Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Odpovědět
ondra.urban
Příspěvky: 79
Registrován: 31 led 2006 09:57

Lexicon PCM Native Reverb Bundle

Příspěvek od ondra.urban »

Balík dozvukových efektů.
6. 12. 2010

Produkty americké společnosti Lexicon není třeba dlouze představovat. Její výrobky se staly synonymem kvalitní simulace dozvuku ještě v dobách, kdy byly počítače pouze řídící centrálou studia a veškeré zpracování audio signálu probíhalo čistě na hardwarové úrovni. Doba pokročila a Lexicon přichází na trh s čistě softwarovou podobou několika svých dozvukových algoritmů, odvozených především z procesoru typu PCM96.

Na úvod
Procesory firmy Lexicon se za celou dlouhou dobu své existence zabydlely v nahrávacích a postprodukčních studiích po celém světě a díky své kvalitě se staly vzorem pro mnohé konkurenční výrobky. Mít Lexicon patří stále k devizám, které zlepšují pověst každého studia. Procesory Lexicon byly totiž jedny z prvních, které dokázaly simulovat dozvuk reálného prostoru bez nežádoucích průvodních jevů. Do té doby se nahrávky opatřovaly dozvukem buď v kombinaci s tzv. dozvukovou místností (lidově nazývanou „rámusárna”), nebo pomocí pružiny či desky (Plate). První pokusy se simulací dozvuku čistě digitálně se vždy potýkaly s určitou chemičností a nepřirozeností. Pokud totiž chceme simulovat jevy, které jsou způsobeny náhodným šířením a odrazy zvuku v reálném prostoru, je třeba provést mnoho výpočtů v krátkém čase. Ale limitace výpočetním výkonem není jediným omezujícím faktorem - důležitá je také podoba vlastního výpočetního algoritmu. Vývojáři společnosti Lexicon (dnes součást konsorcia Harman) vsadili na vlastní vývoj a odladění algoritmu na relativně dostupné hardwarové úrovni. Z hlediska členění typů dozvukových algoritmů se tedy jedná o čistě simulační přístup, na rozdíl od dnes populárních konvolučních metod. Tento způsob realizace dozvukového algoritmu nabízí větší variabilitu nastavení jednotlivých parametrů a v podání Lexiconu také pověstnou přirozenost.

Firma Lexicon se s přihlédnutím ke stavu vývoje výpočetní techniky a trendů v integraci DAW studia rozhodla osvobodit dozvukové algoritmy od vazby na hardwarovou stránku a přenést je tak na procesory pro všeobecné použití. Prvním krůčkem v integraci s DAW aplikací je procesor PCM96, který umožňuje připojení k počítači pomocí FireWire rozhraní, po kterém jsou přenášena řídící a zvuková data. Uživatel má tak pocit, že pracuje se softwarovým plug-in modulem, CPU počítače však není zatíženo vlastním výpočtem. Produkt Lexicon PCM Native Reverb Bundle jde ještě dál a ke svému provozu využívá pouze CPU hostitelské počítače.
Obrázek
Instalace a popis
Lexicon PCM Native Reverb Bundle je ve své podstatě balík sedmi dozvukových simulací s jednotným grafickým rozhraním. Kromě jediného algoritmu, kterým je Vintage Plate, vycházejí všechny ostatní z hardwarového procesoru PCM96. Jmenovitě jsou to efekty Chamber, Hall, Random Hall, Plate, Concert Hall a Room. Z hardwarového staršího bratra však software nepřevzal efekty ostatního typu (Delay, Modulation apod.), jedná se tedy pouze o dozvukové algoritmy.

Všech sedm plug-in modulů se nainstaluje společně a ke svému životu potřebují počítač s operačním systémem Windows XP, Vista, 7 (vč. 64bitových verzí) nebo Mac OS X. Mezi minimální hardwarové nároky patří taktovací frekvence procesoru 1.8 GHz a velikost RAM 1 GB. Ochranou proti kopírování je známý iLok. Efekty jsou čistě nativní, tzn. že běží na CPU, a podporují standardy VST, RTAS a AU. Zcela chybí podpora TDM platformy pro Pro Tools HD.

Ovládání
Kdo je znalý obsluhy Lexicon procesorů, zabydlí se v ovládání a nastavování jednotlivých parametrů velmi rychle. I pro začátečníky je ale uživatelský komfort zajištěn. Okno plug-in modulu je možno rozdělit na několik oblastí. Jeho horní část je obsazena ukazateli vstupní a výstupní úrovně stereofonního signálu, tzv. Real-time displejem a sekcí ekvalizéru výstupního signálu.

U Real-time displeje se na chvíli zastavíme: v jeho zobrazení je možno vidět buď 2D spektrogram (po vzoru přístrojů typu RTA), 3D analyzátor obalové křivky signálu v pěti frekvenčních pásmech a nebo zobrazení impulzní odezvy v reálném čase. Všechny tyto možnosti zobrazení výstupního signálu jsou velmi užitečné a kdo ví, jak je číst, pro toho mají velký přínos. Pokud chceme nasadit efekty z PCM Native balíku na více stopách, je dobré po nastavení parametrů Real-time analýzu vypnout, neboť přece jen trochu zatěžuje CPU.
Obrázek
Dolní část okna efektu nabízí zobrazení sady devíti tahových potenciometrů pro nastavování jednotlivých parametrů. Aktuální parametr a jeho hodnota jsou zobrazeny nad každým táhlem. Po vstupu do Edit módu je možno přepínat mezi jednotlivými stránkami (Soft Row, Input & Mix, Reverb a Reflections). Struktura ovládání připomíná hardwarové ovladače procesorů Lexicon typu LARC a je díky tomu velmi přehledná. Nechybí možnost porovnání vlastních úprav s uloženým presetem (Compare).

Pro okamžité používání dozvukových simulací z Lexicon PCM Native Reverb balíku je k dispozici několik set presetů. Ty jsou pro přehlednost organizovány do kategorií a po nalezení presetu, který se blíží našim představám, lze libovolně modifikovat nastavení a samozřejmě jej ukládat.
Obrázek
Zvuk a závěr
Jedním slovem lze říci, že zvuk je výborný. Přiznám se, že mě to u tak renomované značky ani nepřekvapuje. Každý, kdo hledá přirozenou simulaci dozvuku s velkým množstvím modifikovatelných parametrů a se zárukou pověstné Lexicon kvality, by měl o pořízení Lexicon PCM Native Reverb Bundle pro své studio uvažovat. Efekty nabízejí menší zatížení procesoru a větší variabilitu nastavení než konvoluční algoritmy, na druhou stranu je možná potřeba alespoň na začátku více hledat v presetech a upravit si to které nastavení dle svých potřeb. Výborně vycházejí všechny simulace Chamber a Concert Hall ve spojení s klasickou hudbou a akustickými nástroji. Při mixu bicích nebo vokálů zase potěší kvalita Plate algoritmů. Všechny algoritmy jsou ale univerzálně použitelné pro široké pole aplikací, záleží jen na uživateli.

Na první pohled vysoká cena je kromě kvality vyvážena faktem, že po instalaci Lexicon PCM Native Reverb balíku je možno spustit mnoho instancí programu a nejsme tak omezeni jediným hardwarovým procesorem. Jak už sám název produktu napovídá, jedná se o čistě nativní řešení, TDM platforma bohužel podporována není.

PCM Native Reverb Bundle je vítaným obohacením produktového sortimentu firmy Lexicon, která tak konečně může přesvědčit o pověstné kvalitě svých procesorů i širší pole uživatelů bez toho, že by si museli kupovat drahé hardwarové přístroje.

Ondřej Urban
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Odpovědět