NAS servery

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

NAS servery

Příspěvek od evh86 »

Ahoj,

uvažuju nad koupí NAS serveru k počítači v domácím studiu. V PC mám pouze SSD disky a velké nebo i menší multimediální soubory, se kterými nepracuju nebo je nevyužívám tak často, už se mi nechce schraňovat na externích discích.

Ještě předtím, bych chtěl ale zakoupit studiový stůl, který má mimo jiné 6 pozic pro rackové moduly.
https://www.thomann.de/cz/zaor_miza_88_ ... _black.htm

A tak jsem si ještě donedávna říkal, že celkem logickou koupí by byl NAS server do racku, jelikož všech 6 rackových pozic na zvuk stejně asi nikdy nevyužiju. A stolní NAS server by mně zabíral akorát další místo navíc ve studiové místnosti. Bylo mně ale řečeno, že rackové NAS jsou hlučnější než ty stolní. Ale vlastně nevím, jak moc hlučné jsou ty stolní.

NAS servery, které jsem si vyhlédl:
rack NAS:
https://www.czc.cz/qnap-ts-464eu-4g/336870/produkt

stolní NAS:
https://www.czc.cz/qnap-ts-473a-8g/313994/produkt

Chci se zeptat, jestli má někdo zkušenost vůbec s umístěním NAS serveru do studiové místnosti - ať už rackového nebo stolního? Mohl bych ho samozřejmě umístit do jiné místnosti, aby kromě ventilátorů v PC nebyl v té studiové další významný rušitel při nahrávání. Zase na druhou stranu praktičtější by bylo mít ho při ruce - v místnosti, kde mám i PC. Navíc bych u sebe asi musel vrtat do zdi, abych mohl někudy vést LAN kabel do vedlejší místnosti k NAS...
Díky za reakce.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22399
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: NAS servery

Příspěvek od Pytkin »

Vidis to uz podla fotiek .. rack ma male ventilatory (vacsinou 40x40) viac kusov .. ktore su omoho hlucnejsie a idu na vyssich otackach .. Desktop ma vacsie ventilatory .. 80x80 alebo 120x120 kludne .. tie su efektivne pri nizkych otackach ..

Nas je o tom ze ho dakde das , zapnes a uz o nom nevies .. je uplne zbytocne ho mat "po ruke" ..

Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

Re: NAS servery

Příspěvek od evh86 »

Když nad tím přemýšlím - s těmi velikostmi ventilátorů - zní to víc než logicky. A je vlastně pravda, že tohle je zařízení, které může ležet někde mimo hlavní dění.

Zkoušel jsem nicméně ještě před touto odpovědí psát přímo do firmy QNAP o maximální hodnoty hlučnosti obou zařízení... Výsledek - úplně opačně!

Hodnoty hlučnosti ->

TS-464eU (rack) noise information (front-side 1m distance)
Operating: 20,7 dB
HDD sleep:12 dB

TS-473A (stolní) noise information (front-side 1m distance)
Operating: 21,3 dB
HDD sleep:18,8 dB

Ale tedy - vypadá to, že asi nejspíš ty dva modely převrátil... :-D

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22399
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: NAS servery

Příspěvek od Pytkin »

To sa mi zda divne .. ja mam vo firmach naozaj vela aj rackovych verzii aj desktopovych .. A zda sa mi divne , ze ked su disky vypnute , rack my mal 12dB a desktop 18 ..

i ked .. ked si kuknes ten desktop zo zadu . .je tam asi 12tka a este mala asi 60x60 .. mozno chladi zdroj .. je otazne ci je moc hlucny .. Synology mava vacsinou 1-2 velke ventilatory ..

Obrázek

v kazdom pripade , ak das ten NAS mimo , je to uplne jedno .. ale ten desktop je skladnejsi , ak zrovna nemas serverovnu s velkou rack skrinou ..

Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

Re: NAS servery

Příspěvek od evh86 »

Díky. Mrknu ještě na to Synology, jak u nich vypadá ta zadní stěna.
Pravda, že o tak velkou "krabici" v případě té stolní verze zase nejde. Místo jí snad potom někde najdu.
A ten chlápek z QNAP, který mi posílal ta data o hlučnosti, to asi fakt převrátil - pokud třeba nevzal úplně jiná...

Jinak s nepříjemnými ruchy v mém skromném domácím studiu je to vůbec trochu horší. Jednak bydlím u frekventované silnice - což by se snad mohlo o něco spravit plánovaným předěláním tepelné izolace, sádrokartonu a nových střešních oken.
Pak jsem to ale taky možná nevychytal s chladičem CPU v PC. Na to, že mám procesor AMD Ryzen 7 5700G s TDP 65 W, jsem asi koupil zbytečně SilentiumPC Fera 5 Dual fan, čili dva větráky. Měl jsem koupit spíš nějaký dražší, kvalitnější, s jedním ventilátorem. Překvapilo mě, že ten, co mám, je při vyšším výkonu CPU poměrně hlasitý...

Na druhou stranu - pokud zůstanu v budoucnosti spíše jen u nahrávání na synťák, popř. snad se taky někdy dostanu na využívání VST, nějaký ten menší hluk vadit nebude. Vokály jsem nahrával doposud minimálně. Další akustické snímání zatím vůbec. Ale samozřejmě kdoví, kam se to posune v budoucích časech...

biscuit
Příspěvky: 10601
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: NAS servery

Příspěvek od biscuit »

jestli ti to nějak pomůže, já mám téměř tři roky synology ds418. má vzadu dva 92 mm. tovární jsem vyměnil za noctua redux a jsem spokojenej už i s hlučností. nedá se říct, že by to bylo naprosto tiché, ale vím o tom, jen když je večer úplně ticho.

Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

Re: NAS servery

Příspěvek od evh86 »

Díky. Díval jsem se na něj...
No, provedení dvou větších ventilátorů mně přijde jako lepší technické řešení než tři svou velikostí odstupňované. DS418 je k dostání už od r. 2017 a max. paměťová kapacita je 40 TB. Když budou peníze, připlatil bych si za nějaký novější a vyšší model, abych tam mohl dát HDD třeba po 18 TB. Ona stejně ta skutečná využitelná paměť pak bude menší, že, než čistých třeba 4x18 TB...

Před výměnou za Noctua redux byla tedy hlučnost NAS až moc, říkáš? A na kolik ti přišel ten jeden ventilátor?

biscuit
Příspěvky: 10601
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: NAS servery

Příspěvek od biscuit »

Z počátku to bylo ok, ale pak to nějak začalo lézt na nervy. A jelikož rvu noctuu úplně všude, neváhal jsem je hodit i sem. Já to mám v relativně malým obejváku, takže i to je měřítko trochu. Když to někdo hodí v baráku do "serverovny", tak tohle asi řešit vůbec nemusí.
https://www.czc.cz/noctua-nf-b9-redux-1 ... 26/produkt

Samozřejmě můj model jsem nedal úplně jako referenci toho, co máš kupovat. Spíš jsem překvapenej, že se stále dá sehnat.

Co se týče celkové kapacity, záleží jaký zvolíš režim pole. Já mám 4 x 4 TB (reálně 3,6) a používám Synology Hybrid Raid s tolerancí jednoho vadného disku. Prostor úložiště v tomhle režimu mi ukazuje celkovou kapacitu 10,5 TB.

Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

Re: NAS servery

Příspěvek od evh86 »

Tak jsem kontaktoval ještě firmu Synology a poprosil je tam o hladiny hluku 4 modelů NAS od cca 13 do 24 tis. Kč (2 stolní & 2 rackové).
Do detailu popsali i měřící prostředí - jen jsem neporozuměl první větě: "Při plném zatížení... ve stavu nečinnosti." Zda se tím myslelo plně obsazené diskové pozice, ale samotné HDD byly ve stavu nečinnosti...?
Každopádně tady je rozdíl mezi stolními a rackovými modely už znatelný a taky očekávatelný...

Testovací prostředí pro měření hladiny hluku: Při plném zatížení s pevnými disky Seagate 2TB ST2000VN000 ve stavu nečinnosti. Dva mikrofony G.R.A.S. typu 40AE, každý umístěný 1 metr od přední a zadní části zařízení Synology NAS. Hluk na pozadí: 16,49–17,51 dB(A); teplota: 24,25–25,75 ˚C; Vlhkost: 58,2–61,8 %

DS420+ (stolní)
Hladina hluku maximálne 19.8 dB(A)

DS1520+ (stolní)
Hladina hluku maximálne 20.8 dB(A)

RS819 (rack)
Hladina hluku maximálne 28.9 dB(A)

RS820+ (rack)
Hladina hluku maximálne 27 dB(A)

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22399
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: NAS servery

Příspěvek od Pytkin »

jo tu to zospoveda, tomu co som pred tym pisal :) .. Plne zatazenie , ja chapem, ze je ked vsetky disky makaju .. aj CPU ide na plne pecky .. lebo ked sa k NASu nepristupuje , tak je urcite tichsi .. a disky sa daju po nejakej dobe necinnosti aj uspat , ze sa zastavia ..

Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

Re: NAS servery

Příspěvek od evh86 »

Obrázek
Obrázek


1. Synology DiskStation DS1520+
...Zdá se pro mě býti nejspíš ideálním řešením, jelikož (kromě IT parametrů) má vzadu dva větší ventilátory s průměrem 92 mm.

2. QNAP TS-473A-8G
...Je to asi nepatřičné přání - chtít od NAS serveru, aby se mi trochu líbil i designově... :D Tenhle se mi líbí víc. :oops:
Co se týče ventilátorů, to už je právě horší, jak se zde zmiňovalo. Dle technického popisu:
• Systém: 1 x ventilátor
120 mm, 12 V DC
• CPU: 1 x 60mm
ventilátor
..................................Já tam ale na obr. vidím tři - ještě ten vpravo nahoře. A ten by měl ještě menší průměr než 60 mm a tudíž ještě větší kámen úrazu! Nebo to není ventilátorek? :?:

biscuit
Příspěvky: 10601
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: NAS servery

Příspěvek od biscuit »

to nevím jestli je ventilátor (vypadá to, že ano), ale hlavně je tam integrovanej zdroj a to je podle mě trochu fuck-up... protože zdroj napájení je i zdroj tepla a ten já vidím jako daleko nejlepší mít dál od disků.

Uživatelský avatar
evh86
Příspěvky: 21
Registrován: 07 bře 2021 21:04
Vybavení

Re: NAS servery

Příspěvek od evh86 »

To jsem si neuvědomil! Do toho QNAP vede vlastně střídavej 230 V, na rozdíl od toho Synology, kde už transformátor uvnitř není...
Synology DiskStation DS1520+ to tedy (zatím) u mě vyhrává. :palec+:
Naposledy upravil(a) evh86 dne 22 čer 2022 05:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22399
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: NAS servery

Příspěvek od Pytkin »

jo vyzera to ako ventilator .. ale to uz je 40 mm .. to uz je vrkot vacsinou .. Osobne nemam nic proti QNAPom , ale mam SYNOLOGY tak nejak radsej .. mam ich okolo seba aj vyrazne viac .. QNAP vlastne asi len jeden ..

Odpovědět