Native Instruments TRAKTOR KONTROL S4

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 60
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Native Instruments TRAKTOR KONTROL S4

Příspěvek od mirek.pisa »

Mašinka, kterou musí mít každý DJ.
30. 6. 2011

ObrázekNěmecká firma Native Instruments je mezi veřejností známá jako výrobce kvalitních softwarových nástrojů a efektů. Nějaký čas se také věnuje DJům a jejich vybavení, a to nejen po stránce softwarové, ale nabízí také hardware - od jednoduchých audio převodníků přes propracované konvertory až po kontroléry a kombinace kontroléru s převodníkem. Poslední jmenovaný typ se na světě objevil teprve nedávno a již první fotky a video trailery na webu vzbudily velký ohlas především mezi profesionálními DJi. Jmenuje se TRAKTOR KONTROL S4 a určitě nikoho nenechá chladným. TRAKTOR KONTROL S4 měl od počátku tvořit celek s firemním programem TRAKTOR PRO. Samozřejmě se stále jedná o kombinaci audio a MIDI převodníku, takže jej lze využívat i s jinými programy, ale kdo by to dělal, když TRAKTOR PRO patří mezi nejlepší dostupné programy a navíc je ke konzoli přidáván zcela zdarma.

Díky plné integraci hardwaru a softwaru je možné získat kontrolu prakticky nad každým prvkem v počítači a DJ může vše ovládat z hardwarové konzole, včetně prohledávání a načítání tracků z disku. Desetiletý vývoj programu TRAKTOR je na funkcích znát. Zahrnuty jsou všechny standardní i nadstandardní funkce, které jen podporují komfort ovládání a funkčnost. Připojení k počítači je realizováno USB sběrnicí. Napájení je díky mnoha podsvíceným prvkům zajištěno pomocí externího adaptéru. Součástí je i několik typů zásuvkových vidlic, které lze měnit podle toho, v jaké zemi se S4 nachází.

KONTROL S4
TRAKTOR KONTROL S4 není žádný mrňous. Při šířce 50 cm a hloubce 33 cm se jedná o jeden z největších kontrolérů, které jsou na trhu. Konzoli KONTROL S4 lze fiktivně rozdělit na několik funkčních celků. Dva přehrávače s elektromagnetickými Jog kolečky, mixér a audio převodník tvoří nerozlučný kompaktní celek, který je ukryt v obalu tvořeném silným plastem černé barvy. I když plast určitě odolá hrubšímu zacházení, je náchylný na poškrábání a nevím, zda při častém přenášení nebude trpět. Ideální je uschovat konzoli při přenášení do pevného pouzdra.
Obrázek
Obrázek
Přehrávače
Dva integrované ovladače přehrávačů se skládají z kvalitních Jog koleček, 14 velkých a čtyř malých tlačítek, jednoho posuvného faderu a dvou otočných ovladačů s tlačítkovou funkcí. Ergonomie je přizpůsobena tak, aby co nejvíce připomínala konvenční CD přehrávače, na které je většina DJů zvyklá. Všechna tlačítka mají barevné podsvícení, což dělá kontrolér dobře viditelným i při slabém osvětlení diskoték.

Dvanáct velkých tlačítek je seřazeno do tří řad po čtyřech. První řada je standardně přiřazena pro spouštění sample přehrávačů, druhá řada je vyhrazena pro čtyři Cue body nastavené ve stopě. Poslední řada obsahuje tři transportní tlačítka a jedno Shift tlačítko, které přiděluje každému ovládacímu prvku další funkce. Některé jsou popsány přímo na panelu, ale většinu bude muset uživatel hledat pomocí dodávaného plakátu s popisem jednotlivých prvků a jim přiřazených funkcí.

Všechny prvky konzole lze jednoduchým způsobem přemapovat na jiné rozložení parametrů podle stylu hry daného uživatele. Lze například využít tlačítka pro spuštění až 8 Hot Cue bodů nebo aktivovat přehrávání smyčky pozpátku apod. I když jsou přehrávače jen dva, mohou obsluhovat až čtyři softwarové. Pomocí malých tlačítek lze proměnit nejen ovládání, ale také barvy pro lepší znázornění aktivního přehrávače.
ObrázekObrázek
Jog kolečka
Díky novému protokolu přenosu dat má KONTROL S4 velmi přesné dvojité Jog kolečko pro scratching a rychlé přetáčení stop. Pogumovaný okrajový prstenec řídí přetáčení a rychlé vyhledávání místa ve stopě. Oddělená a na dotek citlivá horní plocha je určena pro scratching. Povrch je pro dobrý pocit ze hry opatřen podobným drážkováním, jako má vinylová deska. Pro aktivaci je potřeba lehký, ale pevný stisk, aby se zabránilo náhodnému spuštění kolečka například při nechtěném letmém dotyku. Rozlišení kolečka je neuvěřitelných 1000 kroků na jednu otáčku, což dovoluje perfektní přesnost a dokonalou zpětnou vazbu pro uživatele.

Propracované smyčkové funkce programu TRAKTOR PRO jsou podpořeny i dvěma otočnými enkodéry s funkcí tlačítka a dvěma tlačítky. Díky tomu je možné velmi rychle nastavit smyčku ve stopě a pohodlně s ní pracovat. Kromě nastavení počátečních a koncových bodů lze délku smyčky skokově měnit a vytvářet zajímavé efekty.

Prohlížeč
Pro procházení seznamů a stop uložených v počítači není nutné vždy používat myš. Kontrolér má otočný ovladač pro listování v seznamech a po jeho stisknutí se výběr začne přehrávat ve sluchátkách. Další možností, jak se podrobněji dostat do seznamů, je aktivování samostatného tlačítka Browser. Tím získá většina otočných ovladačů a tlačítek nadstandardní funkce prohlížeče pro pohodlnější prohledávání a výběr písniček.
Obrázek
Mixér
Jednou z dalších součástí je propracovaný mixér, s jehož pomocí lze míchat až čtyři kanály. Každý kanál má vlastní řízení zisku, třípásmové korekce, ovládání HP/LP filtru a hlasitosti, stejně jako profesionální klubové mixéry. Samozřejmostí je kvalitní Crossfader, který má dobře tvarovaný knoflík pro perfektní práci při hraní. Kanály se dle potřeby softwarově připojují na levou nebo pravou stranu Crossfaderu. Všechny fadery mají kvalitní provedení, které zaručuje dlouhou životnost v těch nejnáročnějších podmínkách. Fadery pro řízení hlasitosti kanálů mixéru mají upraveny okrajové polohy pro perfektní umlčení a rychlý start kanálu. Fadery pro řízení tempa přehrávačů mají softwarově řízeny relativní hodnoty, aby se zabránilo skokové změně tempa. Například pokud bude fader nastaven na tři čtvrtiny hodnoty a následující stopa bude synchronizována s nulovou nebo opačnou hodnotou, bude aktuálně nastavená hodnota brána jako výchozí pro fyzické fadery.

Všechny vstupy mají volně přiřaditelné efekty. Celkem jsou k dispozici dvě efektové jednotky. Přiřazení se volí pomocí tlačítek pod regulátory zisku. Podle zvolené konfigurace může každá efektová jednotka obsahovat tři efekty nebo jen jeden, ale s podrobnějším nastavením parametrů.
První efektová jednotka je umístěna vlevo, druhá vpravo. Obě umožňují řízení poměru mezi čistým a efektovým signálem s možností vypnutí jednotky jedním tlačítkem. K editaci jsou určeny tři otočné ovladače a tři tlačítka.

Master sekce
Horní střed mixéru obsahuje panel Master sekce. Zde jsou k dispozici ovládací prvky pro řízení hlavní výstupní úrovně a jeden centrálně umístěný otočný enkodér s funkcí tlačítka pro procházení seznamů skladeb a jejich načítání. Hlavní výstup je řízen kontrolérem Main, který kromě výstupní úrovně dovede pomocí magického tlačítka Shift nastavit i základní Master tempo pro interní hodiny programu TRAKTOR. Master sekce nabízí tři tlačítka pro nastavení synchronizace přehrávačů a smyček s tempem tracku nebo s Master tempem programu.

Loop záznamník
Zbrusu nová je jednotka pro nahrávání smyček, která se nachází uprostřed sekce Master. Nahrávaní smyčky je možné z jednoho nebo více kanálů, ale také z audio vstupů, mikrofonu a master výstupu. Je možné vložit záznam do Sample přehrávačů a uvolnit záznamník pro další nahrávání. K dispozici jsou čtyři přehrávače pro každý Deck, které jsou v perfekní synchronizaci s právě přehrávanou stopou. Samotné přehrávače lze znovu využít pro další vrstvení nahrávky záznamníku, stačí stisknout tlačítko Record. Pokud jsou obě ruce vytíženy, lze k aktivaci nahrávání využít i nožní pedál připojitelný na zadní panel.

Perfektní přesnost
Kontrolér S4 přenáší data do počítače pomocí speciálně vytvořeného NHL protokolu, který dovoluje přenášet třicetkrát více dat než osmibitový MIDI protokol. Díky tomu je s KONTROL S4 radost pracovat. Jeho přesnost hlavně v pohybech faderů, kontrolérů a Jog koleček je dokonalá.
Výrobce udává, že například Crossfader je tak přesný, že dokáže detekovat pohyb na méně než 1/4 šířky lidského vlasu!

Audio převodník
Léta praxe dokázala, že Native Instruments umí vyrobit kvalitní převodníky, které zaujímají místo u mnoha světových DJs. KONTROL S4 zdědil to nejlepší z celé výrobní řady a nabízí dva analogové vstupy, dva výstupy a MIDI převodník. Ovladače s nízkou latencí jsou připraveny hostovat na počítačích se systémem Mac OS i Windows, a to jak s 32bitovým, tak se 64bitovým.

Převod z analogového do digitálního světa a obráceně zaručují kvalitní převodníky firmy Cirrus Logic. Nekompromisní kvalitu potvrzuje i fakt, že na rozdíl od většiny konkurence lze audio signál zpracovávat ve 24bitovém rozlišení do samplovací frekvence až 96 kHz, což převodník řadí do profesionální sféry.
KONTROL S4 má hlavní analogový výstup vybaven jak symetricky zapojenými TRS Jack konektory, tak také nesymetrickými RCA konektory. Díky tomu jej lze připojit k externímu DJ mixu nebo rovnou do zesilovače PA systému. Dostatečný výstupní výkon pro vybuzení zesilovačů nabízí až +9,7 dBu.

Druhý analogový pár je vyveden na sluchátkový výstup, který je umístěn na čelním panelu v podobě velkého Jack konektoru. Má oddělené ovládání pro řízení hlasitosti sluchátek a Cue mix. Cue mix dovoluje plynulé nastavení poměru hlavního výstupu a odposlechu přímo ve sluchátkách, takže lze následující stopu snadno nastavit a synchronizovat ještě před mixem.

U dvou analogových vstupů je umožněno přepínání mezi linkovým vstupem nebo vstupem pro externí gramofony. Vestavěný předzesilovač nabízí kvalitní zesílení pro magnetodynamické přenosky profesionálních gramofonů. Druhý pár vstupů hostuje i vstup pro dynamický mikrofon s vlastním řízením zisku na zadním panelu a hlasitosti na čelním panelu. Pomocí přepínače lze volit, zda bude vstup přímo napojen na hlavní výstup, nebo půjde do USB sběrnice a bude dále softwarově upravován s možností využití integrované efektové jednotky a funkcí mixéru. Přípojná místa doplňuje dvojice pětikolíkových DIN konektorů pro připojení a řízení externího MIDI hardwaru.

TRAKTOR PRO
Společně s konzolí je dodávána i plná verze programu TRAKTOR PRO, která zaručuje plné využití všech funkcí kontroléru. Cena samotného programu je okolo 5.000 korun a jelikož jsou funkce kontroléru stejné jako u softwarové podoby programu, budu se spíše věnovat praktickým zkušenostem.
Především je nutné počítat s vyšším nárokem na výkon systému. Při plném provozu se mi podařilo „upéct“ dvoujádrový procesor 2,3 GHz tak, že se mi vypnul počítač. To značí, že to je asi minimální hranice, kterou program akceptuje. Na druhou stranu musím TRAKTOR pochválit za perfektní a rychlou synchronizaci stop a připojených přehrávačů. Pomocí čtyř Cue bodů lze vytvářet zajímavé efekty, které mohou výrazně měnit ráz skladby. Také efektová jednotka nabízí desítku nejpoužívanějších efektů a s její pomocí lze dodávat šmrnc vlastním mixům. Naprosto dokonalé je spojení Jog kolečka a programu. Zvukově není vůbec problém vytvořit stejné Scratch efekty, jako by je DJ tvořil pomocí vinylů. Rozlišení kolečka je famózní.

Dobrá zpráva: V těchto dnech přichází na trh nová verze programu TRAKTOR PRO 2, která bude přibalena ke všem novým konzolím. Registrovaní uživatelé konzole KONTROL S4 mají update zdarma.

KONTROL S4 - příslušenství
Jelikož je konzole S4 poměrně velká, je lepší dát ji do nějakého pouzdra, které by ji ochránilo při transportu. Ideální je pořízení nějakého pevného pouzdra nebo kufru. Naštěstí firma Native Instruments nenechává uživatele na holičkách a přináší perfektní kufřík, do kterého se vejde jak konzole S4, tak také řídicí notebook. Jako materiál je použita kvalitní překližka a hliníkové profily s měkkým vnitřním polstrováním, které zaručují perfektní ochranu při transportu. Tvar kufříku je přizpůsoben tak, aby konzole nemusela být vůbec vyndána a uživatel se dostane ke všem konektorům a ovladačům jak na zadním, tak i na čelním panelu. Perfektně je vymyšleno uložení notebooku. Po rozložení kufru se vytvoří místo pro notebook, který je uložen lehce nad konzolí. Maloobchodní cena je stanovena okolo 5.000 Kč, což není málo, ale nedokážu si představit lepší ochranu konzole při častém transportu než pevný kufr.
Obrázek
Závěr
Native Instruments TRAKTOR KONTROL S4 je výtečným nástrojem pro každého DJe. Kvůli vyšší ceně, která je dána precizním provedením a výbavou, bude kontrolér rozšířen především mezi profesionálními uživateli. Mně osobně se líbí hlavně pocit ze hry, kdy všechna tlačítka a ovladače dělají co mají a člověk se na ně může spolehnout.

Mirek Píša

Výrobce: Native Instruments
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět