Cakewalk SONAR X2

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Cakewalk SONAR X2

Příspěvek od mirek.pisa »

Nová verze vlajkové lodi firmy Cakewalk je zde.
20. 2. 2013

ObrázekFirma Cakewalk je mezi uživateli známa již několik desítek let. Koneckonců první zvukové karty byly dodávány s MIDI programy právě od této firmy. Je s podivem, že se firma dokázala na hudebním trhu tak dlouho udržet a o to víc, že se věnuje pouze uživatelům s operačním systémem Windows. Navíc patří mezi přední dodavatele hudebního softwaru vůbec. Určitou zásluhu je nutné připsat i firmě Roland, která má společnost Cakewalk pod svými ochrannými křídly. Díky tomu jsou LE verze hudebního programu SONAR dodávány skoro ke každému výrobku firmy Roland, čímž se udržuje obliba programu mezi uživateli. LE verze většinou po čase přestanou stačit a uživatelé se začnou poohlížet po verzi, kterou důvěrně znají a jež dokáže nabídnout více. A zde nastupuje vlajková loď SONAR X.

Program se dodává hned ve třech provedeních. Nejmenší je Essential, dále je zde verze Studio a nejvyšší třída Producer. Všechny verze nabízejí kvalitní rozhraní a nástroje pro zpracování audio a MIDI dat. Hlavní rozdíly mezi verzemi jsou v dodatečné výbavě nástroji a efekty. Nyní je na trhu nová verze oblíbeného programu SONAR X s pořadovým číslem 2, která přináší okolo stovky nových vlastností. Na ty nejdůležitější se podíváme v dnešním testu.
V první řadě nesmím opomenout, že program plně podporuje 64bitové systémy, což dovoluje využívat více paměti pro virtuální nástroje a také rychlejší zpracování programových dat. Vylepšeny byly audio i MIDI enginy, které zrychlily a zpřesnily zpracování dat. Samozřejmě nechybí podpora nejnovějšího systému Windows 8, což potěší především uživatele nových počítačů. Do budoucna je plánována také podpora dotykových displejů, které se nyní hojně rozšiřují na počítačích typu all-in-one.

Pracovní prostředí
Grafické rozhraní Skylight bylo nově představeno již v programové verzi X1. Všechna okna je možné libovolně upravovat a dokovat mezi sebou pro vytvoření pracovního prostředí vyhovujícího konkrétnímu typu činnosti. Rychlé změny rozvržení oken zaručuje deset paměťových míst, mezi kterými lze přepínat pouhým kliknutím myši.

Druhá generace přináší celou řadu drobných vylepšení, která nejsou na první pohled viditelná, ale znatelně zlepšují komfort práce. Například propracovaná Zoom funkce nyní nabízí možnost upravovat rozměr časové osy tak, že uchopíme pravítko levým tlačítkem a pohybem myši upravíme zobrazení. Pro jednotlivé stopy byla přidána funkce automatického zoomu. Ta se musí nejprve aktivovat a poté stačí upravit šířku či chcete-li výšku jedné stopy tak, aby vyhovovala pro editaci. Kliknutím na další stopu se předešlá zmenší a aktivní se nastaví na velikost minulé stopy.

Práci s jednotlivými audio a MIDI klipy znatelně urychlí funkce Smart Grid, která zaručuje jednodušší používání mřížky časové osy pro klipy. Dosud se rozlišení mřížky nastavovalo podle hodnoty kvantizace, s funkcí Smart Grid se mřížka mění podle zvětšení nebo zmenšení časové osy. Při malém zvětšení se klipy k mřížce chytají na celý takt a s postupným zvětšováním se klipy lepí na půlku, čtvrtku, osminu atd. Tento způsob používají například programy Acid a Vegas firmy Sony a musím souhlasit s tím, že práce s dynamickou mřížkou je daleko efektivnější než neustálé přepínání rozlišení kvantizace.

Na mnoho uživatelů působil jako zázrak nástroj Smart Tool, který byl představen v minulé verzi programu SONAR X. S jeho pomocí je znatelně omezeno přepínání mezi ostatními pracovními nástroji. Se Smart Tool stačí jen měnit pozici myši na klipu a uživatel má hned k dispozici různé nástroje. Vyzkoušený nástroj v druhé verzi získal více funkcí, takže je možné ovládat prakticky všechny integrované nástroje pouze s jeho pomocí.
Obrázek
Většina DAW programů už je má, SONAR X2 je konečně získal. Řeč je o Take Lanes neboli po česku stopy verzí. Každou novou verzi stopy je možné zobrazit jako samostatné řádky, které lze libovolně upravovat, mazat a kombinovat. Díky tomu lze velmi rychle získat finálovou podobu zpěvu nebo kytarového sóla z několik desítek variant. Take Lanes se rozvinou stiskem ikony v levém spodním rohu stopy. Hned navazující ikona má podobnou funkci, jen nepracuje s MIDI nebo audiem, ale s automatizací.

Stopy pro automatizaci jsou další novinkou programu SONAR X2 a slouží pro přehlednou úpravu dat pro automatizaci parametrů. Standardně stačí stisknout tlačítko W a R pro zápis a čtení automatizace a pohyb parametru se zapisuje přímo do stopy. Editace takto vytvořených dat přímo ve stopě je nepřehledná, zvláště pokud je zapsáno více parametrů současně. Aktivací automatizačních řádků se však křivky rozhodí na jednotlivé stopy a jsou k dispozici zcela samostatně. Následná editace křivek a bodů je již hračkou.

Matrix
SONAR X2 jde s dobou a nabízí jednoduché rozhraní pro rychlé aranžování audio a MIDI smyček, které je výstižně pojmenováno jako Matrix pohled. Při otevření se objeví prázdná matrice s neomezeným počtem řádků a sloupců, do kterých lze vložit jednotlivé klipy. Ty je možné získat buď v propracovaném browseru, nebo přetažením přímo z některé stopy v časové ose. Každý řádek je možné libovolně směrovat na jednotlivé stopy projektu pro další zpracování.
Matrix okno je možné použít v několika různých režimech. Buď jako samostatnou aplikaci například pro živé vystoupení, nebo jej lze synchronizovat s podklady hranými v projektu. Poslední variantou je využití Matrix okna pro tvorbu rytmických patternů a nových smyček. Stačí aktivovat tlačítko záznamu a podle zvoleného rozlišení pouštět jednotlivé smyčky. Při aktivním přehrávání projektu se změny zapisují přímo na zvolené stopy a lze s nimi dále pracovat jako s běžnou audio nebo MIDI stopou.

Výborná je možnost propojení jednotlivých polí mřížky s externím MIDI kontrolérem. Díky tomu je možné řídit smyčky například pady z drum kontroléru nebo klávesami z MIDI klaviatury. Propojení ulehčuje učící funkce, se kterou je namapování smyček dílem několika minut.
Obrázek
SoundCloud
Dnešní distribuce hudby probíhá především po internetu. Dokonce existují i virtuální vydavatelství, která hudbu prodávají pouze elektronicky. SONAR X2 jde s dobou a nabízí přímý export skladeb na internetové úložiště SoundCloud, kam je možné nahrát zdarma až hodinu hudby bez ohledu na formát. Pokud by někomu celková délka skladeb nestačila, může si za poplatek čas navýšit. Výhoda takto uložené hudby je v okamžitém přístupu k ní po celém světě a v jednoduchém sdílení na internetových stránkách nebo sociálních sítích.

Z dalších exportních funkcí stojí za to vyzdvihnout export MIDI dat do univerzálního notačního formátu MusicXML nebo přímé vypalování na CD.

Efekty
S novou verzí uživatelé automaticky očekávají rozšířenou výbavu virtuálních nástrojů a efektů. Firma Cakewalk nechce fanoušky zklamat a přináší několik nových efektů, které stojí za zmínku.

Overloud TH2
Jako první přichází virtuální modelování kytarové aparatury TH2 ve verzi Producer od firmy Overloud. Jedná se o realisticky zpracované modely deseti nejpoužívanějších zesilovačů, stejného počtu kabinetů a kytarových efektů. K celkovému zvuku přispívají i tři typy virtuálních mikrofonů, delay a reverb efekty umístěné v master sekci. Všechny modely mají své hardwarové předlohy, ale kvůli licenčním poplatkům jsou názvy vyměněny za rok výroby nebo za jména interpretů, kteří konkrétní aparaturu používali. Celkový zvuk simulací je velmi dobrý. Je možné docílit čistých až drsně zkreslených zvuků, které lze ukládat do vlastních presetů. Výrobce připravil celou řádku zvuků, které jednak dobře reprezentují výbavu a také mohou sloužit jako odrazový můstek k vytváření vlastních barev.
Obrázek
R-MIX SONAR
SONAR X2 ve verzi Producer nabízí uživatelům vestavěný efekt R-MIX, který je také dodáván jako samostatný program. R-MIX rozebere nahrávku a prostřednictvím frekvenční analýzy a grafického rozhraní dovede izolovat různé části nebo nástroje v nahrávce. Pomocí jednoduchého tahu myší je možné poměrně kvalitně vytvořit instrumentální verzi hudby nebo naopak vytáhnout jen vokál a potlačit hudbu. Právě na dodatečnou úpravu hotové skladby je R-MIX jednička, i když jej sama firma představuje spíše jako propracovaný filtr. Efekt pracuje stejně jako jeho programový sourozenec na bázi technologie Roland V-Remastering, což zaručuje perfektní zvuk za všech okolností. Samozřejmostí je možnost automatizace všech parametrů.
Obrázek
Console Emulator
Producer verze nabízí také jednu zvukovou lahůdku. Efekt Console Emulator nabízí tři kompresory z legendárních mixpultů od britských výrobců SSL nebo Trident. Tyto kompresory byly velmi ceněny pro jejich charakteristický zvuk, který se nyní simuluje pomocí virtuálních efektů. Jednotlivé typy jsou v Console Emulatoru označeny pouze zkratkou v podobě písmene značícího verzi mixu. Přepnutím se mění nejen zvuková charakteristika, ale také vzhled, který trochu napovídá, o který mixpult se jedná. K nastavení efektu slouží pouze tři parametry. Trimer řídí vstupní hlasitost, Drive množství komprese a tlačítko Tolerance aktivuje rozdílné hodnoty virtuálních součástek, které se i ve skutečnosti mohou lišit o setiny a desetiny. Díky tomu nehrají shodně nastavené kompresory na různých kanálech úplně stejně, ale mají rozdílné zvukové nuance.
Obrázek
Overloud BREVERB SONAR
Další efekty z nové nabídky patří do skupiny dozvukových reverb efektů, které simulují prostor a místnosti. Breverb SONAR je odlehčenou verzí reverbu od firmy Overloud, který je založen na poctivých číslicových algoritmech. Díky tomu dosahuje pěkného prostorového efektu při minimálních požadavcích na výkon počítače. V SONAR X2 Producer verzi je dodáván ve dvou provedeních, jako klasický efekt určený do efektové sběrnice a jako modul do ProChannel kanálu. Hlavní rozdíl je ve vzhledu a počtu editovatelných parametrů. Po zvukové stránce jsou obě verze stejné.
Obrázek
Posledním přidaným efektem je Saturation Knob od firmy Softube. Tento na ovládání jednoduchý efekt simuluje jemné zkreslení zesilovačů s tranzistory FET, které dodává zvuku sytost a sílu prosadit se v nahrávce.

Závěr
Cakewalk SONAR X2 udělal opět další krok k dokonalosti. Jak tomu u vlajkových lodí bývá, jsou vždy lepší než jejich předchůdkyně. Hlavní pozitivum vidím v užitečných změnách uživatelského rozhraní Skylight, se kterým je nyní radost pracovat. Kvalitní efekty jsou jen bonusem navíc. SONAR X2 potvrzuje, že svou pozici na hudebním trhu neztratí a díky podpoře firmy Roland ji bude stále rozšiřovat.

Mirek Píša

Výrobce: Cakewalk / Roland
Zapůjčil: Czech Republic Distributor s.r.o.

Odpovědět