Problém s Korgem Polysix

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
pedrozakatchku

Problém s Korgem Polysix

Příspěvek od pedrozakatchku » 28 pro 2010 11:49

Zdravím,

Řeším problém se svým nově koupeným Korgem Polysix. Vše na syntezátoru funguje, jak má, ale trápí mě následující věc. Když hraji na nástroji tóny odděleně, tzn. je zapnut vždy jen jeden tón, zní syntezátor tak, jakoby byl cutoff filtru lehce přítlumen (přestože fyzicky není).Naopak, když hraji akordy (stačí třeba jen dvoutónové), cutoff filtru přestane nesprávně tlumit a tóny znějí, jak mají.

Také když hraji tóny odděleně, ale mám k tomu nastavenou vysokou hodnotu release na obálce, tzn.v určitém momentu jednotlivé tóny přes sebe doznívají, v momentě překrytí jednotlivých tónu, funguje cutoff správně a netlumí. V momentě, kdy jeden ze souznějících tónu doznívá, začíná filtr druhý, ještě nedoznělý tón tlumit.

Je evidentní, že cutoff na filtru při samostaně zahraném tónu nesprávně tlumí, zatímco kdykoliv zní nebo doznívá více tónů najednou, funguje cutoff správně a zvuk netlumí. (Ale tím, že mluvím o filtru, Vás nechci zavést k tomu, že špatné chování filtru musí nutně souviset jen se špatně nastaveným nebo seřízeným filtrem).

K syntezátoru jsem si objednal MIDI interface, takže tak jako tak půjde brzy do servisu. V sevisu jsme můj výše popsaný problém už řešili, ale zatím jsem nepřišli na to, jak to odtsranit. Dohodli jsem se zatím tak, že se na to zeptám zde na fóru a dle případných reakcí budeme postupovat dále.

Prosím ostatní majitele Korgu Polysix, ale i majitelé a opraváře ostatních starých analogových syntezátorů, zda netuší, v čem by tento problém mohl spočívat a jak jej vyřešit.

Předem děkuji za Vaše reakce.

Petr

a.tom.x

Re: Problém s Korgem Polysix

Příspěvek od a.tom.x » 28 pro 2010 20:44

co v tom máš za MIDI interface a jak je nastavený?

dej sem ukázku z toho popisu to uplně nechápu ...

dělá to první zahraná nota a opakuje se to při každé šesté? tj. zmáčkneš 6 klapek držíš a následující sedmá je zase přitlumená?

Děje se to samé po MIDI i na klávesnici?
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

pedrozakatchku

Příspěvek od pedrozakatchku » 29 pro 2010 22:53

Midi interface zatím nemám, ale měl by být již na cestě. Objednaj jsem ho zde: http://www.chd-el.cz/

Zde jsou ukázky, soustřeďte se prosím na basové tóny:

Ukázka č. 1. Obyčejná pila bez suboscilátoru. Ukázka začíná hraním samostaných tónů. Bas zní jakoby byl přitlumen na výškách cutoffem (fyzicky ale není) .Jakmile přidám další tón (ten vysoký) bas se rozjasní tak, jak by měla pila znít.
Ukázka č. 2. Stejné nastavení, ale používám arpeggiator. Tentokrát začíná ukázka basem, jak zní, když je na oktávě přídán další tón (na Polysixu zařízeno funkcí chord memory), po přepnutí na normální režim (tedy je zapnut v jeden moment jen jedned tón) dochází opět k utlumení.
Toto chování syntezátoru mně vadí. Syntezátor nezahraje správně např. basovou pilu, aniž by k tomu musel hrát ještě minimálně jeden tón zároveň. Věřím, že to půjde nějak poladit. Děkuji proto předem za jakékoliv nápady nebo náměty.

Petr

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 pro 2010 00:05

ved to znie , ako ked keyboard otvara filter .. to je normalna funkcia predsa ..

konkretne sa o to stara potenciometer KBD TRACK vo filtri .. daj ho na nulu .. ak to robi aj tak , tak problem je okolo neho ..

Obrázek

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 30 pro 2010 00:13

Souhlas zni to jako blbe nastaveny keyfollow

pedrozakatchku

Příspěvek od pedrozakatchku » 30 pro 2010 09:04

KBD track mám samozřejmě na nule. Navíc tato funkce pracuje tak (jestli se nemýlím), že v podstatě přivírá a otevírá cutoff filtru podle toho v jaké části klávesnice se hraje. Např. při uřčitém nastavení KBD track je při hraní ve spodních oktávách cutoff filtru přitlumen, zatímco ve vyšších oktávách je otevřen atd. A tato funkce zdá se pracuje správně.

Můj problém spočívá v tom, že kdykoliv hraji jakýkoliv samotný tón, ať už v jakékoliv části klávesnice, je přitlumen filtrem (jak patrno z ukázek), zatímco když hrají nejméně dva tóny zároveň, filtr se otevře.

Netvrdím, že to nesouvisí se špatnou fcí KBD track, a určitě se na to v servisu zaměříme, ale nejde mi do hlavy, jak je možné, že filtr při samostaně zahraném tónu tlumí, zatímco při současném stisku minimálně dvou tónu funguje správně a netlumí. Netušíte, na jaký problém uvnitř syntezátoru může toto chování poukazovat?

Až mi přijde midi interface, povezu Korga do servisu a bude čas na to, aby odborník uvnitř znovu vše přeměřil a doladil. Nemáte ještě nějaký nápad, na co se při seřizování Korga s ohledem na popsaný problém zaměřit?

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 30 pro 2010 12:11

Ale nahrál si to tak, že máš rozdíl mezi těmi tóny 4 oktávy ... nikde jsi tam nezahrál třeba obyčejnou tercii nebo kvintu, kde by se to projevilo.

Tj. bych hledal problém kolem toho keyfollow, ale raději bych si to ověřil na jiném kusu P6, jestli to skutečně není konstrukční záležitost. Už ho nemám takže nemůžu vyzkoušet.

pedrozakatchku

Příspěvek od pedrozakatchku » 30 pro 2010 12:37

Ten rozdíl čtyř oktáv jsem nahrál jenom tak, že mě to napadlo. Při terciích nebo kvintách se to samozřejmě chová stejně. Prostě, jeli zapnut jen jeden tón, filtr tlumí, jsouli zapnuty současně minimálně dva tóny, filtr netlumí. Je jedno jaký interval hraju a je jedno na jaké části klávesnice. Nepoukazuje právě tato souvislost na to, kam bychom se měli při seřizování nástroje zaměřit?

Napadá mě, není možné, že když hraju samostatný tón, je jeho hlasitost nižší a filtrem úplně neprojde, zatímco při souzvuku 2 a více tónů, je zvuk silnější a filtrem projde. Nemůže být problém ve špatném nastavení citlivosti nebo propustnosti filtru? Omlouvám se za tuto amatérskou otázku, v elektronice se nevyznám, jsem muzikant :)

Konstrukční záležitost by to neměla být, slyšel jsem ukázky jiných P6 a zdá se, že tam je vše v pořádku.

Nicméně, děkuji za dosavadní příspěvky a těším se na další.

listonos

Příspěvek od listonos » 30 pro 2010 13:24

To vyzera akoby sa zratuvalo CV z viac klaves pre Velocity>Cutoff. Nebude toto vlastnost toho synthu?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 pro 2010 13:31

ok .. tak sprav dalsiu ukazku .. zahraj ton C3 trebars .. a potom zahraj akord C3+E3 .. nech si spravime obraz ..

to co pises je hlupost .. skorej by som povedal , ze ked hras jeden ton , tak hra len generator 1 .. a ked ich hras viac , tak ich hra viac .. a zle sa vyhodnocuje ten keyfolow z gejtu 1 .. nepoznam polysix , ako to ma .. ci strieda generatory .. alebo pri nulovom stave zacina vzdy od prveho .. to by lepsie vedel mono atomix .. ale osobne si myslim ze to bude banalna chyba .. daky skorodovany spoj na doske .. zality pivom .. alebo nieco podobne .. ja som mal nieco podobne na JX3P .. jeden alebo dva generatory mi robili pitch modulation od obalky .. zdalo sa mi divne , ze preset piano kvika , ked by mali tony hrat rovno .. velmi som sa tesil , ked som to rozobral , skontroloval plosak , prepojil som skorodovane cesty dratom a vsetko zacalo fungovat , ako ma ..

Lowpass

Příspěvek od Lowpass » 30 pro 2010 17:49

Konstrukční záležitost to rozhodně není, Polysixe znám velmi dobře i zevnitř. Každý z hlasů má svůj oscilátor + sub, vlastní SSM 2044 filtr i SSM 2056 obálku a VCA. Nemám teď po ruce schéma, abych se podíval, jestli do filtru jde CV již sečtené, tj. cutoff + tracking dohromady nebo je tam společný cutoff a pro každý filtr samostatné CV pro tracking...

Co se děje, když hraješ staccato jednu klávesu? Je barva stejná? Zase si nejsem jistý, jak Poly přiděluje hlasy, už ho také nemám, ale třeba na Jupiteru v test režimu se hlasy střídají dokola a dá se to porovnávat. S tím může souviset i to, že nemusí být dobře kalibrované filtry, pak zní každý hlas jinak. Pokud je přiděluje staticky, tj. 1, 2, 3,... pak by se to mohlo chovat podobně. Zkusil bych vypnout oscilátory, tj, vypnout sub a dát PW na max, mám za to, že pak čtverec úplně zmizí a dát keytrack na 0, rezonanci naplno a stahnout cutoff, aby to pískalo, pak přidávat/ubírat klávesy a uvidíš, co se bude dít. Samozřejmě bez chorusu, phazeru nebo ensemble! Tak mě napadá, nedělá to náhodou něco z tohohle? Máš to vypnuté?

Úplně jsem ale nepochopil, jestli se při stisku další klávesy změní i barva té již zahrané?

Odpovědět