TASCAM DP-008

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

TASCAM DP-008

Příspěvek od mirek.pisa »

Osmistopé přenosné studio.
11. 2. 2011

Ještě před několika lety, kdy byla počítačová technika velmi drahá a velmi pomalá, řešila spousta hudebníků problém, jak zaznamenat své nápady a nemuset kvůli tomu platit pronájem velkých studií. Jedním z řešením bylo pořídit si nějaké nahrávací zařízení domů. Firma TASCAM, jež je divizí japonského koncernu TEAC, byla první, která začala vyrábět malá zařízení pro záznam na kazety. To byl počátek éry přenosných studií označovaných jako Portastudio. Za posledních 10-15 let se technika zdokonalila tak rychle, že bylo možné nahradit kazetovou mechaniku čistě elektronickým záznamem a vniklo mnoho malých záznamových zařízení, též označovaných jako kapesní studia. Do této kategorie patří i dnes testované Pocketstudio TASCAM DP-008.

Co to je?
Tuto otázku jsem si pokládal při prvním otevření krabice. Několik zařízení je vměstnáno do krabičky o velikosti 22 x 12 cm a výšce tři centimetry. Konkrétně nabízí TASCAM DP-008 dvoukanálový předzesilovač, propojovací panel, osmistopé záznamové zařízení, mixážní pult s osmi kanály a digitálním dvoupásmovým ekvalizérem, efektovou jednotku s Reverb efektem a jako doplněk je přidána ladička a metronom.
Obrázek
Elegantní černá barva v kombinaci se stříbrným bokem, ovládacími tlačítky a data kolečkem je vždy zárukou příjemného vzhledu, který doplňuje grafický displej s oranžovým podsvícením. Displej sice není největší, ale i tak přehledně zobrazuje všechny informace, které jsou potřeba k práci. Pod displejem jsou pak umístěna čtyři funkční tlačítka. Zdrojem napájení jsou přiložené čtyři baterie typu AA, které vydrží zhruba pět hodin provozu. Jako alternativu lze použít externí síťový zdroj, který ovšem není součástí balení. Osobně si myslím, že by cenu příliš nezvýšil a uživatel by jím při prvním rozbalení přístroje nebyl nemile překvapen.

Vstupy a přiřazení
Pocketstudio DP-008 může současně zaznamenávat dva nezávislé kanály. Na výběr je několik zdrojů, ze kterých lze signál zaznamenávat. Prvně jsou to dva elektretové mikrofony umístěné na čelním panelu. Záznam z mikrofonů je kvalitní a například pro akustické nástroje nebo zvukové efekty většinou postačí.
Další možností je použít externí mikrofony, které lze připojit do dvou XLR konektorů na zadním panelu. Lze použít jak dynamické mikrofony, tak i kondenzátorové, pro které lze zapnout 48V fantomové napájení. To je ovšem náročné na spotřebu energie a je proto lepší používat jej se síťovým adaptérem.

Kromě mikrofonů lze připojit i linkový zdroj signálu. Za tímto účelem jsou na zadním panelu dva nesymetricky zapojené TS konektory. Vstup A je možné po přepnutí mechanickým přepínačem použít také pro přímé připojení zdroje s vysokou impedancí, jako jsou hudební nástroje s piezo snímači, kytary a basy. S tímto vstupem je propojena i integrovaná ladička. Citlivost a vstupní úroveň se nastavuje jednak softwarově a také mechanicky pomocí dvou potenciometrů v horní části vrchního panelu. Překročení úrovně je signalizováno červenou LED diodou. Propojení jednotlivých vstupů s kanály mixéru a potažmo i záznamem se uskutečňuje pomocí tlačítka Assign. Na displeji se zobrazí seznam kanálů a aktuálně přiřazené písmeno vstupního kanálu. Pomocí Rec tlačítek na jednotlivých kanálech lze pak přepínat zdroje vstupu.
Obrázek
Mixážní pult
Po výběru vstupu je TASCAM DP-008 připraven začít nahrávat. Standardně je mixážní pult propojen se záznamovým zařízením a každý kanál na mixu odpovídá kanálu záznamu a přehrávání. Jednotlivé kanály nabízejí otočné potenciometry pro zasílání signálu do sběrnice efektové jednotky, směrování ve stereo obraze a řízení hlasitosti. Také je zde tlačítko pro aktivaci záznamu. Při záznamu slouží pult jako odposlech přicházejícího signálu a pro monitoring je možné využít i vestavěný efekt. Výborné je, že záznam i přehrávání jedou současně, takže lze nahrávat a zároveň přehrávat ostatní stopy.

TASCAM DP-008 nabízí celkem deset dvoupásmových ekvalizérů pro dodatečnou korekci zvuku. Osm z nich je přiřazeno jednotlivým kanálům a dva jsou určeny pro korekci vstupů ještě před záznamem. Nastavit lze frekvenci a zisk pro každé pásmo. Přístup k editaci umožňuje samostatné tlačítko.

Mixáž probíhá v reálném čase. Není zde ovšem žádná automatizace, která by mohla práci zjednodušit, člověk musí zkrátka kroutit knoflíky tam, kde chce dosáhnout změny. Když už jsem zmínil knoflíky na potenciometrech, ty jsou vhodné tak pro dětské prstíky, ale dospělý s nimi bude mít problém. Je nutné nacvičit si jemný grif, který dovolí dostat velké prsty mezi malé mezery. Knoflíky navíc mezi prsty prokluzují, možná by pomohl nějaký hrubší povrch. S přihlédnutím k rozměrům studia je však nutné říci, že nejsou úplně nejhorší.

Zvukový výstup studia je řízen pomocí master potenciometru. Hlavní výstup je vyveden na dva RCA konektory a paralelně na sluchátkový výstup s vlastním zesilovačem a řízením hlasitosti.

Efekt
Vestavěná efektová jednotka nabízí pouze jeden dozvukový efekt - Reverb. Je možné využít jeden ze šesti algoritmů a nastavit dva parametry: délku dozvuku a výstupní úroveň. Překvapivá je kvalita efektů. Znějí přirozeně a čistě, některé sice mají lehce elektronické zabarvení, ale stále jsou o něco lepší než některé simulace virtuálních efektů v počítači. Signál pro efekty se nastavuje samostatnými potenciometry na kanálech mixéru. Stejně jako u ekvalizéru se i tady přistupuje k editaci prostřednictvím samostatného tlačítka.

Záznam, přehrávání a editace
S Pocketstudiem TASCAM DP-008 se velmi dobře pracuje. Ovládání je zcela intuitivní a do manuálu jsem se musel podívat až v situaci, kdy jsem chtěl využít pokročilé funkce. Záznam je ukládán na SD a SDHC paměťové karty do kapacity až 32 GB. Samplovací frekvence je fixně nastavena na 44,1 kHz s rozlišením 16 bitů. Kartu je před použitím nutné naformátovat přímo v přístroji, kde je pak rozdělena na dva oddíly, interní MTR a FAT32. Do oddílu MTR směřuje veškerý záznam a úpravy, oddíl FAT32 slouží pro export a import souborů pomocí USB sběrnice nebo ve čtečkách karet.

Záznam lze provádět v několika módech. Základní je Multi Track, který dovoluje zaznamenávat přicházející signál na jednotlivé stopy. Druhý mód je Bounce, s jehož pomocí lze všech osm stop smíchat do jedné nebo dvou zvolených stop. Master Rec je podobný jako Bounce s tím rozdílem, že stereo záznam se ukládá přímo na kartu a není již připojen k žádné stopě. Pro přehrání master záznamu je nutné přepnout studio do režimu Master Play, který dovolí záznam přehrát. Po zvolení nahrávacího módu, výběru stopy a spuštění záznamu začne nahrávání. Vše se obejde bez jakékoli záludnosti nebo nečekaného překvapení. Pro usnadnění záznamu je možné využít dvou lokátorů, které určují začátek a konec záznamu a jsou skryty pod tlačítkem In/Out. Pokud uživatel chce, může využít i nožní pedál, se kterým je možné nahrávání aktivovat letmo během přehrávání.

Pro nastavení správné pozice a přetáčení songu lze využít buď transportní tlačítka a nebo data kolečko, se kterým je také možné měnit hodnoty editovaných parametrů. Pro editační účely je připraveno několik funkcí, s jejichž pomocí je možné úseky skladby na stopě kopírovat, vkládat, přesouvat, duplikovat nebo mazat. Vše probíhá pomocí lokátorů, data kolečka a čtyř funkčních tlačítek umístěných pod grafickým displejem. Ač se to nezdá, lokátory jsou velmi důležitým prvkem celého studia, bez nich lze totiž provést jen malý počet operací. Jejich nastavení je naštěstí velmi snadné.

Veškeré operace je možné vrátit zpět pomocí funkcí Undo/Redo a History. Tlačítko Un/Redo vrací poslední provedenou operaci. Pomocí historie je pak možné vrátit až 500 (!) posledních operací. Samozřejmě každá operace je zaznamenávána na paměťovou kartu, kde zabírá místo, proto je možné historii od určitého kroku vymazat.

Pomůcky
Studio nabízí uživateli dvě pomůcky, které jistě uvítá. První z nich je metronom, se kterým lze zaznamenávat nástroje a vokály v přesném rytmu a poté je využít například v počítači. Druhou pomůckou je chromatická ladička, se kterou lze snadno naladit akustické nástroje.

Dojmy
TASCAM DP-008 je dobré studio, které takřka nemá chybu. Podle přísloví „kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde“ jsem však i já našel pár much. Asi největší je absence síťového adaptéru, jehož cena určitě nebude vysoká a tak doporučuji zakoupit ho rovnou se studiem. Další věcí, která mi vadila, bylo zobrazení časových údajů pouze v hodinovém formátu. Je podrobný, ale určitě by přišly vhod i hudební údaje o taktu a beatu, což by přispělo i ke snadnější editaci. Posledními „muškami“ jsou hladké ovládací knoflíky a snadno upatlatelný plexisklový pás dominující horní části studia.

Tyto nedostatky jsou ovšem jen kosmetického charakteru a Pocketstudiu TASCAM DP-008 nikterak neubírají na kvalitě. Pěkný vzhled, dobrá ergonomie prvků a intuitivní ovládání z něj dělají ideálního pomocníka pro každého odpůrce počítačových programů. Malé rozměry jej zas dovolují vzít na cesty, stačí ho přibalit do obalu nástroje. O zvukových kvalitách se asi nemusím rozepisovat. CD kvalita je zárukou, že vzniklé demo snímky mohou směle konkurovat i těm, které vznikly v profesionálnějších studiích. Záleží jen na šikovnosti majitele.

Mirek Píša

Výrobce: TASCAM
Zapůjčil: AudioMaster s.r.o.

Odpovědět