IK Multimedia iRig MIDI

Odpovědět
ondra.urban
Příspěvky: 79
Registrován: 31 led 2006 09:57

IK Multimedia iRig MIDI

Příspěvek od ondra.urban »

Miniaturní MIDI rozhraní pro iPhone, iPad a iPod Touch.
29. 3. 2012

ObrázekFirma IK Multimedia, známá vývojem populárních softwarových produktů řady AmpliTube, SampleTank, T-Racks a dalších, se ve svém výrobním programu zaměřuje také na hardware a software pro platformu iOS. V dnešním testu se podíváme na zatím poslední přírůstek - MIDI rozhraní pro přístroje Apple iPhone, iPad a iPod Touch s názvem iRig MIDI.

Popis a instalace
IRig MIDI je malá krabička, která se připojuje k přístrojům s operačním systémem iOS pomocí multipinového Dock konektoru. Obsahuje obvody nutné pro převod portů dokovacího rozhraní na trojici MIDI konektorů (In, Out, Thru) v provedení mini-jack 2,5 mm. V balení najdeme kromě samotného rozhraní také dva redukční kabely na standardní MIDI konektory (pětikolíkové DIN) v délce 1,6 m. Zajímavostí je také přítomnost Micro-USB konektoru, který zajistí nabíjení mateřského přístroje z USB nabíječky nebo počítače při provozu MIDI aplikací. Na pouzdru iRig MIDI se také nachází dvojice LED kontrolek pro indikaci MIDI aktivity na vstupu a výstupu.

ObrázekRozhraní iRig MIDI je určeno pro přístroje iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, iPod Touch třetí a čtvrté generace a samozřejmě iPad 2 a iPad. Nutností pro provozování tohoto rozhraní je kromě zmíněných přístrojů také používání operačního systému iOS verze 4.3 a vyšší. Udané specifikace nelze podcenit, protože např. iPhone 3 v základní verzi iRig MIDI jednoduše nepodporuje, což bylo experimentálně ověřeno během testování.

K čemu je vlastně užitečné toto MIDI rozhraní? Po jeho zasunutí do konektoru podporovaného telefonu/přehrávače/tabletu se integruje automaticky do systému Core MIDI a všechny aplikace určené pro práci s MIDI signálem by jej měly umět využít. V současné době je k dispozici dle informací výrobce přes sto kompatibilních aplikací. Najdme zde virtuální syntetizátory, bicí automaty, efektové jednotky, sekvencery, MIDI ovladače a spoustu dalších zajímavých programů, které využijí externí MIDI řízení nebo MIDI povely vysílají. Uživatel má ihned po pořízení iRig MIDI k dispozici dvě volně dostupné aplikace přímo ze stáje IK Multimedia - rekordér a přehrávač MIDI signálů iRig MIDI Recorder a virtuální zvukový modul SampleTank FREE.

ObrázekiRig MIDI Recorder
Tuto jednoduchou aplikaci pro záznam a přehrávání MIDI povelů lze stáhnout přímo z App Store, a to zcela zdarma. Umožňuje připojení např. MIDI klaviatury nebo syntetizátoru pro záznam živé hry. Kromě základního spuštění záznamu a přehrávání jednotlivých MIDI sekvencí umožňuje také monitorovat a filtrovat MIDI povely dle typu (noty, kontroléry, SysEx data a ostatní). Po stisku tlačítka Record se spustí nahrávání a vše z MIDI vstupu je zaznamenáno do paměti přístroje. Po zastavení záznamu lze jednotlivé sekvence opět spustit pro přehrávání, pojmenovávat a přehledně organizovat dle data záznamu. Kromě toho je také možno MIDI sekvenci exportovat pomocí Wi-Fi, přes iTunes nebo odeslat e-mailem. Sekvence se ukládají ve standardním formátu SMF a lze nahrávat informace na všech šestnácti kanálech současně. Užitečným doplňkem je funkce MIDI Thru - přijímaná data z MIDI vstupu se kopírují na tomto MIDI Thru portu pro řetězení více přístrojů za sebou. Škoda, že není umožněna alespoň základní editace nahraného materiálu - není možná transpozice MIDI not, změna tempa ani žádná jiná operace s MIDI záznamem kromě exportu. Pro editaci MIDI dat je nutné sáhnout po aplikaci třetí strany.

SampleTank FREE
Další aplikace, která je uživateli rozhraní iRig MIDI zdarma dostupná z obchodu App Store, je ukázkou funkcí placené verze SampleTanku pro iOS. Plná verze je adaptací známého sample playeru a virtuálního nástroje SampleTank původně pro „dospělé“ počítače. Nástroj obsahuje v plné verzi 72 nástrojů organizovaných v šestnácti kategoriích. Najdeme zde celou škálu zvuků od akustických po elektronické a bicí nástroje. Kromě spouštění MIDI not z klaviatury jsou k dispozici také bicí patterny. Nástroj umožňuje základní editaci zvuků a podporuje až čtyřnásobný multitimbrální mód, tedy použití až čtyř různých zvukových programů současně.
ObrázekObrázek
SampleTank FREE obsahuje ukázku osmi zvuků z knihovny placené verze, které slouží spíše pro demonstraci možností. Po odzkoušení bezplatné verze lze za necelých deset dolarů rozšířit aplikaci na plnou verzi a za další poplatek o některou z vybraných expanzních knihoven. Všechna zvuková rozšíření SampleTanku pro iOS pak přijdou při pořízení najednou na cca 40 dolarů. SampleTank iOS je výbornou adaptací známé aplikace pro mobilní přístroje. Z iPhonu, iPodu či iPadu se tak rázem stane lehce přenosný zvukový modul, který pomocí iRig MIDI propojíte s klávesami, zapojíte zvukový výstup a koncert může začít.

Závěrem
Podpora platformy iOS firmou IK Multimedia je vítaným rozšířením možností již tak univerzálních přístrojů. Díky integraci do MIDI světa lze rázem přeměnit iPhone, iPod Touch nebo iPad např. na MIDI kontolér pro externí syntetizátor (náhrada hardwarového ovladače), DAW aplikaci (ovládání transportu a faderů přes MIDI), MIDI sekvencer pro řízení MIDI zařízení na pódiu, záznamník výpisu pamětí hardwarových syntetizátorů (SysEx Bulk Dump) atd. IRig MIDI ale s výhodou využijí také kytaristé - stačí připojit nožní MIDI ovladač a pohodlně přepínat programy svých virtuálních efektových jednotek. Záleží pouze na konkrétní softwarové aplikaci, jejichž počet se neustále rozrůstá. IRig MIDI je navíc nabízen za velmi příjemnou cenu a tak jej lze všem uživatelům, kteří chtějí svůj iOS přístroj integrovat do světa MIDI, plně doporučit.

Ondřej Urban

Výrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Odpovědět