Aktuální rozhovory na MUSICstage.cz

Kytarová zbrojnice: Tomáš Vartecký Kytarová videoreportáž s kytaristou Tomášem Varteckým.
Mirai: Tomáš Javůrek Stačí být nejlepší a přijde to samo.
Kytarová zbrojnice: Tomáš Javůrek Kytarová videoreportáž s kytaristou Mirai, Tomášem Javůrkem.

Aktuální příspěvky

Poslední články

26. 9. 2023

Zoom UAC-232

Zvukové rozhraní s 32bitovým rozlišením signálu s plovoucí desetinnou čárkou.

Japonská společnost Zoom je známa svou bohatou historií ve vývoji efektových zařízení, zejména pro kytaristy. Postupně rozšířila nabídku svých produktů o digitální zvukové rekordéry od těch jednodušších (model H1n, v podstatě stereofonní diktafon), až po plně profesionální model F8n Pro, určený pro špičkové výkony v oblasti nahrávání zvuku pro film v terénu (field recording). Spoustu z toho, v čem vývoj pokročil, zúročila společnost Zoom v novém modelu zvukového rozhraní pro počítače – produktu...

5. 9. 2023

Lindell Audio LiN2A

Hardwarový klon legendárního amerického LA2A kompresoru od švédské firmy Lindell Audio.

V roce 1965 spatřil světlo světa legendární elektronkový optokompresor/limiter, který se velice brzo stal nezbytnou součástí vybavení všech předních světových studií. Náběry, zejména pak baskytar, bicích a zpěvu, získaly po průchodu přístrojem specifický měkký zvukový charakter a plastickou dynamiku, projevující se následně v mixu vyšší srozumitelností a barevností. Za tímto legendárním přístrojem stojí konstruktér James F. Lawrence Jr.
Je zvláštní, že některé legendární studiové přístroje...

20. 7. 2023

TC Electronic Clarity M Stereo

Hardwarový měřič digitálních úrovní audiosignálu.

Společnost TC Electronic je renomovaným výrobcem digitálních zvukových efektů, signálových procesorů a jiných profesionálních zařízení pro zpracování zvuku. Firma také hrála vedoucí roli ve vývoji mezinárodních norem pro normalizaci hlasitosti. Mezi výsledky jejího výzkumu patří také „radarový“ displej historie hlasitosti. My se na produkt, který toto vše zúročuje a využívá, podíváme v následujícím testu.
Úvodem. V celém odvětví normalizace hlasitosti a vhodných měřících nástrojů existuje...

29. 6. 2023

TASCAM Sonicview 24

Moderní mix pro živé nahrávání.

TASCAM Sonicview 24 je digitální mixážní pult, který najde své uplatnění při live produkcích, ve studiu nebo při záznamu koncertů. Hravě zvládne zpracovat 40 mono vstupů, 2 stereo vstupy a 4 efektové stereo návraty. Tím také prozrazuji, že má na palubě čtyři efektové procesory a dále disponuje 22 přepínatelnými AUX/Group sběrnicemi. Samozřejmě nechybí hlavní, master, stereo sběrnice. Procesor, který se stará o vlastní mix, běží na 54 bit s plovoucí desetinnou čárkou na samplovací frekvenci 96...

19. 6. 2023

Beyerdynamic M 90 Pro X

Univerzální velkomembránový kondenzátorový mikrofon s kardioidní směrovou charakteristikou vhodný pro domácí či menší nahrávací studia.

Beyerdynamic je německá firma, která vznikla v roce 1942 v Berlíně. Původně se zabývala výrobou reproduktorů a později se k těmto přidala i sluchátka. Dnes jsou jejich sluchátka jak pro hudebníky (DT 770), tak i pro zvukové mistry (DT 990) považována za světový standard. Mají výborný zvuk, výtečně se osvědčují jak v terénu (uzavřená), tak i v posprodukci (otevřená) a nestojí majlant. Jsou v podstatě nezničitelná, protože každý jejich komponent můžete dokoupit a vyměnit. Firma kromě výtečných...

1. 6. 2023

ESI Neva Uno / Duo

Nová řada malých 24 bit/192 kHz USB audio převodníků.

V dnešní době musí mít každý výrobce audio převodníků ve svém výrobním programu malé zařízení, ideálně mobilní, které nebude náročné na ovládání a bude vyhovovat domácím muzikantům, tvůrcům podcastům, nebo video blogerům. Zkrátka zařízení, které se jen připojí k počítači, připojí se mikrofon a nebude řešit zbytečnosti.
Německá firma ESI Audiotechnik již má v nabídce malé převodníky jako je u22 XT, nebo řadu Maya, ale ty jsou určeny především hudebníkům s alespoň trochu znalostí audio...

24. 5. 2023

Zoom R12

Univerzální multitrack rekorder.

Rekordéry od firmy Zoom se na stránkách Audiozone.cz objevují poměrně často a pravidelně. Z toho je vidět, že vývojáři od Zoomu nespí na vavřínech a usilovně pracují na rozšíření produktového portfolia, které by pokrylo potřeby všech potenciálních zákazníků. Nejinak je tomu u dnešního produktu, který bych vám rád představil.
O co jde?
Tak hned úvodem si můžeme říci, že Zoom R12 umožňuje simultánní nahrávání dvou kanálů až do osmi stop. Dále je možné takto vytvořenou nahrávku editovat...

12. 5. 2023

Warm Audio WA-CX12

Elektronkový kondenzátorový mikrofon.

Že texaská firma Warm Audio vyrábí vynikající reinkarnace legendárních studiových přístrojů a mikrofonů z kvalitních komponentů za velice příznivé ceny, ví už dnes téměř každé nahrávací studio. Proto konstruktéři z Warm Audio nemohli odolat takové výzvě, jakou je naprostá mikrofonní klasika AKG C12, vyráběná v Rakousku v letech 1953-1963. Přirozeně vyvážený zvuk tohoto původního mikrofonu oslnil snad všechny zvukové producenty a zvukaře celého světa. Pojďme se tedy v dnešní recenzi podívat, jak...

3. 5. 2023

RME Digiface AES

Referenční zvukové rozhraní renomovaného výrobce.

Německou společnost RME není třeba dlouze představovat. Její produkty jsou považovány za etalon kvality zpracování, stability a především zvukových vlastností, které jsou doslova referenční. V široké nabídce produktů se nyní podíváme na letošní novinku, model Digiface AES.
Popis. Úhledná celokovová krabička poloviční rackové šířky a výšky 1U nese na čelním panelu dvojici combo konektorů Neutrick pro připojení mikrofonu pomocí XLR či linkového zdroje signálu na TRS jacku. Nechybí samozřejmě...

28. 3. 2023

Beyerdynamic DT 900 PRO X

Profesionální sluchátka za rozumnou cenu.

Osvědčená studiová sluchátka německé společnosti Beyerdynamic DT 990 PRO, známá jako tzv. otevřená, tedy vhodná pro náročný studiový poslech při mixu a masteringu, dostávají svého nástupce, nebo spíše alternativu, která není v žádném případě popřením zavedených kvalit již tak zdařilého produktu, ale jakýmsi obohacením sortimentu v mnoha praktických důsledcích.
Historie. Společnost Beyerdynamic, založená v roce 1924 Eugenem Beyerem, je jedním z nejstarších výrobců sluchátek a mikrofonů....

16. 3. 2023

AKAI APC Mini mk2

Nová generace USB kontroléru pro Ableton Live.

Firma AKAI je zavedená legenda mezi určitými skupinami hudebníků. Jejich samplery a grooveboxy jsou již několik desetiletí nejpoužívanějším hardwarem. Doba však pokročila a hardware nahradil software. Jedním z nejpoužívanějších programů je program Live firmy Ableton. Jedná se od DAW program, který nabízí uživatelům práci pomocí klipů, nebo jej lze použít jako klasický DAW program s lineární časovou osou.
Právě práce s klipy vytvořila Ableton Live ideální program pro živou produkci....

4. 3. 2023

United UT FET47

Legendární inkarnace velkomembránového mikrofonu původní německé legendy, vhodná jak pro bicí, kytary a kytarové boxy, tak i pro zpěv či rap.

Již jsme měli tu čest, se v předchozí recenzi seznámit se stejně slavnou legendou – UT Twin87, kdy se v jednom mikrofonu skrývaly dokonce dva slavné modely U87čky. Nyní nás čeká mikrofon UT FET47. Původní, proslulá a vysoce ceněná předloha byla určena pro snímání velkého bubnu, kytarových a basových aparátů a zpěvu. Čistý, neutrální, ale přitom plný zvuk byl charakteristický právě pro tento model.
Něco málo slov o konstrukci. Americká firma United Studio Technologies při výrobě tohoto...

2. 2. 2023

Steinberg Cubase pro začátečníky

Video návod na nastávající uživatele Cubase.

Série následujících videí je určená pro začínající uživatele hudebního programu Cubase. Jedná se o jednoduchý a užitečný průvodce pro zatím nepolíbené nastávající uživatele DAW systému společnosti Steinberg. Správa dat na disku, preference, audio systém a další užitečné informace jsou podané jednoduchou formou.
Kamínek po kamínku postavíme domeček a kde jinde začít než od základů. V první části prolétneme Steinberg HUB, ukážeme si kam uložit váš budoucí megahit, prolétneme Project Window a...

9. 1. 2023

Produkce skladby v Steinberg Cubase 11 Pro

Video návod na produkci skladby v Cubase.

Těchto pět videí je určeno převážně začátečníkům. Na konkrétním příkladu si ukážeme produkci jednoduché skladby v DAW software Steinberg Cubase 11 Pro. Od základního nastavení, přes recording, následnou editaci až po mix, mastering a export… vše vás naučíme zábavnou a jednoduchou formou.
Vytvoření projektu a nahrávání. V tomto videu si v Cubase připravíme nový projekt, naučíme se jak ho nastavit pro nahrávání a vytvoříme a zahrajeme si na virtuální nástroj (synth).

2. 1. 2023

Lindell Audio LiN76

Hardwarový klon legendárního FET kompresoru od švédské firmy Lindell Audio.

Když v roce 1966 vznikl kompresor s typovým označením 1176, nikdo netušil, že se stane jedním z nejvyhledávanějších a nejpoužívanějších studiových přístrojů vůbec. Mnoho nahrávacích studií po celém světě pak začalo používat tento přístroj hlavně pro charakteristickou dynamickou úpravu bicích, baskytar, percussí a vokálů, která dodává audiomateriálu specifickou barvu a dynamiku.
Švédská butiková firma Lindell Audio, zabývající se tvorbou hardwarových přístrojů i softwarových emulací,...

...další recenze a rozhovory

Novinky z oblasti zvuku

23. červen 2023

Avantone Pro Planar the II

Obrázek

Americká značka Avantone Pro uvádí na trh druhou generaci populárních sluchátek Planar the II a to hned ve třech barevných variantách: Black, Red a Creme. Díky velkým planárním měničům s neodymovými magnety a inovacemi konstrukce se sluchátka vyznačují rozšířenou frekvenční odezvou 30 Hz – 30 kHz, nadstandardní dynamikou a extrémně nízkým zkreslením v celém frekvenčním pásmu. Sluchátka Planar the II lze využít na přesný poslech ve studiu při náběru, mixu i masteringu, na náročný Hi-End poslech nebo na analytický monitoring při audio restauraci.

www.avantonepro.com, disk.cz

15. červen 2023

RODE RODECaster Duo

Obrázek

Do portfolia pracovních stanic RØDE přibyl RØDECaster Duo jako další krok ve vývoji progresivní australské značky. Kromě standardních funkcí je vybaven i novými vychytávkami s důrazem na intuitivní ovládání. Na konzoli naleznete 5,5’’ dotykový LCD s haptickou odezvou, čtyři fyzické a tři virtuální fadery, interní DPS APHEX s předvolbami, audio efekty RØDE Voice FX a SMART Pady (přehrávání zvuků, aktivace FX efektů, funkce mixu, MIDI povely).

rode.com, disk.cz
14. červen 2023

SONY MDR-MV1

Obrázek

SONY MDR-MV1 jsou otevřená referenční studiová monitorová sluchátka pro vytváření prostorového a stereofonního zvuku s širokým frekvenčním rozsahem a dokonalým zobrazením prostoru zvukové scény. Neutrální akustické vlastnosti spolu s vysokým rozlišením reprodukují všechny zvukové prvky přesně tak, jak jsou, a poskytují tvůrcům díky nízké hmotnosti vynikající komfort při nošení během dlouhé studiové práce. Otevřená konstrukce pro přirozenou reprodukci, dynamický High Res měnič nové konstrukce s neodymovým magnetem poskytuje frekvenční odezvu od 5 Hz do 80 kHz. Sluchátka mají odolnou konstrukci s odpojiteným kabelem a měkké semišové náušníky pro pohodlné nošení.

pro.sony, www.altei.cz
Obrázek

Výrobce profesionálních studiových procesorů Rupert Neve Designs vyvinul nový channel strip – Newton Channel. Nabízí špičkový mikrofonní předzesilovač třídy A, muzikální třípásmový EQ, VCA kompresor, Texture Silk Red & Blue, LED VU metry a Link pro stereo mód. Newton Channel lze využít pro náběry vokálů i nástrojů, zpracování stop při mixu, jako buss procesing při mixu nebo masteringový procesor.
rupertneve.com, disk.cz

5. červen 2023

AKAI Professional MPC ONE+

Obrázek

Výrobce hudebních pracovních stanic AKAI Professional přichází s novou vytuněnou standalone mašinkou. MPC One+ je vylepšený nejdostupnější MPC s rozšířenou pamětí a bezdrátovým připojením pro přístup ke zvukům, plug-inům a software. V elegantním tmavě červeném těle se ukrývá 7“ dotykový displej s multigesty, 16 rychlostně citlivých Padů s RGB podsvícením, čtyři volně přiřaditelné Q-link knoby, tlačítka transportu, analogový stereo vstup pro instrument, linku nebo gramofon, analogový Main výstup a sluchátkový výstup.

www.akaipro.com, disk.cz
Obrázek

IK Multimedia přišla s novým iRig Stream Mic Pro, který usnadňuje komunikaci i tvorbu a sdílení hudby. Kondenzátorový USB mikrofon se třemi směrovými charakteristikami a stereo módem je doplněn o zvukovou kartu 96 kHz/24-bit s linkovým stereo vstupem, sluchátkovým předzesilovačem a DSP. Všechny potřebné funkce lze uživatelsky nastavit a při práci jednoduše vybavit pomocí otočného přepínače.

www.ikmultimedia.com, disk.cz
26. květen 2023

RODE PodMic USB

Obrázek

PodMic USB je pokračováním inovativní řady mikrofonů RØDE s připojením XLR i USB. Vychází z broadcastových dynamických mikrofonů značky, je ale dotažen k dokonalosti. Můžete jej použít jako studiový broadcast mikrofon s XLR, nebo USB mikrofon se sluchátkovým zesilovačem. PodMic USB zapojíte do standardního mixu nebo zvukovky ve studiu, nebo jej pomocí USB-C jednoduše připojíte rovnou k počítači.

rode.com, disk.cz
26. květen 2023

RODE Streamer X

Obrázek

Značka RØDE rozšířila svou nabídku o „all in one“ konzoli Streamer X, která je ideální pro YouTubery, podcastery a tvůrce obsahů. Na své si přijdou i uživatelé sociálních sítí a značně zdokonalí běžnou on-line komunikaci. V jedné malé přehledné konzoli sdružuje zvukovou kartu, video kartu, streamovací konzoli s nadstandardním vybavením a interaktivní Smart ovládací prvky. Čtyři Smart Pady umožňují do streamu přidávat zvuky, FX efekty nebo jimi ovládat funkce software na počítači. Ke Streameru X lze připojit standardní mikron, nástroj (kytara, klávesy), běžná sluchátka nebo celý headset s mikrofonem jednoduše jedním konektorem. Díky průchozímu HDMI můžete do streamu zařadit obsah monitoru, externí kameru, nebo jakékoli video zařízení. Dvě USB-C umožní pracovat se dvěma počítači nebo smart zařízeními současně.

rode.com, disk.cz

Obrázek

Další „pětistovkou“ z dílny značky Black Lion Audio je Seventeen 500. Kompresor typu ’76 není jen zdařilou kopií originálu, ale v mnohém ho předčí. Vychází z 19“ Seventeen a v menším formátu si zachová všechny parametry. U originálu ale nenajdete další vychytávky, jak je Hi-Pass v SideChain („nedýchavá“ komprese basových nástrojů), Mix DRY/WET (paralelní komprese pro našlapaný a dynamický zvuk) a Link (propojení dvou kompresorů).

www.blacklionaudio.com, disk.cz
18. květen 2023

Behringer XENYX 502S a 802S

Obrázek

Společnost Behringer představila na veletrhu NAMM 2023 mixážní pulty XENYX 502S a XENYX 802S, které jsou součástí známé řady kompaktních mixážních pultů, jež byly vylepšeny tak, aby vytvořily dokonalý analogový mixážní pult pro podcasting, streamování a nahrávání. Nová série XENYX "S" lze snadno připojit k počítačům nebo mobilním zařízením pomocí USB, což umožňuje jednoduchou integraci digitálních zdrojů s analogovým vybavením. XENYX 502S je poměrně kompaktní, má 5 vstupů a je ideální pro nahrávání, podcasting i streamování. Jeho mikrofonní předzesilovač XENYX poskytuje teplý a mimořádně muzikální zvuk.

www.behringer.com, www.basys.cz
18. květen 2023

Beyerdynamic M Series

Obrázek

Beyerdynamic představil redesign svých slavných mikrofonů řady M, která byla poprvé představena na veletrhu NAMM 2023, v klasických provedeních stříbrné a černé barvy, přičemž získaly novou estetiku. Nová řada zahrnuje přepracované verze slavných mikrofonů M 160 a M 130 s páskovou technologií, dynamické mikrofony M 88 a M 201, kondenzátorové mikrofony MC 950 a 930 ve tvaru tužky a samozřejmě unikátní měřicí mikrofon MM 1.

global.beyerdynamic.com, www.basys.cz
Obrázek

Adamson Fletcher Machine, od společnosti Adamson Systems, má nyní i ryze softwarové řešení Virtual Fletcher Machine, které je ovladatelné a programovatelné jak pro zařízení s Windows, tak i pro Apple a umožňuje využít značnou část funkcí Adamson Fletcher Machine bez nutnosti vlastního serveru. Toto řešení je limitováno 24 vstupy a 12 výstupy. Posledním, možná však nejpraktičtějším řešením je využití plug-inu VST Fletcher Machine, který funguje se všemi DAW zařízeními a tedy i pulty, které používají VST pluginy. Aplikace i VST plug-in lze stahnou zdarma na webu výrobce.

www.basys.cz
10. květen 2023

KORG microKORG Crystal

Obrázek

Legendární syntezátor microKORG slaví letos 20leté výročí a firma KORG se ho rozhodl oslavit speciální limitovanou edicí microKORG Crystal. Nástroj se vyznačuje novým pojetím s poloprůhledným šasi, které umožňuje vidět vnitřní elektroniku. Poloprůhledné jsou i knoby, ovladače a potenciometry. Vrchní panel s popisky je z nerezového zrcadlového povrchu, který skvěle ladí s šasi a ovladači. Celý nástroj je doplněn hliníkovými bočními panely a k transportu je určená průhledná taška s logem KORG.

www.korg.com
3. květen 2023

TASCAM Sonicview 16 a 24

Obrázek

Kalifornská společnost TASCAM, jež je jednou z divizí japonské společnosti TEAC, aktuálně představila dvojci nových mixážních konzolí Sonicview 16 a 24. Obě staví na pokročilé technologii FPGA a navzájem se liší pouze počtem motorizovaných faderů, fyzických mikrofonních vstupů a dotykových displejů (16/16/2, 24/24/3). Série nastavuje ve své cenové hladině zcela novou laťku, a to jak šířkou funkcí a flexibilitou, tak především zvukovou kvalitou. Uplatnění si najde nejen při živém ozvučení u menších a středních rentalových firem, v hudebních klubech, či při koncertním touringu, kde poslouží jako výjimečně kvalitní „kapelní mix“, ale může se stát rovněž spolehlivým základem nahrávacích studií a díky některým nadstandardním funkcím vyhoví dokonce i v náročném prostředí broadcastingu.

www.tascam.eu, www.audiomaster.cz
Obrázek

Lake People uvádí na trh desktopové monitorové kontrolery MC100 a MC100 PRO. Dva symetrické a dva nesymetrické vstupy spolu s USB-C se špičkovým D/A převodníkem 384 kHz / 32 bit lze použít i současně. Výstupy pro tři páry monitorů a jeden Subwoofer jsou doplněny dvojicí výstupů pro VU metr nebo spektrální analyzér. Zcela samostatný sluchátkový výstup s vlastní hlasitostí nabízí i funkci X-Feed pro přirozený binaurální poslech.

www.lake-people.de, disk.cz
Obrázek

K 35. výročí série MPC uvedla firma AKAI Professional na trh zatím nejlépe vybavený Workstation MPC X SE. Se standardními funkcemi produkčních stanic MPC můžete na beton počítat. V čem své předchůdce předčí? 10,1“ dotykový displej, 16 Q-link knobů s displeji, 66 tlačítek, 6 analogových vstupů včetně mikrofonních a 8 linkových výstupů, 2 MIDI vstupy a 4 výstupy na DIN konektorech, 8 CV/Gate výstupů, 2 USB 3.0 – to je částečný výčet možností ovládání a konektivity. MPC X SE má značně rozšířený pracovní prostor: 32 GB vnitřní paměti, 16 GB integrované paměti s Premium Sound Content, 4 GB operační paměti pro samplování a recording a možnost rozšířit o SATA disk. Součástí je balík MPC plugin Instrument Collection.

www.akaipro.com, disk.cz