Novinka

10. březen 2022

Townsend Labs Sphere L22

Obrázek

Modelingový, duální mikrofon Sphere L22 v kombinaci s plug-inem Sphere nabízí zcela přesné simulace 34 nejznámějších modelů mikrofonů, a to nejen velkomembránových kondenzátorových mikrofonů, mezi které se Sphere L22 svou konstrukcí sám řadí, ale také simulace nejpoužívanějších mikrofonů páskových a dynamických. Duální režim díky dvojité kapsli mikrofonu navíc umožňuje kombinaci snímání dvou zcela odlišných typů mikrofonu současně, a to jak ve dvoukanálovém mono režimu, tak i ve stereu. Jedná se tak o nejuniverzálnější studiový mikrofon na trhu.


Díky plug-inu Sphere můžete dále detailně ovládat parametry vybraných mikrofonů jako např. směrovou polární charakteristiku, vzdálenost a úhel mikrofonu ke zdroji zvuku, high-pass filtry, útlum pad a dokonce redukovat nežádoucí zabarvení nejvíce používaných izolačních mikrofonních filtrů a akustických paravánů jako jsou: sE Reflexion Filters, Aston Halo, Kaotica Eyeball a další.
Obrázek
Mikrofony, respektive jejich nasimulované otisky a nastavené parametry, můžete měnit v reálném čase, ale dokonce také až po samotném nahrávání. Všechny simulace jsou zcela přesné, detailní otisky skutečných mikrofonů, které byly předlohou těchto presetů. Transparentní a špičkový mikrofon Sphere L22, který svou charakteristikou obstojí před nejmodernějšími mikrofony současnosti, umožňuje využití těchto přesných simulací bez jakéhokoliv dalšího zabarvení.

Mikrofon Sphere L22 zvládne úroveň SPL přesahující 140 dB, aniž by byl poškozen. Můžete jej tak bez obav použít pro snímání bicích, či kytarových zesilovačů stejně jako mikrofon dynamický. Takové použití je v případě starých vintage mikrofonu nemyslitelné. To vše navíc při úrovni vlastního šumu 7 dB–A SPL, což je mnohem méně než u většiny vintage mikrofonů a srovnatelné s mnoha nejlepšími mikrofony současnosti.

Jak to celé vypadá a funguje?
Jak už bylo řečeno, Sphere L22 svou konstrukcí i tvarem vychází ze studiových velkomembránových kondenzátorových mikrofonů. Jedná se o skutečně precizně vyvedený a dobře vypadající mikrofon, který už od pohledu něco vydrží. Čím se liší je vnitřní dvojitá kapsle umožňující právě ono duální / stereo snímání. Další odlišností je konektor mikrofonu. Nenajdeme zde klasický XLR, ale robustní 5pinový konektor, který je kompatibilní s dodávaným kabelem: 5pin -> 2x XLR, pro zapojení do dvou samostatných kanálů vašeho zvukového rozhraní a nezávislé ovládání každého simulovaného mikrofonu v duálním, či stereo režimu. Mikrofon je dodáván ještě s úchytem na mikrofonní stojan (klipem) a odpruženým držákem odolným proti otřesům (pavoukem). To vše je zabalené v elegantním a odolném kufříku.

Plug-in Sphere (podporuje AAX, VST a AU) je velice dobře graficky vyvedený a zcela intuitivní. Najdete v něm samotný výběr modelu mikrofonu, který je zobrazen v levé části okna. Dále zde máte ovládací prvky pro nastavení polárního vzoru (směrovosti), virtuálního úhlu mikrofonu a jeho vzdálenosti ke zdroji zvuku (to je ideální pomocník při snímání divočejších zpěváků co nepostojí na místě anebo při hledání ideální polohy mikrofonu před kytarovým reproduktorem). Ovšem za pomoci těchto parametrů můžete také poměrně zásadně měnit kompletní charakter jednotlivých mikrofonních simulací, což nabízí další nekonečný prostor při hledání originálního nebo toho správného zvuku. Dále je zde možnost redukovat nežádoucí zabarvení často používaných akustických paravánů pro případ, kdy nahráváte doma nebo v ne zrovna ideálních akustických podmínkách.

townsendlabs.com, disk.cz