Synapse Audio DUNE 2

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Synapse Audio DUNE 2

Příspěvek od standa.puffler »

Differential Unison Engine (DUNE).
20. 2. 2015

Německý tým vývojářů v Synapse Audio Software připravil v květnu 2014 zcela novou a přepracovanou druhou verzi softwarového syntezátoru DUNE. Nejde ani tak o novou verzi, jako spíše o zcela nový syntezátor. V Synapse jej totiž skutečně přepracovali od nuly tak, aby poskytoval ještě lepší zvukovou kvalitu a zároveň umožňoval generování větší škály zvuků.

Systémové požadavky a kompatibilita
Tak předně verze 2 není kompatibilní s první verzí DUNE (představenou na konci roku 2013) a to vůbec. Můžete si sice ve svém DAW pustit jedničkovou a dvojkovou verzi najednou, ale to je asi tak všechno. Vzhledem k ušlechtilým cílům v podobě dosažení kvalitnějšího zvukového výstupu a širších možností práce se zvukem bylo potřeba kompletně přepsat zvukový engine a celý modul. Na jedné straně jde o sympatický cíl, na straně druhé to pro mnohé uživatele znamená upgrade jejich PC. Systémové požadavky jsou nyní Intel iCore i5 s taktováním alespoň 2 GHz a vyšší, požadovány jsou alespoň 2 GB operační paměti. Pozitivní je fakt, že oproti mnoha moderním audio aplikacím a instrumentům zůstává podpora prozatím stále dost rozšířených - byť už dlouho nepodporovaných - Windows XP a samozřejmě všech dalších novějších verzí Windows. Máte-li Apple, pak si s DUNE 2 pohrajete až s OS X 10.6 a vyšším.
Obrázek
Nové vlastnosti
Přidány byly zcela nové oscilátory, filtry, efekty, grafické obálky a mnoho dalšího - projdeme to pěkně popořadě. V první verzi byl k dispozici pouze „fat“ režim oscilátorů, který disponoval sedmi fixními oscilátory. Nyní máte k dispozici dvě hlavní oscilátorové sekce a každá z nich pak může využít až 32 oscilátorů s tím, že každý z nich lze nastavit jako virtuálně-analogový (VA), Wavetable nebo FM. Třetí sekce oscilátoru už nefunguje jako suboscilátor, ale můžete s její pomocí ladit semi a fine tuning. Wavetable a FM syntéza byly dost přepracovány a práce s nimi je nyní jednodušší. Generátor šumu je nyní ve stereu s možností určit šířku stereo spektra. Navíc jsou u noise generátoru ještě lowpass a highpass filtry.

Filtry pracují nyní v režimu Zero-Delay Feedback, jejich odezva je tedy okamžitá a chováním se tak mnohem více podobají skutečným analogovým syntezátorům. V první verzi DUNE měly některé filtry navíc ještě efekty jako Distortion nebo Bitcrush. Nová verze nabízí vlastní sekci efektů pro filtry s širší nabídkou efektů, které mohou být navíc použity před a nebo za filtrem samotným. Mimochodem, k dispozici máte neuvěřitelných 17 typů filtru a 14 jejich efektů.

DUNE 2 představuje nově také několikasegmentové obálkové generátory (MSEG), jež lze využít k vykreslení precizní obálky nebo k synchronizaci s loop smyčkou, kdy vznikají velmi zajímavé rytmické efekty jako třeba Trance Gate, hojně používaný DJs v taneční hudbě. Jednou z nejvýznamnějších změn v DUNE 2 je však možnost přímé úpravy všech osmi unisono hlasů, což z něj dělá klasický multipart syntezátor.
Obrázek
Arpeggiator nyní nabízí klasické režimy Up, Down a Random známé z mnoha proslulých syntezátorů. Lépe pracuje při použití s MIDI klaviaturou. Kompletní přepracování neminulo ani master efekty, které mají nyní dvě sběrnice a namísto šesti mají devět efektů. Ty jsou navíc v mnohem vyšší kvalitě a mají mnohem více editovatelných parametrů.

Přepracována byla i práce s presety. Patch Management je nyní postaven výhradně na souborech a složkách. Každý patch je nyní souborem s příponou FXP. Adresáře pak reprezentují zvukové banky a kategorie. Jakmile DUNE 2 spustíte, prohledají se všechny dostupné zvukové banky automaticky. Není tak již nutné explicitně loadovat zvukové banky třetích stran a práce s presety je díky tomu rychlejší a jednodušší.

Novinkou u nového zvukového enginu je režim tzv. audio-rate modulace, který umožňuje modulovat všechny parametry (tedy kromě master efektů) syntezátoru v dané audio-rate. Jde o velmi pokročilou operaci, která je také dost náročná a vzhledem k tomu také hodně vytěžuje procesor. Na druhé straně však nabízí zcela nové zvuky s unikátní modulací, které doposud nebyly možné.

Více DSP algoritmů v DUNE 2 a jejich mnohem větší komplexnost vede ke znatelně lepšímu zvuku. To má ovšem samozřejmě za následek i větší nároky zejména na procesor. V praxi toto syntezátor řeší optimalizací kódu SSE vektoru a využitím více jader. Na moderních čtyřjádrových procesorech tak může DUNE 2 fungovat lépe a rychleji než verze 1. Majitelé dual core procesorů však až tak nadšeni nebudou.
Obrázek
DUNE 2 v akci
Grafické uživatelské rozhraní DUNE 2 bychom mohli pomyslně rozdělit do čtyř základních částí. V levé horní části syntezátoru najdeme ovládání pro hlavní parametry zvuku v podobě sekcí oscilátorů. K nim patří neoddělitelně i tmavší panel uprostřed, kde nalezneme mixer, filtry a ADSR obálky. V horní části uprostřed je panel s displejem pro ovládání patch managementu, nastavení patchů a globální konfigurace, modulační matice a arpeggiator. V pravé horní části je master sekce s ovládáním globální hlasitosti a nastavení polyfonie. Kromě toho zde najdeme i ovládání unison hlasů. Malá sekce šedých tlačítek nad klaviaturou slouží k přepínání zobrazení ve spodní části syntezátoru - kromě samotné klaviatury s pitch bendem a modulačním kolečkem tam můžete zobrazit efektové sběrnice, LFO nebo čtyři grafické obálky (MSEG).

Parametry syntezátoru ovládáte pomocí otočných kontrolérů, faderů nebo numerických displejů a to levým tlačítkem a pohybem myší. Ve většině případů však můžete využít i kolečko myši, což výrazně zvyšuje komfort. Kliknete-li na ovládací prvek pravým tlačítkem myši a vyberete Learn, můžete ovládání daného elementu nastavit na svém externím MIDI kontroléru.

DUNE 2 má 8 unison (to jest až 520 oscilátorů na notu) a 16hlasovou polyfonii (což v praxi znamená až 8320 oscilátorů). Unisona lze přirovnat k vrstvám (Layer) na mnoha běžných syntezátorech. Díky nim můžete vytvářet velmi expresivní multitimbrální nástroje obsahující více zvukových barev a koncipovat jednotlivé vrstvy nejen po celé délce stisknuté noty, ale třeba jen pro náběh (Attack) nebo naopak jiné části ADSR obálky. K dispozici máte tři samostatné nízkofrekvenční oscilátory a modulační matici pro parametry syntezátoru a efektů. Ty pomohou dotvářet zvuk přesně podle vaší představy.

Jak už bylo zmíněno, DUNE 2 není žádný drobeček a tak je v manuálu celkem podrobně popsána optimalizace výkonu. Nevlastníte-li čtyřjádrový nebo šestijádrový procesor, je potřeba pohrát si s nastavením operačního systému, zvukové karty a hostitelské aplikace. Především je doporučeno nastavit velikost audio bufferu minimálně na 128 vzorků. V samotném syntetizéru ovlivňuje výkon nejvíce nastavení polyfonie. Pokud tedy syntezátor využíváte pro party basového zvuku, bude potřeba vhodně nastavit polyfonii maximálně na dva nebo tři hlasy. Pomoci může i snížení délky doznívání u not - tedy optimalizace Release u ADSR obálky. Kromě polyfonie hraje velkou roli i Modulation Rate, který lze konfigurovat v záložce Settings. Zde nastavte pro maximální výkon režim Normal. Režimy Fast a vyšší pak použijte výhradně ve chvíli, kdy to daný patch vyžaduje a skutečně uslyšíte znatelný rozdíl ve zvuku.

DUNE 2 si můžete také přibarvit dle svých představ - oproti první verzi jde sice jen o kosmetické vylepšení, ale někoho možná potěší možnost osmi barevných schémat, do kterých si můžete oblíbený syntetizér „převléknout“.
Obrázek
Co tedy za své peníze dostanete?
V červenci získal DUNE 2 ocenění Performance Award a hodnocení 10/10 od renomovaného časopisu Computer Music. Ten označil DUNE 2 jako nejlépe znějící syntezátor v současné době. Verzi dva pořídíte za 169 USD, upgrade z první verze pak za 79 USD. V přepočtu za necelé 4.000 Kč získáte velmi luxusní VST/AU nástroj ve 32 nebo 64bitové kvalitě s bankou 370 patchů (jen v plné verzi - demo ke stažení má jen 64 patchů a nově vytvořené presety v něm nelze ani ukládat).

Software je od muzikantů, kteří se snaží vyřešit v první řadě své vlastní potřeby z praxe a díky tomu je DUNE velmi použitelným a přínosným nástrojem. Manuál v PDF k tomuto syntezátoru má 77 stránek a často je to čtení pro inženýry jaderné fyziky. Rozhodně tedy nejde o primitivní nebo jednoduchý nástroj. O to víc však od něj lze očekávat.

Shrnutí
DUNE 2 je jednoznačně jedním z těch univerzálních všestranných syntezátorů, které dokáží generovat většinu zvuků, které od syntetizérů můžete očekávat - od ambientních ploch přes analogové basy až po ostré leady. K dispozici máte ohromnou spoustu ovládacích parametrů, fantastický zvuk a dle mého názoru - i přes výstrahy a rady v manuálu - nízké nároky na systémové prostředky (tři roky staré PC - dvoujádro).

První verze tohoto syntezátorového plug-inu nebyla špatná, druhá generace je naprosto strhující a o několik řádů výš. Jak obstojí na dnešním velmi konkurenčním trhu, kde spolu na poli new age music zápasí vesměs především syntetizéry Omnisphere od Spectrasonics a Alchemy od Camel Audio, které znějí v naprosto drtivé většině současné moderní hudební produkce, ukáže zřejmě až čas.

Výrobce: Synapse Audio Software

Stanislav Puffler

Odpovědět