Digitální distribuce

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Ivo
Moderátor

Digitální distribuce

Příspěvek od Ivo » 21 úno 2008 09:24

Dlouhodobě jsem se tomu bránil, ale nakonec jsem se podvolil a americká společnost theorchard.com distribuje všechna moje alba do všech digitálních stores (iTunes a spol.). Kupodivu to funguje, jen ten pohled na čtvrtletní vyúčtování není úplně povznášející když vidím celkem pěknou částku, ale ve výsledku z ní dostanu jen třetinu (další třetina distribuci, další obchodům).

Tak si říkám jestli si takový "digitální obchod"neotevřít přímo na svých stránkách - a v tomto případě se s nikým nedělit :wink: Otázka je jak náročný je (z programovacího hlediska) takový systém. Na rozdíl od iTunes by se dala CD nabízet i ve wavech.

Zajímavá otázka je i principiální - jestli tomu rozumím správně, tak taková koupená a stažená mp3 nebo wav je pak už úplně free (nechráněná) a může se pak geometrickou řadou přeposílat do okolí a umístovat na všechny pirátské servery - a kdo pak bude mít motivaci to znovu koupit ?
Ano, i CD se dá okopírovat, ale jednak to je akt navíc a jednak originální CD má svůj originální design, obal atd. takže jakousi malou motivaci navíc. Ovšem originální a poctivě koupený file mp3 nebo wav nemá navíc vůbec nic.

Čili na jedné straně se říká že je krize prodeje nosičů a budoucnost je v digitální distribuci ovšem na druhé straně motivace opakovaně kupovat tyto fily může být ještě menší než kupovat originální CD - protože přeposlat si mp3 nebo wav je ještě jednodušší než okopírovat nebo nagrabovat CD. Je to přímo hotové na talíři. Jeden koupí, tisíc si to rozebere ...

Nebo existují podobné (aspon symbolické) ochrany - licence i pro digitálně distribuovanou hudbu ?

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 21 úno 2008 09:33

Tak pokud já vím, tak na ilegalne.cz mají ty mp3 nějaké licence. Jednou jsem si tam jednu mp3 koupil a ten jejich systém mi řekl, že mám 5 možností stažení, nebo kolik, už přesně nevím. Potom to po mě chtělo nějaké moje heslo, aby se zjistilo, jestli já mám právo na tu licenci.
Řeknu ti, že po nějakém půl roce, když jsem tu mp3 už smazal a chtěl si jí znovu stáhnout, to bylo dost utrpení, tenhle jejich systém. Tyhle ochrany fakt nemám rád, akorát to otravuje život poctivě platícím lidem.
Nakonec, abych to už nikdy nemusel z toho jejich systému licencovat, jsem si nahrál výstup z té mp3 do wavu a udělal si z toho svojí, nelicencovanou mp3. Takže obejít to jde, když člověk ví jak. Ale pochybuji, že většina normálních konzumentů a náctiletých by to zvládla takhle obejít, takže pro tu normální většinu to asi má smysl.

Vey

Příspěvek od Vey » 21 úno 2008 10:01

Podle me bude fajn az se naplno rozjedou platby mobilem .. Potom bude stacit naprogramovat system a stanovit nejakou rozumnou cenu za stazeni nahravky v jakemkoliv formatu.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 21 úno 2008 10:42

Vey: a proč se ti zdá, že platby mobilem nejedou naplno? já si to z ilegalne.cz koupil mobilem, přes sms...

Vey

Příspěvek od Vey » 21 úno 2008 11:31

Jindy2 píše:Vey: a proč se ti zdá, že platby mobilem nejedou naplno? já si to z ilegalne.cz koupil mobilem, přes sms...
Aha, tak to jsem zaspal .. _) Ja mel zato, ze PR SMS jeste takhle nejedou .. omlouvam se. Asi budu muset prostudovat web, abych vedel co se deje _)

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 21 úno 2008 11:47

Vey: co jsou PR SMS? asi tedy myslíš prostě placené SMS, ale to PR nevim co znamená...no jinak si myslim, že by si Ivo mohl udělat (resp. nechat udělat) svůj obchod se svým placením přes mobil, tak složité to zase nebude...spíš ale aby se to vyplatilo...tuším, že aby mohl mít někdo obchod, kde se bude platit přes SMS, musí to mít technicky zajištěno třetí stranou (nejen operátorem, ale i těmi Erika a.s. atp. co se na to specializují), za což se bude určitě platit a asi ne málo...asi tak, jako když bych chtěl mít doma terminál na placení kartou - určitě to nebude zadarmo, bude tam nějaký paušál...

co se toho vlastního obchodu na vlastních stránkách týče - to je hezký nápad, ale jde tu o návštěvnost a známost stránek...nikdy nebudeš mít návštěvnost jako mají iTunes a spol...proto si myslím, že je dobré to tam u nich mít + si tedy třeba nějaký vlastní obchod udělat, ale nespoléhat pouze na něj...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 21 úno 2008 11:48

Jindy2 píše:
co se toho vlastního obchodu na vlastních stránkách týče - to je hezký nápad, ale jde tu o návštěvnost a známost stránek...nikdy nebudeš mít návštěvnost jako mají iTunes a spol...proto si myslím, že je dobré to tam u nich mít + si tedy třeba nějaký vlastní obchod udělat, ale nespoléhat pouze na něj...
No to určitě ... na iTunes chodí miliony lidí, ale zase tam mají milion věci v nabídce ...

Vey

Příspěvek od Vey » 21 úno 2008 12:24

Jindy:
PR SMS - Premiun Rate SMS, ale jak jsem zjistil, tak to asi neni a nebude ten spravny zpusob.

Jedine na co jsem zatim narazil jsou tyto mobilni platby, ale lze je provadet pouze s CZ operatory.

kexik

Příspěvek od kexik » 21 úno 2008 13:31

ivo: pre elektronicke subory bola predsa vyvinuta drm technologia... taky subor nejde kopirovat ani prehravat na ne-drm kompatibilnom zariadeni, ktore ho zasa nevie kopirovat...
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_ri ... rnet_music

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 21 úno 2008 13:40

...coz ma taky tu nevyhodu, ze si to vetsina lidi nekoupi ;)

nunu

Příspěvek od nunu » 21 úno 2008 14:34

Kermitak píše:...coz ma taky tu nevyhodu, ze si to vetsina lidi nekoupi ;)
Naprosto presne. Vec ktera nejde zkopirovat pro mne nema sebemensi smysl a tim spis pokud mi za to tolik stoji ji poridim jinak.

kexik

Příspěvek od kexik » 21 úno 2008 14:42

inak k tomu prvemu ivovmu prispevku este mala poznamka:
jeden kupi a tisic si rozoberie, fajn, to je pravda, ale klasicky model je len malo odlisny: JEDEN zgrabuje cd a tisic si rozoberie...
osobne si tiez myslim ze jedinou poctivou cestou k zarobeniu penazi pomocou muziky je to, aby ta muzika stala za to. pink floydi su vo vate aj napriek tomu, ze kazdy ich platne kradne. maju ale tiez vybudovanu obrovsku platformu fanusikov, ktori ich platne zbieraju a kupia aj uplne dementny vyber zmazanych stop zo zmazanych trackov na pasoch vytiahnutych zo smetiakov pri parkovisku vedla abbey road studios

nunu

Příspěvek od nunu » 21 úno 2008 14:51

Myslim ze i muziky co dela Ivo ta situace takova nebude. Pripadne rozeberou ti, kteri by si to stejne nikdy nekoupili. Kazdopadne i toto by byla nejaka ta reklama, dostat se na predni mista nejvyzadovanejsich alb.

kexik

Příspěvek od kexik » 21 úno 2008 14:59

nunu píše:Myslim ze i muziky co dela Ivo ta situace takova nebude. Pripadne rozeberou ti, kteri by si to stejne nikdy nekoupili. Kazdopadne i toto by byla nejaka ta reklama, dostat se na predni mista nejvyzadovanejsich alb.
aj to je pravda...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 21 úno 2008 15:07

No uvidíme, trošku depresivní je, že tam dám svou hudbu a rabat je 60% ... :(

Odpovědět