IK Multimedia ARC System 2

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

IK Multimedia ARC System 2

Příspěvek od mirek.pisa »

Druhá generace korekčního systému pro úpravu zvuku audio monitorů.
15. 2. 2013

ObrázekFirma IK Multimedia přichází s druhou generací efektu pro analýzu a úpravu zvuku v poslechové místnosti. Když se v roce 2007 objevil na trhu korekční systém ARC (Advanced Room Correction System), byl prvním a jediným systémem, který byl schopen pomocí speciálního mikrofonu změřit frekvenční a akustické vlastnosti místnosti a za pomoci speciálního plug-inu naměřené hodnoty započítat do finálního zvuku.

Nová verze přináší hlavně vylepšený algoritmus firmy Audyssey MultEQ XT32, který nabízí vyšší rozlišení interního ekvalizéru rozšířené především v basovém spektru a je jemnější pro střední a vyšší frekvence. Díky tomu je výsledný výpočet akustických vlastností daleko přesnější i při základním sedmibodovém měření. Algoritmus dovede nejen vyrovnat frekvenční spektrum zvuku, ale také jej lze použít pro vyrovnání rozdílů mezi levým a pravým kanálem. Ovládání je soustředěno na přehledné uživatelské rozhraní s použitím co nejmenšího počtu nastavitelných parametrů.

Instalace
Koupí systému ARC 2 uživatel získává softwarovou výbavu a všesměrový měřicí mikrofon. Ten je nutné připojit do zvukové karty připojené k počítači. Jelikož se jedná o elektretový mikrofon, je nutné mít zvukovou kartu nebo mixer s aktivovaným fantomovým napájením. Mikrofon se už svým tvarem odlišuje od jiných typů mikrofonů. Úzká špička se rozšiřuje na šířku XLR konektoru, přes který je spojena se zvukovou kartou nebo mixerem připojeným k počítači. Po připojení je nutné zapnout samostatný program na měření místnosti.
Obrázek
Měření
V programu je nejprve nutné vybrat typ mikrofonu. Lze použít původní mikrofon z první série nebo novější, který je dodáván s programem. Rozlišují se podle sériového čísla umístěného u patky mikrofonu.

Měření místnosti probíhá pomocí širokofrekvenčního signálu, který je vysílán ze zvukových monitorů. Zvuk připomíná výstřel z laserových zbraní z nějakého sci-fi filmu. Pro správný výpočet program potřebuje minimálně sedm kontrolních měření. Program ARC 2 při záznamu ukazuje pouze číslo záznamu, pro správné umístění mikrofonu je potřeba otevřít návod a dobře se podívat, kde má mikrofon stát.

Pro záznam je podmínkou vlastnit zvukové rozhraní, které pracuje s frekvencí 48 kHz, což jsou prakticky všechny kvalitní zvukové karty a převodníky. Výsledný výpočet už pracuje na libovolné vzorkovací frekvenci od 44,1 až do 192 kHz.

Na výběr je bodové měření okolo jedné poslechové pozice, kde se všechny měřicí body pohybují okolo hlavy zvukaře sedícího na jednom místě, nebo je možné využít měření více poslechových míst, jaká jsou například ve větším studiu, kdy jednu pozici má zvukař a druhou klient na sedačce za ním. To vše program při měření signálu zohledňuje.

Pro dokončení měření je potřeba zaznamenat sedm až šestnáct bodů. Je jen na uživateli, kolik jich zaznamená, ale čím více jich bude, tím přesnější výsledek bude ARC 2 podávat. Po nahrání se vypočítá akustický profil místnosti, který lze pojmenovat a je možné vybrat ilustrační obrázek použitých audio monitorů. Pokud je ve studiu používáno několik párů boxů, lze je zaznamenat a uložit všechny samostatně a při přepnutí je možné využít jejich vlastní profily pro výpočet ideálního poslechu.
Obrázek
Obrázek
Výpočet
Program ARC 2 je kompatibilní se všemi softwary majícími rozhraní VST, RTAS nebo Audio Units a vkládá se jako plug-in efekt. Při výpočtech používá program vlastní okno, ve kterém je vlevo na výběr vytvořený profil místnosti nebo několik profilů a vpravo jsou umístěny předem definované ideální korekční profily, ze kterých se zvuk vypočítává. Všechny profily uživatel vidí i v podobě grafu. Při vybrání některého profilu se poměrně dlouho vypočítává ideální zvuk, ale naštěstí se výpočet uchová, dokud se nezmění základní profil místnosti.

Po výpočtu je hned slyšet změna. Pokud je zvolen rovný korekční profil, měl by zvuk odpovídat ideálnímu zvukovému průběhu. Výhodou grafického zobrazení je i to, že zvukař vidí, která zvuková pásma má mimo tuto lineární osu a může je doladit na výstupním ekvalizéru před koncovým zesilovačem nebo aktivními monitory. Poté samozřejmě musí provést nové měření místnosti. Ale opakováním tohoto postupu je možné dosáhnout ideálního zvuku, díky čemuž by pak plug-in ARC 2 nebylo třeba vždy používat.
Obrázek
Virtuální monitoring
Kromě několika ideálních je součástí druhé verze programu ARC i několik profilů poslechových míst, které se využívají pro kontrolní poslechy. Patří mezi ně reproduktory v notebooku, autě, dockovacích stanicích nebo třeba v malé televizi.

Po přepnutí profilu se vypočítá nový charakter zvuku odpovídající vybranému korekčnímu profilu. Díky tomu zvukař okamžitě slyší, jak by nahrávka vypadala na jiném přístroji a nemusí se trmácet do garáže, aby si poslechl, jak bude nahrávka znít v autě. Také to ušetří peníze, protože není nutné kupovat low-end monitory, které by simulovaly zvuk v počítači nebo v televizi.

Druhá verze programu ARC umožňuje uživateli vytvořit až čtyři vlastní křivky, které si může upravit podle vlastních představ pomocí šesti bodů, podobně jako by pracoval se šetipásmovým ekvalizérem.

Další novinkou druhé generace je Monitor okno. Zde je možné nastavit hlavní celkovou hlasitost a pomocí tlačítka a virtuálního knobu nastavit a aktivovat potlačení zvuku pro kontrolní poslech při nízké hlasitosti. Je tu také umístěn přepínač poslechu mono, stereo a side složek zvuku, se kterými je možné odhalit chování nahrávky v různých režimech.
Obrázek
Praxe
Pamatuji si na jemné rozčarování z výsledného zvuku při testování první generace. Zvuk byl sice vyrovnaný, přesto jsem se nemohl zbavit dojmu z určitého fázového zkreslení. To se mi u programu ARC 2 nestalo. Zvuk se změnil, dokonce u jednoho páru monitoru poměrně razantně, ale charakter poslechu zůstal. Již se neopakoval fázový posuv a naopak byla odhalena i poměrně vysoká úroveň nastavení hlasitosti subwooferu. I kdyby program neuměl nic jiného než lokalizovat chyby v nastavení zvuku ve studiu, stál by za to. Jenže on chyby nejen lokalizuje, ale také napravuje. Navíc přepínání různých profilů musí ocenit každý zvukař, který se vážněji zabývá profesionálním mixem. Už není potřeba řešit několik párů poslechových monitorů, stačí jeden, dva a ostatní lze řešit virtuálně.
Obrázek
Obrázek
Trochu nepraktické, ale zřejmě zároveň jediné řešení je zařazení programu jako plug-in efektu. Ten je nutné vložit až na závěr zvukového řetězce a je třeba jej vypnout vždy před exportem výsledné nahrávky, jinak by se započítal do zvuku a prakticky by nahrávku znehodnotil. Myslím si však, že časem si uživatel zvykne na rutinní postup vypínání efektu, neboť to stojí za to.

Závěr
IK Multimedia ARC 2 je velmi šikovný program, který vylepší zvuk i při špatně provedené akustice místnosti tím, že upraví jeho charakter v poslechových monitorech. Vypadá to jako nesmysl, ale opravdu to funguje. Přesně kalibrovaná kombinace mikrofonu a softwaru se hodí do každého studia. Nejvíce práce odvede v méně kvalitních akustických prostorech a nebo při použití levnějších monitorů. Uživatel najednou slyší zvuková spektra, která monitory samy o sobě nebyly schopny přenést. ARC 2 je výborná pomůcka do všech studií, přiložený mikrofon je navíc možné využít i pro nahrávání nástrojů, ale to už je jen bonus navíc.

Mirek Píša

Výrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět