samplery to je moje!!
Promne jsou samplery mnohem kreativnejsi masinmy nez syntaky! Ovsem nemyslim tim bezduchy nacitaqni tovarnich CD rom bank a vubec samotny sbirani sample CD. Ja nemam jediny sample CD. Vsechen material pro samplery si pripravuju sam - teprve pak to dava cely smysl. Muzu samplovat vsecho co mam poruce. Proto mam tolik analog syntaku a starejch LoFi efektovej krabic.
Pokud mluvime o poradnejch samplerech (ne blbinky jako akai S2000, emu Esi32 nebo hracka od KORG Electribe...) tak ty umoznujou vytvaret silene bohaty a krasny zvukovy spektra. Tam kde syntak konci svejma moznostma tam pro mne zacinaji samplery - obalky filtry lfo routing toje samozrejmosti. Jde oto ze muzes pouzivat rozmanita spektra (syntak umi vetsinou jen pilu a obdelnik a max 3 oscilatory) V sampleru mam jaky koliv spektra akusticky nebo synteticky a to vse muzu pouzit jako oscilator napr soucasne v 4, 8, 20, 80 vrstvach!!
Samplery ze stary skoly ktery maj ANLAOGOVEJ LPF filtr, Anlogovy obalky, lfo apod.. takovy samplery sou ultra zabavny, jejich filtr je tlustej plnej a umi se prebuzovat. Jediny co tyhle samplery omezjue je jejich polyfonie (8 vetsinou) a mala pamet 0.5 - 8 MB. ale to je nedulezity dulezity je to jaky umoznujou delat zvuky.
Z tech NEJ starejch "analog" sampleru jmenuju:
* EMU EMULATOR I
* EMU EMULATOR II
* EMU EMULATOR III
* EMU EMULATOR IIIR (RACK)
* EMU EMAX 1.
* EMU EMAX 1. SE HD (RACK)
* EMU SP-12 // DrumMachine
* EMU SP-1200 // DrumMachine
* Dynacord ADD-ONE // DrumMachine (RACK)
* Oberheim DPX (RACK)
* Ensoniq MIRAGE DSK-8
* Ensoniq MIRAGE DSM-8 (RACK)
* Sequential Circuits PROPHET 2000
* Sequential Circuits PROPHET 2002+ (RACK)
* Sequential Circuits PROPHET 3000 (velmi vzacny RACK)
Samozrejme luxusni dream machiny jako Synclavier nebo Fairlight jsou bez diskuze.
Z modernich digitalnich sampleru jsou supr napr definitivni stroje AKAI S6000 a EMU E4 Platinum ty pouzivam ve studiu ja. Delam nanich vsechno.
.