JBL 306P MkII

Odpovědět
ondra.urban
Příspěvky: 73
Registrován: 31 led 2006 09:57

JBL 306P MkII

Příspěvek od ondra.urban »

Poslechové monitory nejen do studia.
21. 1. 2019

Výrobce JBL, resp. jeho profesionální divize, patří mezi stálici na trhu profesionální audiotechniky a svoji bezmála 70 let trvající existenci opírá kromě kvalit svých výrobků také o neutuchající výzkum a vývoj, kterým neustále své výrobky vylepšuje. Jako člen konsorcia Harman zaujímá své trvalé postavení na poli ozvučování a to jak pro live nasazení (PA systémy) a ozvučení kin, tak také pro studiové použití. My se dnes podíváme na jednoho zástupce studiových monitorů inovované řady 300 a to konkrétně na model 306P MkII.
Obrázek
Popis
Monitor JBL 306P MkII je aktivní dvoupásmovou reprosoustavou s 6,5 palcovým středobasovým a jednopalcovým výškovým měničem. Je vyroben z MDF desky tloušťky 15 mm a potažen černou matnou fólií. Čelní panel je plastovým výliskem s lesklým vzhledem, připomínajícím naleštěný koncertní klavír – křídlo. V čelním panelu jsou nad sebou umístěny oba měniče, tedy basový a výškový. Čistý vzhled čelního panelu je ozdoben firemním logem a pak také modrou LED, která signalizuje aktivitu zapnutí zesilovačů.

Basový měnič je klasický přímovyzařující reproduktor s dlouhým zdvihem a pružným uložením membrány. Výškový měnič je kalotový, s membránou ve tvaru kulového vrchlíku a neodymovým magnetem. Výškový systém je doplněn jakýmsi mělkým zvukovodem, který je součástí patentované technologie Image Control Waveguide. Zjednodušeně řečeno se jedná o systém, zaručující plynulý přechod mezi akustickými poli výškové a středobasové části tak, aby deklarovaný frekvenční rozsah byl zaručen i mimo hlavní osu vyzařování. V praxi to znamená menší směrovost na výškách a tím pádem menší citlivost na změnu poslechového místa.

ObrázekZadní panel je z plechu a obsahuje všechny potřebné připojovací body, najdeme zde ale také vývod bass-reflexového portu. Napájení se provádí klasickým IEC kabelem (tzv. euro-šňůra) a vnitřní napájecí zdroj rozpozná správně velikost vstupního napětí v rozsahu 100 – 240 Voltů. Z hlediska vstupního signálu nabízí monitor JBL 306P MkII možnost připojení buď pomocí Jack nebo XLR konektorů. Vstup je linkové úrovně a jeho citlivost se dá přepnout mezi komerční -10 dBV nebo profesionální +4 dBu úrovní. Pro plynulé nastavení hlasitosti slouží potenciometr Volume.

Na zadním panelu dále najdeme jednoduchý ekvalizér, sloužící jak pro utlumení basů (Low-shelf) o 1,5 či 3 dB. Tuto možnost využijeme v závislosti na umístění monitoru u stěny či ve volném poli. Pro kompenzaci útlumu či zdůraznění výšek pak slouží přepínač HF Trim, s možností přidat či ubrat výšky (High-shelf) o 2 dB.

Technika
Uvnitř poslechového monitoru JBL 306P MkII se nachází dvojice pulzně řízených zesilovačů (třída D), každý s maximálním výkonem 56 Wattů. Každý zesilovač napájí buď výškový či středobasový měnič za pomocí Linkwitz-Riley aktivní výhybky s dělícím kmitočtem 1425 Hz. Celkový frekvenční rozsah soustavy je pak 47 Hz až 20 kHz v tolerančním pásmu 3 dB. Citlivost reprosoustavy je 92 dB. Zesilovače jsou vybaveny limitery pro ochranu měničů a zaručují zkreslení THD nižší než 10 % a to při zcela plném vybuzení. Tolik k faktům a tomu, co není vidět. Jedna poznámka k věci, která vidět a bohužel i slyšet je: monitor je vybaven funkcí automatického vypínání výkonové sekce po zhruba 5 minutách nepřítomnosti vstupního signálu. Jakkoli je tento systém ve stylu start-stop systému automobilů možno hodnotit jako ekologicky ušlechtilý, nemyslím si, že by jinak velmi účinné zesilovače třídy D měly tak velký klidový příkon. Systém mne při testování trochu znervózňoval, neboť spolu s odpojením zesilovače pohasne i modrá LED na čelním panelu. Vrátíte-li se do režie z pauzy, monitory nesvítí a první tón či úder bubnu neuslyšíte, protože k probuzení z ekonomického režimu nedojde okamžitě. Škoda, že tuto funkci nelze vypnout...

Zvuk
Konečně se dostáváme k tomu nejhlavnějšímu a to je zvuk. Jak tedy monitory JBL 306P MkII hrají? Pro srovnání jsem zařadil testované dva kusy do společnosti monitorů Genelec 1037C a 1029A. S prvními jmenovanými by se mohlo zdát srovnání nefér, jedná se přeci jen o mnohem větší „bedny“, ale už první přepnutí něco ukáže: JBL jakoby oslní na první poslech podáním basů. Zkoušel jsem i upravit ekvalizér basů (útlum) na JBL s ohledem na umístění u stěny režie, ale JBL stále podával jakoby líbivější bas. Druhou věcí, kterou nelze přeslechnout, je poměrně široký úhel horizontální směrové charakteristiky. Ten činí zhruba 120 stupňů a je to znát. Výhoda je to tehdy, chce-li např. více lidí poslouchat kontrolní mix, nevýhoda naopak plyne s tím pádem méně definované lokalizace zdroje.

Zvuk JBL 306P MkII mne tedy na první poslech překvapil. Delší testování ale začalo odhalovat přeci jen odlišné podání středního a vyššího pásma. JBL zněl oproti konkurenci trochu více plechově a známé nahrávky zněly trochu uměle. V žánru klasické hudby byla situace paradoxně trochu lepší, možná i díky efektnějšímu a měkčímu podání basů. V oblasti popu, rocku a dance byly rozdíly více slyšitelné, ale nedá se jednoduše říci, že snad horší v neprospěch JBL 306P MkII. Při zvyšování poslechové úrovně začaly nejprve slábnout basy, později se přidalo zkreslení, ale to už se bavíme o hlasitostech, při kterých si jen tak s kolegou nepopovídáte. Rezerva výkonu se tedy zdá být s ohledem na velikost a zaměření reprosoustavy dostatečná.

Závěrem
To podstatné o zvuku jsme již řekli a nezbývá tedy, než shrnutí: JBL 306P MkII je rozhodně dobrou volbou pro ty, kteří chtějí do svého domácího studia kvalitní výrobek se slušným poměrem cena/výkon. Svým určením vhodně zaplňují mezeru mezi modely 305 a 308. Pro ty, kterým by na 305 chyběli basy a 308 už by mohla být moc velká soustava, je 306 ideální volbou. Testovaný monitor nenabízí sice příliš mnoho variability, co se nastavení ekvalizéru týče, ale i to málo, co tu je, se hodí. Celkový zvuk má příchuť určité líbivosti, která rozhodně dokáže překvapit. Kdo chce zcela přesný a nekompromisní monitor pro detailní práci na zvukové nahrávce, ten by byl asi zklamán. Kdo ale touží po monitorech, které slušně hrají a v neposlední řadě skvěle vypadají, neudělá chybu. Dlužno podotknout, že monitory 306P MkII lze využít i jako vysoce kvalitní poslechové soustavy pro domácí Hi-fi. Mají pro svoji kvalitu jak zvukovou, tak co se týče provedení, ty nejlepší předpoklady zabydlet se všude tam, kde levnější a menší monitory nestačí a investice do dražších a větších se (zatím) nevyplatí.

Výrobce: JBL
Zapůjčil: AudioMaster CZ a.s.

Ondřej Urban


Ceny můžete porovnat na Zbozi.cz
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Odpovědět