JBL 104

Odpovědět
ondra.urban
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2006 09:57

JBL 104

Příspěvek od ondra.urban »

Stolní poslechové monitory – malé tělem, ale ne zvukem.
24. 10. 2019

Společnost JBL, člena konsorcia Harman, není nutno představovat. Za mnoho desítek let své existence si vydobyla své pevné místo na trhu v oblasti jak plošného koncertního ozvučování, tak ozvučení pro kina a v neposlední řadě také v oblasti studiových poslechových monitorů. Novinkou tohoto roku je řada malých poslechových monitorů s označením 104.

Kulaté a milé
V miniaturních a dostupných monitorech nabízí firma JBL již delší dobu pasivní model Control 1 Pro. Jeho zaoblené hrany jinak poměrně konzervativního designu jsou však ničím ve srovnání s „vajíčky“ nových monitorů řady 104. Ihned po rozbalení na vás vykoukne páreček netradičně zaoblených monitorů, které mohou pracovnímu stolu docela slušet. Jeden z nich je o trochu těžší – nazývá se Master a obsahuje stereofonní zesilovač třídy D o výkonu 30 Wattů na kanál. Také zde najdeme všechny nezbytné porty pro připojení: na zadní straně dvojici TRS symetrických konektorů pro příjem signálu na studiové úrovni +4 dBu, dále dvojici RCA (Cinch) konektorů pro komerční úroveň signálu na úrovni 10 dBV a pak také mini-jack (TRS 3,5 mm) pro připojení výstupu např. telefonu, tabletu apod., ale tentokrát na čelním panelu, pod regulátorem hlasitosti. Také zde najdeme výstup pro sluchátka, samozřejmě s funkcí vypnutí hlasitého poslechu přes reproduktory.
Obrázek
Druhá jednotka, nazvaná Extension, je vzhledově a rozměrově shodná. Pouze chybí čelní panel s regulátorem hlasitosti, sluchátkový výstup a všechny vstupní konektory. K jednotce Master se připojuje lacině vypadající dvoulinkou a pomocí páru pérových svorek na každé straně. Příliš důvěry ve mně vzájemné propojení monitorů nevzbuzuje, ale v dané cenové hladině vlastně není moc co řešit. Puntičkáři si mohou dovolit luxus nahradit přibalenou dvoulinku kabelem s větším průřezem sami.

Technický popis zúžíme na fakt, že se jedná o bass-reflexové ozvučnice s portem vyvedeným vzadu a s koaxiálními měniči – 4,5palcový středobas je doplněn o souose umístěný vysokotónový systém (tweeter) s průměrem 0,75 palce. Výrobce uvádí frekvenční rozsah 60 Hz-20 kHz v toleranci – 10 dB SPL. Napájecí zdroj je vestavěn do jednotky Master a rozpozná automaticky velikost síťového napětí.

Po zapnutí
Jednotka Master se umisťuje vpravo a po propojení s Extension a zapnutí je systém připraven k provozu. Již první poslech dává znát, že se nejedná o laciné „bedýnky“ k PC. Možnost symetrického propojení oceníme v kombinaci se zvukovým rozhraním odpovídajících kvalit. Pro komerční vstupy jsou tu další dvě varianty. Je jasné, že skříňky z materiálu ABS s kovovým „grilem“ nenabídnou takovou kvalitu, jako vyšší řady monitorů JBL. Zvuk je však plný, dolní pásmo opravdu sahá dokonce i pod 60 Hz (s odpovídajícím útlumem) a na výškách nechybí brilance. Celkově bych řekl, že mne svým zvukem monitory 104 překvapily a to vesměs pozitivně. Především monitory hrají lépe, než před zapnutím očekáváme. Za druhé, zvuk je poměrně detailní a vyrovnaný, i když se kompenzace útlumu na nejhlubších basech projevuje trochu dunivě a to v oblasti vyšších basů/nižších středů. Pak následuje mírný pokles a výšky už jsou poměrně čisté. Mírný pokles ve středním pásmu se s narůstající hlasitostí srovnává, což je typické pro monitory podobné konstrukce a rozměrů. Soustavy začnou zkreslovat poměrně pozvolna a dlouho dobu vzdorují, zřejmě také díky vestavěným limiterům. I přes tyto nedostatky se mi zvuk monitorů řady 104 celkem zamlouvá a dokážu si představit celou řadu aplikací.
Obrázek

Kam s nimi?
Nabízí se tedy otázka, pro koho jsou poslechové monitory JBL 104 určeny. Určitě pro stolní studio v kombinaci s laptopem a kvalitní zvukovou kartou. Hodnotit testovaný výrobek v kontextu běžného poslechu hudby a sledování filmů mi přijde nepatřičné, ale i zde odvedou svoji práci skvěle. Dalším příkladem aplikace je např. mobilní audio i video střižna. Čistý a při nižších hladinách hlasitosti nezkreslený zvuk určitě nezamlčí žádný podstatný detail. Na pracovním stole hudebního nadšence či začínajícího zvukaře, který má zatím hlouběji do kapsy, ale už vyrostl z laciných „bedýnek“ z IT obchodu, si dokážu tyto monitory také dosti živě představit. Ve srovnání s konkurencí menších rozměrů, jako jsou třeba Bose Companion, nabízí JBL 104 rozhodně věrnější, i když ne tak líbivý zvuk, který je dán přeci jen dospělejšími rozměry ozvučnic, použitými měniči a symetrickými vstupy. Při mixu a masteringu mohou posloužit jako referenční doplněk velkých monitorů pro získání představy, jak bude nahrávka znít v domáckých podmínkách.

Závěr
JBL 104 jsou poslechovými monitory, které si určitě zaslouží pozornost buď jako přestupní stanice mezi spotřebními „bedýnkami“ a profesionálními poslechovými monitory, nebo jako doplněk profesionála na cestách či ve studiu, kde je potřeba kontrola nahrávky na soustavách s menšími rozměry. Cena za sadu JBL 104 je natolik příznivá, že si je může dovolit každý, kdo smýšlí o zvuku nad rámec výhradního poslechu pouze na sluchátka, ale ještě nechce nebo nemůže investovat do dražších modelů monitorů.

Oficiální video výrobce
Výrobce: JBL
Zapůjčil: AudioMaster CZ a.s.

Ondřej Urban
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Odpovědět