Universal Audio Volt

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 62
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Universal Audio Volt

Příspěvek od mirek.pisa »

Nová řada USB audio převodníků pro náročnější uživatele.
20. 6. 2022

Americká firma Universal audio přináší ucelenou řadu audio převodníku nazvanou Volt. Jedná se o a audio rozhraní, které uživatelům nabízí kvalitní zpracování, skvělé předzesilovače a vestavěné efekty na vstupních kanálech.

Řada Volt nabízí několik typů audio rozhraní a uživatelé si mohou vybrat typ přesně podle svých potřeb. Na výběr mají ze základního převodníku s jedním vstupem a dvěma výstupy, dále řada pokračuje s rozhraním se dvěma vstupy a dvěma výstupy a vrcholem řady je interface, který nabízí čtyři vstupní kanály a čtyři výstupní kanály. Všechny dovedou zpracovat signál ve 24bitovém rozlišení, se vzorkovací frekvencí až 192 kHz.

Všechny audio převodníky řady Volt jsou osazeny kvalitními předzesilovači, které se vyznačují velmi nízkým vlastním šumem a vysokým rozsahem zesílení. Vstupní konektory jsou řešeny kombinací XLR a TRS konektorů, do kterých je možné připojit jak mikrofonní tak také linkový nebo nástrojový zdroj signálu. Pokud bude uživatel používat mikrofon, může připojit jak dynamický, tak také kondenzátorový mikrofon, pro který je nutné aktivovat 48V fantomového napájení samostatným tlačítkem s LED podsvícením. Když zdroj signálu bude nástroj s vysokou impedanci, lze na čelním panelu aktivovat tlačítkem Inst přizpůsobení vstupních kanálů pro nástrojový vstup. I zde je aktivace signalizována LED podsvícením.
Obrázek

Interní efekty
Firma Universal audio je známá svým vlastním vývojem softwarových efektů, které modelují legendární hardwarové předlohy. Všechny převodníky pořady Volt mají zabudovanou softwarovou simulaci lampového předzesilovače UA 610, který se aktivuje samostatným tlačítkem Vintage. Ta dodává zvuku jemné harmonické zkreslení typické pro lampové zesilovače. Převodník nemá žádný softwarový mix a tak se úroveň efektu řídí pouze nastavení vstupní úrovně předzesilovače. Po aktivaci efektu se zvuk více rozsvítí a v nahrávce získává větší konkrétnost. Ideální pro nahrávání mluveného slova, vokálu nebo kytary.

Vyšší řady 176, 276 a 476 mají dřevěné bočnice a navíc zabudovaný softwarový kompresor, který vychází z legendárního hardwarového kompresoru 1176. Ač originální procesor má několik tlačítek a parametrů k nastavení, zde je nastavení omezeno pouze na aktivaci a přepínání presetu jedním tlačítkem. Firma připravila pro uživatele tři přednastavení, které jsou vybrány pro nejběžnější využití převodníku. První nastavení je určeno pro nahrávání vokálů, druhé je připraveno pro záznam kytary. Oba mají delší čas parametru Attack a liší se jen v době nastavení Releace, kdy Vokál má delší čas a kytara kratší. Poslední nastavení je označen jako Fast a má krátký čas na Attacku i na Releace, pro rychlejší zpracování zvuku.

Po zvukové stránce patří UA Volt mezi ty lepší, které může uživatel za své peníze získat. Zvuk samotných předzesilovačů je čistý, bez šumu. Při aktivaci všech efektů a větším vybuzením se v pozadí objevuje lehký šum, který ovšem podtrhuje vintage charakter zvolených efektů. Zda to je záměr nebo vlastnost se asi nikdo nedozví, v celkovém zvuku to vlastně ani nevadí.
Obrázek

Monitoring
Zvukový výstup je zde ve dvou provedení. Jedno je pomocí dvou TRS konektorů na zadní straně, kam uživatel připojí svoje studiové audio monitory a kde je úroveň výstupu řízena pomocí dominantního knobu na vrchním panelu. Druhý výstup je pro sluchátka na předním panelu, se samostatným řízením hlasitosti. Díky funkci Direct monitoring je možné poslat zvuk přicházející na vstupy rovnou do výstupů, bez zpoždění, které by dodalo zpracování přes počítač. Pokud je připojen pouze jeden kanál, lze delším stiskem aktivovat mono režim, který zvuk pošle do obou výstupů současně.

USB připojení
Audio převodníky řady Volt mají na zadním panelu konektor USB-C, který dovoluje připojení k počítači se systémy Windows i macOS, tak také k mobilnímu zařízení s iOS. Příjemné je, že uživatel v příslušenství nalezne i propojovací kabel s konektory USB-A a USB-C. V příslušenství je vlastně ještě jeden kabel s koncovkou USB-A. Ovšem na druhém konci je klasický napájecí konektor. Ten je určen pro pomocné napájení převodníku jakoukoliv nabíječkou k mobilu. Ten se hodí hlavně při použití s iOS zařízeními, které nemají dostatečně silný výstup, aby mohli napájet převodník.

Při propojení s počítačem stačí nainstalovat ovladač, připojit Volt a začít pracovat. Nikde se nic nenastavuje, vše probíhá pomocí programu UA Connect pro správu ovladačů, aktualizaci firmwaru a instalaci softwaru třetích stran. Vše proběhne bez problémů.
Obrázek

MIDI
V současné době se vrací móda používání hardwarových nástrojů. Pro komunikaci mezi nástroji se již od roku 1983 používá 8bitová sériová linka nazvaná MIDI (Musical Instrument Digital Interface). UA Volt má zabudované MIDI rozhraní, které je vyvedeno na zadním panelu v podobě dvou pětipinových DIN konektorů. Jeden pro vstup a druhý pro výstup. To dovoluje připojit MIDI klaviaturu pro řízení softwarových nástrojů a softwarem řídit externí MIDI zařízení na 16 kanálech.

Software
Na rozdíl od některé konkurence, dostává uživatel společně s audio převodníkem UA Volt celou řadu programů a softwarových efektů. Dominantou je Ableton Live 11 Lite. Jedná se o hudební DAW program, který dovoluje uživateli nahrávat audio a MIDI stopy. Lite verze je omezena na 8 stop. Uživateli nabízí několik základních nástrojů a efektů, které jsou okamžitě k dispozici. Komu by to bylo málo, firma Universal Audio přidala celý balík dalších efektů a nástrojů třetích stran. Od firmy Softube je k dispozici simulace kytarového zesilovače Marshall, kompresor, delay, reverb a saturace. Pro doladění a úpravu časování audio stop je přidán software Melodyne Essential od firmy Celemony. Od Plugin Alliance přichází lampový zesilovač Ampeg SVT-VR pro basové kytary. Navíc je přidána kytarová ladička bx_tuner a dynamický procesor bx_masterdesk pro úpravu zvuku jednotlivých stop i pro mastering. Dokonalý prostor dodá reverb LX480 Essentials od společnosti Relab Development. Jedná se o simulaci legendárního efektu firmy Lexicon.

Firma UJAM přidala dva nástroje. Jedním je virtuální bubeník DEEP a druhým je virtuální baskytarista DANDY. Pracují na principu paternově ovládaným frázím, které lze ovládat pomocí klaviatury. Uživatel má na výběr z několika stylů a zvuku. Není problém vytvořit dokonalé basové a bicí základy pro Soul, Rock nebo třeba Pop. Posledním nástrojem v nabídce k audio převodníku UA Volt je sampler LABS od firmy Spitfire Audio. LABS je výborně zpracovaná knihovna, která nabízí smyčce, piana, perkuse, syntezátory, kytary a další v neotřelé formě.

Jako třešničku na dortu si uživatel může na 14 dní vyzkoušet nativní efekty UAD Spark, které pochází přímo z dílny Universal Audio. Nechybí mezi nimi předzesilovače, ekvalizéry, delay, reverb, modulační efekty, kompresory a několik nástrojů. Efekty nativní verze jsou počítány jen procesorem počítače, takže nejsou vázány na hardware a je možné je použít s jakýmkoliv rozhraním. Zatím pracují jen s macOS, pro Windows by měly být k dispozici na podzim 2022.
Obrázek

Závěr
O zvukové kvalitě není nutné moc diskutovat. Hardware firmy Universal Audio patří mezi špičku. Dostupnější cena dovoluje pořídit převodník i začátečníkům, kteří chtějí začít a neřešit spoustu zvukařských nastavení. Zde stačí připojit mikrofon, zapnout efekty a nastavit vstupní zesílení, které ovlivňuje i vestavěné efekty. Nic jednoduššího už není. Jako bonus je, že signál vstupuje do počítače již zpracovaný a odpadává nutnost dalšího zpracování. Ideální pro začátečníky nebo podcastery, kteří budou mít zvuk dobře zpracovaný rovnou na vstupu. Díky různým typům řady Volt si každý může vybrat audio převodník přesně podle svých představ. Kdo vybavuje studio poprvé, může využít Studio Pack, se kterým získá i mikrofon a sluchátka.

Výrobce: Universal Audio
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět