Digitální distribuce

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
kexik

Příspěvek od kexik » 22 úno 2008 11:41

Jindy2 píše:drm že nejde zkopírovat? já tedy nevím, ale pokud jde něco přehrát (tzn. pustim to a hraje mi to v bednách, sluchátkách, atp.), tak to jde i zkopírovat...normálně budu nahrávat výstup třeba ze sluchátek z cd přehrávače, co umí drm a ten výstup nahraju třeba do wavu, který už žádné drm mít nebude...už jsem to psal - tímhle způsobem jsem se zbavil ochrany skladeb z ilegalne.cz...
1. takym postupom ale zasadne znizis kvalitu...
2. bavime sa o symbolickej ochrane. ochrana cd je tiez symbolicka

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 úno 2008 11:48

kexik: 1 - jj, vim, snížim, ale zbavim se ochrany...stejně bych si s tou ochranou nic nekoupil, jednou mi to stačilo s podobnou...

2 - nj, symbolická ochrana - oproti ochranám, co má některý software (usb dongle, starforce a spol.), je opravdu symbolická ;)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 22 úno 2008 12:27

Ideální by v tomto ohledu bylo, kdyby každý kdo nakupuje hudbu online měl k povinně k dispozici něco jako miniaturní "iLoK" - drobounkou věcičku, kterou by fyzicky nebo virtuálně zasunul do kteréhokoliv svého přehrávače a na kterou by se dávaly "licence" na každou koupenou skladbu. Bez ní by to nehrálo, s ní kdekoliv ... Je to v této chvíli jen teorie, ale účel by to splnilo ...

Yogi

Chyba lavky

Příspěvek od Yogi » 22 úno 2008 12:48

Teorie supr, taky jsem nad necim podobnym premyslel. Ale asi by netrvalo myslim moc dlouho a nejakej koumak by to obesel a stejne by si lidi dal ty mp3 prehravali na svych strojich co uz by meli na to "dekoder" nebo "delocker" nebo kyho certa. Je hodne tezky vymyslet na to neco neprolomitelnyho a myslim, ze uz o tom spousta lidi uvazovala - ne-li, ze na to treba RIA nebo jak se ty "vyberci" jmenujou ma vyvojovou laborator...

Podle me je muzika jako takova - pro fanousky a tak mysleno - hodne podobna SW. Tam se taky vic a vic inklinuje k open source, free software, linuxu, ... Platit se bude jen za komercni veci (napr. srovnani - MICROSOFT vs. MICHAEL JACKSON a naopak free treba UBUNTU vs. MADLIB apod.) a to co nebude komercni bude spis na lidech. Razi to takhle ted hodne treba RADIOHEAD a ta koncepce funguje. Pro nas muzikanty (ale vlastne i pro posluchace) to ma bohuzel ten neprijemny dopad, ze uz si neuzijeme do budoucna proste original placky s obalem potiskem ... Majoritni prijmy muzikanta pak budou tvorit koncerty, autorsky poplatky a pripadne komercni zalezitosti (remix, znelka, hudba k reklame...).

Osobne vidim cestu v doplneni desky - resp. jejiho hudebniho obsahu, ktery by byl ke stazeni zdarma (treba i s potiskem, obalem...) pri zakoupeni posilat neco navic. At uz je to cokoliv, nesmi to byt ovsem zkopirovatelne (tj. dalsi bonusova skladba asi nepomuze :)). Ale to uz je asi ne reseni, nybrz workaround na urovni malyho marketingovyho triku.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 22 úno 2008 13:03

Ja to zatim vidim na skladby v mp3 + cover volne ke stazeni a bud paypal nebo neco jinyho pro dobrovolny prispevek. To bude obnaset minimalni naklady a budu doufat, ze se najde dost dobrodincu, aby je to pokrylo. Vychazim z toho, ze jestli se lidem ta hudba libi, tak je v jejich vlastnim zajmu prispet, aby vznikla dalsi. Ale asi jsem trochu naivni:)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 22 úno 2008 13:36

No, myslim ze v dnesni dobe by nebylo od veci distribuovat hudbu bezztratove, alespon jako alternativu, 300MB si snad dnes muze bez problemu stahnout uz kazdy...
Osobne nepotrebuju mit originalni CD, kdyby se daly stahnout FLACy a treba PDF s bookletem, bylo by to pro me dostatecne (stejne uz dneska mam svoje CD naripovana, posloucham z disku a na original CD seda prach)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 22 úno 2008 14:11

Kermitak píše:No, myslim ze v dnesni dobe by nebylo od veci distribuovat hudbu bezztratove, alespon jako alternativu, 300MB si snad dnes muze bez problemu stahnout uz kazdy...
Osobne nepotrebuju mit originalni CD, kdyby se daly stahnout FLACy a treba PDF s bookletem, bylo by to pro me dostatecne
To by bylo super ... Problém je že značná část lidí dnes pořád ještě neví co je to FLAC nebo APE ...

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 22 úno 2008 14:44

Kermitak: znacna cast lidi to narve do mp3 prehravace, takze 300MB a ani flac nechtej.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 22 úno 2008 14:45

Ivo: myslim, ze kdyby byla nabidka, tak by si lidi zvykli. Pred iTunes taky po tom apple formatu nestekl pes.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 22 úno 2008 14:49

Amorph: to jiste, na druhou stranu jsem si jisty, ze by to znacna cast ocenila. Vsak ja nerikam prestante s mp3 (resp. ano, prestante s prehistorickym mp3 a nahradte ho necim modernejsim, treba ogg ;), ale zacnete prodavat online hudbu i v cd kvalite, myslim, ze by se naslo HODNE lidi, kterym by to stacilo (viz. me diskuse s kamarady o poslednich Radiohead - pokud by to slo stahnout v lossless, sli by do toho, do mp3 ale investovat nechteji (a ja to mam stejne)).

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 22 úno 2008 14:53

Kermit: nj. kdyz to je tezky. Ja jsem sem daval veci v ogg asi pred dvema roky a dostal jsem vynadano, proc to nedam v mp3, tak jak na tom bude zbytek naroda:) A moc nechapu, proc se ogg vic neprosadil. Ta komprese je lepsi nez mp3 a kodek je free.

EDIT: ale on samozrejme neni problem dat ke stazeni vic variant.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 22 úno 2008 15:29

tak ja teda preferujem CD .. data su stale data .. nehmotne ..

rastis

Re: Chyba lavky

Příspěvek od rastis » 22 úno 2008 16:08

Yogi píše:...

Podle me je muzika jako takova - pro fanousky a tak mysleno - hodne podobna SW. Tam se taky vic a vic inklinuje k open source, free software, linuxu, ... Platit se bude jen za komercni veci (napr. srovnani - MICROSOFT vs. MICHAEL JACKSON a naopak free treba UBUNTU vs. MADLIB apod.) a to co nebude komercni bude spis na lidech. Razi to takhle ted hodne treba RADIOHEAD a ta koncepce funguje. Pro nas muzikanty (ale vlastne i pro posluchace) to ma bohuzel ten neprijemny dopad, ze uz si neuzijeme do budoucna proste original placky s obalem potiskem ... Majoritni prijmy muzikanta pak budou tvorit koncerty, autorsky poplatky a pripadne komercni zalezitosti (remix, znelka, hudba k reklame...).....
kapela typu Radiohead je natolko zavodou, ze si moze dovolit gesta typu "kazdy zaplati kolko chce a velku firmu nepotrebujeme". standardna zacinajuca kapela sa bez velkej firmy bude presadzovat len velmi tazko a zdlhavo - moze si umiestnit svoje nahravky v hocijakom formate za hocijako zadarmo hocikde, ale k ludom to bez velkeho vydavatelstva nedostane... respektive dostane to len k tym ludom vo svojom regione, kde to ma dostatocne okoncertovane... ... ako je mi jasne, ze v roznych scenach to moze fungovat rozne... ale pokial sa bavime o "beznej" scene, tak su debaty podobneho typu s odkazom na Radiohead znacne utopisticke. takisto tie nazory typu "Majoritni prijmy muzikanta pak budou tvorit koncerty, autorsky poplatky a pripadne komercni zalezitosti (remix, znelka, hudba k reklame...)" - mne osobne by viacej vyhovoval model menej koncertov, viacej penazi z velkeho predaja. lenze viem, ze sam si nezabezpecim tak velky predaj, ako mi ho moze zabezpecit velka firma - teraz si odmyslime co za muziku hram, a ze zalezi od ludi ci ich moja muzika zaujme a ze uplne bez koncertov to asi tiez nejde - to je jasne...

hubert

Příspěvek od hubert » 22 úno 2008 16:22

No velky predaj nezabezpeci nikto na svete......velku distribuciu...to ano....ale to nema nic spolocne s predajom. Lenze v poslednej dobe je to uz len o distribucii ale bez akehokolvek promotion....teda aspon na slovensku....takze ta "velka" firma ti defacto uz nezabezpecuje vobec nic......

rastis

Příspěvek od rastis » 22 úno 2008 16:32

hubert píše:No velky predaj nezabezpeci nikto na svete......velku distribuciu...to ano....ale to nema nic spolocne s predajom. Lenze v poslednej dobe je to uz len o distribucii ale bez akehokolvek promotion....teda aspon na slovensku....takze ta "velka" firma ti defacto uz nezabezpecuje vobec nic......
velky predaj / velka distribucia - jasne, napisal som to blbo... ano Slovenske specifikum je minut peniaze z centrali na platy, vydaje, odfajknut vydanie nejakeho domaceho debutu a kaslat na vsetko - zabehnute kapely idu aj tak zotrvacnostou :)...

ja som ale skorej poukazoval na to, ze teraz je trend hovorit si, ze na distribuciu hudby netreba nosice, ze staci internet a ze tym padom mozu z retazca vypadnut "nenazrate kapitalisticke svinske vydavatelstva"... co je utopia

Odpovědět