Měření hlasitosti podle norem

Odpovědět
jindrich
Příspěvky: 53
Registrován: 01 úno 2013 19:12

Měření hlasitosti podle norem

Příspěvek od jindrich »

Přehled programů pro měření hlasitosti.
4. 12. 2012

Například firma SDI Media, konkrétně její složka zajišťující materiály pro dětský kanál Nickelodeon, již požaduje, aby veškeré dodané materiály splňovaly tuto normu. Na webu EBU je k dispozici seznam výrobců, kteří tak již učinili, stačí vyhledat EBU a R128 nebo Loudness a velmi rychle můžeme najít mnoho informací. Zajímavý je zejména rozptyl cen dostupných produktů. Připomeňme, že se prakticky nejedná o žádný vývoj ze strany softwarových společností, protože matematické jádro měření je poměrně dost přesně definováno v příslušných standardech. V čem se tedy liší nástroje zadarmo od těch za 300 EUR? Jak v dnešní zvláštní době asi leckoho nepřekvapí, odlišují se jen v minimu detailů a různých dodatečných funkcích, které vypadají báječně v promo materiálech (zejména jsou-li obloženy příslušnými marketingovými řečičkami), ale pro praxi jsou celkem k ničemu a rozhodně za vyšší cenu nestojí. Je také vidět, že mnoho výrobců očekává zisky v oblasti velkých studií, resp. od zákazníků, kteří jsou zvyklí zaplatit cokoli a hřejí se představou, že tak jedině dosáhnou profesionální kvality produktů, což bohužel v dnešní době rozhodně zárukou není (viz chování firmy Avid, které jsme si lehce nastínili v minulém čísle v šesté části Stopařova průvodce digitálním zvukem). Navíc je na těchto snadno srovnatelných produktech zajímavé sledovat, kam která firma svým marketingovým chováním míří. Připravil jsem sérii minirecenzí, které vycházejí z mých osobních dojmů při testování jednotlivých produktů jak se zaměřením pro osobní potřebu v obecné praxi na platformě Windows 7, tak pro práci v dabingovém provozu na ProTools 9 HD na OS X. V obou dvou kategoriích lze najít velmi zajímavé produkty, v druhé zmíněné je to samozřejmě obtížnější, zejména co se týče poměru cena/výkon.

Připomeňme si, co požaduje norma: Měření tzv. integrované hlasitosti (Integrated Loudness, výsledkem je jedno číslo hodnotící pořad, udává se v LUFS); měření krátkodobé (Shortterm) a okamžité (Momentary) hlasitosti, které slouží jako vodítko při mixu a mohou být také omezeny z hlediska krajních hodnot; měření skutečné špičky (TruePeak), tedy vyhodnocování hodnoty špičky pomocí převzorkování.

Teď se podívejme na průřez nabízených produktů, přičemž budeme postupovat víceméně směrem dolů po cenovém žebříčku.

NuGEN Audio a jejich řešení
Firma NuGEN Audio byla jedna z prvních, která se do této oblasti pustila a to již na konci roku 2010, kdy bylo praktické zavedení standardů ještě celkem v nedohlednu. Přesto již tehdy firma nabídla kvalitní nástroje a dnes tuto problematiku řeší komplexně pomocí čtyř produktů: VisLM-C, VisLM-H, LM-Correct a LMB.
Obrázek
ObrázekZákladním je VisLM-C, kde zobrazení probíhá pomocí číselných údajů. Dražší je verze VisLM-H, která má grafické zobrazení průběhu hlasitosti v čase (s možností zobrazení až 24 hodin historie) a několik dalších statistických funkcí, např. export naměřených hodnot nebo histogram hodnot hlasitosti. V cejchování grafického zobrazení je rovnou vyznačena standardní hladina -23 LUFS a zobrazení probíhá zprava, čili na pravé straně je současnost a směrem doleva se na časové ose pohybujeme směrem do historie, což je řešení, které je možno nalézt i jinde. U NuGENu je to ale bohužel bez jakéhokoli „kurzorování“ nebo jiné možnosti odečtení hodnoty jinak než vizuálně. Možnost logování naměřených dat nepočítám, protože uživatel se přece při mixu nebude hrabat v nějakém externím souboru, aby zjistil, kde a o kolik přestřelil hlasitost.

Nástroj je navázán na hostitelské prostředí, takže zápis probíhá pouze při běžícím přehrávání. Nerespektuje ale pohyb po časové ose sekvenceru a proto může být při přehrávání na přeskáčku ještě komplikovanější zorientovat se ve výsledcích měření a dokonce tak zanést chybu. To ale platí vesměs pro všechny nástroje! Je tedy důležité nezapomínat vypínat načítání ve chvíli, kdy děláme úpravy a několikrát přehráváme stejné místo. Nástroj také obsahuje indikaci aktivity relativního prahování, což není zdaleka pravidlem. Grafické zobrazení je velmi hezké a vypadá dobře před klientem. Není ale k ničemu jinému než k průběžné kontrole jak si vedeme, kterou můžeme provádět i pomocí sloupcového nebo číselného zobrazení krátkodobé hlasitosti. Nevýhodou je nepřítomnost zobrazení špičky na hlavním panelu a nutnost pro dosažení příslušných informací panel přepínat, v základním zobrazení je pouze varovná kontrolka překročení povolené hodnoty. Přibalena je také samostatná aplikace, která ovšem slouží pouze jako měřák napojený přímo na audio rozhraní, nemá žádné funkce navíc.

Další částí portfolia je LM-Correct, což je plug-in pro použití offline s využitím rozhraní AudioSuite v produktech firmy Avid. Umožňuje rychlou korekci měřeného programu tak, aby splňoval požadavky pro vysílání specifikované v normách a doporučeních. Jeho jednoduchá funkčnost je určena pro video software firmy Avid a to bez využití zvukového specialisty. Posledním nástrojem je LMB, což je dávkový procesor umožňující hromadné korekce a zpracování. Při přechodu na nový standard ve vysílání a nutnosti upravit celé zdrojové archivy pořadů je to funkce poměrně významná.

Všechno celkově vypadá báječně, tak hurá do obchodu! Tam ale legrace končí. Opravdu velmi jednoduchý měřák VisLM-C stojí neuvěřitelných 212 EUR! Grafická varianta VisLM-H dokonce 320 EUR a dávkový opravný nástroj LMB 711 EUR, což není tak překvapivé, jelikož je celkem ojedinělý a když budou velká studia nebo televize předělávat celý svůj archív, je takováto cena celkem zanedbatelná... Každopádně se ukáže, že skutečně není třeba platit tolik peněz.

T.c.electronic LM6
Firma t.c.electronic nabízí opět poměrně ucelené portfolio pro práci s měřením hlasitosti a to včetně dedikovaného hardwaru. Nativním základem je měřicí software LM6, který obsahuje vše potřebné a navíc velmi silně inzerované „radarové“ zobrazení historie od 1 minuty do 24 hodin s barevným kódováním odlišnosti od základní hodnoty. Samozřejmostí je práce jak v evropské, tak americké a japonské implementaci pravidel.
Obrázek
Že firma cílí na nejvyšší profesionální segment je kromě vysoké ceny (neuvěřitelných 449 EUR za nativní verzi LM6) jasné i z dalších produktů. Např. implementace LM6 do pěkného zobrazovacího panelu s dotykovou obrazovkou nebo do hardwarové jednotky, která je schopna samostatného provozu se zobrazením základních naměřených hodnot na malém displeji, nebo kompletní zobrazení po připojení k počítači přes USB. To stojí samozřejmě řádově ještě mnohem víc. Ono zmiňované radarové zobrazení opět výborně vypadá před klientem a má roztomilé barvy, ale praktická využitelnost nic moc. Navíc se právě grafické prvky při testování nechovaly příliš dobře, zejména vzhledem k pomalé a nepříliš plynulé odezvě, což nastalo jak ve VST verzi pod Windows, tak v RTAS verzi pod OS X. Vzhledem k absurdní ceně se netřeba tímto produktem dále zabývat.

Waves WLM
Izraelská firma Waves vyznačující se opravdu širokým a tradičním portfoliem efektů a nástrojů pro práci se zvukem vydala svůj Waves Loudness Meter poměrně nedávno. Naplňuje potřebu norem a umožňuje exporty naměřených hodnot. WLM působí dojmem jednoduššího nástroje, ale nabízí navíc např. ukládání naměřených dat a zobrazení počtu dosažení příliš vysokých a nízkých hodnot momentální hlasitosti, tedy hodnot vzdálených konkrétně o 9 LU směrem dolů a 12 LU směrem nahoru. WLM má ještě jednu zajímavou specialitu. Vývojáři vynechali grafické zajímavosti a implementovali vazbu na automatizaci v ProTools, kdy v dedikované křivce plug-in zapisuje hodnotu, která informuje uživatele o příliš vysoké nebo nízké krátkodobé hlasitosti. Je tak skutečně přímo na časové ose vyznačeno problematické místo a není třeba nic hledat. Jde o jeden z mála opravdu užitečných bonusů.
Obrázek
Waves jakožto jeden z prvních výrobců špičkových efektů pro DAW má značně silnou pozici a může si dovolit být tradiční, byť s určitou částí portfolia začal bojovat i na poli dobrého poměru cena/výkon (poměrně obsáhlý balík Gold v akcích k dostání i za 300 USD). V případě nástroje, který potřebují v podstatě všichni profesionálové a nebo do budoucna potřebovat budou, zvolil Waves svoji starou strategii. Produkt je cenově opět poměrně vysoko, v tuto chvíli stojí 400 USD (tedy cca 312 EUR). Že firma produktu věří je patrné také z toho, že jej až opožděně zařadila i do jiných balíků než Mercury (nejvyšší balík obsahující všechny produkty firmy). Nyní se nachází i v balících Diamond (druhý nejvyšší) a Broadcast and Production (zaměřený na vysílání). K tomu došlo ale až později po jeho uvedení. Během různých akcí klesla jeho cena i na 250 USD (195 EUR), což už pro uživatele ProTools začalo být poměrně zajímavé, uživatelé jiných DAW však mají možnosti mnohem lepší.

ObrázekDolby Multimedia Meter 2
Firma Dolby je spojena s mnoha dílčími standardy měření hlasitosti a celkově se problematice vždy věnovala, hlavně co se týče filmového zvuku. Do nové verze svého měřicího nástroje Multimedia Meter 2 implementovala všechny potřebné funkce podle standardů specifikovaných v ITU a EBU dokumentech. Samozřejmě jsou přítomny i různé další standardy měření vztahující se vesměs k filmovému zvuku v kinech (Leq v různých váhováních atd.), grafická historie a práce mimo reálný čas. Jedná se o univerzální nástroj pokrývající všechny lokální implementace. Dolby se navíc chlubí speciálním algoritmem pro vyhodnocení srozumitelnosti dialogu navázaným na ITU BS.1770/1. Firma také dodává hardwarové řešení ve formě samostatného měřiče LM100.

Tento produkt je uveden jen pro doplnění. Každého napadne, do jakého cenového segmentu bude firma Dolby mířit. Z popisu se zdá, že kromě vlastních algoritmů měření, které při užití nových standardů moc neznamenají (ačkoli z nich měření podle EBU částečně vychází, např. tvarem váhovacích filtrů), toho měřák mnoho nenabízí. Stojí pohodových 795 USD (620 EUR), takže se jím opět netřeba dále zabývat.
Obrázek

ObrázekSteinberg SLM128
Firma Steinberg reagovala na sílící potřebu měření podle nových specifikací a v průběhu května 2012 uvolnila zdarma měřicí nástroj SLM128. GUI zobrazuje číselné hodnoty potřebných charakteristik. Je zaměřen čistě na evropskou implementaci a neumožňuje přepínání na ITU stupnici nebo ATSC. Jako produkt zdarma je ale velmi zajímavý, zejména když uvážíme ceny ostatních produktů v této oblasti.

Zároveň se ale zatím nejedná o oficiálně podporovaný produkt. Zajímavostí je, že ačkoli byl původně uveden jako přídavek pro majitele DAW Cubase 6.x a Nuendo 5.5, později byla specifikace změněna na Cubase 6.5, což je placený update z verze 6, který jsem si pro jeho celkovou nezajímavost nepořídil. Ve verzi 6.0.7 se objevily problémy se spuštěním nástroje, které byly popisovány i jinými uživateli na fóru Steinbergu. Nemohl jsem proto tento produkt otestovat. Výrobce se tím nehodlá zabývat, jelikož je tento nástroj považován pouze za předzvěst rozsáhlejší práce s hlasitostí v nadcházející verzi jeho DAW zaměřené na práci s videem, tedy Nuendo 6. Každopádně umožnit alespoň základní měření dle EBU R.128 je velmi sympatický počin. Co ale není ani trochu sympatické je totální odstřihnutí uživatelů, kteří odmítli zaplatit za update nepřinášející nic zvláštního. Navíc to původně v plánu nebylo a plug-in byl uveden jako „zdarma pro uživatele Cubase 6 a 6.5“, což bylo po technickém nezdaru vyřešeno jednoduše vymazáním Cubase 6 z předchozí věty...

MeldaProduction MLoudness
Plug-in z produkce české firmy MeldaProduction je také zdarma a na rozdíl od SLM128 funguje v jakémkoli VST hostiteli. Je postaven na horizontálních sloupcových ukazatelích a zobrazuje vše potřebné najednou. Zajímavé je srovnání standardně měřené špičky a hodnoty TruePeak. Lehce slabší je ale celková přehlednost, kdy jsou všechny číselné hodnoty zobrazeny stejně velkými znaky pod sebou na pravé straně a všechny popisky jsou naopak vyvedeny malým písmem úplně vlevo. Trošku neintuitivní je i parametr Offset, který hýbe se stupnicí zobrazování. V základu totiž ukazuje plug-in hodnotu -23 LUFS jako 0 a pokud se člověk chce pohybovat v absolutních hodnotách, musí nastavit zmiňovaný Offset -23, což bych očekával naopak. Každopádně je uvedený plug-in zdarma a funguje a to se počítá! Bohužel pro uživatele ProTools existuje jen pro VST rozhraní.
Obrázek
ToneBoosters TB_EBULoudness
Tato malá firma z Holandska má ve své nabídce již od pohledu zajímavý plug-in. Obsahuje mnoho zobrazovacích funkcí včetně několika nepříliš obvyklých - např. indikace aktivity relativního prahování (jinak obsaženo jen v NuGEN VisLM) a také separátní hlasitost pro Mid a Side komponenty signálu. Sloupcové měřáky špiček se dají přepnout do grafické historie průběhu krátkodobé hlasitosti a to velmi dobře barevně odlišenými hodnotami. Přepínat se dá jeho délka (což jde i u NuGENu) a to i na takovou velikost, že už bychom z toho těžko vyčetli nějaké praktické informace. Co má ale navíc je kurzor, který se automaticky objeví při pohybu myší v grafu a zobrazuje přesnou hodnotu a čas jakéhokoli zvoleného bodu. Tato drobnost z něj dělá dle mého názoru jediný plug-in, jehož grafické vykreslování je možné použít i k řešení konkrétních problémů a ne jen k celkovému přehledu „jestli to někde nepřelezlo“.
Obrázek
Samozřejmostí je volba módu měření (EBU, ITU, ATSC) a bonusem navíc je ukazatel hodnot hlasitosti, ze kterých je momentálně určen dynamický rozsah - ten se určuje statistickou metodou. K dispozici je navíc ještě graficky kompaktní varianta, která zobrazuje vše potřebné pro mix. Teď se dá očekávat, že opět přijde nějaké ale. V tomto případě přichází naopak přijemné překvapení. Cena je totiž 15 EUR! Navíc na něm autor poctivě pracuje a za dobu, co plug-in vlastním (několik měsíců), ho výrazně vylepšil a vyladil. Je to tedy rozhodně nejlepší volba pro uživatele vyžadující komplexní měření a zároveň využívající rozhraní VST - což prakticky v dnešní době znamená, že dotyčný nevyužívá ProTools. Výrobce se totiž rozhraními pro ProTools vůbec nezabývá.

zPlane PPMulator XL
Z probraných produktů si příliš nevyberou uživatelé ProTools, kteří zároveň nechtějí platit zmiňované šílené ceny. Pro ně je řešením alespoň tento plug-in. Vznikl jako víceúčelový metr, ale v současné verzi XL nabízí i EBU R128 měření. Poměrně minimalistické GUI nabízí vše, co je skutečně potřeba k úspěšnému mixu podle daných standardů, tedy sloupcový ukazatel krátkodobé hlasitosti a stav všech 3 hlavních ukazatelů. Navíc jde o samostatný program umožňující měření i všech souborů v adresáři najednou. To je poměrně unikátní a pro uživatele ProTools výhodné, jelikož ty při využití těchto plug-inů mimo reálný čas přes AudioSuite neustále počítají a zapisují na disk „procesovaný“ soubor, což může být u proměřování např. filmů dosti otravné. Hlavní výhodou je pak cena, která činí „pouhých“ 120 EUR. To je prostě úděl výhradních uživatelů ProTools, alespoň v současné chvíli.
Obrázek
Obrázek
Závěrem
Samozřejmě je mnoho dalších nástrojů, pokusil jsem se ale představit průřez pokrývající hned několik typů výrobců. Při testování měření vykazují měřáky identické výsledky. Selhal jediný a to zdarma dostupný Audiocation AC-R128. Kromě grafické vybavenosti a drobných detailů se plug-iny liší ještě chováním při měření dynamického rozsahu. Odlišnosti naměřených hodnot se ale projevují jen v začátku měření a u čehokoli delšího než jedna minuta jsou již výsledky prakticky shodné. Uživatelům VST rozhraní, kterým nevadí zaplatit 15 EUR za poctivý produkt, jednoznačně doporučuji ToneBoosters TB_EBULoudness, uživatelům ProTools v tuto chvíli PPMulator XL a stejně jako oni budu doufat, že se trh na poli RTAS a AAX plug-inů rychle umoudří.

Jindřich Kravařík
PROFIL AUTORA: Ing. MgA. Jindřich Kravařík
Vystudoval ČVUT FEL se zaměřením na digitální zpracování signálů a tvorbu VST plug-inů a obor Zvuková tvorba na HAMU. Věnuje se převážně studiové práci, sound designu a tvorbě hudby pro video projekty - v rámci audiovizuálního MERGE studia a zvukového a nahrávacího studia Sype Studios. Šest let se též věnoval dabingu ve studiu Barrandov. V současné době občas vymění studiové prostředí za čerstvý vzduch nebo jiné klimatizované prostory při live práci v divadle Archa a s Cirkem La Putyka.

Odpovědět