Audient iD4

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 60
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Audient iD4

Příspěvek od mirek.pisa »

Výkonný USB audio převodník.
1. 12. 2016

Firma Audient pochází z Anglie, kde i vznikají její návrhy pro audio zařízení, které jsou následně vyráběny v Číně. Tato kombinace výrobního procesu zaručuje vysokou kvalitu v dostupné cenové hladině. Výrobní program firmy zahrnuje vše, co potřebuje hudební profesionál, počínaje mikrofonními předzesilovači, mixážními pulty nebo audio převodníky.

Firma Audient má ve svém výrobním programu zatím tři typy USB audio převodníků. Dva předchozí modely jsme si již představili v recenzi Audient iD14/iD22. Dnes testovaný převodník iD4 si bere to nejlepší z obou typů a ve zjednodušené verzi ji předkládá uživatelům jako dostupný převodník s profesionálními parametry.

Jde o nejmenší model řady iD a nabízí uživateli dva analogové vstupy a dva výstupy. O digitalizaci se stará 24bitový převodník americké firmy Burr Brown se vzorkovací frekvencí až 96 kHz. Napájení je řešené pomocí USB sběrnice, přímo z počítače. Díky tomu je ho možné využívat i na cestách jen s notebookem, se systémem Windows 7 nebo Mac OS X 10.7.5 a vyšší. Dokonce jej lze použít i jako kvalitní zvukovou kartu pro tablety s iOS 6 a novějšími.
Obrázek
První dojem
Hned po rozbalení překvapí kvalita zpracování hardwarové části. Kromě dvou tlačítek a nožiček jsou všechny použité materiály čistý kov, ocelový plech a hliník. Dokonce i kryty potenciometrů a enkodéru jsou hliníkové. Jedno velké a významné plus. Ač je iD4 jen dvoukanálový převodník, který lze jinak ve velmi nízké kvalitě sehnat i pod 1000 Kč, Audient dodává i pěkný vzhled, který muže ležet na stole profesionálního studia.

Vstupy
Audient iD4 nabízí uživateli k využití dva nezávislé analogové vstupy, přičemž každý je určen pro jiný druh vstupního signálu. První vstup má konektor umístěný na zadním panelu v podobě kombinovaného konektoru XLR/TRS od firmy Neutrik. Do tohoto vstupu je možné připojit mikrofon pomocí XLR konektoru, nebo signál s linkovou úrovní pomocí TRS, tedy 6,3 mm Jack konektoru. Pro napájení kondenzátorových mikrofonů je možné samostatným tlačítkem aktivovat 48V fantomového napětí. O samotné zesílení se pak stará předzesilovač pracující ve třídě A, který je totožný jako v mixážním pultu Audient ASP8024. Třída A se vyznačuje výbornými zvukovými vlastnostmi, velkým zesílením a minimem vlastního šumu.

Druhý kanál je umístěný na předním panelu a je určen pro připojení hudebních nástrojů s vysokou impedancí. Pro příklad sem patří snímače akustických či elektrických kytar, baskytar, houslí a dalších nástrojů. Připojení je realizováno pomocí TS konektoru.

Oba kanály mají nezávislé ovládání úrovní pomocí dvou potenciometrů, umístěných na horním panelu. Vizuální kontrolu nastavení může uživatel provádět buď kontrolou vstupních kanálů ve svém hudebním programu, nebo pomocí pěti LED na horním panelu, ale jen v případě, že bude potenciometr Monotor Mix na straně Input. Toto je sice nestandardní, ale funkční.

Výstupy
Audio převodník Audient iD4 je vybaven pouze dvěma výstupními kanály v podobě dvou TRS konektorů, které jsou umístěny na zadním panelu. Ty jsou paralelně zapojeny se sluchátkovým výstupem na předním panelu. A zde je překvapení, protože zde není jen jeden konektor, ale hned dva a dokonce ve dvou rozměrech. Jeden je profesionální velký 6,3 mm Jack a druhý komerční malý 3,5 mm Jack. Oba konektory jsou propojeny, takže je možné použít dvoje sluchátka zároveň. Úroveň sluchátkového výstupu se řídí společně s hlavními výstupy velkým rotačním enkodérem na hlavním panelu.
Obrázek
Horní panel
Na pěkném designu audio převodníku se podepisuje příjemná kombinace černého podkladu se stříbrnými popisky. Jsou zde umístěné všechny ovládací prvky, jako řízení vstupních úrovní, nastavení přímého monitoringu a kombinovaný otočný enkodér s funkcí DIM při stisknutí. Tato funkce není nic jiného, než utlumení hlavního výstupu o 15 dB, které se hodí při mixu a kontrole zvuku s vysokou a nízkou úrovní. Tato funkce je signalizována pomocí blikající červené LED v tlačítku MUTE.

Tlačítko MUTE je jednou z deviz audio převodníku iD4. Je to taková ta věc, kterou nepotřebujete, pokud ji nemáte, ale když už ji máte, tak bez ní nemůžete být. Aktivace tlačítka nechá audio signál ve sluchátkách, ale umlčí hlavní výstup. To je jedinečné při nahrávání mikrofonu, kdy se odpojí reproduktory a nehrozí akustická zpětná vazba.

Druhé tlačítko je podsvětlené žlutou LED a aktivuje funkci iD, která je specialitou převodníků Audient. Oproti převodníku iD14, kde je k dispozici více funkcí, zde má pouze funkci Scroll. Je to náhrada prostředního kolečka na myši a prakticky funguje stejně. Myslím, že největším přínosem bude pro majitele počítačů a tabletů se systémy Mac OS a iOS. Pracuje tak, že po aktivaci stačí myší najet na parametr mixu nebo nástroje a začít otáčet velkým enkodérem na převodníku. Tím bude ovládán i zvolený parametr. Pokud je něco ovládáno kolečkem u myši, je možné jej ovládat i převodníkem. Pokud uživatel podrží obě tlačítka zároveň, bude enkodérem nastavovat panoramu stereo výstup. Nastavení je zajímavě zobrazováno pomocí sloupců LED, které běžně ukazují výstupní úroveň.

Závěr
Firma Audient dává uživateli kvalitně zpracovaný audio převodník, za který se nemusí stydět ani profesionál. Perfektní zvuková kvalita jde ruku v ruce s mechanickým provedením. Přesto bych jednu malou výtku měl. Na rozdíl od konkurence, koupí audio převodníku uživatel nedostává nic na víc. Dokonce i ovladače (jen pro Windows) je nutné stáhnout z Internetu. Není zde ani žádné demo nějakého hudebního programu, se kterým by uživatel mohl rovnou začít pracovat. Je mi jasné, že pokud má firma zachovat poměr kvality a ceny, asi už nezbývá na žádnou licenci hudebního programu. Tak pokud si převodník od firmy Audient pořídíte, můžete zdarma využít třeba program Audacity. Jestliže uvažujete o koupi kvalitního audio převodníku k počítači či tabletu, Audient iD4 stojí za povšimnutí.

Výrobce: Audient
Zapůjčil: MusicData s. r. o.

Mirek Píša

Odpovědět