Maly testik preampu

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
_ravi_

Maly testik preampu

Příspěvek od _ravi_ » 25 kvě 2005 08:28

Vcera vecer jsem udelal takovy maly test nekolika predzesilovacu, ktere mam doma, nebo nekde po ruce. Nepouzil jsem k tomu asi uplne idealni sampl, ale i tak se da lecos z vysledku vycist.

Testovaci retezec:
MOTU 828mkII (line out) - ZARIZENI - MOTU 828mkII (line in)

Zarizeni:
Focusrite OctoPre LE (vystup z line out)
Mackie CR 1604 VLZ (vystup z main outs - po hl. faderu)
MOTU 828mkII (propojil jsem pouze vystup se vstupem)
Yamaha MX12/4 (vystup z groupy 1-2 - hl. fader ma v ceste graf. EQ, proto byla vhodnejsi grupa)
Yamaha O1V96 (vystup z control roomu - po hl. faderu)

Vždy byly pouzity symetricke linkove vstupy a sym. linkove analogove vystupy. Nahravky jsou zarovnane do -0,3dB, aby nekoho nematla mirne rozdilna hlasitost. V archivu je krome testovaneho zarizeni jeste originalni soubor (export z nuenda), ktery neprosel zadnym ADDA retezcem. Samply je ale samozrejme lepsi porovnavat s MOTU 828mkII.wav.

Vysledek neni az tak moc prekvapujici. Napisu sem jen to, na co si ted vzpomenu (v porovnani samplu z MOTU828mkII a zarizeni). Nejhur dopadla asi Yamaha MX12/4 (taky byla nejlevnejsi). Zvuk je plossi, min nabasovany, min prostoru a celkove je jakoby spinavejsi. U Focusritu se mi nelibil mirny propad na vyskach (je to poznat na hihatce) a mam takovy pocit, ze ubylo i basu (ted si presne nevzpominam). Mackie CR 1604 VLZ taky zpatlal prostor, ale ne tolik, jako predtim Yamaha MX12/4.
Yahama O1V96v2.0 se chovala asi nejkultivovaneji. Stereo bylo zachovane (diky temer zadnym analogovym obvodum se neni ani cemu divit). Jen mi prislo, ze ma O1V96 nepatrne vic vysek. A jeste si vzpominam, ze mi u nekterych nahravek znel trochu jinak nahlas virbl - asi se neco delo se stredy.
MOTU 828mkII vs originalni sampl - take to nebylo 1:1 - mel jsem pocit ze zvysenych cca 200 Hz a na zbytek si nevzpominam (vzhledem k tomu, ze jsem na MOTU 828mkII nahravane vzorky poslouchal opet na 828mkII, chyby prevodniku byly pravdepodobne dvojnasobne zvyrazneny).

Bylo trochu nefer porovnavat Focusrite vs. mixpulty, protoze u pultiku prochazel signal pres hlavni fader, ktery tomu vsemu na kvalite nepridal (pravda - mohl jsem pouzit direct outy, ale ma je pouze Mackie 1604 a Yamaha O1V96 - Yamahu MX12/4 jsem nechtel nechavat uplne bokem).

A konecny vysledek:
Chtelo by to jeste porovnat vsechna zarizeni s pouzitim jinych samplu (rad bych vyzkousel mono a pak i lepe citelne basy a vysky - z toho biciho samplu se toho az tak moc poznat neda). Po Yamaze MX12/4 bych asi radil Focusrite (ktery mel sice pekne zachovane stereo, ale propad na vyskach a basech mne moc nebavil), dalsi misto (tesne za Focusritem) by obsadil Mackie, ktery si se stereem take moc neporadil a nejvys Yamaha O1V96, ktera si podle meho zachovala i pres lehce pozvednute vysky puvodni zvuk.

Kdo prehledl odkaz na samply v textu, muze sosat zde: http://www.spacetime.cz/Temp/testik.rar

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 25 kvě 2005 08:38

Pokud by mel nekdo zajem, muzu vystavit na webu asi 40ti vterinovou cast pisnicky Monkey Business, kterou jsem prohanel predzesilovaci uplne stejne, jako bici sampl. Jen je to trochu vetsi (cca 60mb).

matucha

Příspěvek od matucha » 25 kvě 2005 11:14

Hm... no rozdil je docela velkej, hlavne v ty reverbovany casti je to jasny, ono asi pokazdy to slo taky jinejma prevodnikama co? O1V se minelibila, tenci kopak a vubec ten prostor to tam ztracelo nejak nepekne. Mym favoritem z teto kupy je asi MOTU, ne ze by nic neztracelo, ale zda se mi to, ze to ztraci na min dulezitejch mistech. 01V na me pusobila, ze ztencila kopak. Focusrite zni divne.

Zajimavy je, ze dokud tam do toho nevjede ten prostor, tak sou ty rozdily obcas docela maly a nejvic je slysim na snaru.

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 25 kvě 2005 12:05

Prevodniky byly vzdy stejny z 828, jen u ty O1V to slo z motu analogove do O1V, ktera to digitalne zpracovala, ale analogove poslala zase do Motu, ktera to pak konecne prenesla zpet do digitalu.
Tzn MOTU Analog Out -> O1V Analog In -> O1V Analog Out -> MOTU Analog In.
Jinak logicky ta 828 musi byt nejlepsi, protoze u ty se neprocesoval nijak signal gainem (probehlo "jen" ADDA).
Tu reverbovanou cast jsem popravde poradne neposlouchal.. jen ten sussi zacatek... Musim se na to jeste znovu poradne podivat, az bude trochu cas.
U ty O1V je taky mozny, ze nebyl uplne dobre nastavenej gain... Prijde mi, ze u toho fungujou gainy trochu jinak (uz diky tomu, ze to nesmi jit pres nulu, aby to neklipovalo), nez jsem zvyklej z jinejch pultiku.

matucha

Příspěvek od matucha » 25 kvě 2005 12:56

hehe, takze nejsem uplnej hluchoň ;-)

no tak to bych tu jamahu udelal tak, ze do motu pres digital... 2x prevodniky sou nefer.

tu verbovou cast fakt dej, tam je to kurna slyset... coz mi pripomina, ze musim popohnat lavry test ve stereu

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 25 kvě 2005 13:02

me to prave prislo spis fer hnat to pres motu vsechno, protoze mackie a ta mala yamaha pres motu jit musi - nemaji zadnej digitalni vystup. Takze vsechny ty ukazky jsou uplne stejne ovlivneny MOTU a pak si k tomu jeste pridavaji svoje charaktery a chyby... Je jasny, ze kdyby sla ta O1V a Focusrite rovnou pres digital do PC, bylo by to lepsi...

matucha

Příspěvek od matucha » 25 kvě 2005 13:30

hm, tak je mozna udelej tak i tak... to je fer

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 25 kvě 2005 13:36

jo, to by bylo urcite uplne nejlepsi... Zkusim se na to vrhnout nekdy pristi tejden. Ted mame ted dva dny Divadlo Sklep, tak budu myslenkama jinde :).

matucha

Příspěvek od matucha » 25 kvě 2005 13:44

nojasne, sou dulezitejsi veci nez testy preampu pro ezone ;-)

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 25 kvě 2005 14:28

Spis neni cas... Ted mne ale napada, od pristiho tejdne nebudu mit k dispozici na 14 dni net, takze proste az nekdy potom. K orientaci tyhle ukazky ale staci..

KAYKO

Příspěvek od KAYKO » 22 kvě 2006 02:54

Peknu noc Vsetkym na ezone. Vedel by niekto(staci subjektivne:-)) porovnat kvalitu prevodnikov 01V96 vs MOTU 828mk2? Dikez

Odpovědět