, vždy proti tomu budu stát.

V takovýchto případech preferuji nejdříve ticho! Člověk má dvě uši a jednu pusu proto aby dvakrát tolik poslouchal a jednou tolik mluvil ať už je mistrem, či učedníkem.

O mnohé věci jste mě pane Liquide obohatil a já je příjmám. Teď už ale nemám, co více k tomuto tématu dodat.

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: Vánoční nákupy-premiéra

Příspěvek od Liquid Sound »

No nikdo Ti ale přeci nezakazuje aby sis to natočil znovu. Jenom kolikrát jsme ve studiu přetáčeli znělky jako třebas Tventies Century Fox jen proto, aby to mělo stejnej zvuk jako zbytek hudby ve filmu. To samý můžeš udělat s jakoukoliv hudbou. Jde o to, jestli to bude někoho zajímat aby se tím vůbec zabýval, zaplatil za to vstupné popř. koupil desku, dvdčko, atd. Rozhoduje vždycky ten kdo nakupuje. :wink:
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Odpovědět