IK Multimedia SampleTron

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 60
Registrován: 28 bře 2004 01:36

IK Multimedia SampleTron

Příspěvek od mirek.pisa »

Ucelená kolekce Mellotron nástrojů v jednom.
8. 7. 2010

ObrázekItalská firma IK Multimedia si za dobu své čtrnáctileté existence vydobyla velmi solidní renomé jako výrobce kvalitních virtuálních nástrojů a efektů. Zvláště její simulace lampových zesilovačů a efektů je vynikající. Mezi hudebníky si našel místo i sample player SampleTank, který se díky své oblibě dočkal několika verzí. Poslední verze je 2.5 a přináší mnoho funkcí, které z obyčejného přehrávače vzorků tvoří plnohodnotný syntezátor. Na tomto základu firma vytvořila několik odnoží, které se prodávají samostatně, ale jsou datově kompatibilní. Liší se především grafickým rozhraním a obsahem zvukové banky.

Mezi nejuniverzálnější nástroj patří SampleTank. Ten obsahuje rozsáhlou zvukovou banku využívající vzorky firmy Sonic Reality, která se stává hlavním dodavatelem vzorků pro nástroje založené na enginu nástroje SampleTank. Po univerzální knihovně se začaly rodit specializované nástroje. Vzniká syntezátor SonicSynth, symfonický Miroslav Philharmonik, datová banka syntezátorů Moog SampleMoog a dnes představovaný SampleTron.

SampleTron je nástroj přinášející uživateli nejrozsáhlejší sbírku Mellotron a podobně založených nástrojů. Tyto nástroje byly předchůdci dnešních samplerů a měly za úkol přinést co nejvyšší kvalitu napodobení skutečného nástroje. Základem nástroje byla klaviatura s menším rozsahem kláves, obvykle 35. Ke každé klávese byl přiřazen páskový přehrávač a stiskem klávesy se pak spustilo přehrávání. Páska byla spojena ve smyčce a podle typu nástroje mohla obsahovat až osm vteřin záznamu. Vždy po uvolnění klávesy se páska přetočila na začátek. Toto řešení společně s nedokonalostmi, jako byla nepravidelnost pohybu pásku a zkreslení hlav, dávalo vzniknout velmi originálním, náhodným efektům, což je patrně jeden z hlavních důvodů oblíbenosti Mellotronu mezi experimentujícími hudebníky. Navzdory zvukovému kouzlu měly původní nástroje přece jen několik nevýhod. Hlavní z nich byla asi velikost a váha, dále pak rychlé opotřebování páskového záznamu a jen jedna až tři zvukové barvy, přičemž další bylo možné vytvořit pouze pomocí výměny celého páskového bloku.

SampleTron - představení
SampleTron je virtuální nástroj, který je možné využít jako samostatně spustitelný program, nebo jej lze vložit jako virtuální nástroj do programů podporujících rozhraní VSTi, RTAS a AU a běžících na systémech Mac OS a Windows.

Grafické rozhraní je navržené ve stylu originálních nástrojů typu Mellotron včetně simulace zubu času. Uživatel se tak může setkat s virtuálním plechovým panelem včetně rezavých odřenin. Ovládací prvky jsou podloženy broušeným hliníkem. Celkově je grafické rozhraní dobře navrženo a umožňuje intuitivní ovládání. Horní polovinu zaplňují sloty pro vložení až šestnácti různých nástrojů a přehledný průzkumník zvukové banky včetně vyhledávání. Ve spodní polovině jsou dvě řady kontrolérů pro ovládání syntezátorových funkcí a parametrů efektové jednotky.
Obrázek
Syntezátor
Jak jsem již zmínil, SampleTron je založen na enginu nástroje SampleTank a nabízí i stejné editační funkce. Pro jednoduché ovládání jsou vymezeny čtyři parametry do makro sekce. K dispozici je Sustain, který určuje délku virtuální pásky“, Tone upravuje barvu, Rel rychlost zastavení pásku a Noise řídí množství šumu ve zvuku. Makro prakticky supluje parametry nastavitelné na skutečných nástrojích.

Pro podrobnější nastavení jsou funkce rozděleny do osmi kategorií, které vždy nabízejí až osm parametrů. Základem je oscilátor a jeho zpracování. Namísto oscilátoru používá SampleTron zvukový vzorek, který je možné zpracovat pomocí několika algoritmů. Základním z nich je Resampler, který pracuje jako konvenční sampler. Dále je k dispozici Pitch-Shift/Time-Stretch, který jako stvořený pro zpracování smyček s možností kontroly tempa a ladění v reálném čase. Patentované zpracování vzorku STRETCH bylo navrženo pro zpracování monofonního materiálu obsahujícího zpěv či sólové nástroje a poskytuje co nejvyšší zvukovou kvalitu. STRETCH pracuje na bázi spektrální analýzy vzorku a kontroly harmonických tónů. Díky tomuto algoritmu je možné využít méně vzorků, přičemž je dopočítáván přirozenější přechod mezi jednotlivými vzorky, aniž by docházelo k projevům takzvaného Mickey-Mouse efektu.

Po oscilátorech následuje filtr. SampleTron má k dispozici jeden filtr s třemi typy, u každého lze nastavit tři druhy strmosti. Filtr má řízenou frekvenci a rezonanci.

Nástroj disponuje pěti nastavitelnými modulátory. Obsahuje dvě AHDSR obálky -první je určena k řízení dynamiky, druhá může ovlivňovat filtr a ladění.
Dále jsou k dispozici dva LFO oscilátory, u kterých lze nastavit jednu z pěti tvarovacích vln s možností její synchronizace s tempem skladby. Posledním modulátorem je řízení dynamiky, s jehož pomocí je možné kladně i záporně ovlivňovat až osm pevně přiřazených parametrů nástroje.

Efektová jednotka
SampleTron obsahuje propracovanou efektovou jednotku, která nabízí výběr z 32 efektů, jež lze vložit do pěti samostatných jednotek. Každý efekt můžete editovat pomocí až osmi parametrů přímo z hlavního panelu nástroje. Díky tomu lze výsledný zvuk značně ovlivnit jen při použití efektů. Mezi efekty jsou kvalitní dozvukové efekty, zpožďovací, modulační a dynamické efekty, dále několik druhů zkreslení a simulací lampových zesilovačů.

MIDI
K nástroji jsou pevně přiřazeny čtyři MIDI kontroléry pro řízení makro parametrů. Další parametry je možné přiřadit pomocí MIDI matrice. Stiskem MIDI tlačítka a některého z kontrolérů se otevře tabulka, ve které lze nastavit rozsah a číslo MIDI kontroléru.
Obrázek
Zvuková banka
Asi největší devizou nástroje je obsáhlá zvukové banka, která je součástí jeho instalace. Lze ji však nainstalovat i samostatně pro použití zvukové banky v rámci jiného nástroje postaveného na enginu SampleTank. Při tvorbě zvukové banky pro SampleTron tvořilo základ 17 nástrojů. Jsou zde zastoupeny nejznámější nástroje od prvního Chamberlinu, jehož autor Harry Chamberlin byl vynálezcem i mnoha dalších nástrojů, přes několik typů Mellotronů až po další odvozené nástroje. Dokonce jsou zastoupeny tři nástroje, které nepatří mezi Mellotrony co se tvorby zvuku týče, ale jsou jim podobné po zvukové stránce.

Prvním z nich je vocoder Roland VP-330, druhý je 8bitový sampler 360 Systems - Digital Tron a poslední je legendární hudební hračka Stylophone.
Banka o rozsahu 1,8 GB nabízí 279 základních zvukových barev, od kterých je odvozeno dalších 415 presetů. Celkem je tedy k dispozici 694 presetů.
Všechny jsou tvořeny desítkami vzorků mapovaných vždy po dvou nebo třech klávesách. Díky tomu jsou zvuky maximálně autentické. Dynamické zónování zde není uplatněno, což je dáno i originálními nástroji, které také neobsahovaly dynamiku hry.

Zvuky jsou rozděleny do databáze podle typů nástroje. Ty jsou seřazeny abecedně a každý nástroj obsahuje nejpoužívanější banky zvuků. Jelikož originální nástroje pracovaly s páskovým záznamem, bylo součástí zvuku také mnoho nechtěných artefaktů jako šum pásku, kolísání při přehrávání a další ruchy. Firma Sonic Reality vytvořila kvalitní banku, která tyto nechtěné zvuky obsahuje, což zaručuje větší autentičnost výsledného zvuku.

Zvuková banka obsahuje nejpoužívanější presety, jež zahrnují hlavně chóry, smyčcové nástroje, orchestry, flétny, ale také rytmické smyčky a dokonce i zvukové efekty. Vzorky jsou velmi pečlivě zaznamenány, přesto není moc velký rozdíl mezi stejnými presety jednotlivých nástrojů. Zvláště v kompletní aranži se rozdíly mezi nástroji ztrácejí.

Závěr
IK Multimedia SampleTron je zajímavá a hlavně ucelená kolekce zvuků nástrojů založených na páskových záznamech. To ocení především zvukoví „šílenci“, kteří rádi experimentují se starým zvukem nástrojů. Tento přirozený Lo-Fi zvuk bude jistě náležitě oceněn i v moderních stylech. Zajímavé jsou banky rytmických smyček a zvukových efektů, jejichž zvuk je opravdu retro. Běžný uživatel si však najde ze všech 694 presetů tak 5-6 oblíbených, které bude používat, ostatní použije jen velmi sporadicky. Přesto je SampleTron zajímavým nástrojem, který si své uživatele určitě získá.

Mirek Píša

Výrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět