Native Instruments TRAKTOR AUDIO 10

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 60
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Native Instruments TRAKTOR AUDIO 10

Příspěvek od mirek.pisa »

DJ audio USB převodník pro náročné.
31. 10. 2011

Firma Native Instruments patří mezi prestižní výrobce hudebního softwaru a hardwaru. Její specialitou v posledních letech je vývoj programu TRAKTOR, který se stal jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro softwarový DJing. Pro kvalitní software je potřeba i kvalitní hardware. Aby inženýři z Native Instruments mohli garantovat zvukovou kvalitu programu i na výstupech audio rozhraní, rozhodli se vytvořit vlastní řadu zvukových převodníků. V současné době jsou nabízeny tři typy převodníků: TRAKTOR AUDIO 2, TRAKTOR AUDIO 6 a TRAKTOR AUDIO 10.

Nástupce
TRAKTOR AUDIO 10 je přímým nástupcem donedávna vyráběného audio převodníku TRAKTOR AUDIO 8. Na první pohled má AUDIO 10 o dva analogové vstupy a výstupy více. Ovšem i vnitřní architektura byla změněna, což se týká hlavně digitálních převodníků. Jsou použity nové čipy firmy Cirrus-Logic, které se vyznačují perfektním přepočítáním analogového signálu do digitálního ve 24bitovém rozlišení a to až do vzorkovací frekvence 96 kHz. Díky novým převodníkům je zaručena perfektní zvuková kvalita a také se snížila latence. Latencí se označuje zpoždění mezi okamžikem vstupu signálu do převodníku a jeho výstupem na výstupních konektorech. Čím je latence menší, tím je signál zpracováván rychleji v reálném čase, ale zpracování je také náročnější na výkon počítače.
Obrázek
V této souvislosti dám k dobru malou radu pro všechny audio převodníky s ASIO ovladači. Pokud není nutné používat audio vstupy a hardwarové ovladače, nastavte si latenci, u některých ovladačů je také označovaná jako Buffer, na vysokou hodnotu. Systému se znatelně uleví. Pokud je potřeba připojit gramofon nebo kontrolér, je skoro povinností snížit latenci na co nejmenší hodnotu pro rychlejší odezvu softwaru na pohyb kontrolérů.

Kromě mikrofonního vstupu a sluchátkového výstupu jsou všechny audio konektory v provedení RCA nebo chcete-li Cinch. Tento typ konektorů je běžně používán na gramofonech, CD přehrávačích a DJ mixpultech. Tím je zaručeno jednoduché propojení bez nutnosti používání speciálních redukcí.
Obrázek
Převodníky i výkon jsou lepší než u AUDIO 8, ovšem rozdíly jsou minimální a spíše měřitelné než slyšitelné. Pro uživatele „osmičky“ je tedy velkou otázkou, zda aktualizovat nebo ne. Rozhodně ano, pokud je potřeba více vstupů a výstupů. Pokud by byla důvodem pouze zvuková kvalita, pak spíše ne, zde rozdíl není tak velký. Noví uživatelé již na výběr nemají, AUDIO 8 se již nevyrábí. Mohou si koupit „pouze“ AUDIO 10.

Audio rozhraní
Převodník disponuje celkem deseti analogovými vstupy a stejným počtem výstupů. Už jsem zmínil možnost připojit k audio převodníku TRAKTOR AUDIO 10 přehrávač gramofonových desek. A ne jeden - celkem lze připojit až čtyři přehrávače současně. Díky tomu se značně rozšiřuje možnost řízení přehrávání audio souborů pomocí vinilových desek s časovým kódem. Předzesilovače pro magnetodynamickou přenosku jsou mimořádně kvalitní, jejich zvuková kvalita je lepší než u leckterých mixpultů. Proto lze pro jednotlivé vstupy aktivovat funkci Direct Thru, která přímo propojí zpracovaný signál předzesilovače s výstupy. Tuto funkci je možné používat i bez zapojeného počítače, pouze s připojeným externím napaječem.

V ovládacím panelu lze určit, zda vstupy budou mít aktivovaný předzesilovač nebo budou používány pro signál linkové úrovně. Příchozí a odchozí signál je zobrazován pomocí LED u každého konektoru, kterého se to týká. Pomocí LED diod lze i v přítmí klubu snadno rozpoznat, na kterých vstupech je aktivována funkce Direct Thru. Uživatele o stavu zařízení informuje dohromady celkem 25 LED.
Obrázek
Audio vstupy i výstupy lze používat buď jako individuální rozhraní pro jednotlivé decky přehrávače, nebo je lze využít jako efektové smyčky pro hardwarové efekty, které lze uplatnit stejně jako softwarové efekty v hudebních programech. Pro tyto případy je také třeba mít nastavenou co nejmenší latenci. Aby bylo zařízení ještě dokonalejší, je integrován mikrofonní vstup, který lze využít u setů buď na moderování akce, nebo pro experimentování a vytváření smyček.

Synchronizace s okolním světem a připojení externího hardwaru zajišťuje dvojice MIDI konektorů, vyvedených na čelním panelu pomocí dvou DIN konektorů. Jejich prostřednictvím lze do počítače připojit hudební nástroje nebo kontroléry a lze s nimi také řídit světelnou aparaturu.

U nových převodníků firmy Native Instruments je možné dodatečně aktualizovat firmware. Pomocí samostatného programu se zkontroluje on-line aktuální verze a pokud je vytvořena novější verze, lze ji hned stáhnout a nainstalovat. Díky tomu bude převodník stále odpovídat požadavkům novějšího počítačového hardwaru a nezestárne tak rychle.

Software
Díky propracovaným ovladačům je TRAKTOR AUDIO 10 kompatibilní s operačními systémy Windows a Mac OS využívajícími ASIO, Core Audio, DirectSound a WASAPI rozhraní. Tím je dáno, že převodník nebude mít problém se žádným hudebním programem ani systémovými zvuky. Při testování jsou zkoušel programy TRAKTOR, Deckadance, Virtual DJ a mnoho hudebního softwaru a se všemi se AUDIO 10 bezvadně přátelil.

TRAKTOR LE 2
Společně s koupí audio převodníku získává uživatel i profesionální program pro odbavení stop TRAKTOR LE 2. Program vychází z nedávno aktualizované verze TRAKTOR 2 PRO. Označení LE naznačuje, že program bude mít oproti PRO verzi jistá omezení. Program používá stejné algoritmy pro výpočet tempa, změnu rychlosti i ladění jako jeho velký sourozenec. Hlavní omezení je v použití pouze dvou decků pro přehrávání songů. Dále LE verze nemá volitelné Cue značky ani Loop záznamník. Obsahuje pouze dva sloty, do kterých lze vložit některý ze tří vestavěných efektů. V neposlední řadě není možné synchronizovat externí zařízení pomocí MIDI hodin.
Obrázek
I když se po výčtu všech vlastností, které program postrádá, může zdát, že je silně omezen, opak je pravdou - v jednoduchosti je síla. Dva přehrávače, integrovaný mixér s třípásmovým ekvalizérem a propracovaný prohlížeč je přesně to, co je potřeba pro rozjetí pořádné párty.

Závěr
TRAKTOR AUDIO 10 je jeden z nejlepších převodníků, které lze v současné době na trhu koupit. Jeho analogové předzesilovače pro gramofony jsou vynikající, oceňuji také funkci Direct Thru pro hraní pouze s gramofony. Převodník lze s úspěchem využít i ve studiu, kdy uživateli přijde vhod deset vstupů a výstupů pro připojení externího hardwaru. Ani po zvukové stránce mu není možné nic vytknout, lze ho zkrátka jen doporučit.

Mirek Píša

Výrobce: Native Instruments
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět