Roland TRI-CAPTURE

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Roland TRI-CAPTURE

Příspěvek od mirek.pisa »

Malý, ale zajímavý USB audio převodník.
29. 3. 2012

Pro letošní sezónu připravila firma Roland několik nových audiopřevodníků pod hezkým souhrnným názvem CAPTURE. Jde o jednotný systém, v jehož rámci se postupně přejmenují všechny dostupné a nové audio převodníky a včlení se tak pod hlavičku firmy Roland. Doposud bylo možné zakoupit audio převodníky značky Edirol nebo Cakewalk. V současné době jsou všechny názvy sjednoceny, přičemž značka Edirol patří video vybavení a Cakewalk pouze hudebnímu softwaru. Dnešní test je věnován menšímu převodníku s nezvyklým lichým počtem vstupů - TRI-CAPTURE.

Převodník s mixérem
Jak už název napovídá, jedná se o audio převodník s třemi připojitelnými vstupy. Vnitřně se jedná o jednoduchý systém, který dovoluje uživateli současně připojit až tři zařízení, která se ovšem do počítače zaznamenávají pomocí dvou kanálů. Z počítače jsou dostupny také dva audio kanály. V principu tedy jde o základní stereofonní převodník, do kterého lze současně připojit tři vstupy.
Obrázek
První vstup opatřený XLR konektorem je určen pro připojení mikrofonu a nachází se na zadní straně přístroje. Mikrofon může být dynamický i kapacitní, pro který je připraveno 48 V fantomového napětí spínaného samostatným spínačem na vrchním panelu. Do druhého vstupu může být přiveden libovolný signál na nesymetrický TRS konektor. Přepínačem na vrchním panelu lze volit mezi linkovým a vysokoimpedančním vstupem vhodným pro přímé připojení nástrojů se snímači, mezi něž patří kytary, basy nebo housle. Třetí vstup je stereofonní a je nestandardně opatřen RCA konektory umístěnými také na zadním panelu.
Na horním panelu je možné nastavit vstupní úrovně pro všechny tři vstupy, a to třemi samostatnými potenciometry, z nichž každý je opatřen dvoustupňovým LED indikátorem síly signálu. První zobrazuje přítomnost signálu na vstupu a druhý překročení prahové úrovně. Pokud je signál čistý, neměla by se „prahová“ LED vůbec rozsvítit. O kvalitní zesílení a zpracování analogového signálu se starají dvojité operační zesilovače JRC4556A, které mají nízký šum i při vysokém zesílení. Diky tomu zaručují kvalitní zpracování vstupního signálu.
Obrázek
Tento malý vstupní mixér není příliš obvyklý a celkem dobře řeší nedostatek digitálních audio cest do počítače. V domácích nebo cestovních podmínkách, pro něž je určen, se stejně většinou nahrává pomocí playbacků stopa po stopě, takže se využije jen jeden ze tří vstupů současně.

Nahrávací módy
Roland TRI-CAPTURE je opatřen třemi nahrávacími módy, mezi kterými lze přepínat pomocí tlačítka na horním panelu. První mód má označení Mic/Guitar a slouží pro samostatný záznam mikrofonního a nástrojového vstupu, kdy je mikrofon nahráván do levého kanálu a nástroj do pravého, načež je lze je dále samostatně zpracovávat. Třetí stereofonní vstup v tomto módu není pro záznam k dispozici.

Druhý mód je označen All Inputs a jak je z názvu patrné, lze nahrávat ze všech vstupů současně, ovšem záznam má své omezení. Mikrofonní i nástrojový vstup jsou sloučeny do středu kanálu do mona a třetí vstup zůstává ve stereu. Pokud jsou mikrofon i nástroj zaznamenány v tomto módu současně, nelze je již v počítači samostatně zpracovat.

Poslední třetí mód má označení Loop Back. Pracuje stejně jako mód All Inputs, jen je k signálu ze vstupů možné nahrávat i výstup z počítače. Samozřejmě lze takovýto výstup zaznamenat i zpět do počítače, například při záznamu nějaké ukázky ze streamových služeb. Tento mód není možné aktivovat, pokud je převodník nastaven na samplovací frekvenci 96 kHz.

Jelikož jsou hardwarové nároky na počítač nízké, je možné připojit převodník i ke starším počítačům a notebookům, které by však nemusely stíhat softwarový monitoring vstupních signálů. Proto je převodník TRI-CAPTURE vybaven i přímým hardwarovým monitoringem aktivovaným pomocí přepínače na horním panelu, který pošle vstupní signály přímo na výstupy bez softwarového zpoždění.

O výstup analogového signálu z převodníku se dělí linkové a sluchátkové konektory. Linkový výstup má své konektory umístěny na zadním panelu v podobě dvou symetricky zapojených TRS konektorů. Sluchátka lze připojit do velkého Jack konektoru umístěného hned vedle linkových výstupů. Jelikož je hlavní výstup, který je opatřen čtyřsegmentovým LED UV metrem, řízen čistě softwarově, má sluchátkový výstup samostatnou regulaci hlasitosti.

Aby při nahrávání nedocházelo k akustické zpětné vazbě, lze pomocí samostatného tlačítka linkový výstup ztlumit. Tím lze jednoduše nahrávat do mikrofonu a mít ve sluchátkách odposlech, aniž by se musel vypínat zesilovač či aktivní reproduktory. Po nahrání partu se jen výstup zapne tlačítkem a zvuk hraje. To je velmi šikovná věc, která se nevyskytuje ani u mnohem dražších audio převodníků.

Digitální zpracování
Audiopřevodník TRI-CAPTURE se k počítači s operačním systémem Windows nebo Mac OS X připojuje pomocí USB portu. Trochu mne překvapila poznámka, že by převodník nemusel pracovat korektně při připojení k nejnovějšímu typu USB 3.0. Při bližším prozkoumání jsou zjistil, že převodník je nastaven pro připojení do USB portů první generace a je kompatibilní s typem USB 2.0. V dnešní době je to zajímavá taktika, ale na druhou stranu hardwarová (ne)náročnost přístroje bude vyhovovat mnohým uživatelům starších počítačů.

Vnitřní architektura je celá pod taktovkou čipů firmy VIA. Mnozí znáte tuto značku jako výrobce chipsetů pro základní desky počítačů. Ve výrobním programu firmy jsou i čipy pro zpracování HD audia používané v počítačích či DVD a Blu-ray přehrávačích. A právě tyto čipy jsou částečně využity v audio převodníku Roland TRI-CAPTURE. Částečně proto, že převodník zdaleka nevyužívá všech jejich možností.

O připojení k počítači a zpracování digitálního audio signálu se stará osmikanálový USB kontrolér VIA VT1728A. Aby měl co zpracovat, pomáhá mu s převodem dat desetikanálový HD Audio Codec VIA VT2021. Ten nabízí až 24bitové zpracování při samplovací frekvenci až 96 kHz, která je využitelná pouze při záznamu nebo při přehrávání. Tuto volbu musí uživatel převodníku nastavit ve spodní části pomocí mechanického přepínače. Stejně tak se dalším mechanickým přepínačem vespod převodníku volí základní vzorkovací kmitočet. Navíc se musí Tri-Capture před přepnutím odpojit od počítače a po volbě zase připojit. Tento způsob nastavení je hodně zastaralý a trochu nechápu, proč to není řešeno softwarovou cestou. Na druhou stranu vzorkovací frekvenci si uživatel většinou zvolí jednou a poté v ní dlouho pracuje, než ji změní.

Software
Jak je u firmy Roland zvykem, neprodává uživateli pouze kus hardwaru, ale také slušnou softwarovou výbavu. V tomto případě je přiložena plná verze programu Sonar X1 LE. Doposud byla k produktům Roland přikládána starší verze, ale X1 je i ve své omezenější LE variantě výborným nástrojem pro hudbení produkci. Nabízí záznam, editaci a mix až 32 audio a 64 MIDI stop v jednom projektu, bohužel jen pro uživatele systémů Windows. Začátečníkům pomohou integrované šablony pro nejběžnější druhy práce s přednastavenými stopami a efekty. Přehledné grafické prostředí a inteligentní editační nástroje nabízejí veškerý komfort při práci s programem.
Obrázek
Sonar X1 LE své uživatele rozmazluje například automatickou detekcí hardwaru a následného nastavení vstupních zařízení. Navíc je součástí instalace velká zvuková knihovna zabírající více než 1 GB místa, která obsahuje přibližně 350 audio klipů a přes tisícovku MIDI klipů, dále různé demo projekty a šablony pro první seznámení se s programem.

Kromě toho je součástí instalace 24 virtuálních efektů a osm virtuálních nástrojů. Jako bonus je navíc dodávána prémiová sada virtuálních nástrojů zahrnující bicí modul Studio Instruments Drums, sample player Cakewalk Sound Center a syntezátor Square I. Myslím, že pro začátek je to velmi slušné vybavení bez jediné investované koruny navíc.

Závěr
Roland TRI-CAPTURE je ideálním příslušenstvím k domácímu nebo mobilnímu studiu, kde se uplatní jeho malé rozměry a váha. Kvalita VIA převodníků je velmi slušná a za celou dobu testování jsem nenarazil na jediný technický problém. Snad jen ta vzorkovací frekvence řízená přepínačem je nepříjemná. Být to ve škole, dal bych za celkové zpracování a přidaný software, který je konečně v nové verzi, jedničku.

Mirek Píša

Výrobce: Roland
Zapůjčil: Czech Republic Distributor s.r.o.

Odpovědět