PreSonus AudioBox USB 96

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 393
Registrován: 09 bře 2009 14:55

PreSonus AudioBox USB 96

Příspěvek od pixel »

Aneb za málo peněz hodně “nerozbitné” muziky.
13. 11. 2017

Doba, kdy byl Lexicon Aplha klasika všech klasik, a v inzerátech z druhé ruky ji nebylo třeba představovat, protože ji každý znal, je ta tam. Já sám jsem kdysi dávno (ona to zase taková historie není), na přelomu základní a střední školy, také jednu Aplhu vlastnil. Ten důvod je prostý, po prvním opojení zjistíte, že vás limituje chybějící phantomové napájení a později je pro vás stejně malá. Pokud se ovšem bavíme o malé přenosné zvukové kartě, přítomnost phantomového napájení je podle mě zásadní otázkou.

Představení
Dnes zde máme pod drobnohledem dvoukanálovou zvukovou kartu AudioBox USB 96 od firmy PreSonus, chlubící se vysokým výkonem mikrofonních předzesilovačů a profesionálními 24bitovými převodníky, díky kterým karta dokáže zaznamenat až 105 dB dynamického rozsahu. Jak tomu bývá zvykem i u jiných zařízení, nelze přesně říci, komu je tato zvuková karta určená. Důvod je ten, že AudioBox „uživí“ hudebníci, producenti, či začínající zvukaři s nižším rozpočtem. Vystihující je také slovní spojení – praktický pomocník, jelikož zařízení je vyrobeno co nejjednodušeji to snad jen jde, myšleno pro základní potřeby nahrávání. Což znamená, že stačí pouze připojit a ihned jste schopni nahrávat až 24bit/96kHz. Zařízení je napájeno ze sběrnice počítače, čímž jasně deklaruje, že bylo stvořeno pro cestování. Samozřejmostí dnešní doby je kompatibilita se systémy macOS i Windows.
Obrázek
Na přední straně zvukové karty nalezneme dva kombo konektory (XLR/TS), díky kterým můžeme připojit jak mikrofon, tak třeba elektrickou kytaru. Dále zde nalezneme tlačítko pro vypnutí/zapnutí phantomového napájení (+48V), ovládání vstupní úrovně pro první a druhý kanál, ovládání mixeru pro poměr mezi vstupem a přehrávaným zvukem, samostatné ovládání hlasitosti sluchátek a celkové výstupní hlasitosti. U zmiňovaných konektorů dvou vstupů nechybí LED indikace přebuzení. Do úplnosti je doplňuje ještě hlavní LED, která identifikuje chod zařízení.

Na zadní straně je zdířka pro připojení k počítači rozhraním USB 2.0, MIDI vstup/výstup pro připojení MIDI nástroje nebo pro připojení kontroléru. Dále je zde výstup pro sluchátka a hlavní výstup – dva symetrické TRS konektory, pro připojení reproduktorů.
Obrázek

Připojujeme
Velmi roztomilou věci, před samotným zapojením zvukové karty, která je spíše třešničkou na dortu, je nálepka přes konektor USB, pro připojení k PC. Je na ní návod ve třech krocích, co provézt ještě před připojením. Neexistuje snad lepší cesta, jak zákazníky více upozornit. Jak již bylo výše naznačeno, po připojení zjistíte, že je vám umožněno nahrávat ve vzorkovací frekvenci 44,1/48/88,2/96 kHz. Díky kvalitním 24bitovým A/D – D/A převodníkům se zkreslení a šum nedostane nad hodnotu 0,84 dB. Při použití kombo konektoru jako symetrickým XLR je impedance 1200 ohmů, v opačném případě, jestliže je použit jako nesymetrický TS pro instrument, bude impedance 0,5 megaohmů.

Spolu se zvukovou kartou získáte také bezplatnou licenci známého DAW programu Studio One Artist, který se těší velké oblibě mezi hudebníky a producenty, vzhledem ke své jednoduchosti, přehlednosti a rychlé pochopitelnosti. Obsahuje také navíc rozsáhlou banku zvuků a plug-inů. V neposlední řadě se musí tomuto DAW softwaru přičíst k dobru jeho velmi silná on-line komunita nadšených uživatelů, kteří neváhají s čímkoliv pomoci, nebo být inspirací pro začínající uživatele. Sluší se uvést na pravou míru, že verze Artist není plnouhodnotnou verzí programu Studio One. Ve skutečnosti je ořezanější verzí, ale jen velmi málo. Rozdíl je například v nižším počtu audio efektů, MIDI efektů nebo přesností zpracování audia 32bit/64bit, což je ten nejzásadnější rozdíl.
Obrázek
Závěrem
Na konci článku by se slušelo vysvětlit, proč je jako podnázev užito spojení „nerozbitné“ muziky. Pokud budete pečlivě hledat, podaří se vám najít na internetu video od firmy Presonus, na které se demonstruje nerozbitnost tohoto kovového drobka. Nebo spíše jeho bytelnost? Typickým obřím americkým autem značky Ford, vážící zcela jistě hrubě přes 2 tuny, přejedou tuto zvukovou kartu oběma bočními koly vozu a s AudioBoxem to „ani nehne“. Zvuková karta je dodávána i v sadě AudioBox USB 96 Studio, obsahující velkomembránový kondenzátorový mikrofon M7, třímetrový kabel pro jeho připojení a monitorovací sluchátka s označením HD7. Tato sada si nese zhruba dvojnásobnou cenovou nálepku, než samostatná zvuková karta. Rozhodnutí je na každém z vás. Najdou se jistě tací, kteří jsou rozhodní ve vybírání audio příslušenství, ale určitě se najdou i uživatelé, kteří ocení větší sadu složenou přímo firmou PreSonus.
Obrázek

Výrobce: PreSonus
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o., presonus.cz

Martin Berky

Odpovědět