Focusrite Scarlett 3rd Gen

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 60
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Focusrite Scarlett 3rd Gen

Příspěvek od mirek.pisa »

Třetí generace USB audio převodníků.
10. 1. 2020

Firma Focusrite již několik let vyrábí kvalitní USB audio převodníky řady Scarlett. Při prvním seznámení si musela trochu proklestit cestičku mezi ostatními výrobci a dokázat, že nová řada bude stejně kvalitní jako dosud vyráběné převodníky s FireWire řadiči. Čas ukázal, že se zákazníci drží kvality a díky tomu i značky.

Řada audio převodníků Scarlett se stala oblíbenou a postupně se zdokonalila. Na velký úspěch navázala druhá generace, která nabízela kvalitnější převodníky a inovovaný design. Ve výrobě byla celé dva roky. Za tu dobu se opět zlepšila kvalita součástek a firma vylepšila své nejprodávanější audio převodníky o další level. Dámy a pánové přichází třetí generace Scarlett.

Novinky 3. generace
První, co je zřejmé, je lehce přepracovaný vzhled. Zůstala broušená skříň, s výjimkou 18i20, v typicky červené barvě, ovšem hrany se zaoblily. Přední panely mají lehce odlišný vzhled. V duchu doby je méně křivek a celkově působí ploše. Přibylo pár tlačítek a kontrolních LED, které se lehce podepsali i na vzhledu. Uživatel druhé generace však nemusí podléhat panice, změna je minimální a většina prvků je na stejném místě jako u předchozí generace. Zadní panely mají ve většině případů jiné uspořádání konektorů, a jejich rozložení je odvozeno od nových technických možností převodníků.
Obrázek
Audio rozhraní
Všechny karty dostaly nové typy audio převodníků. Pokud by uživatel potřeboval, může zaznamenávat a přehrávat audio soubory ve 24bitovém rozlišení, se vzorkovací frekvencí až 192 kHz. Díky tomu se zlepšil i dynamický rozsah mikrofonních, linkových i nástrojových vstupů. Z původních 106 - 109 dB se dostal na úctihodných 111 dB. Všechny převodníky dostaly symetrické TRS výstupy. To zaručuje lepší odolnost vůči brumu s možností připojení převodníků do profesionálního zvukového řetězce, ať je to živé vystoupení nebo studio. Scarlett se nikde neztratí.

Na celkové zvukové kvalitě se podepisují i nové analogové předzesilovače. Ty jsou převzaty od firemních převodníků řady Clarett USB. Mají vyšší zisk a odstup od šumu. Společně s nimi dostává do vínku funkci Air, která simuluje zvukovou charakteristiku transformátorových vstupů z předzesilovačů Focusrite ISA. Dodávají zvuku vyšší jasnost a detaily. Uživatel si může vybrat sám, zda funkci použije nebo ne. Příjemné je, že zůstala indikace vstupního signálu v podobě kruhu okolo Gain potenciometru. Je nazvaná Gain Halo a dodává řadě Scarlett na jedinečnosti. Při nízké a střední úrovni signálu má kruh zelenou barvu, jehož intenzita jasu odpovídá síle vstupního signálu. Oranžová barva značí hranici nezkresleného signálu a červená znamená přebuzení vstupu. Přepracované jsou i sluchátkové výstupy. Jejich zesilovače mají čistější zvuk a jsou výkonnější. Nyní mají dostatečný výstup i pro sluchátka s vysokou impedancí.

USB-C
Změnou, které si uživatel všimne, je připojení k počítači pomocí USB-C rozhraní na místo minulého USB-B. Využitím tohoto moderního rozhraní je záruka, že převodník bude na několik dalších let schopen komunikovat s počítačem i v budoucnu a nedopadne jako přístroje s FireWire rozhraním, které již nemají ani stolní počítače, nebo ještě hůře rozhraní Thunderbird, které se tak dlouho dostávalo od Mac počítačů na PC, až jej nahradilo USB-C. USB-C již mají všechny nové počítače a pokud ne, je možné jej připojit pomocí přiloženého kabelu USB-C / USB-A ke starším rozhraním USB 2 a USB 3. Komunikace je bezproblémová, a pokud uživatel dodrží nepsaný předpis instalace USB zařízení, nejdříve ovladače a pak připojení, tak nebude mít sebemenší problém audio převodník Scarlett nainstalovat. Zajímavé je, že ač jsou převodníky osazeny USB-C konektorem, komunikace s počítačem probíhá na USB 2 protokolu. Jelikož teoretická kapacita přenosu USB 2 rozhraní je 60 MB za sekundu, mělo by to stačit i na nejvyšší model 18i20. Záleží však na hardwaru počítače. Ruku v ruce s vyšší rychlostí přenosu jde i nižší latence. Výrobce zaručuje, že zpoždění mezi vstupním a zpracovaným výstupním kanálem je tak nízká, že si toho uživatel ani nevšimne.

Pokud jsme u připojení, nesmím zapomenout zmínit přepracovaný software ovladačů. Jeho Quick Setup nastaví audio kanály na nejlepší konfiguraci a nápomocen uživatelům je i průvodce připojení s tipy na správné zapojení. Zároveň přibyla možnost softwarově aktivovat Air mód, přepínat mezi linkovým a nástrojovým vstupem, a snížit citlivost vstupu. Vše je přehledné a jednoduché. U větších modelů převodníků Scarlett lze nastavit několik mixů pro individuální výstupy.

Řada Scarlett
Celá řada Scarlett se snaží zaujmout co největší skupinu uživatelů. Začíná jednoduchým modelem Solo a končí velkým převodníkem 18i20 do studia. Jednotlivé modely se liší počtem vstupních a výstupních kanálů a velikostí. Každý uživatel si může vybrat přesně podle svých potřeb.

Scarlett Solo
Je primárně určena pro domácí nahrávání, podcastery a kytaristy. Je nejmenší, tak se nejvíce hodí i pro cestování. Má jeden mikrofonní vstup a jeden linkový. Třetí generace přináší změnu v nahrazení RCA konektorů na výstupu, symetricky zapojených TRS konektorů.
Obrázek

Scarlett 2i2
Jedná se o nejprodávanější model, neboť nabízí za dostupné peníze dva samostatné vstupy osazeny kombinovanými konektory XLR/TRS. Přímý monitoring má tlačítko, které dovoluje dát sloučit stereo do mono signálu. To je důležité při nahrávání jen jednoho vstupního kanálu a ve sluchátkách by zněl jen na jedné straně.
Obrázek

Scarlett 4i4
Nový model nahrazuje typ Scarlett 2i4. Obsahuje dva mikrofonní vstupy s kombinovanými konektory, další dva linkové vstupy v podobě TRS konektorů na zadní straně a čtyři nezávislé audio výstupy. Jedná se o první typ, který má i MIDI rozhraní. Od tohoto typu dále je možné využít i virtuálních výstup Loopback. Je to vlastně interní smyčka, která nemá žádný fyzický výstup. Dovoluje přímé nahrávání audio výstupu z počítače zpět do počítače. Například, když uživatel potřebuje nahrát audio stream z prohlížeče do audio editoru.
Obrázek

Scarlett 8i6
Další nový typ 8i6 nahrazuje Scarlett 6i6. Stejně jako 4i4 je vybaven dvěma kombinovanými linkovými a mikrofonními vstupy, čtyřmi linkovými vstupy, čtyřmi linkovými výstupy, Loopback a MIDI rozhraním. Navíc přidává dva nezávislé výstupy pro sluchátka a digitální S/PDIF. Jako první z řady musí být napájen externím adaptérem a ne jen z USB rozhraní.
Obrázek

Scarlett 18i8
Obsahuje čtyři mikrofonní vstupy s kombinovanými XLR/TRS konektory, další čtyři symetrické vstupy jsou na zadní straně společně se čtyřmi linkovými výstupy. Ty mohou být nakonfigurované jako dva přepínatelné páry pro dvoji různých audio monitorů pomocí funkce ALT. Nechybí Loopback, MIDI a S/PDIF vstup a výstup. Navíc je zde optický ADAT vstup pro dalších osm kanálů. Pro ty je možné využít firemní řadu převodníků OctoPre. Scarlett 18i8 je ideální do studia, kde je potřeba nahrávat celou kapelu, nebo pro milovníky hardwarových nástrojů, kde může 18i8 nahrazovat i mixážní pult.
Obrázek

Scarlett 18i20
Jedná se o jediný převodník z celé řady Scarlett, který má rozměry i uchycení do 19” racku. Ideální jako hlavní audio převodník do studia. Sice z červené barvy horního krytu zbyl jen proužek okolo předního panelu, na atraktivitě tato změna neubrala. Uživateli nabízí osm analogových vstupů. Dva jsou umístěny na předním panelu, zbylých šest je na zadním panelu. Všechny jsou osazeny kombinovanými XLR/TRS konektory a všechny vstupy mají předzesilovače s novou AIR funkcí.
Na předním panelu je umístěn i mikrofon a tlačítko pro Talkback funkci. Takže je možné Scarlett 18i20 využít jako plnohodnotnou náhradu mixážního pultu. Stejně jako model 18i8 má i tento větší sourozenec optické ADAT rozhraní. Zde je dvojice vstupů a také dvojice výstupů. Standardně se využívá pouze jeden vstup a jeden výstup na rozšíření vstupů a výstupů o dalších osm. Další dvojice je využita při vyšších vzorkovacích frekvencích na rozdělení komunikace po dvou optických vláknech na kanály 1-4 a 5-8. Technické omezení optiky však dovoluje využít vzorkovací frekvenci pouze 96 kHz. Pro kvalitní synchronizaci digitálních hodin převodníku s ostatními zařízeními je na zadním panelu i WordClock výstup.
Obrázek

Softwarové vybavení
Firma Focusrite si uživatel rozmazluje velkou nabídkou programů, nástrojů a efektů, se kterými může uživatel začít pracovat hned po instalaci a nemusí utrácet peníze ještě za koupi hudebních softwarů.

Focusrite Control
První program je Focusrite Control. Je u každého převodníku a jedná se o součást instalace ovladačů. Nabízí podrobné nastavení ovladačů, vstupních předzesilovačů a výstupů. Pokud má audio převodník dva a více párů výstupů, jsou součástí i virtuální mixery. Zajímavostí je, že program existuje pro operační systémy macOS a Windows, ale také na zařízení s iOS a pokud je počítač na stejné síti jako telefon nebo iPad, je možné mixy nastavovat i na dálku.
Obrázek
Obrázek

Ableton Live Lite
Oblíbený program hlavně u tvůrců moderních stylů hudby. Je založen na práci paterny a jeho hlavní síla je při živém vystoupení a ovládání pomocí Pad kontrolérů. Lite verze má sice některá omezení, i tak bude pro mnoho uživatelů dostačující i na velké projekty. Ve výbavě má mnoho efektů pro kreativní hraní.

Splice Sounds
Společně s programy získává uživatel tříměsíční předplatné na server Splice.com. Zde je možné vybírat a stahovat z milionů audio smyček, vzorků, efektů a presetů pomocí jednoduché aplikace. Soubor je možné jednoduše přetáhnout z aplikace přímo do hudebního programu nebo na plochu pro další zpracování.

First Focusrite Creative Pack a Avid Pro Tools
First Focusrite Creative balíček je kompletní sada pro začínající hudebníky nebo skladatele. Obsahuje DAW program Pro Tools First, který je jedním z programů, které za svůj standard převzala velká hudební a dabingová studia. I když verze First má méně funkcí, je datově kompatibilní s dospělou verzí a vytvořený projekt se bez problémů ve velké studiu otevře. Dále balíček obsahuje virtuální efekty Eleven Lite, Black Op Distortion, Gray Compressor, Five-band Graphic EQ, Flanger, Vibe Phaser, Roto Speaker, Sci-Fi, Studio Reverb, Tape Echo, a InTune.

Focusrite Red Plug-in Suite
Firma Focusrite nabízí simulaci ekvalizéru a kompresoru vlastní řady hardwaru RED.

Softube Time a Tone bundle
Od firmy Softube je dodán balíček efektů, které zahrnují kvalitní reverb s jednoduchým ovládáním, delay efekt s možností lampového zkreslení efektu. Dále je v balíčku saturační zkreslení, které dodá stopám jemné harmonické zabarvení a v neposlední řadě masteringový kompresor simulující procesor Drawmer S73.

XLN Audio Addictive Keys
Jedná se o virtuální nástroj v základu nabízející čtyři akustická a elektrická piana. Jeho možnosti jsou především v možnosti processingu zvuku, měnící základní vzorky až k nepoznání.

Závěr
Firma Focusrite opět odvedla velký kus práce a dokázala, že je vždy co zlepšovat, i když už předchozí generace byla kvalitní. Prakticky není co vytknout. Pokud by něco uživateli nevyhovovalo u jednoho typu, většinou by se jednalo o počet vstupních kanálů, má možnost vybrat si jiný typ. Dokonce mě samotného zarazila cenová dostupnost začínající okolo 2500 Kč za typ Solo a končící na 11500 Kč u typu 18i20.

Jediné, o čem by se možná polemizovat o upgradu uživatelů, kteří se koupili druhou generaci. Myslím, že druhá generace byla velmi kvalitní a kromě USB-C konektoru a předzesilovači s Air funkcí, není třetí generace tolik rozdílná. Pokud již vlastníte minulou generaci, ke své spokojenosti u ní zůstaňte. Pokud si pořizujete nový převodník nebo přecházíte od jiné značky, musím třetí generaci jen doporučit.

Výrobce: Focusrite
Zapůjčil: Music City

Mirek Píša

Odpovědět