Cartec EQ-Pre-2A

Odpovědět
Andrey Bobrov
Profesionál
Příspěvky: 97
Registrován: 05 říj 2012 20:31

Cartec EQ-Pre-2A

Příspěvek od Andrey Bobrov »

Anglie a její studia patří ke světové špičce a značka Cartec je nejnovějším a velmi zajímavým příspěvkem v této oblasti. Autorem všech produktů řady Cartec je mladý a nesmírně talentovaný audio designer Liam Cartec.
9. 3. 2014

Obrázek

Rád bych se podělil o své zkušenosti s Cartec EQ-Pre-2A, což je mikrofonní preamp s Pultec style ekvalizérem. EQ-Pre-2A je velmi zajímavou investici do náročného studia, a to především kvůli možnosti využívat legendární pultec EQ za poměrně dostupnou cenu. Dalším milým překvapením je samozřejmě poctivý carnhill preamp s možností fantomového napájení. Ze začátku jsem měl trochu pochyby o celkové kvalitě tohoto zařízení. Ano, Cartec je nová značka, která sice vychází z kvalitativních tradic Anglie a miří do high-end studií, ale nikdo zatím moc o této nové firmě neví a jedná se o produkty, které jsou prakticky nedostupné k poslechu. Kupovat si "zajice v pytli" je oblibou spíše bohatých hobbistů, ale ne pro běžného, poctivého zvukaře, který si musí každou mašinku plně vydřít a opakovaně zvážit co si opravdu koupí a co ne, nebo si radějí sám postaví a samozřejmě je nutné především uvážit zda jeho další (nelevný) krok v budování kvalitního zvuku bude skutečně "slyšet" nebo ne.

O tom jak přístroj vypadá, napovídají fotografie. I když nejsem moc zvyklý na zelené přístroje, musím přiznat, že v reálu je EQ-Pre nádherný. Ovládání je velmi pevné a bytelné a celkově nelze neocenit opravdu skvělé řemeslné provedení. :palec+:

Zvuková kvalita je však na prvním místě a právě ta je důvodem proč přístroj nepatří do cenové kategorie pod 2000 EUR. Jedná se však o pracovní nástroj a ne sběratelský kousek do výlohy, který musí umět konkurovat tomu nejlepšímu co na trhu existuje. Měl jsem nastěstí možnost porovnát tento EQ s originálním lampovým Pultecem a dostatek času veškeré nuance podrobně vyzkoušet v praxi.
Musím přiznat, že když jsem poprvé EQ-Pre-2A uslyšel, nepřišel mi na první poslech až tak muzikální a oslnivý. EQ je nástupcem lampového otce a jedná se o solid-state verzi, která byla vytvořena jako náhrada pro studiového krále. Cartec EQP-1A je dnes studiovou legendou a podle světových specialistů nejlepší vyrobený Pulltec vůbec. První dotek mi přinesl pocit pocit spíše trochu zvláštně znějicího a lehce temného EQ a navíc jsem se trošku ztratil v nastavování. Podobně "ztracený" pocit jsem měl například i při zkoušení Tube-Tech SMC-2B, kde se kompressor choval uplně jinak než jsem očekával. Během zkoušky a rozpaků proč EQ nezní jako třeba Esoteric Audio Reasearch 823, který jsem nedávno též zkoušel, jsem sice zaznamenal typický Pultec charakter ekvalizačních křivek, ale zatím neslyšel "dokonalý výsledek" nebo to, co bych aspoň očekával. Pokud budeme například porovnávát plugin Tube-Tech PE-1C a originální hardšare zjistíme, že plug-in zní docela ploše a nemá tu hloubku, velký prostor a 3D jako právě originál. EQ-Pre-2A měl naopak až nezvykle velký prostor, mnohem větší než jsem zaznamenal s E.A.R. a zároveň byl zvukově znatelně sevřenější, pevnější.

Během chvíle prvního poslechu jsem to po chvíli vzdal a trošku ze zvědavostí pre-patchoval na svůj anglický starší pultec, postavený podle originálu. A ejhle - najednou jsem slyšel ten klasický “grammy” pultec zvuk. Velmi pěkně saturované výšky, zakulacené středy a takový jemnější low-end, který se tvářil neutrálně. Velmi intuitivní a snadné ovládání. I když mě tento lampový kolega na první okamžik velice zaujal a tvářil se mnohem přivětlivějí, za nějakou dobu mi to stejně nedalo a už mě zase začal zpět lákat ten zvuk, který jsem získal právě u EQ-Pre-2A. Během půlhodinky hraní s tímto starším pultecem jsem zjistíl, že sice zní fajn, ale přece jen má své limity v přesnosti a celkově mi "něco chybělo". Nastavení nebylo tak citlivé, vlastně jsem se motal pořad u toho samého a nemohl dostat ten průzračný a plný, pevný zvuk EQ jaký bych si představoval.

Během mojí praxe mi prošel rukama dost velký počet ekvalizérů a myslím, že mám možnost posoudit co "funguje" a co mi "nesedí". Lampový Pultec mi prostě zněl jako Pultec, který známe z plug-inu, byl velmi snadno ovladatelný a měl velmi muzikální 3D. Přehodil jsem patch a vrátil se zpět k Cartecu. Během okamžiku jsem zjistil, že předešlé nastavení nebylo ideální a chtělo to "více přidat a více ubrat". Tón by se neměl lámat u 20hz a 15-20khz ale spíše u 30hz a 8-12khz. Pouhým přepnutím dvou spínačů jsem se najednou ocitnul v trochu jiné zvukové dimenzi, přesně tam, kde jsem chtěl být. Středy silné a moderní, zároveň plné a pevné basy a příjemné sametové výšky, které jsem si hned velmi oblíbil. Byl to jiný zvuk než u originálu, ale byl rozhodně pěknější a zněl lépe! Hudba, vokály i nástroje najednou dostaly tvar a master nezačinal u kopáku a končil u hihatu, ale zároveň jak kick tak i hihat zněly velmi definovaně. To, co jsem slyšel mě skutečně příjemně překvapilo. Pro jistotu jsem ještě jednou přehodil patch a zkoušel jestli se mi to nezdá.. a nezdálo …. Tam, kde byly limity v přesnosti, byl u Cartecu prostor přidat ještě víc. Tam, kde bylo potřeba roztáhnout středy změnou "bandwidth" se snadno přidalo nebo ubralo.

Obrázek

Další vychytávkou je M/S kodování/enkodování, které umožní stereo signál rozložit na střed a strany a upravovat je zvlášť. Tím je možno dosáhnout lepších a preciznějších korekcí při zpracování stereo signálu. M/S se nekoduje a enkoduje najednou v jednom přístrojí jak jsem se původně domníval. Jedná se pouze o jeden process, který je umí M/S příjmout a zpracovat zpět na stereo nebo příjmout klasické stereo a zpracovat zpět na M/S během mixu. Trochu mně to zamrzelo, jelikož jsem se na tuto funkci docela těšil. Důvodem takového provedení je možnost dekodovat nebo enkodovat signal M/S ale hlavně možnost nahravání M/S signálu s dvěma mikrofony, což ve vysledku přináší opravdu velký stereo zvuk. Například do prvního kanálu dáte střed a na kanál 2 nabíráte strany, zároveň je můžete upravovat EQ dle potřeby a výstup je M/S bude stereo. Tato funkce se často použivá převážně u mixu, kde je probém se stereem a je třeba ho decentně opravit. Pokud na takový případ natrefíte, tak potom vytvořit si 4 kanály v DAW na výstupu je otázkou minuty nebo patche 4. kanálu na příjmu u konzoly a použití funkce otočení fáze. V každém případě použití mid a side ven z EQ, je velmi účinný trik, který navíc v provedení Pulltec EQ je velice muzikální a zní skvěle. Třešničkou na dortu je dodatečná funkce AUX mixeru, který poskytuje mono výstup 1. a 2. vstupu a umožňuje volit mezi jejích stranami. Pokud nahraváte M/S a na druhém mikrofonním kanálu máte strany, tak mužete kanál přetočit doprava a ze zadního AUX už pak vychází ryzí side výstup.

Obrázek

Během dalších týdnů jsem EQ porovnávál s jinými skvělými EQ a poznával jeho hranice. Nejprve jsem našel jeho ideální použití na vokálech, které okamžitě dostaly tvar a charakter. I když nahrávka byla pořízená například na levnější mikrofon, tak prostřednictvím tohoto EQ šlo středy vytvarovat tak, že hlas zněl pevnějí a lépe. Nakonec však EQ skončil hlavně na master-bus, protože to co umí je docela unikátní. Dělal jsem ukázky pro některé klienty a v blind poslechu byl tento EQ skoro vždy preferován. Víc o tom jak dobře to zní snad už nebudu ani popisovat, protože se to úplně přesně slovy vyjádřit nedá … Zvuk je jemný a křehký, jako když vezmete v noci písek do ruky a hodíte ho do moře. Jako když se díváte na hvězdy skrze šumivé listí dubu a posloucháte vítr. Je to opravdu velmi kreativní, jemný a zároveň i velmi účinný hudební nástroj a jsem moc rád, že jsem ho poznal a že se stal novým obyvatelem mého studia. I když mi na začátku hned úplně nesedl a nedostal jsem to, co jsem čekal třeba ve srovnání s E.A.R. nebo Tube-Tech, postupně jsem zjistil, že je to přesně to, co mi maximálně vyhovuje Znova se ukázalo, že znát do hloubky své vybavení je extrémně důležité a pro kvalitní test nestačí deset minut, ale jen dlouhodobější použití v praxi. Je to EQ, do kterého je potřeba vžít a pak už nejde vrátit.
Přišel čas testovat Preamp. Stručně řečeno, nahradil mi 1073. I když je 1073 čistější a plnější, vokál skrze poctivý Charnhill EQ-Pre-2A mi zní ještě o něco muzikálněji a má svůj vlastní ušlechtilý charakter. Sykavky jsou méně výrazné a příjemnější a po podrobnějším vyzkoušení tohoto preampu v praxi musím říct že mi osobně velmi sedl a nyní ho velmi často používám. Libí se mi. Ale je spíše vhodný pro rock/pop nebo hip-hop/elektro tvorbu než jazz nebo klasiku. Kvalitativně preamp patří do kultury vintage pultec předzesilovačů.

Pokud bych to měl nějak shrnout: za necelých 68.000,- (tedy ceny jeté fábie) dostanete docela hezkou bytelnou zelenou krabičku, která vám během prvních deseti minut může připadat jako lehce průměrně a ne nějak výrazně znějící EQ a preamp. Pokud ale budete trpěliví, tak už druhý den můžete začít objevovat její bohatý a unikátní potenciál a postupně nacházet optimální nastavení. Další týden si na tento zvuk natolik zvyknete a oblíbíte si ho, že začnete zvažovat co ve studiu vlastně tolik nevyužíváte a můžete prodat. Pak objevíte fakt, že jeho EQ je stejně dobrý jako preamp a musíte ho mít. Cartec? Zatím neslyšel, neznam. Ale teď už ano. Pozor - návykové.

PS: Pomalu si brousím "uši" na vyzkoušení Cartec THC, kompresoru, který svým konceptem patří k nejunikátnějším kompresorům, které kdy byly vytvořeny. http://www.cartecaudio.com/?page_id=142

Andrey Bobrov

Odpovědět