Fukovo Balanced Keyboard :)

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
charonme

Re: Fukovo Balanced Keyboard :)

Příspěvek od charonme » 02 bře 2014 12:23

jedna z nevyhod pri takomto ofarbeni je ze nevidis oktavy hned na prvy pohlad

inak ked uz "inovovat" tak radsej rovno prejst na ten harmonic table ktory aj pytkinovi napadol

EDIT: haha vsak teraz pozeram ze to vymyslel nejaky Janko v roku 1882
http://en.wikipedia.org/wiki/Jank%C3%B3_keyboard
Obrázek
akurat tam nad seba nadstavil viacero rovnakych riadkov a farby su tak ako to logicky spomenul aj hubert

klingáč

Příspěvek od klingáč » 02 bře 2014 20:13

Tie akordeónové v ľavej ruke majú svoju logiku. Tiež stačí vedieť jednu stupnicu.. A práve také niečo postrádam v tej pravej.. Možno preto x motívov som počul v cmole.. hehehehe

MDudas

Příspěvek od MDudas » 03 bře 2014 22:27

Sak rikam, ze nic nove pod slnkom. Davno sa s tym experimetnuje a nic lepsie sa nevymyslelo.
Btw. hentake exotiky su mozno dobre na experimentovanie alebo tam, kde neni treba velmi riesit dynamiku.

vasekg

Příspěvek od vasekg » 04 bře 2014 00:15

MDudas: nesouhlasím. S dynamikou to nemá NIC společného.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 04 bře 2014 00:47

OK, tak hratelnost? Do istej urovne hry je to asi pouzitelne, ale hrat klasiku na takych experimentoch... nie som si isty...

jazzym

Příspěvek od jazzym » 04 bře 2014 02:55

ja som nikdy nečital o tom jak piano vzniklo , ale mam pocit že na začiatku boli len tie biele klavesy c dur, potom jak začala prenikať orientalna hudba do europy tak sa doplnila klavesnica o tie čierne klavesy ,. tak aby bola zachovana už zauživana stupnica.

dnes sa už daleko viac hra na čiernych klavesach
Nevidim dovod prečo sa stale držať klaviatury ktora jednoznačne uprednostnuje Cdur , a niektore stupnice znevyhodnuje viac ine menej,

system p.fuka :roll: ma viac vyhod , nielen rovnaka schema stupnic a akordov , ale aj to že na širku prstov obsiahne klavírista viac tonov.
Nemusela by sa hned rušit klasicka klavesnica , ..stači začať len vyrabat par klaviatur (masterkeyboardov) či sa system uchytí. klavesy horne aj spodne by mohli byť rovnako velké . :wink:
Neviem nesledujem inde tuto temu ,možno už to je davno prebrate.

charonme

Příspěvek od charonme » 04 bře 2014 07:26

mdudas vsak sleduj ako ten vandervoort na tom hra bacha

jazzym klasicka klavesnica uprednostnuje okrem C major aj A minor :)

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa » 04 bře 2014 15:18

No, z fyziologického hlediska mi příjdou na klasické klaviatuře daleko pohodlnější jiné stupnice než Cdur a Amol. Pro mě je třeba velmi příjemná a jednoduchá C mol/Dis dur, A dur/Fis mol, Ddur/H mol.

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa » 04 bře 2014 15:19

Pan Fuka podceňuje taktilní zpětnou vazbu. Každá stupnice vypadá po hmatové stránce jinak. To je později spíše výhoda než nevýhoda. Málokterý profesionální hráč se dívá na klaviaturu.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 07 bře 2014 02:27

Pan Fuka toho podcenuje viac. Zobral si jedno kriterium a ide.
Nemyslim, ze by mohol klaviaturu zasadne vylepsit clovek, ktory hra na urovni slabsieho konzervatoristu.
charonme píše:mdudas vsak sleduj ako ten vandervoort na tom hra bacha
a/ to piano mi taha usi, jak je divne naladene
b/ Bacha hra dost mechanicky
Mozno to k tej skladbe patri (alias Bach nepatri k sucasnemu klaviru), ale moc dynamiky tam neni. Rovnako aj ostatne kusy, co hra.
Ale pocin je to rozhodne zaujimavejsi ako ten Fukov. :wink:
Naposledy upravil(a) MDudas dne 08 bře 2014 02:48, celkem upraveno 1 x.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 07 bře 2014 02:40

jazzym píše:...ale mam pocit že na začiatku boli len tie biele klavesy c dur, potom jak začala prenikať orientalna hudba do europy tak sa doplnila klavesnica o tie čierne klavesy ...
Cierne su z Afriky. Ale kde su zlte z Azie? :mrgreen:
Dalsi DIY vtip, jazzym ? :wink:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 bře 2014 08:54

to je jak stara consulka :)

Obrázek

charonme

Příspěvek od charonme » 07 bře 2014 13:42

MDudas píše:piano mi taha usi, jak je divne naladene
nevsimol som si ze by bolo inak naladene ako normalne. nebude to tym ze je to stara a este k tomu domaca neprofesionalna nahravka? no hej mozno je ten klavir trosicku rozladeny, ale zas tak moc nie
MDudas píše:Bacha hra dost mechanicky ... moc dynamiky tam neni
bach je barok... a v bachovi tej dynamiky moc nie je

jazzym

Příspěvek od jazzym » 08 bře 2014 01:04

MDudas píše:
jazzym píše:...ale mam pocit že na začiatku boli len tie biele klavesy c dur, potom jak začala prenikať orientalna hudba do europy tak sa doplnila klavesnica o tie čierne klavesy ...
Cierne su z Afriky. Ale kde su zlte z Azie? :mrgreen:
Dalsi DIY vtip, jazzym ? :wink:
je to moj "DIY " názor . už ako maly štupel ked som bacal po klaviri som si všimol že tie čierne klavesy pripominaju indianske melodie. :wink:
Pod orientom som myslel skor aziu nie afriku. :roll:
dufal som že to niekoho vyprovokuje , čo študoval na všmu alebo na konzerve , a vysvetli ako vznikli tie medzery , prečo su tie čierne klavesy take malé . to mi dosť vadí.
Dalšia vec je , že na gitare natiahnete strunu v polke je oktava a ked rovnomerne linearne zmenšujete vzdialenosť pražcov pridete až k nule ku kobylke . :roll: jestli se nemylim.
teda tóny fyzykálne nasleduju rovnomerne , Dá sa najsť taký intuitivny system kedy viete aky tón nasleduje po určitej vzdialenosti .
Niečo take mi na klaviri chýba..tá zmena vzdialenosti a polohy klaves napr. Dis-E a E-F ,.. ked postup hmatu stupnic je rovnaký tak je to podobne k tym ostatnym nástrojom, .. husle basa , :roll: možno aj cymbal , harfa neviem. 8) .. tak to pokladam za spravne riešenie. Len by mali byť tie horne klavesy rovnake jak spodne ..
Alebo mi vie niekto vysvetliť prečo ... su biele klavesy Cdur vačšie a čierne menšie?

Odpovědět