jsCompShaper

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

jsCompShaper

Příspěvek od standa.puffler »

Kvalitní kompresor zdarma.
27. 8. 2012

JsCompShaper je flexibilní Soft-knee kompresor a Waveshaper, který pracuje bez potíží a v reálném čase mezi oběma těmito režimy. Poskytuje filtrování podobné Side-chain filtru založené na frekvenčně závislé kompresi a tvarování zvukové křivky. Ke všemu ještě simuluje amplitudu náběhu a dozvuku známou z analogových mašinek. Kromě toho podporuje také plnou paralelní kompresi a převzorkování zdrojového signálu.

JsAudio
Tvůrcem plug-inu je Johannes S. Mueller-Roemer, který vlastní práva na technologie použité ve všech plug-inech jsAudio. Konkrétně na jsCompShaperu s ním spolupracoval ještě Nick Mortiz z RADO Records, který pro rozhraní tohoto plug-inu navrhl velmi působivý a krásný vzhled. JsAudio není na trhu s bezplatnými VST plug-iny žádným nováčkem. Mezi jeho první moduly patří raná verze jsComp z let 2008-2009 a panoramatický plug-in jsFader, jehož historie je úzce spojena s vývojářskou komunitou kolem DAW aplikace Reaper - v té době šlo o JS efekty známé právě ze jmenovaného DAW systému. JS je původně skriptovací jazyk pro psaní textových audio efektů pro Reaper. Na JS se tvůrci vlastních audio efektů mohou mnohému naučit. Podobnou technologií jsou pak Rea Plugins, což je další funkcionalita Reaperu umožňující psát Python skripty pro automatizaci, psaní plnohodnotných rozšíření a volání API Reaperu.

Licence
Plug-in je poskytován pod prostou freeware licencí, která umožňuje jeho plné užití i pro komerční účely a to zcela zdarma. Nesmí se tradičně přeprodávat, používat jako součást prodávaného i zdarma nabízeného softwarového třetích stran a stejně tak je zakázáno reverzní inženýrství zdrojových kódů tohoto VST efektu. Zakázána je i redistribuce vlastní cestou nebo odkazování přímo na DLL knihovny na stránkách tvůrce z vašeho webu (odkazovat je třeba na internetovou stránku http://www.electric-snow.net/plugins.html).

Plug-in nainstalujete zkopírováním DLL knihovny do vaší složky s VST pluginy (na Windows je to tradičně Program Files/Steinberg/VSTPlugins). Při dalším spuštění vaší DAW aplikace se efekt většinou automaticky zaindexuje a od té doby je možné s ním pracovat.

Obrázek
Architektura a funkčnost
Ačkoliv se jsAudio původně zaměřovalo na audio plug-iny typu JS (jak už samotný název napovídá), jsCompShaper je už standardním VST plug-inem, k jehož běhu potřebujete hostitelskou aplikaci a SSE2 kompatibilní procesor - tedy Pentium 4 a vyšší u Intelu a Opteron nebo Athlon 64 a vyšší řady procesorů AMD.

JsCompShaper je ke stažení na webu http://www.electric-snow.net/plugins.html, kde najdete jak dvaatřicetibitovou, tak i 64bitovou verzi. Zásadním vylepšením oproti stařičkému jsComp je především zmíněná možnost morfování mezi funkčností kompresoru a tvarování vlnových průběhů dle potřeby a to v rámci projektu pomocí automatizace. Přidány byly navíc ještě korekce výšek, středů a basů před samotnou kompresí/tvarováním, které dynamické zpracování přímo ovlivňují. Zpracování zvuku je vysoce kvalitní a připočteme-li inspirativní design plug-inu, získáváte tak zdarma velmi výkonný a užitečný nástroj pro mix nahrávek a dokreslení zvuku vašich stop.

Pokud budete plug-in hledat na Internetu, můžete se ještě setkat s verzí z dob mezi starým jsComp a novým jsCompShaper. Starší verze jsCompShaper bez grafického uživatelského rozhraní od Nicka Mortize je nekompatibilní s tou nejnovější a má oproti aktuálnímu vydání několik nedostatků.

Soft-knee komprese
JsCompShaper umí jednak komprimovat zvuk v mixu a dále také tvarovat křivku zvuku v rámci jediného plug-inu. Variabilita nastavení pro Knee umožňuje řídit průběh Soft-knee komprese. Abychom toto pochopili, musíme mít jasno v termínech Soft-knee a Hard-knee.

Soft-knee komprese je jemnější a změna dynamiky bývá stěží pozorovatelná. Pomalu a plynule se zvyšuje kompresní poměr tak, jak se zvyšuje úroveň signálu, až nakonec dosáhne kompresního poměru nastaveného uživatelem. Soft-knee komprese snižuje slyšitelné změny nekomprimované a komprimované dynamiky zvuku, a to zejména pro vyšší poměry hlasitosti, kde bývá jakákoliv změna dynamiky více patrná.

Oproti tomu Hard-knee komprese je agresivnější, generuje výrazné a ostré úhly v samotné křivce zvuku a často i přebuzené transienty (zejména při přehnané kompresi tohoto typu).
Obrázek
Integrace do DAW je snadná, stačí DLL soubor umístit k ostatním VST plug-inům.

Důležité vlastnosti plug-inu
Komprese nebo Waveshaping jsou frekvenčně závislé na třípásmové parametrické korekci, která se nachází ve spodní části grafického uživatelského rozhraní a je označena jako Pre-Emphasis EQ. JsCompShaper umožňuje paralelní kompresi - tedy míchat v libovolném poměru syrový původní signál a upravený zvuk po zpracování. Specialitou tohoto plug-inu je Oversampling. Ten můžete buď úplně vypnout, nebo nastavit na dvojité, čtyřnásobné, osminásobné nebo dokonce šestnáctinásobné převzorkování.

Plug-in v má v sobě zakomponován velmi pěkný i technicky vydařený VU metr a Peak metr pro vstupní i výstupní signál. Obojí se nachází v horní části rozhraní. VU metr připomíná klasické měřáky signálu známé z kotoučových magnetofonů. Kromě těchto dvou signalizací úrovně je k dispozici ještě GR metr, se kterým se u VST plug-inů nesetkáváme příliš často. GR - označení vzniklo ze spojení Gain Reduction Function - zobrazuje pokles hlasitosti v reálném čase. Zpracování zvuku v 64 bitech s dvojnásobnou přesností už je jen třešničkou na pomyslném dortu.

Dodávané presety
K plug-inu dostanete 13 presetů pro zpracování bicích nástrojů, 8 nastavení pro úpravy hlasu a zpěvu, 8 pro celkový mix a dalších 7 velmi specifických presetů, které už dost výrazně deformují zdrojový zvuk. Pokud budete pro aplikaci efektu vycházet z předdefinovaných nastavení, rychle se seznámíte s tím, jak jednotlivé dílčí konfigurace ovlivňují výsledný zvuk.

V rámci jednoho presetu si můžete nastavit dvě varianty. V rozhraní jsou k dispozici vlevo nahoře. Nakonfigurujete si stav A, potom stav B a nakonec můžete oba tyto stavy porovnat. Snadno tak v rámci jediného presetu zjistíte, co vám pro daný účel lépe vyhovuje.

Hodnocení
JsCompShaper je příjemným překvapením na poli zdarma dostupných VST kompresorů. Nejen že vypadá velmi dobře, ale také tak i funguje. To se o mnoha dalších neplacených kompresorech bohužel říci nedá. Díky 64bitové architektuře a kvalitnímu zpracování zvuku si jej dokážu velmi dobře představit jako limiter, kompresor i Waveshaper pro jednotlivé stopy i celkový mix nejen amatérských projektů. Jediné, co bude mnohým chybět, je manuál, který by se u takto pokročilejšího nástroje určitě vyplatil (k dispozici je bohužel pouze PDF pro starší verzi jsComp).

Stanislav Puffler

Odpovědět