Novinka

3. březen 2020

SPL Mercury

Obrázek

Německá firma SPL přináší na trh nový produkt, který hned v několika oblastech nově definuje svět profesionálních D/A převodníků nejen pro studiovou práci. Mercury je první masteringový D/A převodník s vnitřní architekturou postavenou na technologii 120 V Rail. Tento stereo DA převodník splňuje nejvyšší technologické nároky na dynamiku, barvu, zkreslení i odstup šumu. Zjednodušeně řečeno, Mercury DA převodník má nejvyšší možnou dynamiku, prakticky nulové zkreslení a odstup šumu z říše snů. Je vhodný zejména pro postprodukční a masteringová studia, kde jsou nejpřísnější požadavky na zpracování zvukového signálu.

120 V Rail
Tajemství těchto nadpozemských vlastností spočívá v patentované SPL technologii 120 V Rail, která, jak už sám název napovídá, pracuje s amplitudou signálu 120 V (60 V na jednu půlvlnu signálu). Tím je dosaženo řádově vyšší dynamiky signálu, téměř nulového vnitřního zkreslení a neskutečně vysokého odstupu šumu od užitečného signálu. Nově vyvinutý modul DLP120 umožňuje precizní vyčištění vstupního digitálního signálu. DLP je zkratka „Dual Low Pass“ – dvojitá dolní propust. Jedná se o dva samostatné analogové filtry propojené s technologií 120V. V závislosti na typu digitálního signálu prochází následně analogový signál filtrem PCM nebo DSD a tak se bez digitálních artefaktů může rozvinout do 120 voltového analogového formátu, aby mohl využít všech výhod technologie 120 V Rail. Výsledek je slyšitelně lepší, dynamičtější a průzračně čistý.

Digitální vstupy
K Mercury lze připojit celkem sedm digitálních signálů: 2x AES/EBU, 2x S/PDIF, 2x TOSLINK a USB. Dva nezávislé AES/EBU vstupy na symetrických konektorech XLR pracují s PCM digitálním signálem až do samplovacího kmitočtu 192 kHz. Mohou být ale zapojeny v tzv. Dual-Wire módu (DW), kdy lze dosáhnout zpracování digitálního signálu o dvojnásobném samplovacím kmitočtu – tedy až 384 kHz. Symetrické vstupy AES/EBU mají impedanci 110 Ohmů a výrobce doporučuje k připojení používat twistované kabely. Komerční verze AES digitálního protokolu S/PDIF je umožněna na dvou vstupech vyvedených pomocí konektorů RCA označených jako Coaxial. Ty umějí zpracovávat také PCM audio signál se dvěma kanály až do vzorkovacího kmitočtu 192 kHz. Nesymetrické RCA S/PDIF vstupy mají impedanci 75-Ohmů. Připojení signálu s protokolem TOSLINK umožňuje dvojice optických vstupů typu II na konektorech F05 na zadním panelu označených jako Optical. Stejně jako předchozí podporují tyto digitální vstupy PCM signál až do samplovacího kmitočtu 192 kHz. Při použití běžných komerčních optických kabelů může dojít k chybnému přenosu zvláště na vysokých samplovacích kmitočtech. Proto výrobce doporučuje pouze kvalitní profesionální optické kabely. Pomocí rozhraní USB je možno připojit Mercury k počítači a mít tak nejkvalitnější možný referenční poslech pro precizní a detailní zpracování zvuku. Pomocí USB můžete převádět do analogové formy digitální zvukový signál až do samplovacího kmitočtu 768 kHz. Pro platformy Apple Mac není třeba instalovat žádný driver, protože Apple nativně podporuje USB class 2 až do samplovacího kmitočtu 768 kHz. Na platformě PC se bez instalace driverů obejdete do samplovacího kmitočtu 48 kHz. Při použití vyšších vzorkovacích kmitočtů je nutné nainstalovat SPL Mercury driver, který je volně ke stažení na stránkách výrobce. Vstup WordClock umožňuje synchronizovat DA převodník Mercury s jinými digitálními zařízeními a snáze jej tak začlenit do Vašeho digitálního řetězce. Můžete také používat jednotné hodiny pro řízení všech digitálních zařízení jako Master Clock.

Převodníky
Digitálně-Analogový převodník DA je postaven na bázi čipu AK4490-Velvet Sound® od AKM. Nabízí bitovou hloubku 32 bitů s maximální vzorkovací frekvencí 768 kHz, vysokou stabilitu a preciznost konverze.

Analogová část
V analogové části nabízí Mercury stereo výstup, který lze kalibrovat na všechny běžné referenční úrovně, aby šel Mercury začlenit do jakéhokoli zvukového řetězce. Úroveň dalšího stereo výstup lze plynule nastavit. Oba stereo výstupy jsou vyvedeny na dvojicích symetrických konektorů XLR. Mercury lze tedy také použít jako nejmodernější monitorový kontrolér. Pro ovládání výstupní úrovně Output, které je plně analogové, je použit vysoce jakostní potenciometr ALPS RK27 „Big Blue“, který kromě příjemného pocitu a přesnosti při ovládání poskytuje vynikající synchronizaci kanálů. Tím je zaručeno vyvážení stereobáze při všech úrovních hlasitosti.

Kalibrace
Přidržením tlačítka Sync po dobu delší než dvě sekundy se dostanete do zobrazení kalibrace. Výchozí nastavení Mercury je Sync na 0 dBfs. V tomto režimu je možné definovat analogovou úroveň převedeného digitálního signálu v jeho plném rozsahu (0 dBfs = 0 dB v plném rozsahu). Mercury podporuje všechny aktuálně používané referenční úrovně počínaje 0 dBfs = 14 dBu. Další možné hodnoty jsou 15, 16, 17, 18, 20, 22 a 24 dBu. Tak můžete pomocí Mercury přizpůsobit svá digitální zařízení požadované úrovni analogového signálu a integrovat tak digitální i analogové přístroje do jednoho vzájemně kompatibilního celku.

Přední panel
Na něm najdete tlačítka volby jednotlivých digitálních vstupů. Zvolený vstup je indikován podsvícením příslušného tlačítka. Přepínání vstupů je plynulé bez jakýchkoli artefaktů ve výstupním signále. Tlačítko Mute utlumí výstupní signál analogové jednotky; tak vám umožní komunikaci s okolím, aniž byste museli měnit nastavenou hlasitost. Pomocí tlačítka Sync se provádí kalibrace výstupu. Na přehledném displeji se zobrazují zvolené vstupy, aktuální samplovací kmitočet, nastavená kalibrace a další potřebné údaje. Pomocí velkého kulatého kalibrovaného ovladače hlasitosti Output nastavíte potřebnou úroveň výstupního signálu.

Zadní panel
nabízí jednotlivé digitální vstupy. Na konektorech XLR jsou AES/EBU, vstupy S/PDIF jsou standardně vyvedeny na konektorech RCA, TOSLINK můžete připojit pomocí optických konektorů F05 a standardní panelový USB-B umožní propojení s počítačem.
Obrázek
Stejně jako ostatní produkty SPL série Mastering se i referenční profesionální DA převodník SPL Mercury dodává ve dvou základních barevných provedeních, a to v černé a červené.

spl.audio, www.musicdata.cz