Samplitude Pro X2

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Samplitude Pro X2

Příspěvek od standa.puffler »

Tentokrát s VCA, Elastic Audio a luxusním Timestretchingem.
12. 3. 2015

V prosinci loňského roku nám firma MAGIX představila novou verzi Samplitude s označením Pro X2, jež navazuje na verzi Pro X, kterou jsme recenzovali z listopadu 2011. Druhá verze Pro X oslavuje 25 let profesionálního audia ve firmě MAGIX. Má čistě 64bitový základ a přináší exkluzivně zcela novou technologii zplane time stretchingu a pitch shiftingu, pokročilé VCA fadery (Voltage Controlled Amplifiers), dlouho očekávané Elastic Audio, VST3 rozhraní, nové instrumenty a vychytanou ladičku.
Obrázek
Prostředí Samplitude Pro se příliš nezměnilo a znalci najdou většinu věcí tam, kde jsou zvyklí. Zpestřit si jej můžete pomocí skinů, kterých je v instalaci pět.

Co tu máme nového?
Pro ještě více flexibilní směrování zvuku v rámci mixu umožňuje Samplitude Pro X2 snadno přidat nebo odebrat další výstupy. Stopa také nemusí mít vůbec žádné výstupy. Kromě toho můžete také prohlížet a vybírat výstupy přímo ve správci směrování.

Flexibilní řízení použitých efektů a plug-inů přesně tak, jak chcete, zajišťuje mnohem větší kontrolu nad vaší hudební a zvukovou tvorbou. Sekvenční pořadí efektů a plug-inů můžete nyní ovlivnit na úrovni stopy, stejně jako pro všechny objekty. To platí stejně i pro pořadí efektů při úpravách v režimu Surround. V případě Surround projektu se plug-iny v jednotlivých kanálech vždy počítají před prostorovými efekty. Většina efektů může být nyní použita vícekrát a to jak do stopy, tak pro objekty.

VCA fadery nově představené v Samplitude Pro X2, jejichž použitelnost a pohodlí jsou založeny a známé především na velkých analogových mixážních pultech, jsou nativně integrovány přímo v DAW. V principu jde o elektronické zesilovače založené na variabilním gainu nebo zde spíš kontrolované změnou napětí. Na analogových mixážních pultech byly používány třeba pro kompresi úrovně zvuku nebo modulaci amplitudy. V prostředí DAW byly použity třeba v Pro Tools. V samotném Samplitude pak VCA fader umožňuje ovládat všechny odpovídající úrovně při míchání projektu. Každá stávající šavle pro jednotlivý kanál na mixu se snadno promění na VCA fader. Snadno také přiřadíte vybrané kanály do skupiny VCA a ovládáte je pak pomocí VCA faderu na virtuálním mixpultu. Libovolný počet šavlí na mixu můžete přiřadit k VCA master faderu.
Obrázek
VCA fadery usnadní ovládání šavlí na mixu a s tím souvisejících parametrů. Zde zgrupovaná rytmika - bicí a basa.

Algoritmus Zplane Time Stretching a Pitch Shifting je pro tyto účely rozhodně jedním z nejlepších algoritmů na světě. Poskytuje nejvyšší kvalitu zvuku pro nastavení výšky tónu a rychlosti přehrávání zvuku. Tato technologie funguje velmi působivě a dokonale.

Novinkou je také Elastic Audio pro více stop. To se hodí třeba při úpravě vícero zvukových stopy se záznamem - typicky třeba u chorálových sborů. Změny ladění provedené na jedné stopě v Elastic Audiu se pak snadno aplikují na ostatní stopy chorálu. S volbou Synchronize Tracks v dialogu Elastic Audio můžete nyní přenést změny automaticky.
Obrázek
S Elastic Audio si užijete hodně legrace. Algoritmus použitý na práci s Pitch je technicky prvotřídní a zvukově velmi přirozený.

Mezi další drobnější novinky patří rozhraní VST 3, které umožňuje integrovat plug-iny a nástroje vyvinuté v souladu s novou normou VST 3. Ta umí plynule automatizovat různé parametry plug-inů přesně na úrovni vzorku a optimalizuje alokaci jednotlivých kanálů. Vylepšen byl i Arranger. Okno projektu je nyní plně integrováno do dokovacího konceptu Samplitude Pro X2. Nyní můžete pohodlně přepínat mezi projekty na displeji pomocí záložek. Zároveň je snazší práce s vícero monitory. Můžete dokonce jednoduše přesunout okna projektů na různé monitory a upravovat je a porovnávat najednou ve stejnou chvíli. Novinkou je také ladička pro strunné nástroje, která ovšem nenadchne každého. Je sice dobrá, ale takových nástrojů jsou dnes už i ve světe freewaru kvanta.

Samplitude ve verzi Pro X2 hodně potěší bubeníky. Pominu-li fakt, že s DAW dostanete do rukou i Rock Drums, které znějí a hrají pomocí kontroléru i MIDI bicích fantasticky, jsou tu také funkce jako je Groove Extraction, která umožňuje extrahovat groove z nahrávky bicích nebo zvukového vzorku bicí smyčky a konvertovat je ve vlastní groove šablony v Samplitude. Díky Drum Replacement můžete snadno vyměnit prvky živé nahrávky bicích s jinou nahrávkou nebo je dokonce kompletně nahradit digitálními vzorky. To vám umožní kombinovat třeba přirozený zvuk akustického malého bubnu s elektronickými tomy a to bez jakéhokoliv vlivu na původní feeling a groove zdrojové nahrávky.
Obrázek
Varianty Samplitude Pro X2
Samplitude Pro X2 lze zakoupit ve dvou variantách. Samotná Pro X2 vyjde zhruba na 13.600 Kč. Mezi stěžejní vlastnosti patří:
. Plně 64bitové jádro a podpora pro vícejaderné procesory.
· Zobrazení vlnových křivek dle unikátního algoritmu Comparisonics.
· Technologie zplane time stretchingu a pitch shiftingu.
· V mixu integrované VCA fadery.
· Kromě standardu VST2 podporuje i VST3.
· Samplovat lze až na frekvenci 348 kHz.
· Umožňuje míchat prostorový zvuk v 5.1 Surround.
· Spektrální úpravy na úrovni tracku.
· AAF/OMF podpora.

Oproti tomu verze Pro X2 Suite vyjde na 27.000 Kč a je bohatší především o ohromný arzenál nástrojů a zvuků. Navíc tak dostanete:
· Analogue Modelling Suite Plus.
· 70 GB zvuků pro Independence sampler.
· Cleaning & Restoration Suite.
· Plnou verzi Vandal (virtuální kytarový a basový zesilovač).
· Čtyři nástroje pro Vita navíc (Analog Synths, Electric Piano, String Ensemble, Urban Drums).
· Loudness metering EBU R128.
· True Peak Limiter pro sMax11.

Samplitude Pro tak jde jednoznačně cestou co největšího množství nástrojů, zvuků a funkcí v jediném balíku společně s DAW a cílí tak především na ty, kteří chtějí zakoupit jeden software a rovnou začít pracovat se vším, co by eventuálně mohli potřebovat. Jednotlivé prvky, které ve verzi Pro X2 chybí, lze vesměs dokupovat (alespoň nástroje pro Vita nebo banky zvuků do Independence), což činí Samplitude snadno a dobře rozšiřitelným.

Trial verze a upgrade Samplitude
Chcete-li si Samplitude Pro X2 vyzkoušet, můžete si stáhnout trial verzi. Ta je sama o sobě jen na pár dní. Avizované třicetidenní lhůty pro trial dosáhnete až po získání autorizačního kódu v účtu na stránkách Magix Pro. Vyzkoušet lze jak Pro X2, tak Pro X2 Suite. Ani jedna varianta však v trial verzi neobsahuje vše. Třeba banky zvuků řady Vita Instruments, které mají být v jednotlivých variantách Samplitude k dispozici, si musíte dodatečně stáhnout pomocí volby Help > Download Instruments & Sounds. Volba Download More Instruments... pak otevře webovou stránku, kde lze dokupovat i další nástroje pro sampler Vita.

Pokud vlastníte starší verze Samplitude - ať už je to Pro X nebo starší verze 8 Classic, 9 Classic, 10 nebo 11 - můžete upgradovat a ušetřit podle vaší stávající verze a varianty, na kterou chcete povýšit (Pro X2 nebo Pro X2 Suite), v rozmezí od 10 do 33 %. To ovšem dle mého názoru není tak zásadní sleva, která by měla motivovat k aktualizaci.

Jak je to se samplerem Independence
V červenci 2011 koupila společnost MAGIX výrobce sampleru Independence a od té doby jej postupně rozvíjí a integruje do svých DAW systémů. Samplitude Pro X2 obsahuje 12GB banku zvuků a verze Pro X2 Suite pak disponuje 70 GB prémiových samplů. Obě verze Samplitude v sobě obsahují Independence Pro 3.2 Software Suite bez Independence Live a Independence FX.
Obrázek
Klavír, který je pouze ve standalone verzi sampleru Independence, je věrohodný, zvukově pestrý a plný... Bohužel ve VST plug-inu s Free bankou jej nenajdete.

Ptáte se možná, jaký je rozdíl mezi Software Suite, Live a FX. Software Suite je základní aplikací a jádrem celého sampleru Independence. Nezáleží na tom, zda chcete pracovat v režimu Mono, Stereo či Surround, prostředí sampleru je připraveno na vše. Nabídne velmi kreativní, flexibilní a takřka okamžité řešení pro jakékoliv potřeby hudebních producentů, skladatelů a remixerů. Software lze použít jako standalone aplikaci, VST plug-in pro Mac i PC, RTAS nebo AudioUnit pro Mac. K dispozici máte 32 MIDI portů, max. 512 MIDI kanálů a až 64 Mono a 64 Stereo audio výstupů. Audio engine sampleru byl značně přepracován a vylepšen. Nyní obsahuje time stretching i pitch shifting a podporuje také vícejaderné procesory, díky čemuž si tak můžete sami určit počet jader, které dedikujete výhradně pro Independence. Díky tomu má nyní Independence k dispozici dostatečné systémové prostředky, aniž by to ohrožovalo ostatní procesy.

Live je jen jiným pohledem na sampler - jde o samostatnou host aplikaci, která byla vyvinuta speciálně pro účely živého hraní. Můžete si v ní ukládat Independence projekty nebo nahrávat VST efekty a dokonce i instrumenty třetích stran. V projektu si uložíte kompletní nastavení audio a MIDI konfigurací pro hardware kontroléry. Na pódiu už pak jen snadno přepínáte veškerá nastavení pouhým načtením jiného projektu.

Oproti tomu Independence FX je jakýsi virtuální efektový rack se všemi těmi kvalitními filtry a efekty přímo z Independence. Díky tomu lze tyto procesy včetně realtime impluse response procesoru „Origami“ využít zcela nezávisle ve formě efektových plug-inů.

Pokud budete chtít Samplitude Pro X2 testovat pomocí trial verze, pak vězte, že Independence nenajdete bohužel ani v základní, ani v Suite verzi. Důvod je zřejmě prostý - příliš velký balík dat a navíc software, který je prodáván i samostatně. Nicméně Independence i nadále existuje ve verzi Free. Stačí tedy stáhnout ze stránky Independence Free nejprve Software Suite a následně Library obsahující 2 GB zvuků. Mnozí z vás pak budou nejspíš zklamáni tím, že v Independence Free ve verzi Live je famózní klavír, který přitom ve variantě VST plug-inu nenajdete. Mne osobně to dost zklamalo, jelikož ono akustické piano je opravdu velmi zdařilé. Nicméně ve formě plug-inu je k dispozici až v placených verzích Independence Basic (v ceně zhruba 3.200 Kč) a Pro (stojí v přepočtu asi 8.000 Kč).

Závěr
Samplitude Pro X2 přichází s ohromným množstvím zvuků, nástrojů a funkcí už v základním balíku. Tím je dán i jeho cílový segment zákazníků. Osobně jsem byl s trial verzí více spokojen až po dotažení dostupných nástrojů Vita a Independence alespoň v jeho Free verzi s 2 GB demo vzorků. Mohu tak asi potvrdit trend, kdy mnozí - nejen začínající - producenti hledají dostatečnou zásobu nástrojů a zvuků v nekompromisní kvalitě. Kvalita zvuku je díky Hybrid Audio Engine nadále referenční a zvuk plně bitově transparentní. Nadále je kladen velký důraz na flexibilitu objektové editace. Během měsíčního testování trial verze mi Samplitude párkrát zamrznul, což bych u tohoto softwaru nečekal, ale čert ví, zda to nebylo nadužíváním VST nástrojů a efektů nebo nějakým konkrétním plug-inem, jenž si s Pro X2 prostě nerozumí.

Výrobce: MAGIX
Zapůjčil: Audiopro s.r.o.

Stanislav Puffler

Odpovědět