Životnost lamp

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Magion

Životnost lamp

Příspěvek od Magion » 22 bře 2013 09:33

Jaké máte zkušenosti s životností lamp? Šetříte svůj lampvý gear, nebo ho využíváte nonstop?
Doposud jsem lampy šetřil a zapínal jen občas.
Nicméně teď jsem dokoupil efekt Roland DEP-5, kterej pro mě zní úplně fantasticky skrz FatMana 1 - lampa ECC83 - neboli 12AX7A-C. Tak jsem si zapojil nastálo výstup efektu do Fatmana a hodlám často používat.
Ale právě řeším jak dlouho může lampa vydržet...

Je odcházení lamp postupné, nebo se to stane rychle ráz na ráz?( to bych samozřejmě radši).

skeld

Re: Životnost lamp

Příspěvek od skeld » 22 bře 2013 10:46

Podle mě dost záleží na tom jak je ta lampa žhavená, u studiovýho cajku (na rozdíl od kytarových aparátů) to kvůli šumu moc žhavený nebývá, takže ty lampy zas tolik netrpí. Já osobně lampy nijak nešetřím a zatím jsem je nikde nevyměňoval, dokonce ani tu co mám v bass preampu SWR 350X, který už mám 11 let.

Toho že by si nepoznal, že už je lampa na odchodu bych se až tak nebál, protože jako první příznak se většinou dostaví mikrofonie, kterou nelze přeslechnout.

Magion

Příspěvek od Magion » 22 bře 2013 10:50

dík. vygooglil jsem že živostnost je u výkonovejch cca 2000hod a u jiných ( což je můj případ) i dvojnásobná. Pak jsou i lampy s delší životností. Takže super, šetřit to nebudu. Životnosti pomáhá fakt počkat až se lampa nažhaví ( pár minut) a teprva potom tam posílat signál + zbytečně často nevypínat/nezapínat...

delay

Příspěvek od delay » 22 bře 2013 11:28

Pozor, naprosto jiná situace je u elektronek výkonových a jiná u předzesilovacích. V preampu vydrží elka věčnost, mám dobovou Mullard a Telefunken, obě 12ax7 a jsou v poho, naproti tomu výkonový elky stárnou od prvních hodin provozu, hlavně tam, kde jedou třeba v párech nebo čtveřici poměrně rychle ztrácej životnost respetive nevydržej spárovaný a pak je potřeba je vyměnit, ikdyž každá z nich může bejt OK. Dále záleží na vstupním napětí, pokud se dá nastavit bias, tak můžeš životnost trochu prodloužit, ale za cenu menší saturace a opačně, ale to se tě asi netýká...:)

vasek

Příspěvek od vasek » 25 bře 2013 09:54

Hlavně 12ax7 stojí pár Kč...

delay

Příspěvek od delay » 25 bře 2013 12:47

Jak která viď... :), z nové produkce určitě.

rastis

Příspěvek od rastis » 25 bře 2013 13:40

naco by niekto daval strasne peniaze za historicke preampovky, ked je to do stroja, kde je funkcia tej lampy len o malo vacsia, ako kozmeticka... v gitarovych preampoch samozrejme stare Mullardy, Telefunkeny, ale aj Tesly maju svoje zvukove opodstatnenie, to hej.

inak ani neviem, co znamena "setrit" lampy - jednoducho zariadenia, kde mam lampy, pouzivam podla potreby a nijak zvlast si nerobim starosti. potrebu vymeny najprv trochu citit, neskorej aj evidentne pocut. koncove lampy sa menia pomerne casto, podla odohranych hodin a vykonu, na ktorom boli pouzivane. male lampy sa menia pomerne zriedka. v jednom preampe som svojho casu mal cca 15 rokov aktivne pouzivane, aj ked je pravda, ze to neboli sucasne spotrebne, ale nejake stare poctive...

pisem o gitarovom pouziti - v semiprofi studiovych zariadeniach podla mna ani nepocut rozdiel medzi jednotlivymi vyrobcami...

blueevil

Příspěvek od blueevil » 25 bře 2013 14:20

FatMan1 nema nijak vplyv na zivotnost lamp, bezna dvojita trioda 12ax7, ecc83 ma zivotnost minimalne 3000 hodin pokial berieme do uvahy kvalitu, dnes aj s pozlatenymi hrotmi, ktore maju samozrejme co to so zvukom, niektore maju ohromny gain, alebo zvyraznene frekvencie okolo 3000-5000 hz. taky Avalon pouziva znacku Sovtek

Odpovědět