Cakewalk SONAR X3

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Cakewalk SONAR X3

Příspěvek od mirek.pisa »

Nejnovější verze populárního hudebního programu.
3. 2. 2014

Mezi leadery na trhu s hudebními programy určitě patří firma Cakewalk. Ta již několik let vyvíjí DAW program pro zpracování MIDI a audio dat s podmořským jménem SONAR. I když se jedná pouze o program pro operační systém Windows, jeho popularita stále stoupá a to díky tomu, že firmu Cakewalk doposud vlastnila japonská firma Roland. V kuloárech se šušká, že firmu Cakewalk odkoupí legendární výrobce kytar a jejich příslušenství, firma Gibson. I když se to může zdát trochu nesmyslné, stačí vyslovit názvy firem jako Tascam, Stanton, KRK Systems nebo Onkyo, které také patří pod hlavičku firmy Gibson. Citelně jim chyběl nějaký software, který by doplnil nabídku na trhu.

První diskuze na stránkách Cakewalk převod potvrzují, ale také zaručují, že firma bude nadále nezávislá a bude pokračovat v nastaveném vývoji programu. Jak to bude ve skutečnosti ukáže čas, každopádně nyní přichází na trh třetí verze vlajkové lodi SONAR - X3. Obsahuje převratné novinky, nebo se jedná jen o kosmetické úpravy? Dá se říci, že od každého trochu, pojďme se na to podívat blíže.

64bitové verze
Minulá verze programu SONAR byla navržena tak, aby mohla pracovat na 64bitových systémech Windows, ale sama pracovala na 32 bitech. Jednou z převratných novinek je proto postavení nové verze programu na 64bitovém jádře, které dovoluje využít kompletních výhod 64bitových systémů. Uživatel může využít více výpočetního výkonu procesoru, velkou RAM paměť a hlavně nahrávat a zpracovávat audio soubory se vzorkovací frekvencí až 192 kHz při velmi nízké latenci. Výborné je, že 64bitová verze je dostupná i v základní verzi programu SONAR X3.

Barevné stopy
Mezi spíše kosmetické úpravy patří vlastnost, která nemá příliš velký vliv na funkčnost programu, ale dělá práci v programu přehlednější a komfortnější. Jedná se o možnost obarvení jednotlivých stop. Pomocí kontextového menu je k dispozici dvanáct standardních barev a k tomu je možné zvolit libovolnou barvu ze systémového paletového menu.

Obarvením stop program získává na atraktivitě a hlavně se lépe udržuje přehled o projektu, který obsahuje několik desítek či stovek stop. Pokud uživatel chce, může aktivovat automatické barevné schéma, které bude každé přidané stopě přiřazovat jednu barvu.
Obrázek
Comping
Cakewalk SONAR X3 přichází také s rozšířenou funkcionalitou tlačítka pro aktivaci nahrávání. Kromě standardních módů jako je Overwrite, Sound on Sound nebo Step Record přibyl nový mód Comping. Podle vybraného způsobu módu nahrávání se vymění také ikona tlačítka.

Mód Comping dovoluje nahrávat do stopy nekonečné množství verzí klipu a posléze vybírat nejlepší části zaznamenaného materiálu. Stačí na stopě otevřít Take stopy a pomocí nástroje výběru označit dobré úseky záznamu v jednotlivých verzích. Funkce Comping se pak už postará o to, aby byly přehrávány jen vybrané úseky. Pro dokonalejší zpracování je možné mezi jednotlivými verzemi použít i crossfade.

Na hlavní stopě se vybrané úseky tváří jako ucelený klip, který lze nadále běžně zpracovávat, jako by se jednalo o samostatný klip. Výběr partů v klipu je nedestruktivní a lze jej kdykoliv změnit. Funkce Comping je ideální pro záznam zpěvu nebo sólových nástrojů, kde se nejvíce uplatní vyhledávání té nejlepší verze.

Melodyne Essential
Při koupi programu SONAR X3 získá uživatel základní verzi dolaďovacího softwaru Melodyne Essential od německé firmy Celemony. Pokud s ním chtěl uživatel dosud pracovat, musel využít externích rozhraní VST nebo ReWire. Nyní přichází integrace programu do SONARu v podobě ARA.
ARA neboli Audio Random Access umožňuje uživateli přistupovat do rozhraní programu Melodyne z jakéhokoliv místa a stopy v projektu. Stačí jen označit klip nebo jeho část a pomocí nového menu Region FX aktivovat zpracování v programu Melodyne. Ten se automaticky otevře ve spodní části okna, aniž by uživatel poznal, že se jedná o externí program.

Pomocí integrovaných nástrojů lze automaticky nebo ručně upravit ladění i časování zvuku. Proto je program vhodný nejen pro zpracování sólových melodických stop, ale také pro dodatečné úpravy nepřesných rytmických stop. Kvalitní algoritmy zaručují velký rozsah změn, aniž by byla výrazně ovlivněna barva zvuku.

Poměrně utajenou novou funkcí je konverze audio stopy na MIDI. Stačí sólový klip na audio stopě přetáhnout do MIDI stopy. Díky integraci programu Melodyne proběhne konverze zcela automaticky a uživatel se nemusí o nic starat.
Obrázek
Podpora VST3
Všechny verze programu SONAR X3 mají nyní integrovanou podporu efektů založených na rozhraní VST3. Díky tomu je možné využít všech funkcí, které systém VST v současné době nabízí, což také zlepšuje využití výpočetního výkonu procesoru.

Efekty jsou nyní přehledně kategorizovány podle rozhraní VST2, VST3 nebo DirectX. Pokud je program spuštěn v 64bitové verzi, jsou 32bitové efekty výrazně označeny. Na rozdíl od některých konkurenčních programů nedělá SONARu X3 problém kombinovat 64bitové a 32bitové efekty v jednom projektu. Zajímavé je, že s programem zatím není dodáván žádný efekt, který by pracoval s VST3 rozhraním.

Velmi šikovná je také funkce skenování efektů a nástrojů při spuštění programu. Skenování uživateli zobrazí počet nalezených efektů a nástrojů včetně informace o tom, kolik z nich bylo zařazeno do kategorie a kolik ne.

Nové VST efekty a nástroje
S každou novou verzí se rozšiřuje nabídka virtuálních efektů a nástrojů. Ani SONAR X3 není v tomto ohledu výjimkou, ba naopak. Přichází s překvapením v podobě plných verzí efektů a nástrojů, které by uživatel musel jinak platit samostatně, a to dokonce v hodnotě rovnající se ceně samotného programu. Kromě jednoho balíku efektů od firmy Nomad Factory se všechny přidané plug-iny objevují až ve verzi Producer.

Tone2 BiFilter2
Základem efektu je dvojitý filtr, který pracuje ve stereofonním módu. Tento efekt v sobě ukrývá 47 typů různých filtrů od starých analogových až po digitální FM modulace. Kromě výběru typu může uživatel nastavit frekvenci a rezonanci filtru. K dispozici je také 7 různých typů zkreslení. Filtrovaný signál je možné mixovat s čistým signálem. Uživatel má na výběr několik desítek presetů, které může využít jako odrazový můstek při práci s filtrem.

Nomad Factory
Překvapivou nabídkou je 19 efektů od americké firmy Nomad Factory, která se několik let věnuje velmi kvalitním simulacím hardwarových efektů. Balík efektů Blue Tube FX nabízí ten nejlepší výběr vintage efektů ze zlaté analogové éry, počínaje několika typy ekvalizérů přes zpoždění až po dynamické a modulační efekty. Velmi pěkný zvuk generuje BlueVerb DRV-2080, který simuluje dozvukový efekt z počátku osmdesátých let minulého století. Jeho zvuk překvapí jak kvalitou, tak i schopností modelovat i nedokonalosti starých efektů, které se perfektně hodí do naší dokonalé digitální doby. O kvalitě zpracování zvuku všech efektů svědčí i několik ocenění, která firma Nomad Factory za efekty obdržela.
Obrázek
Addictive Drums
Zlatým hřebem v nové nabídce programu Cakewalk SONAR X3 je plná verze bicího modulu Addictive Drums od firmy XLN Audio. Jedná se o velmi kvalitní vzorky bicích nástrojů, které patří mezi jedny z nejlepších na světě. Osobně to mohu potvrdit, neboť tento nástroj používám již několik let ve svých skladbách. Modul obsahuje základní bicí sady, které nabízejí mixování samostatných bicích nástrojů a také prostorových mikrofonů. Nástrojová sběrnice navíc obsahuje vlastní ekvalizér a efektové jednotky, se kterými lze zvuk rapidně změnit. Kouzlo nástroje spočívá nejenom v kvalitní zvukové bance, ale také v možnosti využít připravených patternů, které byly zaznamenány pomocí snímačů živými hráči. Patterny je možné přetažením vložit do stopy, kde je lze libovolně upravovat. Komu by nestačila základní zvuková výbava, má možnost si na stránkách výrobce koupit mnoho dalších kvalitních bicích sad nebo MIDI patternů.
Obrázek
Další dva nástroje pochází z dílny kanadské společnosti Applied Acoustics Systems, která se již od roku 1998 věnuje simulaci vlastností akustických a elektrických nástrojů. Její nástroje nepoužívají žádné vzorky a veškeré zvukové vlastnosti jsou matematicky modelovány. Výborné je, že oba nástroje jsou postaveny na 64bitové architektuře.

Lounge Lizard Session
Tento nástroj už svým vzhledem připomíná vzor, který simuluje a jímž je legendární elektrické piano Fender Rhodes. Jelikož se jedná o simulaci, má uživatel možnost nastavit poměry jednotlivých položek zvuku tak, jak se tvoří v nástroji. Například je možné nastavit hluk kladívka, vlastnosti rezonančních tyček nebo polohu snímačů. Zvuk lze upravit tremolo efektem, kompresorem, ekvalizérem a modulačními efekty chorus a phaser. Pro dozvuk je zde integrovaný reverb efekt.
Na to, že se jedná o simulaci jediného nástroje, je díky velkému množství nastavení možné vytvořit mnoho různých barev pro různé hudební styly. Zvuk je velmi podobný jako u originálního nástroje, ale k dokonalosti mu chybí trocha té „špinavosti“ skutečného nástroje. V extrémním nastavení lze nástroj dokonce změnit v konkurenční elektrické piano Wurlitzer.
Obrázek
Strum Acoustic Session
Základní verze nástroje Strum Acoustic Session je virtuální simulací akustické kytary. Na výběr jsou dva typy, s nylonovými nebo kovovými strunami. U každého typu může uživatel určit, zda simuluje hru prstem nebo trsátkem. Pro nastavení barvy zvuku je k dispozici volba pozice prstu nebo trsátka a velikosti těla kytary. Zvukovou barvu je možné změnit integrovaným ekvalizérem a reverb efektem. Samotná hra je realizována buď pomocí klaviatury, nebo pomocí MIDI patternů, které je možné importovat do stopy v projektu. Celkový zvuk není úplně věrný jako kdyby se jednalo o vzorky, ovšem v kompletní aranži se nedostatek akustických ruchů neprojeví a barva kytary je dostačující.

ProChannel
K určitým vylepšením došlo také v případě velmi povedené konzole ProChannel, která je k dispozici na všech kanálech interního mixéru a obsahuje velmi kvalitní efekty, jejichž nabídka se nadále rozšiřuje. Uživatel má možnost zakoupit si různé efekty od výrobců třetích stran. O to více potěšující je, že firma přináší v ProChannel jedno velké zlepšení a jeden nový efekt.

QuadCurve EQ Zoom
Čtyřpásmový parametrický ekvalizér se dočkal velkého grafického zobrazení pomocí nové funkce Zoom. Uživateli se po poklepu na grafické zobrazení křivky otevře okno, ve kterém se ekvalizér otevře ve větší podobě. Uživatel má tak k dispozici větší grafickou plochu, ve které může lépe nastavit jednotlivé parametry ekvalizéru. K nalezení správné frekvence pomůže integrovaný spektrální analyzér. Díky funkci Zoom se s ekvalizérem pracuje o mnoho jednodušeji a určitě bude více využíván než doposud.

Tape Emulator
V rámci výbavy přibyl také jeden nový efekt. Je jím Tape Emulator, který nabízí simulaci saturace magnetofonového pásku. Tento efekt dovoluje simulovat digitální prostředí chování magnetofonového pásku včetně ztráty vyšších frekvencí nebo přebuzení. Tape Emulator se velmi dobře hodí na zpracování bicích nebo při masteringu, kde akusticky spojí jednotlivé stopy více do sebe, takže nahrávka zní kompaktněji.
Obrázek
Publikování práce na YouTube a Gobbleru
Rozšířily se také možnosti publikovat své práce na internetu. Kromě stávajícího odeslání Cakewalk SONAR X3 SMS zvuku na server Sound Cloud je nyní možné exportovat svou práci na video server YouTube. Stačí při exportu vybrat v nabídce typu zvuku publikování na YouTube a program vytvoří pracovní mixdown a následně se objeví dialogové okno pro přihlášení na YouTube. V něm stačí vyplnit své přihlašovací údaje a nahrát zástupný obrázek, který bude nahrazovat video soubor. Vytvořený soubor se vygeneruje společně se statickým obrázkem jako video přímo na přihlášeném video kanálu.

Další možností, jak integrovat SONAR X3 do internetového prostředí, je přístup na hudební cloud Gobbler. Ten nabízí 5 GB místa zdarma a další lze dokoupit. Hlavní předností serveru Gobbler je skutečnost, že je určen pro přenos informací mezi muzikanty a hudebními programy. Primárně je určen k přenosu jednotlivých stop mezi projekty, zálohování, vytváření zvukových bank nebo přenos souborů mezi různými programy. SONAR X3 má integraci cloudu Gobbler zabudovanou přímo v nástrojovém panelu. Jediné, co uživatel musí udělat, je zaregistrovat se na internetu, poté má možnost přímého zálohování nebo přenosu projektu a jeho souborů stiskem jediného tlačítka. Nastavit lze i automatické zálohování, díky kterému může mít uživatel jistotu, že o svou rozdělanou práci nepřijde.

Závěr
Cakewalk SONAR X3 je výbornou alternativou a vynikajícím programem pro kompletní zpracování audio a MIDI souborů. Již v základu nabízí velké množství nástrojů a efektů, které rozhodně podpoří uživatelovu inspiraci ve všech hudebních stylech. Navzdory poloviční ceně oproti konkurenci se jedná o jeden z nejlépe vybavených programů na trhu. Uživatel má na výběr ze tří různých verzí, které se liší nejen cenou, ale také výbavou. Rozhodně doporučuji minimálně verzi Studio, ideálně Producer.

Mirek Píša

Výrobce: Roland
Zapůjčil: Czech Republic Distributor s.r.o.

Odpovědět