SPL Crimson 3

Odpovědět
filip.svihalek
Příspěvky: 4
Registrován: 15 kvě 2017 17:25

SPL Crimson 3

Příspěvek od filip.svihalek »

Univerzálnost na prvním místě.
8. 11. 2017

Německá společnost SPL – Sound Performance Lab - je celosvětově známá výrobou kvalitních audio zařízení. Na trhu figuruje více než 30 let a k prosazení jí mimo jiné pomohla spolupráce při uvedení světově prvního 5.1 mikrofonního systému (rok 1998) a technologie Phonitor Matrix. SPL se věnuje jak analogovým, tak digitálním audio zařízením a nedávno uvedla na trh již třetí generaci zvukové karty kombinující funkci monitor kontroléru, talkback systému a řešení pro potřeby nahrávání. Řeč je o produktu Crimson 3 a v této recenzi se na něj podíváme blíže.

Po vybalení z krabice vás překvapí hmotnost. Ta dosahuje hodnoty 2,8 kg a vzhledem k rozměrům 67 x 330 x 212 mm je to celkem dost, nicméně zařízení působí robustním dojmem a alespoň vám „neuteče“ ze stolu. K napájení jednotky slouží přibalený adaptér s výstupním napětím 12 V. V balení také dostanete USB kabel typu B pro připojení jednotky k počítači.
Obrázek
Porty
Na zařízení nalezneme celkem osm analogových vstupů. Dva mikrofonní, dva nástrojové a čtyři linkové vstupy. Nahrávat současně lze však pouze čtyři vstupy naráz. Linkové vstupy 1/2 mají přednost před mikrofonními vstupy 1/2. To v praxi znamená, že pokud chcete nahrávat zdroj z mikrofonních vstupů, nesmí být nic zapojeno v linkových vstupech 1/2. Naopak nástrojové vstupy 3/4 mají přednost před linkovými vstupy 3/4, takže pro nahrávání z linkových vstupů 3/4 je nutné odpojit nástrojové vstupy.

Mikrofonní vstupy disponují klasickým XLR konektorem a v případě potřeby je zde tlačítko pro zapnutí phantomového napájení 48 V. Vstupní impedance je 10 kOhm, maximální vstupní hladina je 14,5 dBu (potenciometr Mic Gain úplně vpravo) a ekvivalentní vstupní šum -123 dBu. Zesílení je zprostředkováno dvěma identickými mikrofonními předzesilovači, díky nimž je možno nastavit parametr zesílení (Gain) od 7 dB až do 60 dB. Jako kontrola zde slouží LED dioda „-6“ - pokud někdy problikne, znamená to, že máte dostatečný headroom (prostor pro špičky v signálu), aby nedošlo k přebuzení. Naopak, pokud LED dioda trvale svítí, dochází k přebuzení a je třeba zesílení snížit. Pro filtraci nechtěného šumu má Crimson 3 integrován filtr typu horní propust. Ten odfiltruje veškerý signál pod 75 Hz. Jedná se o filtr prvního řádu se strmostí 6 dB na oktávu a zapíná se tlačítkem umístěným vedle phantomového napájení.

Symetrické linkové vstupy budete obsluhovat kabely s 6,3 mm TRS konektorem, a na zadním panelu naleznete celkem čtyři. Vstupní impedance je 20 kOhm a maximální vstupní hladina 22,5 dBu. Hodnota vstupního šumu dle výrobce je -95 dBu (neváhovaný) a frekvenční odezva je stejně jako u mikrofonních vstupů 10 Hz – 200kHz. Signál z linkových vstupů je veden 1:1 do převodníku a sekci monitoringu – není možno měnit hladinu akustického tlaku.

Nástrojové vstupy se oba nachází na předním panelu a samozřejmě disponují vysokou impedancí. Připojíte se pomocí 6,3 mm TS konektoru (mono jack). Vstupní impedance je 1,1 MOhms a maximální vstupní hladina 24,0 dBu. Frekvenční odezva je stejná jako u ostatních vstupů a šum dosahuje hodnoty -89 dBu (opět neváhovaný). Stejně jako u mikrofonních vstupů i nástrojové vstupy disponují dvěma identickými zesilovači. Samotné zesílení lze regulovat opět potenciometry, a to v rozmezí -6 až 31 dB. Opět je zde přítomna LED dioda pro indikaci možného přebuzení.

Na předním panelu také najdete dva 6,3 mm TRS konektory pro sluchátka označeny jako Phones 1 a Phones 2. Výrobce na stránkách avizuje, že je možno připojit jakákoliv sluchátka s impedancí 20 až 600 Ohm. Výstupní impedance je 33 Ohm a frekvenční odezva zůstává opět stejná. Každá zdířka má vlastní, výrobcem uváděný, kvalitní zesilovač, takže vždy slyšíte pouze vyžadovaný signál bez parazitních jevů. Hlasitost obou sluchátek lze samozřejmě ovládat vlastním potenciometrem.
Obrázek
K zařízení je možno připojit dva páry monitorů. Hlavní pár budete připojovat do části Speakers A konektorem XLR s maximálním výstupem 22,5 dBu a do částí Speakers B připojíte další pár ovšem 6,3 mm TRS konektorem. Pro srovnání hlasitosti obou párů slouží desetistopý trimmer s regulací od -5 dB do +6 dB. Výstup monitoringu lze ještě jednorázově snížit o 20 dB tlačítkem Dim.

Crimson 3 můžete napojit až na tři stereo zdroje obsluhovány třemi různými konektory. První vstup je zprostředkován dvěma stereo jacky 6,3 mm, druhý vstup klasickým RCA konektory a třetí za použití 3,5 mm jack konektoru (například pro připojení mobilního zařízení). Zde je třeba poznamenat, že tyto zdroje slouží pouze k účelu monitoringu, není možné je nahrávat prostřednictvím DAW.

Pro stereo vstupy RCA a 3,5 mm jack je v zařízení integrovaný předzesilovač, který zesiluje vstupní napětí z -10 dBu na 0 dBu, respektive z -15 dBu na 0 dBu v případě připojení 3,5 mm jack konektoru. Předzesilovače jsou primárně zapnuty, pokud jsou však zdroje příliš hlasité, je možně předzesilovače vypnout. Toho docílíme šesti DIP přepínači na spodu zařízení. První dva DIP přepínače slouží k zapnutí/vypnutí zesílení RCA vstupu a další dva obdobně k 3,5 mm vstupu. Pátý přepínač slouží k aktivaci Artist – Modu a šestý k redukci výstupu o 10 dB.

Výrobce nezapomněl také na digitální vstup a výstup S/PDIF. Pomocí něj můžete připojit další zařízení k monitoringu či nahrávat další stopy. Potěší kompatibilita s AES3 a to jak u vstupu tak i výstupu.

V případě potřeby komunikace pomocí MIDI je zařízení vybaveno dvěma pěti pinovými DIN konektory sloužícími pro příjem a odeslání MIDI informace.

Talkback mikrofon
Přímo integrovaný mikrofon, hodící se ke komunikaci například s kapelou, je možné zesilovat potenciometrem TB Gain. Kapela vás uslyší ve výstupu Phones 2 a Speakers B.

Artist Mode
Tento speciální režim slouží pro případy nahrávání umělce, kdy jste vy sám producent či zvukař a potřebujete, aby měl dotyčný umělec vlastní mix ve sluchátkách. Pro komunikaci s aktérem slouží nyní tlačítko Dim, které aktivuje vestavěný talkback mikrofon. V tomto režimu lze provádět monitoring mikrofonních, linkových a nástrojových vstupů v reálném čase, tlačítkem DAW 1/2 lze poslouchat aktuální mix a tlačítkem DAW 3/4 můžete poslouchat jiný mix se zapojeným efektem. Zařízení umožňuje všemožné kombinace nastavení, pokud například chcete, aby umělec slyšel aktuální mix, stisknete tlačítko „A to B“, nebo v případě, že potřebujete slyšet sluchátkový mix pro umělce, deaktivujete Artist mode.
Obrázek
Phonitor Matrix
Tato technologie vynalezena samotným výrobcem SPL se snaží o zmenšení rozdílu při tvorbě mixu na sluchátkách a na studiových monitorech. Při poslechu na sluchátkách totiž dochází k úplné izolaci levého a pravého kanálu, proto jsou změny v ekvalizaci a rozložení ve stereu (panorama) mnohem více patrné, pokud posloucháte mix právě na sluchátkách. Zde se uplatňuje v praxi Phonitor matrix, který počítá intraaurální časový rozdíl a rozdíl hladin v celém kmitočtovém pásmu, a tak slyšíte mix ve sluchátkách podobně jako v reproduktorech.

Testování
Zprvu mi zabralo celkem dost času orientovat se v jednotlivých funkcích, co lze nahrávat, co naopak ne, kde který vstup hraje a podobně. Nakonec jsem musel po dlouhé době pročíst celý návod, který je více než nápomocný pro pochopení celého systému a jeho možností. Nápomocné byly také LED diody, indikující jednak zapnutí, ale také přítomnost signálu, jeho přebuzení, nebo přetížení A/D převodníku. Zařízení jsem testoval mimo jiné na absolventském klavírním koncertu, kde samozřejmě nebyl úplně využit úplný potenciál, ale proč ne. Pro záznam byl použit pár kulových mikrofonů a PC s instalovaným DAW. Nutno dodat, že připojení k PC proběhlo naprosto bez problému, systém Windows si nainstaluje ovladače sám a zařízení je připraveno k použití. Výrobce však doporučuje stáhnout ovladače z jeho webu, pro zajištění plné kompatibility. Crimson 3 disponuje velmi kvalitními převodníky, podporujícími 24bitou hloubku a až 192 kHz vzorkovací frekvencí. V žádném případě se tedy nekoná žádné praskání či lupání. Headroom byl v tomto případě více než dostatečný – lze zachytit velkou dynamiku klavíru, aniž by došlo ve špičce k přebuzení. Výsledkem tak byla velmi kvalitní nahrávka (samozřejmě v případě použití slušných mikrofonů), s kterou se mnohem lépe postprodukčně pracuje. Funkci Phonitor Matrix hodnotím kladně a celkem povedeně, nicméně poslech na studiových reproduktorech vám nenahradí, ale pouze přiblíží. Více funkcí jsem využil při zkoušce před samotným koncertem, kdy jsem poslouchal aktuální a předchozí pokus a jednoduchým stiskem tlačítka mohl klavírista slyšet chyby v tempu mezi jednotlivými pokusy. Talkback mikrofon jsem sice nevyužil, nicméně poskytuje dostatečně kvalitní signál a lze se jím bez problému dorozumívat. Při nepoužívání Artist módu, doporučuji vypnout DIP přepínač. Celkem jednoduše se stane, že sáhnete po jiném tlačítku, než jste chtěli a pak zkoumáte, kam se poděl signál.

Závěr
Chce to trošku tréninku, čtení a zkoušení, ale nakonec zjistíte, že je zařízení vcelku intuitivní a poskytuje tolik možností vedení signálu, že jsem nevymyslel nic, co by Crimson 3 neuměl. Rád bych také pochválil kvalitu zpracování. Celá konstrukce je bytelná, a přitom vcelku kompaktní. Potenciometry vypadají na snad dlouhou životnost a jediné co bych vytknul je občas příliš hlasité cvakání tlačítek – což za sklem ve studiu samozřejmě ale řešit nebudete. Crimson 3 pořídíte za cenu okolo osmnácti tisíc, což se možná může zdá dost, ale věřte, že dostanete velmi kvalitní mašinku, jejíž univerzálnost si určitě najde cílovou skupinu.

Oficiální video výrobceVýrobce: SPL
Zapůjčil: MusicData s.r.o.

Filip Švihálek
PROFIL AUTORA: Filip Švihálek
Aktuálně studentem 1. ročníku navazujícího magisterského programu Audio inženýrství na fakultě Elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno. Obor kombinující technické i umělecké vzdělání díky spolupráci s JAMU byl klíčem do světa zvuku a všeho, co se ho týká. Předměty a kontakty z fakult mu umožnily spolupráci na několika projektech, díky kterým dnes nahrává jak absolventské koncerty, tak menší orchestry, například Sokola Brno. Mimo jiné také provádí montáž a konfiguraci IP reproduktorů. Ve volném čase se věnuje multimediální kompozici a sledování technických novinek, hlavně ze světa zvuku.

Odpovědět