Novinka

19. květen 2020

Genelec RAW

Obrázek

Finský výrobce Genelec se nikdy netajil svým kladným postojem k otázkám ochrany životního prostředí a tato pozice se pochopitelně vždy zrcadlila také v jeho produkci, jež nikdy nešetřila recyklovanými materiály. Novým příspěvkem značky, hlásícím se ke strategii udržitelného rozvoje je nová série RAW vycházející ze stávajících aktivních dvoupásmových produktových řad velikosti 4“, 5“ a 6,5“ a s výkonem zesilovačů v rozpětí 100–240 W BiAmp. Zásadní obměnou, jak už samotný název RAW napovídá, je syrová povrchová úprava, těžící ze specifických kvalit litého hliníku, z něhož jsou korpusy reproboxů Genelec vyrobeny. Hliník dokáže díky svým výjimečným chemickým vlastnostem vzdorovat vnějším vlivům i bez lakování či jiné dodatečné povrchové úpravy a proto se výrobce rozhodl své produkty nabídnout v exkluzivním provedení, které tento hodnotný konstrukční materiál již na první pohled přiznává.


Použitý materiál však není pouze designovým výstřelkem, ale přináší nezanedbatelné výhody i pro zvukový projev. Pečlivě zaoblené korpusy totiž zaručují boxu i přes skromné vnější rozměry maximální vnitřní objem, při současně bezkonkurenční tuhosti skříně. To vše se následně podílí na schopnosti velmi přesné reprodukce nízkých frekvencí a celkově naprosto zanedbatelném akustickém zkreslení.

Série RAW obsahuje tři produktové linie s odlišným určením
První linie – RAW Pro je určená primárně pro studiovou práci, představuje designovou obměnu osvědčené série Classic a obsahuje trojici modelů 8020D, 8030C a 8040B, jež svými technickými parametry plně odpovídají výchozím modelům. Studiové zaměření podtrhuje použití profesionálních symetrických konektorů XLR.

Druhá linie – RAW Home je navržena především pro náročný domácí poslech a obsahuje „syrové“ varianty modelů G Two, G Three a G Four, vybavené nesymetrickými konektory RCA, jež jsou kompatibilní s většinou výrobků spadajících do sféry domácí spotřební elektroniky a HiFi.

Třetí linie – RAW AV cílí především na rychle expandující trh instalačního audia. K dispozici jsou modely 4020C, 4030C a 4040A vybavené symetrickými analogovými konektory EuroBlock a existují také síťové verze 4420A Smart IP a 4430A Smart IP, jež k analogovému vstupu přidávají ještě digitální konektivitu AoIP ve formátu Dante/AES67 spojenou se schopností síťového napájení PoE.

www.genelec.com, www.audiomaster.cz