Novinka

11. únor 2019

KORG volca modular

Obrázek

KORG hlásí nejnovější přírůstek do rodiny oblíbených mikro syntezátorů volca – modular. Celosvětový návrat obliby modulárních syntezátorů se nevyhnul ani sérii volca a tak tento typ přichází s osmi moduly a 50 body jejich propojení. Jejich kombinace pak vytváří nekonečné možnosti zvukové syntézy a vestavěný sekvencer pak jen umocňuje použití. Nástroj je skvěle hratelný a lze ho synchronizovat s ostatními výrobky řady volca.

Osm modulů
Volca modular je semi-modulární synteátor sestávající z nezávislých analogových synth modulů, digitálních efektů a sequenceru. Každý z modulů byl důkladně vybrán pro jeho schopnost být sám o sobě kompletní. Moduly jsou interně propojeny, takže dokáží produkovat zvuk dříve, než zapojíte přiložené propojovací kabely, a toto propojení je na panelu zobrazeno bílými liniemi. Propojení modulů pomocí kabelů mají vyšší prioritu než interní zapojení a vypínají je.

SOURCE: Sestává z VCO generujícího trojúhelníkový nosný signál a modulátor. Komplexní vyšší harmonické generované FM modulací procházejí obvod tvarování vlny, který přidává další harmonické, čímž produkuje charakteristický zvuk. Tento modul určuje základní charakter zvuku volca modular.

FUNCTIONS: Tato sekce sestává ze dvou funkčních (obálkových) generátorů. Kromě ADH generátoru s fázemi attack, hold a release je zde Rise-Fall generátor, také známý jako slope generátor, který nezpůsobuje jen časově závislé změny zvuku, ale umožní vám propojit ve smyčce koncový trigger výstup zpět do trigger vstupu, což se dá použít jako VCO nebo LFO.

WOGGLE: Toto je náhodný signálový generátor obsahující obvod sample & hold, který používá jako zdroj růžový šum. Má dva výstupy buď s krokovým nebo kontinuálním náhodným šumem.

SPLIT: Tento modul rozděluje jeden vstup do dvou výstupů. Také se dá použít v opačném směru, aby kombinoval dva řídící nebo zvukové signály do jednoho.

DUAL LPG: Tento má dva obvody low-pass gate. Typický pro West Coast styl syntézy, modul obsahuje filtr se zesilovačem, takže se najednou mění ostrost i hlasitost zvuku.

UTILITY: Toto je modul pro úpravu a mix dvou signálů různými způsoby. Dokáže smíchat nejen audio, ale i řídící signály, také jejich invertovat nebo zeslabit.

SPACE OUT: Toto je stereo modul přidávající k audio signálu efekt podobný reverbu.

SEQUENCE: Tento modul je pro připojení k internímu sequenceru. Můžete nastavit tempo a vybrat různé rytmické přiřazení na výstupu čítače gate.

Fúze stylu West Coast ve volca formátu
Analogové syntezátory, ve kterých je jednoduchý oscilátor se čtvercovou nebo pilovým vlnou modifikovaný filtrem, jsou uváděny jako „East Coast styl“, protože pocházejí od pověstných amerických výrobců. Syntezátory tohoto druhu, jako například MS-20, pokračovali ve svém vývoji s cílem, aby se používaly v mnoha mainstreamových hudebních žánrech, proto byly vybaveny klaviaturou na hraní. Jejich zvuk je nápadný pro své ostré filtry a bohatou prezenci, a můžete je slyšet v mnoha dobře známých skladbách.

Syntezátory „West Coast“ stylu se vyvíjely úplně jiným směrem. Sledovali svobodu, která je vlastní elektronickým hudebním nástrojem a byly založeny na oscilátoru s FM modulací generujících hodně harmonických, používali náhodné a komplexní řídicí signály a obvody low-pass gate na změny tonálního charakteru a hlasitosti, takže jemný pohyb knobu může dramaticky ovlivnit zvuk. I když byl jejich potenciál znám, výsledný zvuk a jeho změny byly těžko předvídatelné, proto se tyto syntezátory používaly více v experimentální oblasti.

Z těchto důvodů nebylo mnoho hardwarových produktů tohoto stylu. Ale v posledních letech roste popularita modulárních syntezátorů jako EURORACK, a také DAW virtuálních nástrojů, které vzkřísili klasické syntezátory minulosti. Toto celosvětové hnutí směrem k zajímavým zvukem znovu získalo pozornost a nabízí nový pohled na zvuky v tomto stylu.

Série volca se také zaměřila na tento trend počínaje analogem, a volně přidávala všechny elementy včetně FM a PCM. A teď byl přidán k sérii KORG volca charakteristický „West Coast styl“.

Propojování otevírá nekonečné možnosti
Moduly volca modular se propojují přiloženými piny kabely, což umožňuje široký rozsah kombinací. Kompaktní tělo nástroje má 50 propojovacích bodů. Vstupy a výstupy mají barevné značení abyste je na první pohled rozeznali, a signály jsou také označeny symboly pro audio, control, gate nebo trigger. Normálně se každý signál propojuje podle svého použití, ale na volca modular jsou úrovně signálů univerzální kompatibilní mezi moduly, což otevírá skryté možnosti při propojování odlišným způsobem. Součástí balení je dvacet pinových kabelů, a také referenční dopis vysvětlující každý propojovací bod s příklady propojení.

Šestnácti krokový sequencer s automatizací parametrů
Přestože je volca modular semi-modulární syntezátor, stále má pokročilý 16-krokový sequencer s mnoha funkcemi a vy si můžete užívat automatizované vystoupení i když hraje jen sám. S použitím 16-ti tlačítek známých ze série volca můžete vkládat kroky, nebo na nich hrát jako na klaviatuře a nahrávat v reálném čase. Funkce řetězení patternů přehrává postupně několik sekvenční patterny a dovoluje vám spojit až 16 sekvencí s 32, 64, nebo až 256 kroky a vytvořit tak velkolepý vývoj. Funkce motion sequence nahrává pohyby knobů, takže můžete přidat zvuku časové změny. Vytvořte smyčky, nebo použijte tuto funkci živě v překvapivých, originálních vystoupeních. Do nástroje můžete uložit až 16 sekvenčních patternů a zvuků. Dále je k dispozici funkce active step, se kterou přehráváte a přitom přeskakujete vámi určené kroky. Můžete přeskočit druhou polovinu a hrát zkrácenou smyčku, použít alternativní METRUM k vytvoření polyrytmů, rozvíjet sekvenční patterny v reálném čase a vytvořit dynamické představení.

Funkce náhodnosti generující nepředvídané nápady
Sequencer volca modular vám umožní určit náhodnost pro noty, aktivní kroky a mikroladění. Aplikováním náhodnosti mohou být generovány nepravidelné fráze, rytmy a ladění, které by vám nikdy nesešli na um, takže volca může být zdrojem dosud nepoznaných nápadů.

Dva nové módy přehrávání sekvencí
Byly přidány dva nové sekvenční módy: mód bounce sequence přecházející kroky obousměrně a mód Stochastic sequence, který jde postupně s náhodným pohybem dopředu a dozadu. Přehrávání sekvence jiným způsobem může přidat dramatické změny vaší skladbě nebo vašemu vystoupení.

Hudebně pokročilé ladění, stupnice a mikroladění
I když je volca modular syntezátor ve stylu West Coast, má flexibilní podporu pro hudbu jako současný nástroj. Můžete si vybrat ze 14 typů ladění včetně temperovaného ladění. Jelikož lze určit základní tón na kterém tyto ladění začínají, můžete je hrát v jakékoliv stupnici. K dispozici je funkce mikroladění, se kterou můžete individuálně určit výšku každé noty. Oddávejte se vaší vlastní unikátní hudbě hraním v originálních laděných se zvýšenými nebo sníženými notami.

Konektory na synchronizované hraní a externí ovládání
S jackem sync, který umožňuje snadné propojení s rytmickým automatem KORG, můžete volca modular připojit k jinému nástroji volca, minilogue, Monologue nebo prologue, ELECTRIBE nebo SQ-1, a užívat si hraní se synchronizovaným přehráváním sequenceru. Jack CV IN pro externí ovládání je TRS mini stereo jack, do kterého mohou vstupovat dva signály. Levý kanál může přijmout signál ± 5 V a pravý kanál může přijmout signál 1V / oct (0 - +6 V), který je interně ve volca modular převeden na pitch CV. Samozřejmě oba tyto signály mohou být také zapojeny do řídícího modulu.

www.korg.com, www.music-park.cz