Propellerhead Record

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 60
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Propellerhead Record

Příspěvek od mirek.pisa »

Vícestopý aranžér v netradičním pojetí.
10. 8. 2010

ObrázekDo povědomí většiny uživatelů se švédská firma Propellerhead Software zapsala programem ReBirth. Kombinace virtuálních bicích a basových syntezátorů si získala mnoho uživatelů, kteří následně volali po rozšíření jejích vlastností a nástrojů. Firma se však nesoustředila na úpravu stávajícího nástroje, ale začala na čistém stole. Vznikl tak program Reason, který předčil veškerá očekávání. Softwarové efekty a nástroje propojované virtuálními kabely nabízejí uživateli nepřeberné množství kombinací. S postupujícími verzemi programu přibývaly nástroje i efekty, ale programu stále chyběla jedna vlastnost, po které všichni toužili. Bylo to synchronní nahrávání audio stop. Reason je možné spojit s ostatními hudebními programy pomocí ReWire rozhraní, které mimochodem pochází také z dílny firmy Propellerhead Software. Jako reakce na zmíněný nedostatek nyní přichází nová éra, éra programu Record.

Licence
Propellerhead Record je nástavbou Reasonu, která může pracovat zcela samostatně. Instalační soubor má úctyhodnou velikost - celý 1 GB. Na rozdíl od programu Reason, který byl chráněn pouze licenčním číslem, je program Record chráněn několika způsoby. Jedním z nich je hardwarová ochrana pomocí USB klíče firmy CodeMeter, který je přiložen ke krabicovému balení. Výhodou je, že program lze nainstalovat na několik počítačů a stačí jen přenášet klíč.
Další možností je softwarová licence kontrolovaná pomocí Internetu. Ta má jen jedinou výhodu (nezabírá místo v USB slotu) a naopak spoustu nevýhod. Hlavní z nich je neustálá kontrola pomocí Internetu, bez permanentního internetového spojení tedy není možné program spustit. Tím je vyloučeno použití programu například na cestách nebo při živých produkcích. Proto doporučuji používat USB klíč.

Třetí možností je spustit program v demoverzi. Ta dovoluje plnohodnotnou práci se všemi efekty a funkcemi, dokonce je možné i ukládat skladby. Omezeno je otevření uložených songů a export do audio souboru. Díky tomu si lze podrobně vyzkoušet všechny možnosti programu a následně jej buď zakoupit od distributora, nebo si pořídit internetovou licenci a z dema vytvořit verzi plnou.

Integrace
Již při instalaci program kontroluje, zda je v počítači nainstalován program Reason. Pokud ano, integruje do sebe všechny jeho nástroje a efekty. Tato integrace značně rozšiřuje možnosti programu Record, prakticky se z něj tak stává Reason s audio nahráváním anebo Record se spoustou nástrojů, záleží na úhlu pohledu. Oba programy se zkrátka spojí do jednoho, a to doslova. Record dovede také otevřít skladby vytvořené v Reasonu.

Pracovní prostředí
Record přebírá od Reasonu způsob práce, klávesové zkratky i nástrojové okno. Některé věci jsou v Recordu propracovanější, například pracovní okno je možné roztáhnout na celou šířku monitoru. Jednotlivé bloky jsou koncipovány tak, aby mohly být zpracovány v jednom okně, nebo je lze rozdělit na samostatná okna pro vícemonitorové počítače. Program je rozdělen na bloky sekvenceru, efektového racku a mixéru. Koncepce je pojata tak, aby s programem mohli intuitivně pracovat i uživatelé, kteří prozatím s počítačem až tolik nekamarádí. Grafické rozhraní je pěkně navrženo a silně připomíná hardwarové zařízení. Na pravé straně každého bloku je vytvořeno navigační menu, které graficky zobrazuje pozici ve stopách, racku nebo mixéru.
Obrázek
Nástrojové okno
Pro komfortní práci a úpravy je integrováno nástrojové okno, které má několik záložek. Za prvé slouží jako grafický průzkumník pro všechna zařízení v programu. Uživatel si může vybrat z bohaté nabídky nástrojů, efektů a různých zařízení podle vzhledu a přetažením nebo dvojklikem je může přiřadit do virtuálního racku. Druhá záložka, díky které bude nástrojové okno velmi používané, skýtá nabídku všech editačních funkcí pro úpravu klipů v sekvenceru. Zahrnuje kvantizaci s procentuálním nastavením přesnosti, transpozici, úpravy dynamiky a délky MIDI not, zdvojnásobení nebo double tempo pro klip, alternativní noty nebo funkce pro vyčištění automatizace. Třetí záložka je určena pro podrobnější úpravu zvolených groove patternů, které se používají v ReGroove mixéru, jenž je v Recordu také přítomen.

Sekvencer
Práce v sekvenceru je velmi podobná jako v poslední verzi programu Reason. Základní editační vlastnosti zůstaly a nástrojové stopy se zpracovávají úplně stejně. Je zde možnost střihu, upravení délky a pozic jednotlivých partů stopy, nechybí podrobný editor s funkcemi pro úpravu kvantizace a MIDI kontrolérů. Také automatizaci parametrů nástroje a mixeru je možné provádět přímo ve stopách sekvenceru. Jediný rozdíl oproti Reasonu je v přidání audio stop a jejich zpracování. Při dvojkliku na MIDI part se změní okno stop na MIDI editor. U audio stop se pak změní v jednoduchý audio editor, ve kterém je možné editovat audio události v partu. Pokud je v partu nahráno několik různých verzí, zobrazí se ve stopách pod sebou a pomocí editačních nástrojů lze vybírat dobré úseky z jednotlivých verzí. Jednoduché a šikovné. Sekvencer má jednu zvláštnost - automaticky přizpůsobuje nahrané audio party tempu skladby. Díky tomu je možné snadno vytvořit různé rychlostní verze nebo nahrát sólo v pomalejším tempu a posléze skladbu zrychlit, aniž by to ovlivnilo zvuk nástroje.
Obrázek
Efektový rack
Každá stopa, nástroj i efekt jsou umisťovány do virtuálního efektového racku. Ten obsahuje I/O rack, který nabízí až 64 vstupních a výstupních audio kanálů a až 64 MIDI kanálů. Do výstupu je napojen Master kanál, který nabízí Big Meter, jenž podrobněji zobrazuje výstupní úrovně vybraného výstupu.
Každá vložená stopa má svůj ekvivalent v racku. K němu je možné pomocí virtuálních kabelů připojit další Insert efekty, které lze vybírat prostřednictvím menu nebo okna nástrojů. V základní instalaci jsou k dispozici dva typy menších mixerů, Combinator, Spider Audio a Spider CV Merger & Splitter. Efekty zastupuje kompletní řada masteringových efektů MClass známých z Reasonu, stejně jako kvalitní reverb RV7000, zkreslení Screem 4 Distortion, Delay DDL-1 a Chorus CF-101. Novinkou jsou dva efekty pro simulaci kytarového a basového aparátu Line 6 Guitar Amp a Line 6 Bass Amp. Kytaristé mohou jásat, neboť se jedná o licencované simulace od renomované firmy, jež jako první vytvořila virtuální kytarový aparát a dodnes patří mezi nejlepší.

Nabídku rackových zařízení zakončuje jediný virtuální nástroj ID 8. Jedná se o jednoduchý sampler přehrávač, který nabízí 36 nástrojů rozdělených do devíti kategorií: Piano, Electric Piano, Organ, Guitar, Bass, String, Brass-Wind, Synth a Drums. Každá kategorie nabízí čtyři různé presety. Pro editaci zvuku jsou k dispozici pouze dva vybrané parametry. Nástroje znějí dobře a většina z nich je tvořena dvěma dynamickými vrstvami. Nabídka zvuků sice není příliš bohatá, ale vystačuje na běžné základní použití.

Mixér
Audio signál z každé stopy je vyveden do mixážního pultu. Zde se nachází největší překvapení programu: celá mixážní konzole je věrnou simulací profesionálního analogového pultu Solid State Logic SSL 9000k. Každý kanál mixéru má několik funkčních sekcí. Vstupní část dovoluje upravit Gain a otočit fázi signálu. Zároveň je možné změnit tlačítky pořadí sekcí Insert, Dynamic a ekvalizér.
Obrázek
Po vstupní části nabízí mixér dynamickou část, která obsahuje efekty Gate a kompresor. Ty nabízejí základní úpravu dynamiky s možností nastavení poměru, prahové úrovně a doběhových časů s LED indikací funkce. Kompresi lze řídit i pomocí signálu Sidechain ze vstupního filtru ekvalizéru. Ekvalizér nabízí vstupní filtr vytvořený z řiditelných horních a spodních propustí, k dispozici jsou také čtyři pásma s parametrickými středy. Ekvalizér může pracovat ve dvou provozních režimech s rozdílnými průběhy křivek ekvalizace. Ke každému kanálu je možné přiřadit i jeden Insert efekt, který se ovšem skládá z jednoho Combinatoru. Do něj je možné vložit libovolný počet modulů a tak vytvořit nekonečné množství kombinací efektů. Pro zajištění řízení efektů přímo z mixéru lze vybrané parametry přiřadit čtyřem kontrolérům a čtyřem tlačítkům. Ke zpracování zvuku pomocí efektů lze využít osm Send sběrnic, které mají vlastní řízení síly signálu a samostatné vypínání. U každé sběrnice je možné určit, zda bude signál posílán do efektů před nebo za výstupním faderem. Poslední sekce mixéru obsahuje fader pro řízení hlasitosti a otočný kontrolér pro směrování signálu do stereo obrazu. Samozřejmostí jsou tlačítka Mute a Solo.

Hlavní Master kanál obsahuje vestavěný kompresor se simulací analogového průběhu zpracování a osm Send sběrnic, ze kterých se posílá signál do efektů. Return sběrnice dovolují vrátit audio výstup efektů zpět do Master kanálu. Pro mastering je možné využít Insert slotu a čtyř kontrolérů a tlačítek pro řízení parametrů. Zajímavostí je Control Room sekce, ve které lze na speciální sběrnici kontrolovat hlavní výstup a samostatné Send a Return sběrnice.

Závěr
Propellerhead Record je kvalitním a jednoduchým programem pro vícestopý záznam. Jeho hlavní síla se projeví, pokud bude nainstalován společně s programem Reason. V tu chvíli se změní v plnohodnotnou DAW stanici, která nabídne mnoho kvalitních nástrojů a efektů při slušném zatížení procesorů. Nicméně uživatel již musí počítat s tím, že pro perfektní práci s programem bude potřebovat počítač s taktováním jádra minimálně 2 GHz. Program si svým intuitivním ovládáním a příjemným grafickým rozhraním získá také mnoho počítačových laiků.

Mirek Píša

Výrobce: Propellerhead
Zapůjčil: Mediaport Pro s.r.o.

Odpovědět