Renovace gramofonu Tesla NC470 alias NAD 5120

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
vanour

Re: Renovace gramofonu Tesla NC470 alias NAD 5120

Příspěvek od vanour » 30 led 2014 14:40

biscuit píše:mozna bude motorek opravdu na ceste do vecnejch lovist. ale urcite bych zkontroloval, jestli ho nebrzdi nejake namotane chlupy spolu s mastnotou atp. - proste necistoty, mechanicky blokujici chod motorku. mozna i jeho rozebrani, procisteni, namazani... co ja vim :-)

kazdopadne by mel jit sehnat novy, nebo nahradit synchronnim motorem novejsi vyroby - http://www.regulace.cz/CZ/KM/km_300-100ri.html (nevim jestli presne timto - musel by se ale zrejme upravit "predobvod")

Díky za tipy! Otevřel jsem kryt a vevnitř vypadá všechno pěkně, úhledně a čistě. Jak se tak tím pročítám, nabývám dojmu, že to bude nad moje elektroinženýrské schopnosti :D Ale chtěl bych ho zprovoznit, už jen pro ten sentiment :)

vanour

Příspěvek od vanour » 30 led 2014 18:44

Tisíceré díky za nápady a připomínky. Koupil jsem novou gumičku a zatím to vypadá slibně. I to raménko se zvedá, stačilo vyšroubovat ten šroubek ve zvedáčku. Zatím to vypadá, že bude ještě chvíli hrát :)

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 30 led 2014 23:35

no prima :-)
k tomu pistku: pouzil bych nejakou moderni, neprilis hustou vazelinu. treba takovou tu bilou silikonovou, co se pouziva zejmena na plastove treci plochy.

jinak ta puvodni gumicka nemusi byt ani vytahana, nebo zpuchrela, nekdy je proste mastna a prokluzuje... doporucuju prohlednout. ja jsem na odmasteni pouzival starej zpusob - opatlani rozdrobenou kalafunou :-) trochu oldskool, ale pomahalo to, kdyz byla gumicka mastna ;-) na druhou stranu, kdyz si sehnal novou, neni asi o cem.

drzim palce at vse vydrzi a funguje aspon dalsich 30 let :-D

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 30 led 2014 23:45

normalni lubrikacni silikonovy gel, kdyz je to dobre na prdel...

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 31 led 2014 00:33

nepovidej, zkousels? :-D :mrgreen:

EGA

Příspěvek od EGA » 07 úno 2014 18:15

problém so spomaľovaním a kolísaním rýchlosti som mal tiež a keďže som nevedel zohnať novú gumičku, vyriešil som to síce diletantsky, ale funkčne - pôvodný ťažký tanier som nahradil ľahkým z nejakého noname čínskeho gramafónu :].. na mazanie sa mi osvečil olej do šijacích strojov.

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 07 úno 2014 23:51

tim si ale ten gramec docela degradoval. gumicky se daji sehnat... lehky talir ti bude vice prenaset veskere vibrace

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 08 úno 2014 00:04

biscuit píše:nepovidej, zkousels? :-D :mrgreen:
detaily ale nereknu :D

EGA

Příspěvek od EGA » 12 úno 2014 12:20

biscuit píše:tim si ale ten gramec docela degradoval. gumicky se daji sehnat... lehky talir ti bude vice prenaset veskere vibrace
aj som mal pocit, že ten ťažký tanier asi bude mať nejaké opodstatnenie.. vďaka za info, pravdupovediac som čo sa týka gramofónov úplny laik.. každopádne, je to len dočasné riešenie, v dohľadnej budúcnosti by som si rád kúpil project.

lusmo

Příspěvek od lusmo » 11 čer 2018 23:27

Zdravím, našel jsem docela zajímavé názory na NC 470 / NC 450, přidávám pro zajímavost k diskuzi:

NC 450: Tento gramofon je neskutečně přeceňován, jak svojí prodejní cenou, tak kvalitou. Co je na gramofonu špatně: Tuhé zavěšení motoru (proč není na řemínku, jako v NC500?) motor s trhavým chodem (proč není použit stejný motor, jako v prvních sériích NC440?) hlučné ložisko talíře (na to trpí všchny Tesly) drnčící a různé pazvuky vydávající rameno, které nemá žádné tlumení (rovné rameno pod stejným označením u NC500 je v tomto ohledu lepší) atd. Tento gramofon je pro slušné hifi podprůměrný a za cenu, za kterou se prodává se dá pořídit např. nějaký Dual nebo Thorens apod., které budou o několik tříd lepší. Ze sběratelského hlediska krásný exemplář, z hifistického hlediska nepoužitelný stroj.

NC 470: Tento přístroj, v základním provedení, je poměrně nepoužitelný, hluk a síťový brum je příliš slyšitelný. Zajímavostí gramofonu je, že jako jeden ze dvou typů nabízí odpružené subchassis a tlumení ramene. Jelikož je tento gramofon celkem pohledný, pohrál jsem si s ním. Motor jsem přišrouboval mezi dvě gumové podložky, celé chassis jsem uvnitř vycpal plastelínou, odstranil vedení 220V kolem soklu až ke knoflíku (tím zmizel síťový brum - knoflík nyní ovládá pouze spouštění přenosky, vypínač na 220V je jinde). Po vycpání plastelínou se také velmi snížila citlivost na kročejové hluky. Dalším krokem pak bylo předrátování ramene a vyvedení na dva cinche a kolík GND zapojené tak, jak to má být (tedy oddělené země kanálů a chassis). Gramofon po těchto úpravách hraje opravdu velice použitelně.

Zdroj: http://audiotechnika.blog.cz

lusmo

Příspěvek od lusmo » 12 čer 2018 13:11

Ještě bych měl otázku: Pokud píst zvedáčku raménka u NC 470 /NAD 5120 klesá velmi rychle, nevíte, prosím, někdo, jestli je možné to nějak opravit (doplnit třeba olej nebo podobně)?
Jde to nějak (jak)? Děkuji za odpověď!

lusmo

Příspěvek od lusmo » 17 čer 2018 12:10

Odpovím si sám:
- Výška zvedáčku je nastavitelná otáčením - vyšroubováním vnitřní části zvedáčku (někdo se na to nahoře ptal).
- Celý zvedáček lze vsunout směrem nahoru (u mne to nešlo, tak jsem se bál "zabrat", ale stačí víc síly) a pak použít olej (údajně lze použít Lukosiol M 100 (např. zde: http://www.levnetmely.cz/Lukosiol-M-100 ... olej-100-g).
Rychlost (resp. pomalost) klesání raménka souvisí s množstvím oleje (případně jeho viskozitou) v pístu zvedáčku. Já ho měl úplně vyschlý, takže klesal příliš rychle.

lusmo

Příspěvek od lusmo » 30 čer 2018 15:23

Renovace / tuning Tesla NC 470 / NAD - postřehy:

Přestože je to "staré téma", možná moje postřehy pomůžou někomu, kdo bude chtít znovu objevit analog.
Při rozebrání gramofonu mne překvapilo, že uchycení subchassis na třech bodech skutečně připomíná Pro-Jecty.

1) První věc, kterou bylo potřeba udělat byla výměna molitanu v pružinách. Po letech tam molitan vlastně skoro nebyl. Vyjmul jsem ho a pružiny vyplnil novým molitanem. Překvapilo mne, jak výrazně se změnilo chování gramofonu a jeho odolnost vůči externím vlivům. Opravdu to hodně pomohlo. Někdo uvádí, že pružiny vyplní silikonem. Na to jsem si ale netroufl.

2) Vyplnil jsem gramofon plastelínou. Vešly se tam 3kg. Byl jsem překvapený, jak moc se změnil dojem z gramofonu. Z lehké plastové "hračky" působí nyní velmi solidně a má mnohem lepší vlastnosti vůči hluku.
Spolu s molitanovými výstuhami pružin působí velmi bytelně a solidně.
Pozor, než plastelína vyschne, je částečně vodivá :-)

3) Úchyty motrorku jsem umístil mezi dvě gumové podložky.

4) Příliš rychlé klesání raménka se mi nepodařilo vyřešit. Zkusil jsem výše uvedený olej, ale situace se nezlepšila. Možná by pomohla nějaká vazelína? Pístek jsem nakonec nahradil z jiného gramofonu a klesání raménka je nyní v pořádku.

5) Křivý talíř jsem vyměnil za jiný z jiného gramofonu. Zajímavé je, že oba talíře mají jiné prolisy. Přičemž původní se při zapnutí motorku "protočil" na podložce mezi talířem a subtalířem. Druhý to nedělá, nebo jen minimálně. Otřesy při spouštění byly odstraněny výše popsanou obnovenou výstuhou pružin molitanem.

6) Problém s koncovým vypínáním: Zjistil jsem, že souvisí s mírou nastavení antiskatingu. Nakonec pomohlo vyčištění / promazání mechanických částí. Gramofon nyní vypíná i při nízkém nastavení antiskatingu.

7) Nastavení svislé síly na hrot, antiskatingu, olejového tlumení, uchycení vložky podle váhy, šablony, kontrolní gramofonové desky. Klasické věci.

8) Výměna kabeláže: Do té jsem se zatím nepouštěl, protože používim ploché raménko.
Možná předělám krátké kabely v budoucnu v souvislosti s výměnou vložky.
Zatím jsem použil standardní vložku Tesla VM 2xxx.

Závěr: Gramofon působí velmi solidním dojmem, funguje a hraje velmi dobře.
Třeba to někomu pomůže ;-)
Naposledy upravil(a) lusmo dne 30 čer 2018 16:58, celkem upraveno 1 x.

jusuf

Příspěvek od jusuf » 30 čer 2018 16:45

Zaujímavé info, počas dlhých zimných večerov skúsim vylepšiť svoju 470ku... Díky.

Odpovědět