Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Wohma

Příspěvek od Wohma » 10 zář 2008 16:35

delay píše:Potvrzuji... I puboš s počítačem od maminky má většinou internet a namísto toho, aby skládal, tak se snaží lovit zvuky a samohrajky z netu.
Hodně málo mladejch dnes šahá po kytaře a pod... začíná to bejt trochu z módy a příliš složitý...
Zrovna po kytare saha kdekdo, spis je problem sehnat nejakyho basaka nebo nedejboze bicmena. O klavesacich a dalsich uz dnes temer exotickych nastrojich ani nemluve :)

Problem je spis v tom, ze si dnes lidi niceho nevazi a tim padem u niceho nezustanou dlouho - a hra na temer jakykoli nastroj vyzaduje nejaky ten patek uceni a cviceni.

delay

Příspěvek od delay » 10 zář 2008 16:57

No nějakýho toho "nedejbože" bicmena zrovna sháním :(. CHci se zas vrátit na pódia :), prostě mi to chybí...

jackies

Příspěvek od jackies » 11 zář 2008 03:50

Na skládání je obyčejná klasická kytara myslím to nejlepší co může být.
Je vždy po ruce, je tichá, nepotřebuje elektriku a ten důležitý
"čtyřzvuk" který je potřeba (1basový+3 do akordu) zvládne na jedničku.
Spojíte-li to s "tudu-ta-tý" na obyčejnou hubu, nepotřebujete nic jiného.

Stačí mít jen představivost a slyšet to vaše brnkání v "hotovém" osazení.

Pokud je to jen takhle dobré a NĚCO tam je, bude to po natočení nástrojů perfektní.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 11 zář 2008 08:45

kazdej, ale nechce delat pisnicky...
jinak cejtim to asi tak jak napsal excom a resim jen vysledek - to je dulezity, jak toho kdo dosah je mi sumak

a ty reci o beatles a jejich hroznym zvuku - to je srovnavani hrusek s jabkama. driv byly studia, ktery mely zvuk horsi nez kdejakej pokojicek dneska. taky kdo mel doma poradnej aparat na poslech, aby to moh vubec posoudit? proste to byla jina doba, a hlavne uz to BYLO a UPLYNULO, dneska jsme jinde a ja nechapu porad to ohlizeni nekam padesat let zpatky, to dneska ma jen nejakej ramcovej vyznam - asi tak jako vozova hradba pro nasi armadu

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 zář 2008 10:08

Tady je asi zaklad neshody v tom, ze par lidi u chce skladat bigbít a nekdo metal a nekdo elektroniku. A jasne, jak pise biscuit, skladani neni jen o skladani pisnicek v tom tradicnim smyslu - melodie + basova linka + kila = pisnicka. Polovina veci, co jsou dneska v radiich (teda co aspon slysim jednou za tyden, kdyz si ho omylem pustim), nema s tim tradicnim pojetim pisnicky nic spolecnyho. Vetsina skladeb je dneska zalozena z poloviny na zvukove produkci. A bez ty produkce to nebude fungovat. Je to v necem podobny, jako kdyz si lidi stezujou - ty hry uz nejsou co byvaly, dneska samej duraz na grafiku a efekty a pribeh/hratelnost nikde, to za mejch mladejch let, kdyz jsem ovladal jen par cernobilejch pixelu, to byly panecku Hry! No je to uplne stejna blbost, jako tvrdit, ze skladat se da vsechno nejlip na kytare. Da, ale jen veci, ktery jsou postaveny na tradicnim schematu harmonie a melodie. Ale spravne zasumenou a zkomprimovanou triphopovou bici smycku na ty kytare nevymyslis, stejne jako valivou kytarovou stenu.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 11 zář 2008 10:26

amorphe moc hezky napsany ;) ja to reknu zase po svym:
kolaz nenamalujes

Tranzistor

Příspěvek od Tranzistor » 11 zář 2008 11:12

No ja nevim, nechtelo by se treba zamyslet co je skladani pisnicky (melodicka linka + zakladni harmonie) od nasledne arranze pri ktery se tedy resi ty zvuky? ;-) No na me to dela dojem, ze vetsina zacina arranzovat a vubec nevedi vlastne jakou pisnicku... Tak neje skladani na ruby... Ale ja to tak taky nekdy delam, aspon v 80% pripadu ;-)

delay

Příspěvek od delay » 11 zář 2008 11:23

A)
Pokud dělám hudbu na PC od první noty tak je u mě velice důležitý jakýsi záměr, většinou si hraju s nějaký zvukem a ten na mě působí třeba barevnou imaginací nebo vizí a inspiruje mne treba k příběhu... na základě tohodle pak volím instrumenty do nálady a zároveň rozvíjím skladbu. Nedokážu něco sázet, když ani nevim, co to dělám...

Začínám s rytmem, který v průběhu upravuji, ale nejvíc mě zajímá udělat celou kostru tý věci.... na to se pak ty tkáně, svaly a tak nabalují podstatně lépe...

Nakonec se snažím, aby z toho nezbylo jen torzo a je potřeba tam dát duši.

B) Trochu jinak to mám u živých nástrojů (basa, kytara), na kytaru skládám motivy, ale většinou celé písně, takže sloky, ref, bridge, solo a tak... Tady se hodně zpívá, takže o čem tak skladba je určuje text nebo řekněme v začátcích ,kde text není, tak nějaká imaginace, která prostě probíhá...

Člověk pokaždé nemusí vědět co dělá, něco ho vede, ale to právě stačí... Aby se nechal vést...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 11 zář 2008 12:39

delay: taky hezky napsany :-) libi se mi, ze se najdou i lidi co si rozumej s kytarou a umej rozlysit to a od b. myslim, ze je to v podstate abstraktni a konkretni hudba. samozrejme ze to je na zacatku, na konci se to vetsinou stejne vzdycky propoji a jsou obsazeny jak abstraktni tak konkretni motivy ;)

c9000

Příspěvek od c9000 » 11 zář 2008 13:25

mě třeba uplně nejvíc napadaj melodie a hotový nápady cestou třeba od autobusu domu, a v takovejch mezičasech všedního dne, kolikrát si cestou domu beatboxuju a dělám synth zvuky jen tak pusou, pak si to vomílám a snažím si to zapamatovat, věršinou si ktomu v hlavě přidám i nástroje co by to měly hrát, horší je pak ten nápad rukama převíst na klaviatuře, nebo kytaře, v hlavě mi to zní skvěle až genialně, ale pak při výsledným hledání toho či onoho zvuku se často stratím a idea je fuč. neumím žádný noty, a to mě dost mrzí protože to neumím zaznamenat, třeba poslední týden si furt dokola omílám melodiji Steveho Wondra z písničky Superstittion, slyšel jsem jí předělanou v jednom Tributu a nemužu se toho zbavit, a ještě víc mě štve že nenmužu zaboha přijít na to jak to zahrát na pianu, no to je jen takovej muj názor, zas sem se moc rozepsal.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

delay

Příspěvek od delay » 11 zář 2008 14:00

Kámoš sebou nosívá diktafon, takovej starší ještě na kazety... má jich hrozně moc a na tom ty jeho nápady... Kolem roku 1997 - 2001 sem nahrával všechno na dvou až čtyřstopáky a musím říct, že se to vyplatí... Když po letech procházím ty věci, tak mi občas běhá mráz po zádech... ne že by to bylo tak dobrý, ale člověk si to prostě nepamatuje a je to až dejavú pocit... S příchodem digitálu sem na to začal kašlat a moc řešít zvuk. Zkrátka mít po ruce jednoduchej rekorder se asi vyplatí---

biscuit

Příspěvek od biscuit » 11 zář 2008 14:08

to snad dneska umi kazdej telephone ne? ;)

delay

Příspěvek od delay » 11 zář 2008 14:20

To mě ani nenapadlo, nicméně u běžnýho telefonu tak kvalita bude asi zoufalá... Já vim, že on si normálně tu kazetu dával do 4-trackeru a měl další dvě stopy a k tomu základu si dohrával zbytek... je fakt, že se to nedá moc poslouchat, ale je to dokonalej hudebníkův deník... V tomhle směru to je moc fajn.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 zář 2008 14:39

Kdyz me nebo kluky z kapely neco ve zkusebne napadne, tak to nahraju o telefonu. Je to hned po ruce a slyset je tam celkem vsechno co je potreba.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 11 zář 2008 14:58

Amorph: Nekdy muze byt vyhodnejsi psat do Guitar pro, jak to delame my, protoze u nahravky se ti casto nevybavi prstoklad a u nekterych riffu to muze byt zasadni. Na druhou stranu me vzdycky nehorazne se*e zapisovani do GP, jednou jsme s nasim basakem vymysleli skvelej riff a po hodine zapisovani se dopracovali k tomu, ze je to 11/4 takt :-)

Odpovědět