Kompaktní USB audio rozhraní pro streamery.
14. 12. 2022
Anglická firma Focusrite je na hudebním trhu známá jako výrobce špičkových audio rozhraní a převodníků, které se těší mezi profesionály velké popularitě. Za jejím založením stojí sám Rupert Neve, legendární zvukový inženýr, jehož předzesilovače a mixážní pulty mají jedinečný zvukový charakter a jsou vyhledávány zvukaři po celém světě. I když je už firma Focusrite nějaký čas mimo vlastnictví Ruperta Neva a patří pod ní i jiné firmy, sama neustále pracuje na vývoji nových zařízení.
Dnes testovaný Focusrite Vocaster Two je novinkou nejen v sortimentu, ale i v oboru, do kterého se firma pustila a to je streaming. Rozmach internetové produkce videí a podcastů začal mít i své vlastní požadavky na audio rozhraní. Kdo chce uspět, musí mít i kvalitní zvuk. Navíc mnoho streamerů a podcasterů čas od času potřebuje udělat rozhovor telefonu, připojit externí zařízení, nahrát zvuk z počítače a další podobné požadavky, na které standardní mix nebo USB mikrofon zkrátka nestačí.
Firma Focusrite připravila zcela novou sérii audio rozhraní Vocaster, zatím ve dvou kusech pojmenovaných podle počtu mikrofonních vstupů; menší Vocaster One a větší Vocaster Two. K těmto dvěma převodníkům je možné pořídit i uzavřená sluchátka HP60v, menší dynamický mikrofon DM1 nebo studiový mikrofon DM14v. A to jak jednotlivě nebo ve výhodných setech Vocaster One Studio (Vocaster One + DM1 + HP60v) nebo Vocaster Two Studio (Vocaster Two + DM14v + HP60v). Tyto sety jsou připraveny pro úplné začátečníky, kteří ještě doma nemají žádné vybavení.
Řada Vocaster je určena pro připojení k počítačům s operačním systémem Windows, macOs i iOs. Interně Vocaster pracuje se vzorkovací frekvencí 48 kHz při 24 bitovém rozlišení. To samo osobě zaručuje kvalitní výstupní zvuk. Pokud by se někdo podivoval nad jednou zvolenou vzorkovací frekvenci, stačí si uvědomit, co bude cílový produkt. Bude to na nějaké streamovací platformě, která je v nejlepším případě ve formátu MP4 v případě videa, MP3 nebo M4A v případě audia. Destruktivní komprese (typ, kde pro zmenšení souboru ubírá i slyšitelné části souboru) stejně kvalitu degraduje a nejlepší kvalitu bude mít sám autor v počítači.
Focusrite Vocaster Two zaujme na první pohled nevšedním provedením. Je to klasické stolní zařízení o rozměrech 224 x 50 x 113mm, kterému ovšem chybí ostré rohy. Jediný ostřejší přechod je mezi horním panelem a bočnicemi. Jinak jsou všechny hrany zaoblené a přitom to stále nevypadá jako krabička na mýdlo. Naopak design je moderní a i zvolená kombinace černé barvy s červenými prvky vypadá elegantně, až démonicky.
Všechny přípojné body jsou situovány na zadní stranu, jen na přední straně je dvojice 6,3mm TRS konektorů pro připojení sluchátek. Na zadní straně uživatel najde vypínač, USB-C konektor pro propojení s počítačem nebo pro napájení, 3,5mm TRS konektor pro audio výstup do externího záznamového zařízení jako například digitální zrcadlovka, externí rekordér apod… Jako odposlech je možné připojit externí monitory a to pomocí dvojice 6,3mm TRS konektorů. Jako přípojné místo pro externí zdroj signálu je možné využít 3,5mm TRRS konektor, kterým lze připojit buď telefon, nebo externí zdroj signálu. Kdy vstup do Vocasteru je stereofonní, výstup je mono pro zpětný odposlech. Ideální, pokud chce uživatel natáčet rozhovory po telefonu. Samozřejmě host na telefonu nemá ve zpětném signálu sám sebe, aby nebyl problém se zpětnou vazbou a zpožděním. Stejně tak pracuje i připojení přes Bluetooth, jen s tím rozdílem, že propojení s telefonem je realizováno bezdrátově a na samostatném kanálu mixu Vocaster Hub. Propojení s Vacasteru s telefonem je stejně snadné jako připojení bezdrátových sluchátek. Stačí chvíli držet BT tlačítko a přístroj přejde do režimu párování. Pak jen vybrat Vocaster v telefonu a spárovat.
Focusrite Vocaster Two je osazen dvěma XLR konektory pro připojení dvou mikrofonů. Ty mohou být dynamické nebo díky možnosti aktivovat i 48V fantomového napájení i kondenzátorové. Záleží jen na uživateli a jeho preferencích. Rozsah zesílení nízkošumového předzesilovače je 70dB, což je dostačující i pro dynamické mikrofony se slabou výstupní úrovní.
Na horním panelu je soustředěno veškeré ovládání Vocasteru. Dominuje mu velké otočný potenciometr, kterým se nastaví úroveň mikrofonního vstupu. Okolo něj jsou dvě světelné výseče, které zobrazují úrovně a signálu mikrofonních vstupů. Barevně se nijak neodlišuje od standardu; zelená signalizuje dobrou úroveň, oranžová vysokou úroveň a červená barva znamená překročení maximální úrovně a možné zkreslení v záznamu.
Jelikož Vocaster Two má dva mikrofonní vstupy a jen jeden regulátor zisku, je vždy potřeba zvolit, který vstup bude ovládán. To je možné pomocí dvou tlačítek se symboly, které vypadají jako síla mobilního signálu na telefonu. Levé je pro moderátora, pravé pro hosta. Podržením se aktivuje automatické nastavení hlasitosti mikrofonu. Stačí mluvit a automat si do 10 vteřin nastaví ideální hodnotu. Je pravdou, že si nechává celkem velkou rezervu. Podle mě se řídí nějakou zvukovou normou, neboť podle VU metrů jsem měl ještě možnost signál manuálně zesílit, aniž by docházelo k překročení digitální nuly a tím i ke zkreslení. Pokud je potřeba, lze oba mikrofony ztlumit pomocí tlačítka Mute, které má symbol přeškrtnutého mikrofonu.
Mikrofonní vstupům je možné aktivovat procesor vylepšení, který zvuk upraví podle jedno ze čtyř zvolených presetů. Uživatel si může zvolit Clean, Warm, Bright a Radio. Vylepšení se aktivuje tlačítkem se symbolem kouzelné hůlky pro každý výstup zvlášť. Procesor vylepšení je kombinací kompresoru, ekvalizéru a filtru horní propusti pro potlačení nežádoucích nízkých frekvencí. Zvukový výstup odpovídá názvům presetů a při aktivaci vylepšení je zvuk skutečně lepší. I když rozdíly v nastavení mezi presety je jen v jemných nuancích a už není tak velký rozdíl mezi presety jako když vylepšení není aktivní.
Focusrite Vocaster Two má na vrchním panelu dva menší regulátory hlasitosti pro sluchátkové výstupy, jeden pro moderátora a druhý pro hosta. Díky tomu má každý z účastníků vlastní nastavení úrovně hlasitosti sluchátek aniž by se navzájem ovlivňovali. Regulace sluchátek moderátora (zde označovaného jako hostitel) ovlivňuje i zvukový výstup pro audio monitory.
Vocaster Hub
Srdcem celého zařízení je ovládací panel Vocaster Hub. Ten jednak slouží jako instalátor ovladačů pro operační systém a tak uživateli umožňuje mít kompletní kontrolu nad nastavením zařízení. Uživatel se nemusí o nic starat, instalace jej provede jednotlivými kroky a ovladače se v systému automaticky aktivují. Výhodou dlouholetých zkušeností firmy Focusrite v oblasti zvukového rozhraní je plná podpora všech běžných systémových ovladačů včetně ASIO ovladače pro hudební programy.
Teď nastává otázka, proč ASIO, když se jedná prakticky o stereo zvukovou kartu. Vocaster umí posílat do počítače nejen smíchaný stereo signál, ale také čtrnáct samostatných kanálů pro vícestopý záznam a pozdější mix. Uživatel má tedy možnost soustředit se na obsah a až později řešit mix.
To, co je možné nastavit na horním panelu, je přehledně zobrazeno i v mixeru Vocaster Hub. Dva bloky vyhrazené pro mikrofony mají možné softwarově nastavit mikrofonní úroveň, zapnout automatické nastavení hlasitosti, aktivovat vylepšení, vybrat preset a v neposlední řadě i umlčet mikrofon tlačítkem Mute. Pokud je zapnuto napájení kondenzátorových mikrofonu 48 V je v pravém horním rohu i kontrolka aktivace.
Vocaster Hub je v principu digitální mixer, kterém je možné nastavit poměry pro jednotlivé zdroje zvuku a výstupy. Mixer nabízí uživateli nastavit a sledovat úroveň signálu mezi dvěma mikrofonními vstupy, AUX vstup z 3,5mm TRRS konektoru, Bluetooth, dvěma pár výstupů z počítače označených jako Loopback 1 a 2. Jednotlivé kanály je možné umlčet pro čisté vysílání nebo v případě akustických problémů. Jako poslední je zde hlavní výstup nazvaný Show mix.
Pokud má uživatel připojeny audio monitory, je doporučeno k zamezení akustické zpětné vazby při vytváření podcastu monitory vypnout a používat sluchátka. Aby se neustále nemusely vytahovat kabely nebo vypínat monitory ze zásuvky, je v pravém horním rohu přidáno tlačítko, se symbolem reproduktoru, se kterým lze deaktivovat zvukový výstup pro monitory. Opětovným stiskem je zase připojit.
Pokud by uživatel dělal rozhovor pomocí telefonu nebo videokonference, má Vocaster Two je pro AUX a Bluetooth výstup aktivovaná funkce mix-mínus, kdy do těchto výstupů není poslán vlastní vstupní zvuk. Pokud je zdroj zvuk z počítače videokonference, je nutné jako vstup zdroj zvolit Vocaster výstup Video Call, kdy není výstup Loopback z počítače poslán zpět do vstupu počítače.
Software
Společně s převodníkem uživatel získává i základní softwarové vybavení, které mu pomohou s prvními krůčky do světa podcastů. Pro záznam a editaci show je připravena licence pro program Hindenburg LITE. Program umožňuje rychlou práci s nahraným audio materiálem, nedestruktivní editaci záznamu, automatické řízení úrovní jednotlivých klipů pro jednotný zvukový výstup. Výslednou show je možné publikovat rovnou na více on-line platformách. K vyzkoušení na šest měsíců je i verze PRO, která přidává vícestopý záznam a editaci, efekty a další funkce.
Pro publikování jsou přidány licence pro cloudové nahrávací studio SquadCast Pro, která je na tři měsíce, a podcastovou službu Acast, která dovede vaši show publikovat na většině podcastových serverech. Zde je licence připravena na půl roku.
Závěr
Série Focusrite Vocaster je ideálním vybavením pro podcastové a videocastové studio. Podle preferencí uživatel je možné zvolit jednodušší verzi One, s jedním mikrofonním vstupem a nižší cenovkou, nebo testovanou verzi Two. Na výběr je i příslušenství v podobě mikrofonů a sluchátek. Kvalitní předzesilovač a zabudovaným procesorem vylepšení zaručuje vždy perfektní zvuk. Propojení s mobilním světem dovoluje zajímavější tvorbu obsahu a rozměry potěší všechny cestovatele. Myslím, že na svou prvotinu mohou být vývojáři pyšní. Není to žádný prototyp, ale dokonale promyšlené zařízení, které nemá viditelné nedostatky. Na trhu prozatím není moc konkurence, alespoň ne tak v univerzálním podáním, jaké nám předkládá firma Focusrite.
Výrobce: Focusrite
Zapůjčil: MUSIC-CITY
Mirek Píša